Magazyn energii – cena w 2023 roku i najważniejsze kwestie

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 28.08.2023 r.
Magazyn energii – cena w 2023 roku i najważniejsze kwestie

Magazyn energii i jego cena, którą można spotkać na rynku w roku 2023, są coraz bardziej zaskakujące. Mimo że to coraz bardziej popularne urządzenie, należy pamiętać, że rynek energetyczny jest zmienny. Trzeba być na bieżąco, aby przez przypadek nie popełnić niekorzystnej inwestycji. W artykule przedstawiamy zestawienie cen urządzeń z lat 2022-2023 i wymieniamy aktualności, o których trzeba wiedzieć podczas kupna magazynu energii. 

Cena magazynów energii w 2022 roku

Ile kosztuje magazyn energii? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zaczniemy od oceny poprzedniego roku. Na początku roku 2022 sprzedaż magazynów energii w Polsce wyniosła 144 GWh. Natomiast zainstalowana pojemność magazynów to 44 GWh

W tamtym czasie dużo mówiło się o zawirowaniach cen magazynów energii. I słusznie, ponieważ odnotowano spadek cen materiałów, które są używane do produkcji magazynów energii. Kobalt, lit i nikiel staniały.

Najpopularniejszą technologią baterii, która jest wykorzystywana w magazynach energii, jest technologia litowo-jonowa. 

Jednak mimo niskich cen surowców średnia cena magazynów energii byłaby wyższa, gdyby nie pojawiły się tańsze akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Urządzenia zyskały duży udział w rynku.

Poniżej przedstawiamy wykres firmy Infolink Group. Jest to prognoza spadku cen magazynów energii uwzględniająca magazyny z baterią NCM i LFP

prognoza spadku cen magazynów energii uwzględniająca magazyny z baterią NCM
Źródło: Infolink Group
spadek cen mgazynów energii - prognoza
Źródło: Infolink Group

Magazyny energii to nadal nowa technologia, która wymaga rozwoju i ulepszenia. W tym celu 3 lipca 2021 roku wprowadzono ustawę licznikową. Dokument ten zawiera informacje, że każdy licznik (pow. 50 kW) powinien być zarejestrowany w postaci elektronicznej.

Dzięki takim działaniom będzie możliwe monitorowanie rozwoju technologii magazynowania energii w Polsce. To element rozwoju krajowego systemu elektroenergetycznego, który jest oparty o zrównoważony rozwój odnawialnych źródeł energii. 

Jeżeli chcesz zmniejszyć miesięczne rachunki w swojej firmie, skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej, która pomoże Ci znaleźć tańsze oferty.

Rozliczenie magazynów energii

W połowie 2022 roku magazynowanie prądu i obowiązujące w tym sektorze zasady uległy zmianie. 1 kwietnia weszły nowe przepisy, które dotyczą OZE. Zmiany dotyczą systemu rozliczeń energii z fotowoltaiki, czyli net-billingu. Do tego czasu odbiorcy energii mogli się rozliczać na zasadzie net-meteringu, czyli tzw. opustów.

W tym systemie energia, która była oddawana do sieci energetycznej, miała cały czas ten sam koszt. Poza tym jej wartość była obniżona o 20-30% w zależności od tego, czy instalacja przekracza 10 kWp.

Natomiast osoby, które podpisały umowę po 1 kwietnia włącznie, rozliczają się tylko w systemie net-billingu. Oznacza to, że wyprodukowane nadwyżki energii będą rozliczane zgodnie ze średnią ceną rynkową energii z każdego poprzedniego miesiąca. W związku z tym autokonsumpcja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Cena magazynów energii w 2023 roku 

Magazyn energii do fotowoltaiki. Agencja badawcza Bloomberg NEF określiła, że ceny magazynów energii w 2023 roku będą podwyższone w stosunku do 2022 roku. Jedną z przyczyn jest wzrost kosztu produkcji baterii litowo-jonowych, który uwarunkowany jest inflacją, wzrostem cen paliw i energii.

