Tani prąd dla firm – stawki na rok 2024 

Autor: Adrianna Kraszkiewicz · Opublikowano: 26.01.2024 r.
Tani prąd dla firm-stawki na rok 2024

Tani prąd dla firm, wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie stawki będą obowiązywać w 2024 roku. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku energii, czy da się obniżyć ceny prądu, jakiego sprzedawcę wybrać, a także o tym, dlaczego ceny energii rosną.

Ceny energii elektrycznej w 2024 roku

Prezes URE zatwierdził stawki taryfowe dla sprzedawców energii. W 2024 roku będą one niższe o 31,3% niż w roku 2023. Ponadto od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku ceny energii elektrycznej zostaną zamrożone na poziomie z 2022 roku. 

Oznacza to, że odbiorcy energii przez ten czas będą mogli czuć się bezpiecznie. Zwiększono również limity zużycia prądu.

  • Właściciele gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy będą korzystać z limitu 2000 kWh.
  • Gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami będą mieć limit 1800 kWh.
  • Natomiast rodzinne ogrody działkowe osiągną limit 125 kWh za każdą działkę.

Samorządy i podmioty użyteczności publicznej w ramach ceny maksymalnej zapłacą 693 zł za MWh. Należy pamiętać, że zamrożenie cen energii będzie obowiązywać jedynie do połowy roku 2024. Później stawki będą naliczane zgodnie z cennikiem operatora.

Myślisz o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej? Jeśli tak, dobrym sposobem jest skorzystanie z porównywarki cen prądu. Dzięki niej uzyskasz oszczędność na rachunkach nawet o 40%.

Tani prąd dla firm, jak go uzyskać?

Doskonale wiemy, że mimo stałych stawek energii wielu przedsiębiorców nadal ma problem z wysokimi rachunkami za prąd. Tani prąd dla firmy, czy taka sytuacja jest realna? Co zrobić, aby obniżyć ceny energii w przedsiębiorstwie? To pytanie spędza sen z powiek nie jednemu odbiorcy energii. Jednak jest na to kilka sposobów. 

Tańszy prąd 2024, porównaj oferty dostawców energii

Jeżeli cena prądu dla firm w 2024 roku nadal jest dla Ciebie zbyt wysoka, porównanie dostawców energii będzie świetnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ sprzedawcy energii są różni. Każdy ma inną ofertę i stawkę cenową. Jeżeli porównasz kilka ofert, może się okazać, że istnieją tańsze i lepsze od tych, z których aktualnie korzystasz.

Oszczędność energii

Używaj energooszczędnych sprzętów elektrycznych, wymieniaj tradycyjne żarówki na energooszczędne lub diodowe. Wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy nie są w użyciu, a także unikaj używania energochłonnych urządzeń jednocześnie.

Programy rządowe i dotacje

Sprawdź, czy istnieją programy rządowe lub dotacje wspierające instalację energooszczędnych rozwiązań, takich jak izolacja termiczna czy panele słoneczne.

Negocjacje z dostawcą

Skontaktuj się ze swoim dostawcą energii elektrycznej i negocjuj warunki umowy. Czasami są w stanie zaoferować korzystniejsze stawki klientom, którzy już dłuższy czas korzystają z usług.

Prąd dla firm 2024 – porównanie cen, na co zwrócić uwagę?

O jakiej najważniejszej rzeczy należy pamiętać podczas porównania ceny prądu dla firm 2024? Jeżeli zależy Ci na takiej kwestii, jak tani prąd dla firm, zwróć uwagę na kilka kluczowych informacji. Pierwsza z nich to oczywiście stawki ofert i warunki umowy. Każdy sprzedawca może mieć inną cenę za kWh. Dlatego ważną kwestią jest weryfikacja rynku, wyciągnięcie wniosków i wybór oferty, która będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb. 

Jeżeli ekologia jest ważna w Twoim życiu, dobrym wyborem będzie również sprawdzenie, z jakich źródeł sprzedawca pozyskuje energię. Jeśli będzie to energia słoneczna lub wiatrowa, ze spokojnym sumieniem podejmij decyzję o takim wyborze. 

Opinie, recenzje. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej firmy, sprawdź jej opinie i recenzje w sieci. Zweryfikuj, czy jest ona stabilna i dowiedz się wszystkiego, na temat jej wiarygodności na rynku. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych rozczarowań, takich jak wręczenie wypowiedzenia umowy ze strony firmy.

Ważną kwestią, na którą również należy zwrócić uwagę, są dodatkowe usługi. Sprawdź, czy sprzedawca energii, którego chcesz wybrać, ma dodatkowe usługi, takie jak: monitoring zużycia energii, programy lojalnościowe lub po prostu wsparcie techniczne.

Dostępność na rynku lokalnym – upewnij się, że dostawcy energii elektrycznej, którego szukasz, jest dostępny w Twojej lokalizacji i oferuje warunki konkurencyjne.

Sprzedawca prądu, którego wybrać?

Kategorie, którymi warto się kierować podczas wyboru sprzedawców energii, to przede wszystkim ceny. Porównaj je. Każdy dostawca może mieć inne stawki, to wynika z wewnętrznych regulacji pomiędzy sprzedawcą a dostawcą. Kolejna kwestia to źródła energii. Sprawdź, czy dostawca oferuje energię elektryczną, która pochodzi z odnawialnych źródeł.

Wzrost ceny prądu 2024 dla firm, czym jest spowodowany?

Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii zależą od wielu istotnych kwestii. Od pory roku, ale też od sytuacji ekonomicznej na świecie. Latem, kiedy w dzień jest więcej słońca i jest ono intensywne, fotowoltaika produkuje więcej energii. W takim czasie mniejsze jest również jej zużycie. 

Oznacza to, że energia elektryczna i jej ceny maleją, ponieważ produkcja prądu nie jest aż tak droga. Na rynku energii popyt generuje podaż. Zatem w okresie jesienno zimowym, kiedy jest mniej słońca i zużycie energii jest coraz większe, cena prądu 2024 dla firm rośnie.

Zgodnie z wyżej wymienionymi informacjami, tańszy prąd dla firm jest możliwy do uzyskania. Również dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Podsumowanie


  1. Ceny energii elektrycznej w 2024 roku będą zamrożone na poziomie stawek z roku 2022.

  2. Jeżeli chcesz obniżyć ceny prądu, dobrym sposobem będzie zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i wybór taryfy dopasowanej do Twoich potrzeb.

  3. Podczas porównywania cen zwróć uwagę na stabilność firmy sprzedażowej, a także na warunki umowy.

  4. Wzrost cen energii jest spowodowany prawem popytu i podaży na giełdzie energii. Im większe krajowe zużycie energii, tym większa i droższa jej produkcja.

  5. Kategorie, którymi warto się kierować podczas wyboru sprzedawcy energii to: stabilność firmy na rynku i źródło pochodzenia energii.

Adrianna Kraszkiewicz

Adrianna Kraszkiewicz

Redaktor serwisu

Redaktorka serwisu internetowego zawodowo związana z branżą energetyczną. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Specjalność, w której się porusza dot. sektora energii elektrycznej. Dzięki analizie rynku w prosty sposób opisuje temat oszczędności energetycznej w firmach z sektora MŚP, a także rozwiewa wątpliwości, które dotyczą skomplikowanych umów z dostawcami i sprzedawcami energii.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy