Fotowoltaika dla firm – czy warto inwestować?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 14.06.2023 r.
fotowoltaika dla firm - czy warto inwestować?

Fotowoltaika dla firm jest coraz popularniejszym rozwiązaniem podejmowanym w kwestii oszczędności energii. W marcu 2023 roku moc zamontowanych instalacji w Polsce wyniosła 13 021,195 MW. Czy dobrze jest inwestować w takie technologie w firmach?  Czy to się opłaca? Czym jest autokonsumpcja i jakie dofinansowania fotowoltaiki aktualnie obowiązują na rynku?

Fotowoltaika w Polsce – aktualne dane

W grudniu 2022 roku Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem ilości mocy zainstalowanej w Unii Europejskiej. W tym czasie założono 4,8 GW, a roczny przyrost mocy wyniósł 36 GW (to o 22% więcej niż w roku 2021). Na pierwszym miejscu znaleźli się Niemcy. Uzyskali oni 7,3 GW mocy. 

Taka pozycja w rankingu świadczy o rozwoju kraju i coraz większym postępie technologicznym. W Polsce odnawialne źródła energii są wspierane dzięki transformacji energetycznej. Ma ona na celu propagować wiedzę i wdrażać działania, które przekonają obywateli do oszczędzania energii elektrycznej, a także do ograniczania emisji CO2 do atmosfery. 

W kwestii działań rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej określono również strategię, która ma na celu do 2050 roku osiągnąć udział wodoru w europejskim miksie energetycznym. Jest to tzw. Zielony Ład. W ramach programu 7 lipca 2020 roku wdrożono strategię wodorową, dzięki której systemy energetyczne mają zostać zintegrowane. Sektor technologii wodorowych również.

Ważne

W Polskim miksie energetycznym zielona energia zajmuje 37,6%, z czego energia z fotowoltaiki to 8%. Jest to drugie z najmocniejszych źródeł energii odnawialnej w państwie. Pierwszym jest wiatr

Warto oszczędzać w swoim przedsiębiorstwie, wykorzystując wyżej wymienione metody. Takie działania przyniosą korzyść nie tylko Tobie, ale również całemu środowisku.
Jeśli szukasz oszczędności w firmie, skorzystaj z porównywarki cen prądu. Aktualne oferty mogą być korzystniejsze, niż ta, której używasz.

Fotowoltaika dla firm – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Fotowoltaika w firmie to przede wszystkim niezależność energetyczna, a także oszczędność firmowego budżetu. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez GUS, w ciągu 15 lat koszty związane z energią wzrosły o prawie 140%. Dla wielu przedsiębiorców jest to duża zmiana, która ma wpływ na utrzymanie ich firm. 

W związku z niestabilną sytuacją energetyczną należy szukać rozwiązań, które pozwolą odciążyć i zoptymalizować firmowy budżet. Taką alternatywą jest na przykład zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki niej możesz zaoszczędzić nawet 40% swojego budżetu. To bardzo dobry sposób, który umożliwi Ci wybór taryfy dostosowanej do Twoich potrzeb. Znajdź firmę sprzedażową z dobrą ofertą.

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych do firmy. Dzięki niemu uzyskasz niezależność energetyczną. 

Jak to dokładnie działa?

Panele fotowoltaiczne pochłaniają energię słoneczną i zamieniają w energię elektryczną. Następnie jest ona przesyłana do sieci energetycznej, skąd pobierają ją podłączone urządzenia. 

Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne Twojej firmy zostało zmierzone w odpowiedni sposób i panele fotowoltaiczne są dobrze zamontowane, wyprodukowana energia powinna wystarczać na bieżące zużycie. W przypadku nadprodukcji prądu (co również się zdarza) bardzo dobrym rozwiązaniem jest magazynowanie energii i zakup magazynu energii.

Prosument – kto to?

Prosumentem nazywana jest osoba, która korzysta z energii elektrycznej, ale też ją produkuje. Słowo to powstało z połączenia wyrażenia „producent” i „konsument energii elektrycznej”. Prosumentem może zostać zarówno klient indywidualny, jak i przedsiębiorca, rolnik, samorząd, czy wspólnota mieszkaniowa.

Ważne

Nazwa „prosument” prawnie zaczęła obowiązywać w nowelizacji ustawy o OZE z dnia 22 czerwca 2016 roku. Zgodnie z ustawą, prosument powinien produkować energię z odnawialnych źródeł energii, a także zużywać ją na potrzeby własne.

Jeżeli jako przedsiębiorca chcesz założyć fotowoltaikę i zostać prosumentem, moc produkcji energii w Twojej firmie nie może przekroczyć 50 kW. W przypadku przekroczenia wymienionej liczby musisz uzyskać koncesję.

Jak wygląda rozliczenie w systemie net-billing?

Od 1 kwietnia 2022 roku zaczęła obowiązywać nowa zasada rozliczeń prosumentów. Wszyscy odbiorcy energii, którzy podpisali umowy do tej daty, będą mogli skorzystać ze starej metody (opustów) przez kolejne 15 lat. Natomiast odbiorców energii, którzy podpisali umowę po 1 kwietnia, obowiązuje zasada net-billing. 

Net-billing to system rozliczeń prosumentów, zgodnie z którym wprowadzana do sieci energia, przeliczana jest na złotówki (wg obowiązującej w danym momencie stawki). Następnie trafia ona na wirtualne konto odbiorcy, z którego opłaca on rachunki za pobraną z sieci energię elektryczną.

Zgromadzona gotówka może być wykorzystywana przez 12 miesięcy od wprowadzenia na konto. Wraz z aktualnie produkowaną energią, środki wpływają na konto odbiorcy. Natomiast zużycie jest realizowane zgodnie z najstarszą datą. W przypadku niewykorzystania wszystkich środków odbiorca będzie mieć zwrócone jedynie 20% całkowitej wartości.

Jeżeli Twoje rachunki za energię są zbyt wysokie, zawsze do fotowoltaiki możesz dokupić pompę ciepła dla firmy.

Ważne

W starym rozliczeniu (Net-meteringu, czyli systemie opustów)  prosument nie tracił nadprodukowanej nadwyżki, tylko mógł ją magazynować bez dodatkowego sprzętu, np. magazynów energii. 
Nadmiarowo wyprodukowaną energię, można było odebrać bezpłatnie w 70 lub 80%. Była ona przechowywana w ogólnej sieci.

Jak dobrać odpowiednią instalację do firmy?

Chcesz założyć instalację fotowoltaiczną w swojej firmie, ale nie wiesz, od czego zacząć?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest moc fotowoltaiki. Musi ona być adekwatna do wolumenu zużycia energii w Twojej firmie. 

Wysokość zapotrzebowania na prąd można zweryfikować na podstawie faktur za energię z całego roku. 

Z wartości, która jest sumą zużycia z 12 miesięcy, wyliczana jest średnia. Taki wynik jest punktem odniesienia w kwestii doboru odpowiedniej mocy instalacji prosumenckich. 

Musisz wiedzieć, że istnieją różne wielkości instalacji:

 • Mikroinstalacje (dla mniejszych firm) – moc poniżej 50 kWp
 • Małe instalacje (dla szkół, sanatoriów, hoteli) – moc 50 kWp–1 MWp
 • Instalacje (dla zakładów, np. produkcyjnych) – moc powyżej 1 MWp

Jeszcze raz podkreślamy. Podczas wyboru instalacji pamiętaj, że wszystkie, które wynoszą 500 kWp lub 1 MWp, przed jej zamontowaniem, powinny zdobyć na nią koncesję. 

W przypadkach mikroinstalacji (<50 kWp) i małych instalacji (50-500 kWp) nie ma takiej potrzeby. Prawo do koncesji przydziela Urząd Regulacji Energetyki.

Zadajesz sobie pytanie co to jest pompa ciepła? W połączeniu z fotowoltaiką to świetne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić.

Montaż fotowoltaiki w firmie a rodzaj powierzchni dachu

Przy wyborze instalacji ważną kwestią jest również kształt oraz pokrycie dachu. 