Co do prognoz na rok 2024, firma oszacowała, że ceny znowu zaczną spadać. 

Przyczyną takich zmian ma być uruchomienie większej liczby dostaw surowców i zastosowanie w magazynach energii akumulatorów nowych generacji, które są równie dobre i równocześnie dużo tańsze w produkcji.

Niezmiennie, w roku 2023 jak i w poprzednich latach, cena magazynu energii zależy od jego:

 • Pojemności

Średnio pojemność magazynu energii powinna wynosić 1 lub nawet 1,5 krotność mocy rzeczywistej instalacji fotowoltaicznej.

 • Żywotności

Dbaj o swoje urządzenie! Pamiętaj o przeglądach. Zadbaj o to, aby nie przekraczać 1 cyklu ładowania dziennie.

 • Producenta

Im bardziej znany producent, tym wyższa cena.

 • Komponentów, z których jest zbudowany

Magazyny mają różne typy budowy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą być w nich zastosowane np.: różne typy baterii. 

Obecnie możemy oszacować, że przedział cenowy magazynów o pojemności 5 kWh mieści się w granicach 15 000 zł – 20 000 zł

Cena magazynów energii średniej wielkości z montażem może wynieść ok. 30 000 zł. 

Natomiast koszt magazynu energii średniej wielkości, czyli takiego, którego pojemność wynosi 10 kWh, może mieścić się w granicach od 25 000 zł do 33 000 zł.

Magazyny energii o pojemności 20 kWh kosztują od 47 000 zł do 64 000 zł.

Fotowoltaika z magazynem energii cena

Bardzo często internauci nazywają magazyny energii jako bank energii do fotowoltaiki.

Magazyn energii i fotowoltaika to dobry duet. Pytanie, czy kosztowny? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obecnie można skorzystać z wielu dotacji, które dofinansują zarówno inwestycję w fotowoltaikę, jak i zakup magazynu energii. 

Wykorzystując wszelkie dostępne środki finansowe, jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo dużo. 

Obecnie jest to jeden z najbardziej przekonujących czynników, który zachęca wszystkich odbiorców energii do inwestycji. Eksperci z branży OZE zapewniają, że rok 2023 to rekordowy czas pod względem inwestycji w wyżej wymienione urządzenia. 

Jednak głównym czynnikiem, który motywuje odbiorców energii do podejmowania takich działań, są wysokie stawki za kwh, czyli krótko, mówiąc wysoka cena prądu. W dużych firmach koszty zatrzymania produkcji bywają pokaźne.

Dlatego wiele firm i przedsiębiorców zaczyna decydować się na odnawialne źródła energii. Jest to realna szansa na poprawę warunków finansowych i ekologicznych środowiska.

Aby być na bieżąco w kwestii opłacalności i bezpieczeństwa energetycznego, śledź, jak kształtuje się cena prądu w Polsce.

Domowy magazyn energii cena

Szacunkowo 4-osobowy dom jednorodzinny w Polsce zużywa ok. 4000 kWh rocznie. Oznacza to, że takiemu gospodarstwu spokojnie wystarczy magazyn energii z baterią o pojemności 5 kWh.

W sytuacji, kiedy gospodarstwo dokona 20%-30% autokonsumpcji, wówczas magazyn zgromadzi połowę zapotrzebowania na prąd. Ceny takiego magazynu energii wahają się od 15 000 do 35 000 zł

Dotacje do magazynów

Magazynowanie energii staje się coraz bardziej powszechne. Jedną  z przyczyn, która wpływa na ich popularność, jest: oszczędność na rachunkach za energię elektryczną i możliwość skorzystania z dotacji, która może pokryć nawet do 50% zainwestowanych kosztów.

W porównaniu do poprzednich lat, w dalszym ciągu najbardziej popularnym dofinansowaniem magazynów energii jest program Mój Prąd. Za sprawą tego programu podniesiono górne limity dopłat. 

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0 został otwarty 22.04.2023 roku. 

W ramach programu można uzyskać dofinansowania na: 

 • zakup i montaż magazynów energii do 20 dm3, zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła, 
 • magazyny energii elektrycznej – maksymalnie do 16 000 zł na jedno przedsięwzięcie, przy spełnieniu warunku ceny nie wyższej niż 6 000 zł za 1 kWh i pojemności nie niższej, niż 2 kWh,
 • systemy zarządzania energią EMS/HEMS – do 3 000 zł na jedno przedsięwzięcie, jeżeli zakup i instalacja systemu będzie połączona w zakup i montaż  magazynu ciepła i lub magazynu energii.

Ważne

Wyżej wymienione kwoty nie mogą przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych całego przedsiębiorstwa dla wybranego urządzenia, które jest objęte dofinansowaniem.

Oczywiście program Mój Prąd obejmuje dużą skalę odbiorców energii. Są to odbiorcy indywidualni, biznesowi, a także rolnicy. Jednak my skupimy się głównie na odbiorcach biznesowych.

Celem programu w dalszym ciągu jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, poprawa efektywności energetycznej, usprawnienie i rewitalizacja sieci elektroenergetycznych, a także postęp dekarbonizacji, czy rozpowszechnianie kwestii magazynowania energii. 

Aż 20 mld zł ma być przeznaczone na cele Funduszu Modernizacyjnego. Z takich środków mogą skorzystać operatorzy systemu dystrybucyjnego. Organem, który reguluje dysponowanie środkami, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Magazyn energii to inwestycja w przyszłość firmy

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy magazyn energii jest dobrym rozwiązaniem w firmie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, podamy kilka kluczowych argumentów, nad którymi warto się zastanowić.

 1. Oszczędność kosztów energii elektrycznej

W sytuacji, kiedy w swojej firmie używasz instalacji fotowoltaicznej, nadmiar energii elektrycznej automatycznie jest sprzedawany do sieci po średniej cenie z danego miesiąca. W sytuacji, kiedy bieżąca produkcja jest za mała, aby zaspokoić aktualne zużycie, musisz pobrać energię z sieci za stawkę, która aktualnie obowiązuje. 

A zatem, w niektórych sytuacjach taki mechanizm może nie być dla Ciebie korzystny. 

Jednak gdy w takiej sytuacji masz magazyn energii z wcześniej wyprodukowanym nadmiarem prądu, bez problemu możesz pobierać energię, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 1. Niezależność energetyczna

W chwili, gdy produkcja energii z fotowoltaiki jest korzystna, możesz zapełnić swój magazyn energii. W takiej sytuacji w nocy, kiedy produkcja nie jest aż tak duża, możesz korzystać z energii do woli, bez ponoszenia dodatkowych kosztów

W ten sposób zyskujesz niezależność energetyczną. Możesz pozwolić sobie na zwiększenie autokonsumpcji bez dodatkowych opłat. 

 1. Bezpieczeństwo energetyczne

Jeżeli dojdzie do awarii sieciowej, mając zapas prądu, z magazynami energii bez problemu przeczekasz do momentu naprawy. Czyli jeśli na przykład prowadzisz przedsiębiorstwo produkcyjne, absolutnie nie musisz martwić się tym, że jego działanie nagle zostanie przerwane. 

Oczywiście w takiej sytuacji warto również zadbać o zasilanie awaryjne. Jest to koszt, który oscyluje w granicach 8-12 tysięcy złotych. W zależności od danego zakresu prac i marki magazynu.

Urządzeniami, które pomogą Ci w utrzymaniu takiego bezpieczeństwa, są: przekształtnik częstotliwości z pełnym sinusem i bez wzorca z sieci, a także rozłącznik wyspowy. 

Magazyn energii do firmy

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w odnawialne źródła energii? A czy myślałeś/myślałaś już o dywersyfikacji własnego portfela inwestycyjnego? Jako świadomy przedsiębiorca powinieneś/powinnaś się nad tym zastanowić. 

Jest to różnicowanie składu portfela inwestycyjnego. Dzięki takiemu działaniu można zredukować ryzyko finansowe. Świetnym rozwiązaniem w tej przestrzeni jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Mimo że na początku wydatek jest wysoki, po czasie się zwraca, a nawet pozwala zarobić na sprzedawanej do sieci nadprodukowanej energii.

Wady i zalety magazynów energii 

Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych myśli o tym, aby zainwestować w magazyn energii. Jedną z ważniejszych informacji, o której powinieneś/powinnaś wiedzieć, jest fakt, że przy obecnym stanie infrastruktury elektroenergetycznej przechowywanie nadmiernej ilości energii może doprowadzić do przeładowania energetycznego, a co za tym idzie, odłączenia instalacji od sieci elektroenergetycznej

Dlatego, aby temu zapobiec, należy wykorzystywać nagromadzoną energię w takich ilościach, aby nie musieć później jej przesyłać do sieci. To jeden z przykładów, który dowodzi temu, że magazyny energii są ważne w całym systemie produkcji energii odnawialnej, a także w procesie transformacji energetycznej. 

Z całą pewnością wadą magazynów energii jest ich wysoka cena. Ale jak już wcześniej wspomnieliśmy, kwoty urządzeń mają się obniżać, co oznacza, że na przestrzeni lat zakup urządzenia będzie bardziej przystępny. Do tego można skorzystać z licznych dofinansowań, które również obniżą ostateczną kwotę inwestycji

Ponad to jeżeli zdecydujesz się na zakup magazynu energii, możesz liczyć się z przyspieszonym zwrotem inwestycji. 

Przy obecnym systemie rozliczeń, net-billingu, możesz zarobić na sprzedawanej energii do sieci. Możesz ją sprzedać po wyższej cenie i tym samym dodatkowo zarobić, mimo pełni zapasów energetycznych w magazynie.

Jak duży magazyn energii do firmy?

Zastanawiasz się jak duży magazyn energii dobrać do swojej instalacji fotowoltaicznej? Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań zweryfikuj, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne w Twojej firmie. Jak to zrobić?

Zbierz faktury za cały rok, zsumuj wolumen zużycia energii i wyciągnij z niego średnią. Taka liczba to Twoje średnie roczne zapotrzebowanie na energię. 

Zastanów się, jaki jest charakter aktywności Twojej firmy. Jeżeli masz przedsiębiorstwo produkcyjne, z całą pewnością są momenty, w których zużycie energii w Twojej firmie jest większe. To oznacza, że świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dobór odpowiedniej taryfy prądu, która umożliwi Ci pozyskiwać tańszy prąd.

Pojemność magazynu energii powinna być również dobrana do instalacji fotowoltaicznej, która znajduje się na Twoim budynku.

Jak już wspomnieliśmy, pojemność magazynu energii powinna wynosić 1, a nawet 1,5 krotność mocy instalacji fotowoltaicznej. Podwojenie pojemności magazynu energii zwiększa autokonsumpcję o ok. 10%.

Ile możesz zyskać w firmie dzięki magazynowi?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej branży. Dobry magazyn energii to taki, który ma wysoką jakość wykonania. Dzięki temu podczas działania wykazuje naprawdę niewielkie straty energii w trybie czuwania. 

System, w którym są tworzone magazyny, umożliwia łatwą rozbudowę o kolejne urządzenia w przyszłości. Magazyn z reguły jest objęty długą gwarancją, a także możliwością profesjonalnego serwisu. 

Dzięki magazynowi energii możesz zyskać duże oszczędności ekonomiczne. Duże, to znaczy 10-15% kwoty swojego rachunku, które normalnie musiałbyś/musiałabyś stracić podczas przesyłu energii. Poza tym aktualna produkcja energii w okresie letnim powinna zaspokoić Twoje bieżące zapotrzebowanie.

Pamiętaj, cena energii elektrycznej cały czas się zmienia, warto być na bieżąco, aby podejmować dobre decyzje.

Kupujesz magazyn? Zwróć uwagę na te rzeczy

Ważne elementy, na które powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę, to: 


 • Pojemność

Ten parametr określany jest w kWh. To iloczyn napięcia, w jakim działa urządzenie magazynujące, a także amperogodzin baterii. Ten parametr wskazuje, ile dany magazyn będzie w stanie skumulować energii. Pojemność magazynu energii może być swobodnie rozbudowywana. 

Warto również zwrócić uwagę na moc znamionową. Magazyn o małej pojemności i dużej mocy znamionowej jest w stanie zasilić dużą liczbę urządzeń jednocześnie, jednak nie na długo. 


 • Moc znamionowa urządzenia

Odpowiada za ilość energii, jaką są w stanie osiągnąć akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe. Parametr wyznaczany jest w kW. Jest bardzo istotny, ponieważ w przypadku małej mocy znamionowej magazynu energii liczba urządzeń, jakie będzie w stanie jednocześnie zasilić, będzie ograniczona.


 • Głębokość rozładowania

To parametr, który jest określany przez producenta. Jest on odpowiedzialny za wyznaczenie poziomu, do jakiego w bezpieczny sposób mogą być rozładowane akumulatory litowo-jonowe lub kwasowo ołowiowe. 

Oznacza to, że jeśli magazyn ma pojemność 10 kWh, a podana przez producenta głębokość rozładowania wynosi 90%, to nie powinno się go rozładowywać poniżej 2 kWh.


 • Bezpieczeństwo

Musisz wiedzieć, że miejsce, w którym planujesz umieścić swój magazyn energii, wcale nie musi być ogromne. Jest jednak kilka zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby nie dopuścić do niepowołanych sytuacji. 

Magazyn powinien się znajdować w miejscu, którego temperatura wynosi 20,30 stopni Celsjusza

Warto wiedzieć

Przekroczenie 40 stopni Celsjusza w miejscu, w którym znajduje się magazyn energii, warunkuje spadek żywotności magazynu energii i wzrost zagrożenia pożarem.

Niskie temperatury dla magazynu energii również oznaczają spadek wydajności energii, a także straty energii, które są związane z pracą układu autonomicznego wspomagania.

Idealna temperatura, w której urządzenie może się znajdować, to 25 stopni. Najlepszym miejscem dla tego typu urządzenia będzie garaż, piwnica, kotłownia, albo strych.

Podsumowanie


 1. Cena magazynów energii w 2022 roku była niższa, ze względu na spadek cen materiałów takich jak: kobalt, lit i nikiel.

 2. Od 1 kwietnia 2022 roku rozliczenie magazynów energii jest realizowane w formie net-billingu.

 3. Cena magazynów energii w 2023 roku wzrosła ze względu na wzrost kosztów produkcji baterii litowo-jonowych.

 4. Na koszt magazynu energii wpływa: pojemność, żywotność, producent, rodzaj komponentów.

 5. Jeżeli instalacja jest dobrze dobrana, produkcja energii w sezonie letnim jest w stanie zaspokoić nawet 100% Twojego zapotrzebowania na energię.

 6. Dzięki magazynowi zyskasz w swojej firmie niezależność, oszczędność na rachunkach, bezpieczeństwo energetyczne.

 7. Podczas kupna magazynu zwróć uwagę na jego: pojemność, moc znamionową, głębokość rozładowania. Odpowiednio dobierz miejsce, którego warunki będą odpowiednie dla urządzenia. Optymalna temperatura, to 25 stopni.

 8. Żywotność magazynu energii i jego baterii zależy od temperatury, w której się znajduje i od częstotliwości jego ładowania.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy