Stała cena prądu to sposób na obniżenie rachunków

Autor: Adrianna Kraszkiewicz · Opublikowano: 18.03.2024 r.
Stała cena prądu to sposób na obniżenie rachunków

Stała cena prądu to oferta, z której skorzystało już wielu przedsiębiorców. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię, taka metoda ułatwi Ci między innymi planowanie miesięcznego budżetu. Co jeszcze zyskasz dzięki takiemu rozwiązaniu? O tym i o wielu innych kwestiach przeczytasz w artykule.

Czy stałe ceny energii elektrycznej się opłacają?

Mrożenie cen energii po raz pierwszy zostało wprowadzone 18 października 2023 roku. To wtedy weszła w życie Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej.

Takie działania rząd wdrożył w ramach Tarczy Solidarnościowej, aby chronić odbiorców energii przed wysokimi cenami prądu. Wtedy po raz pierwszy zostały ustanowione ceny maksymalne, dzięki którym odbiorcy energii zyskali pewność, że ich rachunki nie wzrosną pod warunkiem, że nie przekroczą konkretnej wielkości wolumenu zużycia energii elektrycznej.

Przed wdrożeniem ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej można było skorzystać z oferty na stałą cenę prądu. Wówczas podpisanie długoterminowej umowy na sprzedaż energii (na 2 lub 5 lat) było korzystne. Tak jest również teraz. Oczywiście możliwość mrożenia cen energii elektrycznej jest dobrym rozwiązaniem, ale krótkoterminowym. 

Po upływie czasu trwania ustawy, stawki wrócą do aktualnych cen, które najprawdopodobniej będą bardzo wysokie. Natomiast korzystając z umowy na 2 lub 5 lat, masz możliwość korzystania ze stawek o takiej samej wysokości. 

Zatem korzystanie z możliwości zamrożenia cen energii i ze stałej ceny prądu u swojego sprzedawcy jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu poczujesz stabilność finansową w przestrzeni opłat za energię elektryczną.

Szukasz oferty dla siebie? Skorzystaj z porównywarki cen prądu i ciesz się niższymi rachunkami.

Zalety stałej ceny prądu

Jeżeli zastanawiasz się, czy stała cena prądu ma zalety, tutaj znajdziesz odpowiedź. Za chwilę wyjaśnimy, dlaczego takie działanie może Ci przynieść korzyści i opiszemy, jakie konkretnie. 

Pierwszą kwestią jest przewidywalność kosztów. Gwarancja stałej ceny prądu sprawi, że planowanie budżetu finansowego w skali miesiąca będzie dla Ciebie dużo prostsze. 

Kolejno: brak konieczności śledzenia rynku. Jeżeli nie jesteś zainteresowana/zainteresowany śledzeniem zmian cen energii elektrycznej na rynku, umowa o stałą kwotę może być dla Ciebie niemałą wygodą. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziesz musiał/musiała monitorować aktualnych cen i podejmować decyzji. 

Ochrona przed wzrostem cen: umowa o stałą cenę prądu może chronić konsumentów przed gwałtownymi wzrostami stawek energii elektrycznej na rynku, co może się zdarzyć w przypadku zmieniających się warunków rynkowych, np. w okresach wzmożonego zapotrzebowania lub zmian polityki energetycznej.

Koszty zmiennej ceny prądu

Wysokość opłaty sieciowej całodobowej zmiennej zależy od ilości energii pobranej z sieci. Jest uśredniona na dobę. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z takiej alternatywy, możesz mieć pewność, że prąd będzie dostępny w Twoim miejscu zamieszkania przez całą dobę. 

Taka opłata jest całkowicie niezależna od sprzedawcy energii i zaliczana jest do zmiennych kosztów dystrybucyjnych. 

Jeżeli masz fotowoltaikę i chciałabyś/chciałbyś skorzystać z opłaty sieciowej całodobowej zmiennej, jak najbardziej, możesz. Jej wysokość wyliczana jest wówczas jak u standardowych odbiorców prądu. Czyli określona stawka opłaty jest przemnożona przez ilość pobranej energii. 

O stawkach wyżej wymienionej opłaty decyduje dystrybutor energii elektrycznej. Zatem ceny prądu mogą się różnić w zależności od firmy dystrybucyjnej prosperującej na konkretnym terenie. Na cenę ma wpływ również rodzaj taryfy prądu, z której aktualnie korzystasz.

Mrożenie cen energii elektrycznej

W 2024 roku ceny energii elektrycznej również zostaną zamrożone. Taka decyzja została podjęta na zasadzie ustawy z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Wprowadzenie nowych limitów zużycia energii. Poniżej przestawiamy, jak się kształtują dla poszczególnych grup odbiorców:

Wysokość limituKto może z niego skorzystać?
1500 kWhOdbiorcy energii z grup taryfowych G i mieszkający w gospodarstwach domowych.
1800 kWhDotyczy odbiorców uprawnionych z I i II stopniem niepełnosprawności, ale też tacy, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
2000 kWhOdbiorcy uprawnionych, którzy korzystają z Karty Dużej Rodziny lub prowadzą gospodarstwo rolne.
1500 kWhOdbiorcy uprawnieni, którzy są w trakcie budowy budynku mieszkalnego. 

Dzięki takim zasadom odbiorcy energii do czerwca b.r. dostaną wsparcie w zakresie obniżek cen prądu.

Kto może skorzystać z mrożenia cen energii w 2024 r.?

Kontynuacja mrożenia cen energii elektrycznej potrwa do połowy 2024 roku. Z takiej możliwości korzystają mali, średni i duzi przedsiębiorcy, a także klienci indywidualni, czyli właściciele gospodarstw domowych. 

Takie rozwiązanie ma wesprzeć odbiorców energii w płatnościach, które dotyczą energii elektrycznej. Cena maksymalna zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych wynosi 693 zł/MWh netto. Z mrożenia cen energii mogą również korzystać prosumenci, którzy są odbiorcami końcowymi, zużywającymi energię na własne potrzeby.

Podsumowanie


  1. Stałe ceny prądu nadal się opłacają. Jeżeli podpiszesz umowę na 2 lub 5 lat, będziesz mieć gwarancję wysokości stawki, niezależnie od sytuacji na rynku.

  2. Do największych zalet stałej ceny energii zalicza się: ochronę przed wzrostem cen i brak konieczności śledzenia rynku.

  3. Koszt zmiennej ceny prądu zależy od wielkości zużycia energii.

  4. W 2024 roku ceny energii elektrycznej będą mrożone na poziomie cen z 2023 roku.

  5. Z mrożenia cen energii elektrycznej mogą korzystać klienci biznesowi, a także indywidualni.

Adrianna Kraszkiewicz

Adrianna Kraszkiewicz

Redaktor serwisu

Redaktorka serwisu internetowego zawodowo związana z branżą energetyczną. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Specjalność, w której się porusza dot. sektora energii elektrycznej. Dzięki analizie rynku w prosty sposób opisuje temat oszczędności energetycznej w firmach z sektora MŚP, a także rozwiewa wątpliwości, które dotyczą skomplikowanych umów z dostawcami i sprzedawcami energii.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy