Pompa ciepła dla firm – sposób na optymalizację budżetu

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 23.06.2023 r.
Pompa ciepła dla firm - sposób na optymalizację budżetu

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 roku wzrosła o 120% w stosunku do poprzedniego. Odbiorcy energii elektrycznej coraz chętniej decydują się na wymianę węglowych źródeł energii. Dzięki temu można zyskać foduże oszczędności prądu i przy okazji zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Takich korzyści jest dużo więcej.

Jakie korzyści dają pompy ciepła w firmach?

Coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o zmianie dotychczasowego źródła ciepła na pompę. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez PORT PC, w ciągu dekady liczba sprzedanych urządzeń wzrosła o 100%. W 2022 roku łącznie sprzedano 203,3 tys. sztuk urządzeń. 

Taki wynik świadczy o wzmożonym zainteresowaniu odbiorców odnawialnymi źródłami energii. Pompy ciepła mają wiele zalet technologicznych, które zachęcają odbiorców do ich użytkowania. Są to m.in.: tańszy koszt ogrzewania, możliwość chłodzenia pomieszczeń oraz zmniejszona emisyjność systemu.

Jednak to nie wszystko. Musisz wiedzieć, że wybierając pompę ciepłą, redukujesz koszty ogrzewania w swojej firmie, dzięki czemu sporo oszczędzasz.

Warto wiedzieć

PORT PC to Polska Organizacja Rozwoju Technologii i Pomp Ciepła. Zaczęła funkcjonować w 2011 roku. Głównym celem organizacji jest: propagowanie wiedzy na temat pomp ciepła, zwiększenie jakości wykonywanych instalacji, podejmowanie działań na rzecz szybkiego rozwoju rynku pomp.

Wybranie wyżej wymienionego urządzenia, pozwoli Ci również zyskać niezależność od cen paliw. Dlaczego? Pompa pobiera energię z odnawialnych źródeł. Zatem, jeśli dodatkowo wykorzystasz instalację fotowoltaiczną, albo kolektory słoneczne, to Twoje zużycie płatnej energii może być bardzo małe.

Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo. Użytkowanie pomp ciepła jest dużo bardziej bezpieczne, niż korzystanie z pieców węglowych. Technologia, którą wykorzystuje urządzenie, niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru, lub zaczadzenia się.

Jeżeli rachunki w Twojej firmie są wysokie, dokonaj zmiany systemu ogrzewania. Taka zmiana wiąże się z inwestycją. A zatem jeśli nie chcesz wydawać gotówki, pierwszym krokiem do zdobycia oszczędności, jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Takie działanie może obniżyć Twoje rachunki nawet o 40%. Dzięki temu zyskasz również możliwość dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb.

liczba sprzedanych pomp ciepła w Polsce w 2021-2022

Jak przedstawia powyższy wykres, w Polsce w 2022 roku sprzedano 188,2 tys. sztuk pomp ciepła typu powietrze woda. Natomiast sprzedaż gruntowych pomp ciepła wyniosła 7,2 tys. sztuk, a pomp ciepła do podgrzewania wody użytkowej 7,9 tys. sztuk. Jest to bardzo dobry wynik.

Warto wiedzieć

W 2022 roku udział pomp ciepła w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń grzewczych w Polsce wyniósł 30%.

Wybierz pompę ciepła do firmy – rodzaje 

Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, dowiedz się dokładnie, co to jest pompa ciepła. Musisz wiedzieć, że na rynku istnieje ich kilka typów. Przed takim wyborem należy również dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło Twojego budynku.

Pompa ciepła powietrzna

Powietrzne pompy ciepła są jednym z najpopularniejszych systemów, spośród wszystkich rodzajów pomp. Taki typ urządzenia do ogrzania firmy wykorzystuje energię cieplną, która znajduje się na zewnątrz budynku. Istnieją dwa typy systemów powietrznych pomp ciepła, które różnią się od siebie konstrukcją. 

Jest to powietrzna pompa ciepła typu split, ale też pompa ciepła typu monoblok. Montaż pomp tej drugiej kategorii jest dużo szybszy, bo składa się z tylko jednej jednostki montowanej na zewnątrz sterownika, który może być umieszczony w dowolnym miejscu w budynku. 

Cena samej pompy wraz z montażem jest rozwiązaniem blisko dwukrotnie tańszym, od kupna i montażu reszty typów pomp.

Pompa ciepła gruntowa

Jest to urządzenie, które wykorzystuje zasoby ciepła z ziemi, a następnie oddaje ciepło do instalacji grzewczej. Taki typ pomp jest bardzo wydajny, to stabilne źródło energii, nawet w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni.

Aby zamontować taki typ pompy, decyzję należy podjąć jeszcze przed budową domu, ale w sytuacji, kiedy jest już wytyczony budynek na Twojej działce. Wówczas na etapie budowy fundamentów, można dokonać odwiertów pod pompę. 

Pompa ciepła wodna

Wodna pompa ciepła pobiera energię z wód gruntowych. Jest to dobry wybór przy tradycyjnym ogrzewaniu. Aby wykonać montaż urządzenia, należy wykopać studnię głębinową w okolicy budynku, lub mieć w okolicy jezioro, albo rzekę. 

Wyżej wymienionej pompy można używać w modernizowanych i nowych budynkach. Jest ona dużo wydajniejsza, niż pompa powietrzna. Zapewnia ogrzewanie i chłodzenie domu, a także podgrzewanie bieżącej wody. Montaż takiej pompy wymaga niemałego nakładu środków finansowych, ale też wolnej przestrzeni dookoła budynku.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

To, ile energii zużywają gruntowe pompy ciepła, powietrzne, bądź wodne, jest zależne od jej ustawień, wielkości zużycia w firmie, ale też sposobu rozprowadzania ciepła oraz wysokości temperatury na zewnątrz.

Czy trzeba serwisować pompę ciepła?

Żywotność pomp ciepła określana jest na 10, a nawet 15 lat, a okres gwarancji obejmuje od 3 do 5 lat. Aby nie przerywać okresu gwarancji, należy wykonywać okresowy serwis urządzenia. Roczny koszt może wynieść 500 zł.

Czy wiesz, że dzięki bezpłatnej porównywarce ofert prądu jesteś w stanie znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę dla swojego biznesu? Sprawdź aktualne ceny energii.

Jak działa pompa ciepła firmy?

Pompy ciepła są urządzeniami, które w dużym stopniu przyczyniają się do ochrony klimatu. Podczas działania wykorzystują ok. ¾ energii z otoczenia. Zasilane są niewielką mocą elektryczną. 

Jak dokładnie działają? Pompa ciepła przekazuje ciepło pobrane z miejsca o wyższej temperaturze do strefy o niższej temperaturze. Jest to działanie podobne do zasad działania lodówki.

W pierwszej kolejności sprężarka spiralna, za sprawą napędzającej ją energii zasysa parę, która ma niskie ciśnienie (1,7 bar). Jej temperatura wynosi od 0 do 5 stopni. Para zostaje sprężona do 14 bar. 

W takim momencie zaczyna być wytwarzana wysoka temperatura. Następnie para zostaje sprężona do ciśnienia skraplania. Wpływa ono na temperaturę skraplania i maksymalną temperaturę zasilania instalacji grzewczej.

Z jakich elementów składa się pompa ciepła?

 1. Sprężarka spiralna

Jest to element niezbędny do działania urządzenia, bez którego nie będzie ono działać. To tzw. serce każdej pompy ciepła. 

 1. Wymiennik ciepła

Zapewnia najwyższą wydajność pompy w różnych warunkach atmosferycznych. 

 1. Zawór 4-drogowy

Dzięki niemu możliwe jest szybkie, bezproblemowe przejście w tryb chłodzenia. To dzięki temu elementowi możliwa jest funkcja chłodzenia. 

 1. Przepływomierz wirowy

Umożliwia on dokładny pomiar przepływu, który jest niezależny od zmian ciśnienia. 

 1. Grzałka

Dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie układu i źródła szczytowego, ale też ochrona przed wysokimi mrozami.

6. Pompa obiegowa

Budowa pompy ciepłą

Pompy ciepła mogą mieć różne rodzaje napędów:

 • napęd cieplny – takiego mechanizmu używają pompy ciepła absorpcyjne, najczęściej stosowane w dużych zakładach przemysłowych;
 • napęd elektryczny – ten rodzaj należy do pomp ciepła termoelektrycznych, często używane w przypadku, gdy pojawia się konieczność częstego odprowadzania ciepła z niewielkich przedmiotów;
 • napęd mechaniczny – z tego napędu korzystają pompy ciepła sprężarkowe, to możliwość, która występuje jako opcja dla kotłów na paliwo organiczne.

Na pompę ciepła składa się wiele elementów. Jednak w jej budowie funkcjonują trzy podstawowe urządzenia, które pobierają energię elektryczną. Są to:

 • Sprężarka

Pobiera energię, aby sprężyć czynnik roboczy w pompie ciepła i wytworzenia wysokiej temperatury i ciśnienia. 

 • Pompa obiegowa górnego źródła

Zapewnia przepływ w instalacji centralnego ogrzewania.

 • Pompa obiegowa dolnego źródła

Zapewnia przepływ przez wymiennik.

Pompa ciepła posiada trzy obiegi zamknięte:

 • Obieg dolnego źródła 
 • Obieg pompy ciepła
 • Obieg górnego ciepła
Zasada działania pompy ciepła - obig

Tworzą one system, który umożliwia przenoszenie energii w obiegu termodynamicznym. Dzięki temu sprawność pompy może zostać utrzymana na poziomie nawet 500%. 

Dobór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Aby dobrać pompę ciepła, która będzie przynosić odpowiednie rezultaty, należy obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Znając takie parametry, jesteś w stanie dobrać urządzenie o wielkości mocy, dzięki której uzyskasz oczekiwaną sprawność urządzenia. Na jakie parametry warto jeszcze zwrócić uwagę?

 • Wydajność grzewcza – moc pompy powinna uwzględniać powierzchnię ogrzewanego budynku, a także jakość jego ocieplenia.
 • Współczynnik COP – ten parametr wskazuje, ile pompa ciepła dostarcza mocy grzewczej w stosunku do zużytej energii.
 • Maksymalna temperatura zasilania instalacji grzewczej. 
 • Emisja hałasu urządzenia.

Budynek, w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła, powinien spełniać warunki budownictwa energooszczędnego. Bardzo ważną kwestią jest przeprowadzenie jego termomodernizacji. W ramach takich działań warto się skupić na:

 • ociepleniu zewnętrznych przegród – takie działanie zapobiega zbytniemu wychładzaniu się budynku,
 • ociepleniu dachu – może zapobiec nadmiernemu wychładzaniu się budynku,
 • wymianie okien i drzwi zewnętrznych – to elementy, dzięki którym można poprawić jakość izolacji budynku.

Od czego zależy kwestia jakości pomp ciepła?

Dobrą jakość pompy ciepła, między innymi określa jej wydajność. Zależy ona od mocy sprężarki, ale też temperatury mediów wejściowych i wyjściowych. 

Pompy ciepła niskotemperaturowe a wysokotemperaturowe

Jaka jest różnica pomiędzy jednym typem pomp a drugim? Każdy z typów jest wykorzystywany do danego systemu ogrzewania. W systemie niskotemperaturowym, który zasila instalacje, temperatura wody wynosi 30-40 stopni. Do rodzajów takich systemów należą: ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe.

Natomiast systemy wysokotemperaturowe wymagają ciepłej wody użytkowej zasilającej, której temperatura przekracza 50 stopni. Taki rezultat obecnie osiągają pompy wysokotemperaturowe. Najczęściej sprawdzają się one w przypadku instalacji, które są ogrzewane kotłami węglowymi lub olejowymi.

Montaż pompy ciepła w firmie, o czym trzeba pamiętać?

Montaż urządzenia, to bardzo istotny etap, na którym można popełnić wiele błędów. Zanim do niego przystąpisz, zapoznaj się z wytycznymi, dzięki którym bezproblemowo przejdziesz przez cały proces. 

Wybierając miejsce, w którym urządzenie będzie montowane, musisz wiedzieć, że odległość pompy od ściany nie może być mniejsza, niż 30 cm. Pomiędzy urządzeniem a ścianą powinien być przepływ powietrza. 

Wysokość pomiędzy gruntem a pompą ciepła nie może być mniejsza, niż 40 cm. Jest to zabezpieczenie przed okresem zimowym i towarzyszącymi mu opadami śniegu, które mogą zablokować wentylator pompy ciepła. 

Urządzenie nie powinno być montowane nad chodnikiem, ponieważ spływa z niego kondensat, który zimą po zamarznięciu może utrudnić przemieszczanie się. Najlepszą przestrzenią na umiejscowienie pompy, jest grunt. Zatrzymuje on nadmierną ilość produkowanego kondensatu. 

Warto wiedzieć

Kondensat (biorąc pod uwagę powietrzną pompę) jest produktem ubocznym, który wynika ze schładzania powietrza w parowniku. Powstaje ze skraplania się nadmiernej ilości pary wodnej.

Jeżeli zdecydowałeś się zakupić pompę ciepła od konkretnej firmy, z całą pewnością zostanie Ci zaproponowany jej montaż. Każda firma posiada fachowców, którzy mają wiedzę na temat tego, jak w odpowiedni sposób zamontować sprzęt. Aby podjąć takie działania, nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień, najważniejsza jest wiedza na temat montażu danego typu urządzenia.

Konsultując się z firmą, w pierwszej kolejności powinieneś dostać projekt swojej instalacji. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ to od planu zależy poprawny montaż i działanie systemu.

Następnie na bazie dostarczonych informacji, sprzedawca poinformuje Cię o wszystkich możliwościach, które możesz wybrać w przypadku swojej instalacji. Dobierze dla Ciebie również odpowiedni typ pompy. Kolejny krok to wybór lokalizacji i miejsca montażu urządzenia. 

Na tym etapie należy ustalić moc grzewczą, na jaką Twój budynek będzie mieć zapotrzebowanie. Na bazie tego parametru wybrana zostanie pompa ciepła, która spełni dane wymagania. 

Warto wiedzieć

Bardzo ważną kwestią podczas przygotowania miejsca przechowywania pompy ciepła, są warunki jego wilgotności. Musi ono być suche w minimum 70% oraz powinno zawierać odpowiednią temperaturę (od 0 do 35 stopni C).

W miejscu, w którym jest przyłączona pompa, powinien znajdować się również przewód elektryczny o odpowiedniej grubości i ilości żył.

Istnieje podział pomp ciepła na jednofazowe i trójfazowe. Do tych pierwszych powinny być doprowadzone dwa przewody jednofazowe. Urządzenia tej kategorii są z reguły tańsze niż trójfazowe, ale mają ograniczenia, zwłaszcza w przypadku występowania niskich temperatur. 

W takim przypadku czasami występuje przeciążenie instalacji elektrycznej. W przypadku pomp trójfazowych może być wymagane doprowadzenie dwóch przewodów trójfazowych.

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła 

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła powinno zostać zrealizowane za pośrednictwem serwisu fabrycznego lub instalatora, który dokonał montażu. Takie działanie wymaga konkretnej wiedzy specjalistycznej. 

Podczas tego procesu sprawdzane są: sprawność pompy, a także górne i dolne źródło ciepła. W tym czasie weryfikowane są również funkcje takie jak chłodzenie, czy woda użytkowa. Specjalista, który zna zasady działania urządzenia, jest w stanie zweryfikować każdy etap i prawidłowo ocenić poprawność jego działania.

Instalator pomp ciepła – jaką firmę wybrać?

Jeżeli stoisz przed dylematem kupna pompy ciepła, z całą pewnością jedną z kwestii, nad którą się zastanawiasz, jest wybór odpowiedniej firmy, która odpowiednio przeprowadza montaż pomp ciepła. Czym się kierować podejmując decyzję? 

Sposób, w jaki możesz zweryfikować sprzedawcę, jest sprawdzenie wiarygodności jego firmy. Możesz to zrobić sprawdzając od kiedy przedsiębiorstwo jest dostępne na rynku, ile ma lat doświadczenia, oraz jakie widnieją opinie na jego temat.

Jednak skąd możesz mieć pewność, że oferta, którą Ci proponuje dany sprzedawca, jest najlepsza na rynku pod względem dopasowania do Twoich potrzeb i atrakcyjności ceny?

Taką kwestię pomoże Ci zweryfikować porównywarka pomp ciepła. Za sprawą jej działania jesteś w stanie zweryfikować wszystkie oferty i wybrać najlepszą dla siebie. 

Dofinansowania – pompa ciepła dla firm

Programy rządowe, które umożliwiają dofinansowanie pompy ciepła, w znacznym stopniu wpływają na zwiększenie częstotliwości wymiany źródła ciepła. Funkcjonują dokładnie 3 programy, dzięki którym można uzyskać dotację: 

 • Czyste Powietrze

W ramach tego programu można wymienić stary piec i instalacje na nowe. Program działa od 2019 r. i ma trwać do 2029 r. Do 2022 roku złożono ponad 530 tys. wniosków. W ramach dofinansowania klienci mogą zaoszczędzić nawet do 30 tys. zł.

 • Moje Ciepło 

Moje ciepło daje wsparcie klientom, którzy chcą kupić pompę ciepła do nowych budynków jednorodzinnych. Program ruszył w kwietniu 2021 r. i ma trwać do 2026 r. Do dziś, zostało już wypłaconych 10 520 dofinansowań instalacji pomp ciepła. W tym programie klienci będą mogli zaoszczędzić do 21 tys. zł.

 • Mój Prąd 

Program działa od 2019 r., a informacje na temat jego kolejnej edycji mają być dostępne w połowie kwietnia 2023 r. Obecnie wpłynęło 11,5 tys. wniosków. Dotacja ma obejmować zakup pompy ciepła, fotowoltaiki, a nawet magazynu energii do fotowoltaiki. Finansowanie ma pokrywać do 50% kosztów instalacji. 

Jaki jest koszt zakupu pomp ciepła?

Cena pompy ciepła jest zależna od wielu czynników. Zalicza się do nich:

 • Producenta – urządzenia różnych producentów różnią się od siebie jakością wykonania, marką, warunkami udzielanej gwarancji i różnymi systemami instalacji i dystrybucji.
 • Powierzchnię ogrzewanego budynku – im większa powierzchnia, tym większa moc pompy jest wymagana, aby móc ogrzać całą przestrzeń. 
 • Typ pompy ciepła (rodzaj źródła pozyskiwania ciepła) – każdy rodzaj źródła pozyskiwania ciepła jest uzależniony od innych nakładów finansowych. Istnieją pompy powietrzne, wodne i gruntowe. 
 • Moc pompy ciepła.
 • Rodzaj zaprojektowanej instalacji – pompa ciepła może być podłączona samodzielnie, lub może być przyłączona do innych urządzeń grzewczych typu kocioł olejowy, gazowy.

Pompa ciepła i fotowoltaika – produkuj darmową energię elektryczną

Dobrą metodą na oszczędność w firmie, jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej oraz połączenie jej z pompą ciepła. Fotowoltaika dla firm to idealne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić.

Energia słoneczna absorbowana przez panele fotowoltaiczne jest zamieniana na energię elektryczną. Następnie jest przekazywana do instalacji energetycznej w budynku. Stamtąd trafia do podłączonych do niej urządzeń elektrycznych. Między innymi do pompy ciepła. 

A zatem ogrzewając budynek, wykorzystujesz darmową energię. Takim sposobem jesteś w stanie zwiększyć swoją autokonsumpcję, nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Cała energia, z której korzystasz, pochodzi z odnawialnego, ekologicznego źródła.

Plusy korzystania z systemu fotowoltaiki i pompy ciepła:

 • możliwość zdobycia dofinansowania na instalację, 
 • redukcja emisji CO2,
 • korzystanie z systemu, który ma najwyższą klasę energetyczną wśród urządzeń grzewczych,
 • niższe koszty energii elektrycznej,
 • większe bezpieczeństwo działania – brak korzystania z paliw kopalnych,
 • możliwość zwiększenia autokonsumpcji bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jeżeli takie działania dodatkowo połączysz ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, będziesz mieć gwarancję niskich kosztów. Sporo zaoszczędzisz, a nawet zyskasz możliwość optymalizacji budżetu swojej firmy.

O czym jeszcze należy pamiętać? Jeśli wykorzystasz taki rodzaj instalacji, dobrze byłoby zgłębić wiedzę na temat tego, jak działa licznik energii elektrycznej. Dzięki takim informacjom łatwiej Ci będzie dobrać urządzenie, które sprawdzi się przy instalacji, której używasz.

Użytkowanie pompy ciepła zimą

Instalacja pompy ciepła składa się z jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Zgodnie z nazwą, jednostka wewnętrzna znajduje się w budynku i zawiera zamknięte elementy układu hydraulicznego: wymiennik płytowy, pompę obiegową oraz naczynie przeponowe. 

Natomiast jednostka zewnętrzna umieszczona jest na zewnątrz budynku i zawiera sprężarkę, układ chłodniczy, parownik, a także zawór rozprężny.

W okresie zimowym jednostka zewnętrzna jest narażona na ujemne temperatury oraz opady śniegu i deszczu, które mogą spowodować usterkę urządzenia w wyniku pokrycia powierzchni. Dlatego ważne jest, aby umieścić ją na postumencie. Urządzenie powinno się znaleźć minimum 500 mm nad ziemią, aby umożliwić przepływ powietrza.

Jednostka zewnętrzna powinna być również umieszczona tak, aby jak najbardziej zniwelować oddziałującą na nią wilgotność powietrza. Ważną kwestią jest, aby nie umieszczać urządzenia pod dachem, skąd może spływać deszcz, lub spadać śnieg na urządzenie.

Nie należy umieszczać urządzenia pomiędzy murami, we wnękach, lub w narożnikach pomieszczeń. Takie miejsce może powodować spięcia w wyniku napływającego powietrza i wywiewanego.

Ważne

Bardzo ważną kwestią jest wykonywanie cyklicznych przeglądów pomp ciepła. Powinny one być wykonywane dwa razy w roku. (co 5 lub 7 miesięcy).

Urządzenie zewnętrzne jest odporne na wilgoć, to znaczy, że jeżeli dojdzie do jego oblodzenia, to nic się nie stanie. W wyniku takich sytuacji stosowane jest automatyczne odszranianie. Warto przed sezonem zweryfikować stan urządzenia i zorganizować przegląd instalacji. 

Podsumowanie


 1. Dzięki pompie ciepła w firmie zaoszczędzisz sporą ilość gotówki.

 2. Podstawowa klasyfikacja pomp ciepła to: pompy ciepła powietrzne, wodne i gruntowe.

 3. Aby poprawnie dobrać pompę ciepła, zwróć uwagę na: zapotrzebowanie cieplne swojego budynku, typ pompy ciepła oraz jej wydajność.

 4. Pompa wysokotemperaturowa wykorzystywana jest w wysokotemperaturowym systemie ogrzewania. Najczęściej sprawdza się w przypadku instalacji ogrzewanych kotłami węglowymi, lub olejowymi.

 5. Zanim zamontujesz pompę ciepła w firmie, w pierwszej kolejności wybierz odpowiednie do tego miejsce. Nie powinno ono mieć zbyt dużej wilgotności. Powinno zawierać wystarczająco dużo miejsca od ściany, oraz podłogi tak, aby wentylacja urządzenia była swobodna.

 6. Obecnie aktualnymi programami, w ramach których można zdobyć dofinansowanie pompy ciepła, są: Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd.

 7. Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest świetnym rozwiązaniem, które prowadzi do bardzo dużych oszczędności.

 8. Użytkowanie pompy ciepła zimą jest możliwe, jednak bardzo ważną kwestią, na którą wówczas należy zwrócić uwagę, jest odśnieżanie instalacji, aby jego nadmiar nie blokował przepływu powietrza.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy