Magazyn energii do fotowoltaiki – czy w firmie to się opłaca?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 30.06.2023 r.
Magazyn energii do fotowoltaiki - czy firmie to się opłaca

Produkcja energii z mikroinstalacji wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Jest to efekt rosnącego zainteresowania wśród odbiorców technologii, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Podpowiadamy przedsiębiorcom, czy magazyn energii do fotowoltaiki jest dobrym rozwiązaniem w przypadku instalacji oraz jakie są jego wady i zalety. 

Magazyn energii dla firm – co to?

Magazyny energii to praktyczne rozwiązanie dla firm, które chcą zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć koszty związane z zakupem energii. W ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii można przeczytać, że magazyn energii służy do przechowywania prądu w dowolnej postaci, która nie powoduje emisji dwutlenku węgla. 

30 sierpnia 2019 roku za sprawą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki po raz pierwszy ruszył program “Mój Prąd”. Został on wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego kolejne edycje trwają do dzisiaj. 

Głównym celem programu jest wsparcie obywateli w formie dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Poza klientami indywidualnymi z takiego wsparcia mogą skorzystać również osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą

15 grudnia 2022 r. czwarta edycja programu wprowadziła możliwość zwrotu beneficjentom części nakładów, które ponieśli na zakup magazynu energii. Taka możliwość zachęca coraz większą liczbę odbiorców do inwestowania w ten rodzaj technologii. Dwoma najważniejszymi atutami takiego wyboru są:


 • Szansa magazynowania nadprodukowenej przez instalację fotowoltaiczną energii

Magazyn energii to świetne rozwiązanie, które umożliwia gromadzenie produkowanych nadwyżek. Dzięki temu możesz ją wykorzystać w dowolnym momencie, niezależnie od warunków atmosferycznych.


 • Uniezależnienie od dostawców energii z zewnątrz.

Magazyn energii pozwala na gromadzenie wyprodukowanego przez instalację prądu, co oznacza, że firma jest mniej zależna od dostawców energii, którzy dostarczają z zewnątrz. Może to być szczególnie ważne w sytuacjach, gdy ceny prądu są wysokie lub niepewność dostaw energii jest duża. Pamiętaj, rynek energetyczny jest zmienny, dlatego bądź na bieżąco. Skorzystaj z porównywarki cen prądu i nie daj się nikomu zaskoczyć.

Szukasz sposobu na obniżenie rachunków za prąd w firmie? Przeczytaj artykuł: Tani prąd dla firm – stawki na rok 2024

Fotowoltaika w Twojej firmie

Instalacja magazynu energii wymaga połączenia go z fotowoltaiką. Użycie takiej technologii w przedsiębiorstwie daje wiele możliwości. Instalacje fotowoltaiczne dzielą się w zależności od wielkości zapotrzebowania energetycznego: 

 • instalacje OZE (powyżej 1 MWp) – dla dużych przedsiębiorstw,
 • małe instalacje OZE (50 kWp-1 MWp) – dla małych i średnich firm,
 • mikroinstalacje (50 kWp) – dla klientów indywidualnych i firm jednoosobowych.

Korzystając z fotowoltaiki jako przedsiębiorca, zyskujesz: 


 • Szansę produkcji własnej energii elektrycznej

Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej, możesz zaoszczędzić na rachunkach w swojej firmie.


 • Możliwość sprzedaży wyprodukowanej nadwyżki energetycznej do sieci

W niektórych regionach istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną do sieci elektroenergetycznej. Może to być dodatkowe źródło dochodu dla Twojej firmy.


 • Szansę zdobycia dofinansowania

Istnieje wiele programów dofinansowań na instalację fotowoltaiczną, z których możesz skorzystać. Takie rozwiązanie zmniejszy koszty inwestycji i przyspieszy zwrot wydanej gotówki.

Jeżeli posiadasz przedsiębiorstwo produkcyjne, to z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że chwilowy brak dopływu energii jest w stanie spowodować przestój pracy i tym samym wygenerować niepożądane koszty. Aby tego uniknąć, zadbaj o zasilanie awaryjne energii. 

Zasilanie awaryjne dzieli się na trzy poziomy:

Poziom 0 – w tym miejscu magazyn nie daje zasilania awaryjnego.

Poziom 1 – daje zasilanie, dopóki nie wyczerpie się bateria.

Poziom 2 – na tym poziomie ładowanie magazynu energii odbywa się w czasie pracy i zapewnia ochronę przed kilkoma przerwami dostawy prądu. 

Ze względu na utrzymanie rezerwy energii funkcjonuje podział systemów zasilania:

 • ze stałą rezerwą;
 • nie zapewniające stałej rezerwy;
 • posiadające zmienną rezerwę, która zimą jest większa, a latem mniejsza.

Przed montażem fotowoltaiki zorientuj się, jak działa licznik energii elektrycznej, aby wybrać odpowiedni. Czy w 2024 roku będą wyższe ceny energii elektrycznej? Przeczytaj artykuł: Podwyżki cen prądu – Czy w 2024 roku zapłacimy więcej?

Instalacja on grid i off grid – funkcje magazynu energii 

On-grid jest to rodzaj instalacji, dzięki któremu magazyny energii pełnią rolę zasilania w czasie przerwy w produkcji prądu przez instalację. Dzieje się tak, ponieważ jest on podłączony do publicznej sieci energetycznej. Magazynują również nadprodukowaną energię. Natomiast w instalacji off-grid, która jest niezależna od sieci, magazyn jest głównym źródłem energii elektrycznej. 

Magazynowanie prądu przy użyciu instalacji on-grid jest korzystnym rozwiązaniem. Zgromadzona nadwyżka energetyczna jest zużywana w godzinach, w których produkcja energii jest ograniczona lub nie ma jej wcale. 

Zgodnie z prawem popytu i podaży im mniej osób korzysta z energii, tym jej cena jest niższa. Dzięki temu istnieje możliwość zaoszczędzenia gotówki w firmie. 

System, który jest dostępny w instalacji off-grid wykorzystuje energię do zasilania urządzeń na bieżąco. Dzieje się to w chwili, gdy moduł fotowoltaiczny ją produkuje. Nadwyżka energetyczna jest wtedy składowana w magazynie. Gdy fotowoltaika nie wytwarza wystarczającej ilości energii, magazyn uzupełnia ten niedobór. Warto dobrać odpowiednią fotowoltaikę dla swojej firmy, aby ilość składowanej w magazynie energii nie przekroczyła jego pojemności. 

Warto wiedzieć

Zero-eksport to stan, w którym cała wyprodukowana z fotowoltaiki energia jest wykorzystywana

Jak duży magazyn energii do fotowoltaiki? Jak wybrać magazyn energii?

Jeżeli chcesz zamontować odpowiedni magazyn energii w swojej firmie, weź pod uwagę kilka kluczowych czynników:


 • Pojemność magazynu

Powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości budżetowych inwestora. To jeden z 2 najważniejszych parametrów, które określają magazyn. Pojemność to parametr, który wyznacza, ile kWh można zmieścić w akumulatorze. Drugim takim parametrem jest moc określana w kW. To dzięki niej dowiesz się, z jaką mocą Twój magazyn może być ładowany lub rozładowywany.


 • Technologię akumulatora

Należy zdecydować, jaki rodzaj akumulatora będzie najlepszy dla danej instalacji. Akumulatory litowo-jonowe są obecnie najczęściej stosowane w magazynach energii i oferują najlepsze parametry techniczne, ale są też droższe od akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub żelowych.


 • Producenta

Ważne jest, aby wybierać magazyny produkowane przez renomowane firmy, które są wiarygodne i oferują dobrą jakość produktu.


 • Dodatkowe funkcje

Możliwość łączenia magazynu z systemem ogrzewania ciepłej wody lub innymi systemami może być ważna dla niektórych inwestorów.


 • Możliwości budżetowe

Cena sprzętu jest zależna od jego pojemności. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, zastanów się, jaką kwotę maksymalnie możesz zainwestować, aby nie była dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. 

Ważne

Przy wyborze magazynu energii warto rozważyć możliwość skorzystania z porad specjalistów, którzy znają rynek oraz aktualne technologie.

Magazyn energii do fotowoltaiki – cena

Magazyn energii – cena na rynku zależy od wielu czynników. Są to: pojemność magazynu, 

technologia akumulatora, producent. Wybór dodatkowych funkcji, jak zasilanie awaryjne, generuje jeszcze większe koszty. 

Magazyn energii, którego pojemność wynosi 5 kWP, zapewnia zasilanie na kilkanaście godzin. Taki sprzęt jest dostępny na rynku w przedziale 20–50 tys. złotych. Natomiast magazyn o pojemności 50 kWp kosztuje 100-150 tys. złotych.

Ważne

Cena magazynu energii jest zależna od technologii użytej do wykonania akumulatora, pojemności, producenta, który go wykonał, lokalizacji i dodatkowych funkcji. Kwota może wahać się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych Najdroższym elementem występującym w magazynie energii jest bateria.

Montowanie magazynu energii  

Montaż magazynu energii jest procesem polegającym na instalacji urządzenia w miejscu przeznaczenia, takim jak budynek mieszkalny lub przemysłowy. Proces ten obejmuje kilka kluczowych etapów:

 • Przygotowanie miejsca instalacji

Przygotowując odpowiednie miejsce do instalacji, należy pamiętać, że musi ono być wolne od przeszkód. Najczęściej wybieranym miejscem instalacji jest pomieszczenie techniczne, np. garaż lub kotłownia. 

 • Dostawa magazynu

Magazyn powinien być dostarczony w odpowiednim stanie technicznym i mieć zapotrzebowanie na jak najmniejsze prace instalacyjne.

 • Instalacja magazynu

Po dostarczeniu magazynu na miejsce instalacji następuje montaż. Może być wykonany na ścianie lub na podłodze. Jak już wspomnieliśmy istnieją dwie możliwości podłączenia magazynu: do instalacji elektrycznej lub do sieci elektroenergetycznej.

 • Sprawdzenie działania magazynu

Po zakończeniu instalacji magazynu należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. W tym celu można wykonać odpowiednie testy i pomiary. 

 • Uruchomienie magazynu

Po zakończeniu instalacji i sprawdzeniu działania magazynu należy go uruchomić i przygotować do użytkowania.

Montaż magazynu energii przy instalacji fotowoltaicznej

Dawniej mała konstrukcja akumulatora, starzenie się go i ciągle zwiększająca się gęstość prądu były najczęstszym powodem występowania samozapłonu magazynów energii. Obecnie dzięki nowoczesnej technologii magazyny są w 100% bezpieczne. Posiadają zabezpieczenia, które zapobiegają takim sytuacjom.

Za ochronę instalacji odpowiadają dwa poziomy zabezpieczeń. Pierwszy jest odpowiedzialny za wyłączanie prądów zwarciowych DC w obszarze paneli. 

W takim celu wykorzystywane są bezpieczniki topikowe cylindryczne. Umożliwiają one fizyczne i elektryczne odłączenie każdego pojedynczego panelu. 

Poziom drugi zabezpieczeń odpowiada za główną ochronę instalacji. Ograniczniki przepięć na tym poziomie spełniają ważną funkcję. Są odpowiedzialne za ochronę przed przepięciami, które pochodzą od wyładowań atmosferycznych. 

Natomiast kontrolery ładowania to gwarancja kontroli punktu maksymalnej mocy modułów. Przyczyniają się do wydłużenia trwałości akumulatorów.

Warto wiedzieć

Przy wyborze magazynu i miejsca dla niego, należy wziąć pod uwagę: 
potencjał instalacji fotowoltaicznej,wielkość magazynu, technologię, w której został stworzony,pojemność akumulatora,cenę.

Zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś nad tym, co to jest pompa ciepła? Takie urządzenie możesz połączyć z fotowoltaiką, dzięki czemu zyskasz niezależność energetyczną,

Jakie są rodzaje magazynów energii? 

Wybór odpowiedniego magazynu nie jest łatwy. Magazynować energię można bezpośrednio (za pomocą pola elektrycznego i magnetycznego) i pośrednio (za pomocą konwersji energii elektrycznej w energię kinetyczną i chemiczną potencjalną). 

Najczęściej spotykanym sposobem przetwarzania energii w przypadku dużych farm fotowoltaicznych jest przetwarzanie mechaniczne i chemiczne. Zanim wybierzesz sprzęt, musisz wiedzieć, że Istnieje pięć technologii magazynowania energii: 


 • Magazyny termiczne (cieplne)

Służą do magazynowania energii w postaci ciepła. Najczęściej stosowane są w połączeniu z instalacjami odnawialnych źródeł energii, takimi jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Magazyny cieplne mogą być zasilane różnymi źródłami energii, w tym pompą ciepła.


 • Magazyny elektryczne

Służą do magazynowania energii w postaci prądu. Najczęściej stosowane są w połączeniu z instalacjami odnawialnych źródeł energii, takimi jak fotowoltaika dla firm, wiatraki, turbiny wiatrowe pionowe. Wielkość magazynów elektrycznych może być różna. Często jest uzależniona od pojemności i rodzaju akumulatorów. Mogą to być np.: akumulatory litowo-jonowe, akumulatory kwasowo-ołowiowe czy akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH).


 • Magazyny elektrochemiczne

Należą do nich magazyny bateryjne lub akumulatorowe. Akumulatory te przechowują energię w postaci elektrochemicznej, łatwej do odzyskania.


 • Magazyny Mechaniczne

Do tego rodzaju magazynów należą: magazyny sprężonego powietrza, elektrownie szczytowo-pompowe, koło zamachowe. 

Magazyny Chemiczne

Działają na zasadzie ogniw paliwowych, tworzenia wodoru lub metanu. Zmieniają energię chemiczną bezpośrednio w elektryczną.

Podział magazynów energii 

Podział magazynów energii

Najczęściej stosowane rodzaje magazynów energii to takie, które zawierają w sobie akumulatory litowo-jonowe. Obecnie to najbardziej popularny rodzaj.

Zanim technologia litowo-jonowa stała się popularna, dominowały akumulatory żelowe lub AGM. Jednak spadek cen rozwiązań litowo-jonowych oraz ich lepsze parametry techniczne i żywotność sprawiły, że stały się bardziej atrakcyjnym wyborem dla inwestorów.

Na rynku rozróżnia się cztery typy baterii litowo-jonowych: 

 • LTO
 • NMC
 • NCA
 • LFP

Najbezpieczniejszym, czyli posiadającym największą ilość zabezpieczeń magazynem, jest magazyn LFP.

Warto wiedzieć

Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem magazynów energii są akumulatory litowo-jonowe. Wszystkie inne rodzaje akumulatorów (takie jak sodowo-jonowe czy przepływowe) stanowią margines rynku.

Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorem AC i DC?

Obydwa magazyny różnią się od siebie nie tylko rodzajem baterii, ale również ceną. Magazyn DC wykorzystuje baterie wysokonapięciową, AC z kolei niskonapięciową. Wersja DC jest tańsza, ponieważ dzieli inwerter z fotowoltaiką. AC z kolei ma zapotrzebowanie na dwa inwertery (jeden do akumulatora, a stacjonar drugi do fotowoltaiki). 

Poprawnie eksploatowane magazyny energii mogą służyć nawet 15 lat. Większość producentów udziela gwarancji na 10 lat żywotności urządzenia. Jednak jak o nie dbać, aby służyły jak najdłużej? 

Magazyny energii należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Zbyt wysoka i zbyt niska temperatura mają niekorzystny wpływ na ich żywotność. 

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest oddawanie energii. Zbyt szybkie ładowanie i rozładowywanie magazynu również może doprowadzić do ich szybszej eksploatacji. Nie należy pozostawiać urządzeń rozładowanych przez dłuższy czas. 

Ważne

Zastosowana w akumulatorze technologia, wyznacza żywotność magazynu energii. Obecnie akumulatory litowo-jonowe cieszą się największą popularnością w magazynach energii i mogą pracować nawet do 20 lat. 
Inne rodzaje akumulatorów, takie jak kwasowo-ołowiowe lub żelowe, mają zazwyczaj niższą żywotność, ale są też tańsze w zakupie.

Chcesz znaleźć odpowiednią firmę sprzedażową dla swojej firmy? Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Kliknij poniższy przycisk.

Zalety łączenia magazynów energii z fotowoltaiką 

Wielu użytkowników magazynów energii zastanawia się nad tym, czy magazynowanie energii się opłaca i jakie  konsekwencje niesie za sobą łączenie magazynów energii z fotowoltaiką? Uważamy, że użytkowanie takich instalacji ma wiele korzyści:

 • W magazynie energii można przechowywać nadwyżkę prądu, który został wyprodukowany przez instalację. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z energii w dowolnym momencie, niezależnie od warunków atmosferycznych.
 • Oszczędności na rachunkach i niezależność energetyczna: dzięki przechowywaniu własnego prądu nie musisz kupować dużej ilości zewnętrznej energii po aktualnie obowiązujących, wysokich cenach.
 • Możliwość zarabiania na sprzedaży nadwyżek energii: istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek energii, produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, do sieci elektroenergetycznej. Magazyn pozwala na ich przechowywanie, dzięki czemu istnieje możliwość sprzedaży w dogodnym momencie.
plusy i minusy łączenia magazynów energii z instalacją fotowoltaiczną

Szukasz oszczędności w przestrzeni energii elektrycznej? Jesli tak, przeczytaj artykuł: Zamrożenie cen energii w 2024 roku – jest decyzja.

Sposób działania magazynu energii 

Z magazynem energii elektrycznej jest jak z akumulatorem samochodowym. Mechanizm działania jest podobny. Magazyn składa się z akumulatora, który przechowuje energię elektryczną, oraz elektroniki sterującej, która zarządza przepływem energii między magazynem a źródłem energii (np. panelami fotowoltaicznymi lub siecią elektryczną).

Gdy magazyn jest podłączony do źródła energii, takiego jak panele fotowoltaiczne, może przechowywać nadwyżki energii, które są produkowane w dzień, i udostępniać ją, gdy jest potrzebna, np. w nocy lub w chwilach braku słońca. Magazyn może być także podłączony do sieci energetycznej i wykorzystywać nadwyżki energii z sieci, aby ją przechowywać i udostępniać, gdy jest potrzebna. Dobrym sposobem na wykorzystanie nadwyżek jest zamontowanie przy domu lub firmie stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która na bieżącą zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli ilość produkowanej energii jest większa, niż bieżące zużycie, energia trafia do magazynu, gdzie jest przetrzymywana na później. W sytuacji kiedy magazyn będzie już naładowany – nadwyżka jest przesyłana do sieci. Gdy produkcja energii jest zmniejszona, lub nie ma jej wcale a pobór energii nadal trwa, magazyn ulega rozładowaniu. 

Działanie magazynu energii w 5 punktach:

 1. Fotowoltaika przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną. 
 2. Energia elektryczna jest kierowana do inwertera.
 3. Z inwertera przekazywana jest do sieci energetycznej budynku, skąd zasila urządzenia elektryczne. 
 4. Jeżeli zużycie jest mniejsze niż ilość wyprodukowanej energii, nadwyżka energii trafia do magazynu. 
 5. W chwili gdy zużycie prądu jest większe niż wyprodukowana ilość, zmagazynowana energia jest pobierana. 

Jeżeli Twoja firma jest przyłączona do sieci, a bieżąca produkcja energii nie zaspokaja obecnego zapotrzebowania energetycznego, brakującą ilość energii możesz pobrać bezpośrednio z sieci za dodatkową opłatą. 

Zasada działania magazynu energii połączonego z instalacją fotowoltaiczną

Cieczą, w której przechowywana jest wyprodukowana przez instalację energia, to substancja chemiczna. Tam zachodzi reakcja utleniania chemicznego, zgodnie z którą następuje uwolnienie elektronów do bieguna ujemnego i jonów w elektrolicie. Takie działanie produkuje prąd elektryczny. 

Ważne

Magazyny energii są szczególnie przydatne w przypadku instalacji fotowoltaicznych, ponieważ pozwalają na magazynowanie nadwyżek energii słonecznej i jej wykorzystywanie w momencie, gdy jest potrzebna. Dzięki magazynom energii możliwe jest także ograniczenie zużycia energii z sieci i obniżenie rachunków za prąd.

W magazynach energii rozróżnia się następujące rodzaje baterii litowo-jonowych:

 • litowo-manganowe,
 • litowo-niklowo-kobaltowo-glinowe,
 • litowo-kobaltowe,
 • litowo-żelazowo-fosforanowe.

Fotowoltaika – dofinansowania 

W Polsce istnieje wiele możliwości dofinansowania fotowoltaiki.


 • Program Mój Prąd 4.0

Korzystając z Programu Mój Prąd, musisz wiedzieć, że jest to rządowy program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw. 

Dofinansowanie obejmuje do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Jego maksymalna wysokość wynosi 50 000 zł.

 • Kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł w przypadku zgłoszenia dofinansowania wyłącznie instalacji PV.
 • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:
  • do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł,
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł,
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł,
  • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł.

 • Program Czyste Powietrze

Dzięki temu programowi uzyskasz dofinansowania na instalację fotowoltaiczną niezależnie od tego, czy masz gospodarstwo domowe, czy jesteś przedsiebiorcą lub przedsiębiorczynią. Dofinansowanie obejmuje do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, a maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 50 000 zł.

Podstawowym warunkiem przystąpienia do programu jest roczny dochód wnioskodawcy, który nie przekracza 135 tys. zł.


 • Program Prosument

Jest to program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw, które chcą produkować własną energię i sprzedawać nadwyżki do sieci elektroenergetycznej. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 20 000 zł. Obejmuje ono do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji.


 • Dotacje unijne

 Instalacje fotowoltaiczne mogą być dofinansowane ze środków unijnych, np. z programu Inteligentny Rozwój. Wysokość dofinansowania zależy od konkretnego projektu i może obejmować nawet 85% kosztów kwalifikowanych.


 • Dotacje samorządowe

Instalacje fotowoltaiczne mogą być dofinansowane przez samorządy lokalne, np. gminy czy powiaty. Wysokość dofinansowania zależy od konkretnego samorządu i może obejmować nawet 50% kosztów kwalifikowanych.

Chcesz się dowiedzieć co możesz zyskać dzięki ofercie na stałą cenę prądu? Jeśli tak, przeczytaj artykuł: Stała cena prądu to sposób na obniżenie rachunków

Podsumowanie


 1. Kupno magazynu energii do fotowoltaiki jest dobrą inwestycją.

 2. Jeżeli chcesz dobrze dobrać magazyn energiii, zwróć uwagę na: pojemność magazynu, producenta, technologię wykonania.

 3. Istnieją 3 główne rodzaje magazynów energii: magazyny cieplne, elektryczne i bateryjne.

 4. Najczęściej stosowanym magazynem energii jest magazyn z technologią akumulatorową.

 5. Głównymi zaletami magazynowania energii są: zdobycie niezależności energetycznej, wzrost autokonsumpcji oraz redukcja kosztów prądu.

 6. Budowa magazynu energii jest podobna do budowy akumulatora samochodowego.

 7. Istnieje kilka metod na zdobycie dofinansowania na fotowoltaikę. Program Czyste Powietrze, Program Prosument, dotacje unijne, dotacje samorządowe.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy