Firmy dystrybucyjne

Stworzyliśmy aktualną listę dostawców energii elektrycznej.
Tutaj sprawdzisz, które firmy obecnie funkcjonują na rynku. Musisz wiedzieć, że przedsiębiorstwo, które chce się zajmować dystrybucją energii elektrycznej, powinno mieć na to koncesję wydaną przez Urząd Regulacji Energetyki.
Sprawdź, jacy dystrybutorzy obecnie funkcjonują na polskim rynku energii elektrycznej.

PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. 
PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. 

PGNiG jest państwową spółką naftowo-gazową. Zajmuje się dystrybucją i obrotem energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i biznesowych. Kapitał zakładowy firmy wynosi: 862,3 mln zł. PGNiG posiada udziały kapitałowe w około 30 spółkach zależnych.

Tauron Polska Energia SA
Tauron Polska Energia SA

Polskie, drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo, które zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej na terenie całej Polski. Zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem oraz dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej, oraz obsługą klientów.

Enea S.A. 
Enea S.A. 

Polski operator sieci dystrybucyjnej na terenie Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. Enea oprócz dystrybucji, pełni usługi w zakresie sprzedaży energii elektrycznej. Oferty przedsiębiorstwa adresowane są dla przedsiębiorstw i kontrahentów indywidualnych.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 

PGE to operator dystrybuujący energię elektryczną na terenie wschodniej i środkowej części Polski. Oferty, które posiada, są skierowane do wszystkich klientów. Firma PGE prowadzi również sprzedaż energii dla ponad 5,5 miliona odbiorców końcowych.

Energa Operator na rynku energii elektrycznej
Energa Operator na rynku energii elektrycznej

Energa zajmuje się sprzedażą, dystrybucją i wytwarzaniem prądu. Przedsiębiorstwo jest operatorem sieci dystrybucyjnej na terenie Pomorza oraz Kujaw. Jego oferty przeznaczone są dla kontrahentów indywidualnych oraz przedsiębiorców.

Polenergia SA
Polenergia SA

Jest to największa polska, prywatna grupa energetyczna. Jej usługi dotyczą klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Firma posiada usługi w zakresie dystrybucji oraz sprzedaży prądu i gazu. Polenergia skupia się na redukcji wytwarzania CO2.

PCC Rokita S.A
PCC Rokita S.A

Zakłady przemysłu chemicznego pochodzące z Brzegu Dolnego. Przedsiębiorstwo należy do grupy PCC SE a jego główna siedziba znajduje się w Duisburgu. Firma posiada wiele ofert w swoim asortymencie. Z PCC Rokita podpiszesz umowę na energię elektryczną.

Grupa Kęty SA
Grupa Kęty SA

Jest to spółka, która w głównej mierze zajmuje się przetwórstwem aluminium. W swojej ofercie posiada sprzedaż energii elektrycznej dla wszystkich klientów. Niezależnie od tego, kiedy zmienisz sprzedawcę energii, możesz podpisać z nimi umowę.

WSK PZL Świdnik S.A
WSK PZL Świdnik S.A

Firma założona w Świdniku obsługująca klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstwa. PZL Świdnik zajmuje się głównie produkcją samolotów i śmigłowców. Jest to dystrybutor, który w swojej ofercie posiada sprzedaż prądu dla wszystkich klientów.

ZGH Bolesław S.A.
ZGH Bolesław S.A.

ZGH Bolesław to jedyny w Polsce producent cynku. Firma jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Przedsiębiorstwo sprzedaje również prąd dla klientów indywidualnych oraz firm. Spółka posiada ponad 70-letnie doświadczenie w branży górniczo-hutniczej.

Velvet CARE sp z o.o.
Velvet CARE sp z o.o.

Jeden z największych producentów wyrobów higienicznych w Polsce. Firma w zakresie usług dysponuje ofertami na prąd. Velvet Care pełni rolę Dystrybutora energii. Posiada 120-letnią historię oraz doświadczenie w branży. Zatrudnia ponad 700 pracowników.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Bytomiu. Spółka zajmuje się dystrybucją prądu. W tej firmie podpiszesz również umowę na energię elektryczną. SRK posiada koncesję na dystrybucję i obrót energią elektryczną. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 392.287.600 zł.

To szybki proces, który zajmie Ci 5 minut

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Porównaj aktualne oferty energii i wybierz najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb.

  • BEZPŁATNE porównanie cen prądu
  • Indywidualna oferta w 24h
  • Średnia optymalizacja kosztów nawet o 40%
Zamet S.A.
Zamet S.A.

Zamet jest producentem konstrukcji stalowych, który objął koncesję na dystrybucję energii. Przedsiębiorstwo sprzedaje prąd. Obsługuje klientów indywidualnych oraz biznesowych. Zatrudnia ponad 300 ekspertów. Firma jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego.

Ciech Soda Polska S.A.
Ciech Soda Polska S.A.

Spółka akcyjna należąca do branży przemysłu chemicznego. Firma od 30 stycznia 2008 r. jest operatorem sieci dystrybucyjnej. Z nimi podpiszesz umowę na sprzedaż energii. Zakłady spółki Ciech Soda Polska wykonują liczne działania proekologiczne. Firma zatrudnia ponad 1000 pracowników.

Polska Energia sp. z o.o.
Polska Energia sp. z o.o.

Spółka działa od 2000 roku. Głównie zajmuje się obrotem energią elektryczną, na co dostała koncesję od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument aktualny jest do 16 kwietnia 2030 roku. Kapitał zakładowy przedsiębiorstwa wynosi 6.000.000,00 zł.

Best-Eko sp. z o.o.
Best-Eko sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo działa w branży energetycznej od 1995 roku. Jego główna siedziba znajduje się w Żorach. W 2021 roku usługi związane z przesyłem i dystrybucją energii przejęła firma ESV S.A. Obecnie głównym obszarem działań firmy jest oczyszczania ścieków.

Elektrociepłownia Zduńska Wola sp. z o.o.
Elektrociepłownia Zduńska Wola sp. z o.o.

Elektorciepłownia działająca od 1982 roku. Obszarami, w których firma pełni usługi są: dystrybucja, wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo koncesję na obrót energią dostało w 1998 roku. Kapitał zakładowy firmy wynosi: 20 000 zł.

Grupa Azoty S.A.
Grupa Azoty S.A.

Grupa Azoty jest liderem branży nawozowo-chemicznej w Europie. Jednak przedsiębiorstwo pełni również usługi w zakresie obrotu i dystrybucji energii. Firma uzyskała koncesję na takie działania w 2011 roku. Oferty, które posiada, przeznaczone są dla klientów z sektora MŚP, a także indywidualnych.

Elektrociepłownia Wrocław
Elektrociepłownia Wrocław

Przedsiębiorstwo posiada koncesję na dystrybucję prądu. Pozyskiwana energia przez elektrociepłownię to 263 MW mocy elektrycznej i 812 MWt mocy cieplnej. Firma zajmuje się również sprzedażą prądu dla wszystkich klientów.

Klepierre Management Polska sp. z o.o.
Klepierre Management Polska sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo, które jest jednym z największych operatorów centrów handlowych. Firma swoją działalność rozpoczęła w 2001 roku, natomiast koncesję na indywidualny obrót energią, uzyskało w 2016 roku. Klepierre dostępne jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Huta Bankowa sp. z o.o. 
Huta Bankowa sp. z o.o. 

Huta Bankowa głównie zajmuje się produkcją wyrobów walcowanych, obręczy tramwajowych i kolejowych, pierścieni kutowalcowanych. Firma obsługuje przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych w zakresie dystrybucji, oraz sprzedaży energii elektrycznej.

Dostawcy energii elektrycznej

Dostawcy energii elektrycznej

W sieci istnieje wiele błędnych określeń oraz nazw wprawiających użytkowników w konsternację. Dlatego postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości raz na zawsze.

Wyjaśniamy, dostawcy energii są zarówno dystrybutorami, jak i operatorami systemu dystrybucyjnego.

Dystrybucja energii to nic innego, jak przesył prądu do klienta końcowego. Zatem dystrybutorem nazywa się podmiot, który dba o jakość dostaw energii do domu lub firmy, oraz który odpowiada za ciągłość dostaw.

Pełnienie funkcji dystrybutora to również obowiązek utrzymywania sprawnego stanu technicznego sieci dystrybucyjnej oraz szereg towarzyszących temu formalności.

Kontrolę nad dystrybutorem prądu sprawuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. To on jako podmiot decydujący przydziela dostawcę do konkretnego obszaru. Nie ma możliwości zmiany dystrybutora na własną rękę.

Warunki, które ustanowił Twój sprzedawca prądu, nie muszą trwać wiecznie. Od 2007 roku odbiorcy prywatni i biznesowi mogą zmieniać sprzedawcę prądu.

Jeśli chcesz obniżyć swój rachunek za prąd, pamiętaj! Dostawcy prądu nie można zmienić, dlatego znajdź sprzedawcę energii elektrycznej i ciesz się nową jakością planowania budżetu w swojej firmie. Teraz możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Aby prowadzić działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, w pierwszej kolejności należy uzyskać koncesję.

Warto wiedzieć! Nawet jeżeli uzyskasz koncesję na dystrybucję energii elektrycznej, usługę możesz zacząć wykonywać dopiero wtedy, kiedy Prezes URE wyznaczy Twoją firmę operatorem systemu dystrybucyjnego lub operatorem systemu połączonego.

Na rynku energii elektrycznej panuje duża konkurencja. Istnieje wielu dostawców, którzy różnią się od siebie rodzajem komunikacji z klientem, dbałością o komfort usług, a także rodzajem ofert dla kontrahentów indywidualnych, czy biznesowych.

Dystrybutorzy często są również sprzedawcami prądu. Jednak nie każdy podmiot, który posiada koncesję, staje się automatycznie sprzedawcą energii elektrycznej. Istnieją firmy, które sprzedaż energii traktują jako drugorzędną potrzebę. Koncesja głównie jest im potrzebna po to, aby móc kupować prąd na Towarowej Giełdzie Energii.

Jedyna porównywarka cen prądu na rynku

Porównujemy ceny
prądu, w 100% online

Switch Energy to idealne rozwiązanie dla firm

Zarządzasz zakupem prądu w swoim przedsiębiorstwie?
Porównaliśmy dla Ciebie aktualne oferty energii elektrycznej.
Sprawdź i przekonaj się, która jest dla Ciebie najlepsza.