Jest to istotne, ponieważ fotowoltaikę można montować niemal na wszystkich rodzajach dachów, z małymi wyjątkami. Instalacji fotowoltaicznej nie należy montować na starych dachach, które grożą zawaleniu lub na dachach budynków, które są objęte opieką konserwatora. 

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachu w Polsce jest blachodachówka?

Podobnie jest z dachami drewnianymi (które łatwo mogą się zapalić), ale też z dachami wykonanymi z eternitu. 

Warto wiedzieć

Jeżeli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu, musisz wiedzieć, że NIE wpływa ona na jego stan techniczny.

Istnieją dachy jedno i dwuspadowe – taka kategoria jest najprostsza pod względem montażu paneli. Natomiast dachy wielospadowe i kopertowe są pewnego rodzaju wyzwaniem pod względem montażu fotowoltaiki.

Nasłonecznienie takiego dachu jest nierówne, w związku z czym instalatorzy muszą dobrze logistycznie zaplanować pracę, aby zamontować fotowoltaikę pod odpowiednim kątem. 

Jest to warunek konieczny, aby urządzenie dobrze działało. W Polsce fotowoltaika dla firmy jest najbardziej efektywna przy nachyleniu 20°-40°. Jest ona montowana zawsze po stronie południowej. 

Montaż fotowoltaiki - na to zwróć uwagę

Warto wiedzieć

W przypadku skomplikowanego kształtu dachu często używa się specjalnych konstrukcji montażowych. Dzięki nim można uzyskać odpowiednie nachylenie paneli fotowoltaicznych względem słońca. 
Dzięki nim możliwe jest również wyeliminowanie niepotrzebnych elementów zacieniających panel.  

Zanim zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, sprawdź, jak działa licznik energii elektrycznej i dobierz dopasowany do swojej instalacji.

Czy instalacja pv w firmie się opłaca?

Wiele osób zadaje pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna w firmie się jeszcze w ogóle opłaca. Odpowiadamy bez ogródek – opłaca się. Jest to sposób, dzięki któremu możesz zbić swoje rachunki za prąd, a także zyskać niezależność energetyczną.

Oczywiście wysokość Twojego rachunku nadal będzie zależna od zużycia energii, ale tylko tej, którą będziesz pobierać z sieci w przypadku mniejszej produkcji z fotowoltaiki. 

Redukcja emisji CO2 z atmosfery. Jest to bardzo ważna kwestia. Kupno instalacji fotowoltaicznej oznacza, że losy środowiska w dobie trwającej transformacji energetycznej nie są Ci obce. Takie działania stawiają Twoją firmę w świetle odpowiedzialnie działającego przedsiębiorstwa.

Dużym atutem jest to, że na takiej instalacji w firmie można również zaoszczędzić! Jeżeli nadprodukujesz energię, możesz ją sprzedać. A zatem jest to inwestycja, która posłuży Ci przez lata.

Jak sprzedać nadwyżkę energetyczną z fotowoltaiki?

Aby sprzedać nadwyżkę energetyczną, możesz to zrobić w 3 prostych krokach.

 1. Wystarczy, że znajdziesz sprzedawcę, który odkupi od Ciebie energię. Przygotuj dane sieci OSD, do której jesteś przyłączony i dane instalacji PV.
 2. Zapoznaj się z przygotowaną dla Ciebie umową, podpisz ją.
 3. Ciesz się gotówką, która sukcesywnie spływa na Twoje konto.

Rozliczenie będziesz dostawać raz w miesiącu na adres e-mail podany w umowie. Dostaniesz raport, na bazie którego dostaniesz informacje o nadwyżkach energii elektrycznej, która została wyprodukowana w instalacji.

Formy finansowania fotowoltaiki

Inwestycja z instalację fotowoltaiczną w firmie to spory wydatek. Dlatego, aby ułatwić zakup użytkownikom, istnieje kilka możliwości jej finansowania. 

Leasing – dobrą wiadomością, w przypadku takiego rodzaju rozliczenia, jest fakt, że można go wliczyć w firmowe koszty. Dzięki temu możesz odliczyć podatek VAT od wydatków poniesionych na fotowoltaikę, jako koszt uzyskania przychodu. 

Kredyt – dzięki specjalnym dotacją zaciągnięcie kredytu jest korzystniejsze niż na standardowych warunkach. Jest to dobra opcja, która ułatwi spłatę nawet 80% wartości całej inwestycji

Dotacje – jest to możliwość, która ułatwia zakup instalacji zainteresowanym klientom. Istnieje wiele programów, z których warto skorzystać. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu!

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice w firmie?

Obecnie ceny energii elektrycznej są wysokie. Dlatego, aby zbić kwotę miesięcznych rachunków, wielu przedsiębiorców decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swojej firmie. Pytanie, ile tak naprawdę można na tym zaoszczędzić? Jest to zależne od wielkości zużycia prądu.

Latem, kiedy jest dłużej jasno, a niebo jest mniej pochmurne, produkcja energii elektrycznej jest dużo większa niż zimą. W porze letniej może być wytwarzane nawet 180 kWh w ciągu miesiąca, natomiast zimą taka wielkość wynosi ok. 60 kWh. 

Takie wartości mogą zostać wyprodukowane przez instalację, której moc wynosi 1 kWp.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rozliczenie, na bazie którego pokazujemy, jak bardzo różni się rachunek za energię przed założeniem instalacji fotowoltaicznej, a jak po.

Tauron – rachunek za marzec i kwiecień 2022 r.
Rodzaj rozliczenia:Net-metering
Stawka za 1 kWh:0,90 gr
Zużycie energii:1142 kWh
Produkcja z magazynu (po uwzględnieniu stosunku ilościowego):428 kWh
Wysokość rachunku za prąd w rozliczeniu z fotowoltaiką:676,98 zł brutto
Hipotetyczna wysokość rachunku za energię w standardowym rozliczeniu:1027,80 zł brutto

W tym przypadku wzięliśmy pod uwagę rachunek według stawek Taurona za marzec i kwiecień 2022 r. Rozliczenie jest zrealizowane zgodnie z zasadą Net-meteringu. 

Przykładowy klient w swojej firmie przez dwa miesiące zużył 1142 kWh energii elektrycznej. Ilość energii, którą udało mu się wyprodukować w tym czasie to 535 kWh. 

Po uwzględnieniu stosunku ilościowego, który w firmie Tauron wynosi 0,8, klientowi zostało 428 kWh energii, którą może wykorzystać do celów własnych.

Przy wyżej wymienionych parametrach, rachunek tego odbiorcy bez energii z fotowoltaiki wynosiłby 1027,80 zł brutto. Z racji takiej, że klient wyprodukował energię własną, musi uregulować jedynie kwotę, która została pobrana z sieci. Czyli jego rachunek wyniesie 676,98 zł brutto.

W tym przypadki dzięki fotowoltaice klient oszczędza 350,82 zł.

Autokonsumpcja, czyli zalety fotowoltaiki w firmie

Możliwość zwiększenia autokonsumpcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów to bardzo ważna kwestia dla użytkownika fotowoltaiki. Podobnie jest jeżeli chodzi o redukcję emisji CO2 w atmosferze.

Jak poinformował portal Wysokie Napięcie, Polska zajmuje 21 miejsce na liście największych emitentów CO2 w Europie. Emisja cały czas rośnie. Dlatego ważne jest, aby podejmować działania, za pomocą których można się przyczynić do jej redukcji.

Zakładając instalacje fotowoltaiczne w swoich firmach, przedsiębiorcy zyskują rodzaj niezależności energetycznej. Produkujesz i zużywasz prąd na własną rękę, dzięki czemu nie musisz jej pobierać w dużych ilościach z sieci energetycznej.

Jeżeli pomyślisz o odnawialnych źródłach energii, jesteś w stanie uchronić swoją firmę przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Taka opcja jest w stanie Ci pomóc, nawet jeśli prowadzisz firmę produkcyjną, której zużycie prądu jest bardzo duże. Magazynowanie energii również w takim przypadku jest świetną alternatywą, która pomoże Ci uzyskać niezależność energetyczną.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm

Wymiana węglowych źródeł energii i zmniejszenie wielkości emisji CO2 do atmosfery to kluczowe kwestie, nad którymi należy się skupić podczas transformacji energetycznej. 

Dlatego istnieje wiele programów, które mają na celu wsparcie takich działań. Wiele z nich pochodzi ze środków unijnych. Poniżej przedstawiamy przykłady dofinansowań, które są przeznaczone dla klientów biznesowych.

Fotowoltaika dla firm – dotacja 2023

W 2023 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą skorzystać z wielu programów udzielających wsparcie w zakresie kupna bądź wymiany fotowoltaiki. 


 • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

 • To program, który został stworzony na lata 2021-2027. Komisja Europejska zatwierdziła go 6 października 2022 roku. Jest to największy program w całej Unii Europejskiej. Jego głównym założeniem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju Polski i obniżenie ilości CO2 produkowanego do atmosfery. Budżet programu to 115 mld zł.

  Kto dokładnie może się ubiegać o pieniądze z budżetu? Przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, przewoźnicy transportowi, instytucje ochrony zdrowia, nauki, kultury i edukacji.

  Pierwszy nabór rozpoczął się w lutym 2023 r. Wnioski można było składać aż do maja br.

 • Energia Plus – Na rok 2023-2024 ogłoszono już czwarty nabór wniosków o dofinansowanie.

 • Głównym założeniem programu jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, a także poprawa jakości powietrza. Budżet programu to 566,931 mln zł.

  Zgodnie z wyznaczonymi zasadami, dofinansowanie będzie udzielone w formie pożyczki

  O pieniądze z budżetu ubiegać się mogą przedsiębiorcy, określeni ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

 • Gwarancja Biznesmax z dotacją – To bezpłatna gwarancja spłaty kredytu.

 • Dotacja udzielana jest z Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Inteligentny Rozwój. Celem dotacji jest udzielanie gwarancji spłaty kredytu przez bank, który bierze udział w programie.

  Z kredytu mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP. Aby dostać gwarancję, należy wypełnić wniosek w banku kredytującym. To on jest podmiotem rozpatrującym dokument.  

  Gwarancją obejmowane jest 80% kapitału kredytu, natomiast maksymalna kwota gwarancji wynosi: 2,5 mln euro. Dopłata obejmuje maksymalnie 3 lata od daty uruchomienia kredytu.

 • Biały certyfikat – Jest to program, który wspiera inwestycje, mające na celu poprawę efektywności energetycznej.

 • Jest on przyznawany za uzyskanie efektu oszczędności prądu. Inwestycjami, za których wdrożenie można uzyskać biały certyfikat, są: 
  wymiana urządzeń przemysłowych,

  termomodernizacja,

  – izolacja,

  – odzysk energii,

  – wymiana oświetlenia.

  O nadaniu certyfikatu decyduje Prezes URE. Aby uzyskać dokument, należy wykonać audyt energetyczny i złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetycznej.

  Wartość białego certyfikatu jest zależna od wysokości oszczędności energetycznej. Taki certyfikat można spieniężyć na TGE.

Podsumowanie 1. Polska w 2022 roku znalazła się na drugim miejscu pod względem ilości mocy z OZE zainstalowanej w Unii Europejskiej. To świadczy o wzmożonych działaniach w zakresie transformacji energetycznej.

 2. Wybierając fotowoltaikę do swojej firmy, oszczędzasz na rachunku za energię, zyskujesz niezależność energetyczną i zwiększasz możliwość autokonsumpcji bez dodatkowych wydatków.

 3. Prosument to osoba, która korzysta z energii elektrycznej, ale też ją produkuje.

 4. Wybierając fotowoltaikę do swojej firmy, skup się na tym: jak duże jest Twoje zużycie energii elektrycznej i jaki typ dachu posiadasz.

 5. Jeżeli chcesz oszczędzić na rachunkach w swojej firmie, zmień sprzedawcę energii elektrycznej lub zainwestuj w fotowoltaikę.

 6. Obecnie istnieje wiele dofinansowań, dzięki którym uzyskasz wsparcie podczas inwestycji. 

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy