Podwyżki cen prądu – Czy w 2024 roku zapłacimy więcej?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 17.11.2023 r.
podwyżki cen prądu, czy w 2024 roku zapłacimy więcej

Rok 2024 może przywitać odbiorców energii wysokimi cenami prądu. Jednak istnieje możliwość, że stawki przez kolejne pół roku będą zamrożone na takim samym pułapie, jak w roku 2023. W ostatecznym rozrachunku ceny wzrosną, czy pozostaną bez zmian? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.  

Wzrost cen energii plus VAT na 2024 r.

W przyszłym roku stawki VAT na żywność mają wzrosnąć z 0% do 5%. Co ze stawkami na paliwo i energię elektryczną? Do tej pory nie podano jeszcze oficjalnych danych, a wszystkie dostępne źródła to jedynie spekulacje. 

Podstawą do szacowania cen są założenia budżetowe państwa. Otóż w 2024 roku rząd (wraz z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych) ma przeznaczyć środki na obronność w wysokości ok. 4,2% PKB. Oznacza to, że podniesione zostaną stawki VAT z 7% do 8% i stawka VAT podstawowa z 22% na 23%. 

Szukasz rozwiązania na niezależność energetyczną? Jeśli tak, przeczytaj artykuł: Magazyn energii – cena w 2023 roku i najważniejsze kwestie. Możesz też obniżyć wysokość miesięcznego rachunku za prąd. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat: Zamrożenie cen energii w 2024 roku – jest decyzja.

Na jakim pułapie utrzymają się stawki energii w roku 2024?

W sieci aż wrze od kalkulacji, które dotyczą rzekomych cen energii na rok 2024. Niestety nadal nie ma jeszcze oficjalnych informacji na ten temat. Można jednak oszacować, że w wyniku mrożenia cen energii nastąpi wysoki wzrost cen prądu, nawet o 70%.

Niebawem rozpoczną się pierwsze ustalenia dot. cen energii elektrycznej na 2024 rok. Odbiorcy energii z niecierpliwością czekają na prognozy stawek. Zapadnie również decyzja co do zniesienia lub podtrzymania ustawy o mrożeniu cen energii. Jeżeli zostanie wybrana decyzja o zakończeniu ustawy, która wyniknęła z rządowej tarczy inflacyjnej, indywidualni odbiorcy energii zapłacą nawet o 70% więcej za rachunki. 

Wartość cen może wzrosnąć, chociażby przez wysokość opłat dystrybucyjnych, które wchodzą w skład standardowych rachunków. Ale nie tylko. Ministerstwo Klimatu i Środowiska 20 października opublikowało rozporządzenie, zgodnie z którym stawka opłaty kogeneracyjnej ma wynieść 6,18 zł za megawatogodzinę. Jest to o ponad 1 zł więcej, niż obecnie

Aktualnie, w przypadku umów długoterminowych, ceny energii w 2024 roku są niższe, niż w 2022 r. Jednak trudno tu mówić o konkretnych liczbach, ponieważ na cenę energii wpływają również aktualne ceny surowców, z których jest pozyskiwana. Jedno jest pewne. Podpisanie długoterminowej umowy zobowiązuje firmę sprzedażową, która deklaruje dane stawki, do utrzymania ich na tym samym poziomie przez cały okres trwania umowy.

Jeśli chcesz obniżyć wysokość ceny prądu, możesz to zrobić. Wystarczy, że użyjesz porównywarki cen energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu porównasz oferty i wybierzesz najbardziej opłacalną.

Porównanie cen zamrożonych na 2023 r. dla różnych grup odbiorców
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Forum Energii, TGE, PGE, URE

Jeśli chcesz obniżyć stawki prądu, sprawdź firmy energetyczne w Polsce i wybierz najkorzystniejsze dla siebie.

Czy w 2024 roku ceny energii wzrosną o 100%?

Czy zwiększą się koszty energii elektrycznej? Przez cały rok 2023 ceny energii były regulowane za sprawą ustawy o mrożeniu cen energii. Stawka maksymalna dla odbiorców indywidualnych wynosiła: 852,39 zł brutto, czyli 85 gr brutto za 1 kWh, dla odbiorców biznesowych: 85 zł/MWh (0,79 zł/kWh).

Natomiast stawki poza limitami były zdecydowanie wyższe. Każdą KWh, która przekroczyła podany limit, należało rozliczyć zgodnie z aktualną ceną prądu w Polsce wyznaczoną przez operatora, co oznaczało wysokie rachunki. 

Andrzej Domański – główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że zostaną podjęte wszelkie działania, aby nieunikniony wzrost cen energii nie był szokiem dla odbiorców. Zgodnie z wypowiedzią, oficjalna decyzja o stawkach cen prądu zostanie podjęta w ciągu zaledwie kilku dni. 

Z słów wypowiedzianych przez polityka padło również, że w ciągu 2024 roku inflacja będzie powoli spadać. Wprowadzane będą takie rozwiązania, jak: zwiększenie konkurencyjności na rynku paliw, aby były one kształtowane w sposób rynkowy, a także wdrożone zostaną obligacje antyinflacyjne.

Nie podlega wątpliwości, że aktualnie rząd będzie mieć przed sobą wiele wyzwań. Do tej pory działania biznesowe były zastępowane tzw. „ręcznym zarządzaniem”. Teraz należy przywrócić ekonomiczne mechanizmy. Takich informacji dla portalu money.pl udzielił główny ekonomista Pracodawców RP, Kamil Sobolewski.

Reakcja polskiego rządu na wzrost cen prądu po agresji Rosji na Ukrainę to było jedynie powierzchowne działanie, które kompletnie nie przyczyniło się do naprawy sytuacji. Dokonanie sztucznego zaniżania cen energii było tzw. „płaszczykiem ochronnym”; który przykrył na rok duży problem.

Warto wiedzieć

Każdorazowy wzrost cen musi zostać zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W wywiadzie dla portalu Business Insider prezes URE Gawin powiedział, że ceny prądu w porównaniu do cen roku ubiegłego w zatwierdzonych taryfach będą takie same lub nawet mniejsze. Jako społeczeństwo, uczymy się zarządzać energią w wyniku kryzysu energetycznego. To wniosek, który wyciągnęliśmy.

Jeśli interesują Cię aktualne ceny energii w 2024 roku, przeczytaj artykuł: Tani prąd dla firm – stawki na rok 2024.

Taryfy dynamiczne – czy pozwolą nam obniżyć ceny prądu?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która obowiązuje od 7 września 2023 roku, każdy sprzedawca energii, który obsługuje ponad 200 tys. odbiorców, ma obowiązek przedstawić ofertę z taryfą dynamiczną. Aktualnie takie oferty są już dostępne.

Jednak jak działają takie taryfy? Otóż cena prądu w umowie z taryfą dynamiczną odzwierciedla w czasie rzeczywistym wahania cen na rynkach dnia bieżącego i następnego. Oznacza to, że cena energii elektrycznej jest zmienna. Przenosi sygnały cenowe bezpośrednio na odbiorców, dając im możliwość reakcji. 

Zatem taryfy dynamiczne z jednej strony dają szansę na tańszy prąd, gdy pojawi się nadwyżka energii, a z drugiej strony ryzyko wysokiej ceny, gdy energii jest mniej. 

Zatem taryfa dynamiczna jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ma się wiedzę na temat tego, jak działa rynek. 

Aby taka taryfa została wdrożona w przypadku gospodarstw domowych lub firm, muszą zostać określone konkretne warunki techniczne. A mianowicie: odbiorca energii musi mieć licznik zdalnego odczytu. Jest on niezbędny, aby monitorować poziom zużycia energii.

Podwyżki cen prądu, jak sobie z nimi radzić?

Odbiorcy, w przypadku których zużycie energii elektrycznej jest większe, niż przypuszczali, koniecznie powinni podjąć konkretne działania w celu zbicia wysokości miesięcznych rachunków.

Zmiana taryfy jest kluczowym elementem, który pomoże Ci się uchronić przed podwyżkami cen prądu. Niezależnie od tego, czy mrożenie cen energii zostanie przedłużone na kolejne pół roku, czy nie, stawki ulegną zmianie, a po upływie ustawy rządowej, wzrosną jeszcze bardziej.

Jeżeli jednak Twój aktualny sprzedawca energii nie ma oferty, która byłaby dla Ciebie korzystniejsza, możesz go zmienić. Firm sprzedażowych energii elektrycznej jest wiele, każda ma swoje stawki i różniące się od siebie taryfy. Jednak jak spośród wielu ofert wybrać tę najlepszą, nie marnując przy tym zbyt wiele czasu? 

Idealnym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki takiemu działaniu sprawnie wybierzesz najlepszą dla siebie opcję i zaoszczędzisz nawet 40% na miesięcznym rachunku.   

Jeżeli nie masz czasu, nasi doradcy w Twoim imieniu dopełnią za Ciebie wszystkich niezbędnych formalności. Zatem co zrobić, aby zacząć taką zmianę? W pierwszej kolejności porównaj oferty sprzedawców, aby zorientować, jak kształtuje się rynek. Następnie wybierz taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Całą resztę zrobimy za Ciebie. 

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisem w ustawie Prawo energetyczne, jeżeli od jesieni 2022 roku do końca 2023 roku odbiorcy energii udało się ograniczyć zużycie prądu o 10%, w 2024 roku dostanie on 10% rabatu. Sytuacja dotyczy odbiorców indywidualnych i biznesowych we wszystkich taryfach. 

Podsumowanie


  1. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego, ile będzie kosztować energia elektryczna w 2024 roku.

  2. Istnieje możliwość, że mrożenie cen energii elektrycznej zostanie przedłużone do połowy 2024 roku.

  3. Mimo zamrożonych cen energii, stawki za prąd wzrosną. Przyczyni się do tego wysokość opłat: kogeneracyjnych i dystrybucyjnych, a także podatek VAT.

  4. Jeśli mrożenie cen energii nie zostanie przedłużone, stawki prądu wzrosną nawet o 70%.

  5. Przed podwyżkami cen energii, odbiorców mogą uchronić dynamiczne taryfy prądu.

  6. Dobrym sposobem na obniżenie energii jest zmiana sprzedawcy prądu.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy