Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 24.05.2023 r.
magazynowanie energii - co to jest i jak to robić

Magazynowanie energii elektrycznej jest coraz częstszym wyborem wśród przedsiębiorców. Wpływają na to wzrastające koszty energii elektrycznej, ale też pogarszająca się kondycja środowiska. W artykule tłumaczymy, co oznacza powyższe rozwiązanie, co daje używanie magazynu energii oraz kto, gdzie i kiedy może z niego korzystać.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki – jak to działa? 

Magazynowanie prądu w domu lub w firmie daje możliwość przechowywania nadwyżek energii na dużą skalę. Obecnie technologia sprzętu pozwala na wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię lub podtrzymywanie zasilania w większej skali.

W ostatnim czasie łączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną lub z kolektorami słonecznymi zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie, które redukuje emisję CO2 do atmosfery. Ale to nie jedyny atut. Jeżeli chcesz uniknąć wysokich cen za energię elektryczną, zastanów się nad wyborem powyższej opcji. Jest to jednorazowa inwestycja, która służy na lata.

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki? Cały proces można opisać w 4 punktach:

 • Fotowoltaika absorbuje energię słoneczną, przetwarzając ją na energię elektryczną. Energia w takiej postaci trafia do falownika.
 • Zasila ona wszystkie urządzenia elektryczne.
 • Niewykorzystana wyprodukowana nadwyżka energetyczna trafia do magazynu.
 • Kiedy ilość wykorzystywanego prądu jest mniejsza niż ogólna produkcja energii, prąd jest pobierany z nagromadzonego zasobu w magazynie.

Warto wiedzieć

Decyzja o montażu magazynu energii jest rozwiązaniem, które pozwoli Ci zaoszczędzić dużą ilość energii oraz odczuć komfort użytkowania. Magazyn umożliwia zwiększenie autokonsumpcji bez ponoszenia większych kosztów.

Jakie są moce magazynów energii?

Moc i pojemność akumulatorów do fotowoltaiki jest określana jednostką kWh. Najczęściej używanym magazynem jest urządzenie o mocy 5–10 kWh. Magazyny energii można podzielić na przyłączone do sieci małego napięcia, należą do niej magazyny o pojemności od 2–9 kWh, oraz na takie, które są przyłączone do sieci średniego napięcia. Do tej grupy należą magazyny o pojemności od 15–100 kWh.

Sposoby na magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki 

Istnieje wiele rozwiązań, za pomocą których możesz magazynować wyprodukowaną nadwyżkę energetyczną. Sposoby magazynowania energii elektrycznej są różne. Obecnie na rynku funkcjonuje 5 rodzajów magazynów energii: elektryczne, mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektromechaniczne. Najczęściej używanym jest ten ostatni. Wykorzystuje on baterie lub akumulatory. 

Jednak magazynowanie prądu z fotowoltaiki to technologia, która prowadzi również do swobodniejszej autokonsumpcji użytkownika

Autokonsumpcja to inaczej zużywanie energii na własne potrzeby. Im więcej zużywasz prądu wyprodukowanego przez Twoją instalację, tym mniejszą nadwyżkę musisz oddać do sieci. Podczas procesu przesyłu energii ok. 20-30% bezpowrotnie przepada.

Jest to proces, przed którym nie można uciec, ale można na nim zaoszczędzić. Przedstawiamy 2 sposoby autokonsumpcji z instalacji Off-Grid i instalacji On-Grid

 • Autokonsumpcja a instalacja On-Grid 

System, w którym instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej. W przypadku takiego rodzaju instalacji nadprodukowaną energię elektryczną odsyła się do publicznej sieci energetycznej.

Jeżeli produkujesz energię przy użyciu instalacji fotowoltaicznej (jesteś prosumentem), możesz odzyskać jej część w ramach systemu opustów. Ilość odzyskanej energii jest zależna od mocy instalacji. 

Jeżeli Twoja umowa została podpisana przed datą 1 kwietnia 2022 roku, możesz korzystać z metody opustów aż do upływu jej terminu. Podpisanie umowy po 1 kwietnia 2022 odbywa się na zasadzie net-billingu.

Biorąc pod uwagę moc do 20 kWp – w tym systemie odzyskana ilość prądu wyniesie ok. 80% energii, która została przesłana. Analogicznie w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kWp (do 50 kWp) – odzyskane zostanie 70% energii. 

Warto wiedzieć

System On-Grid funkcjonował do 2021 roku. Po tym czasie nadwyżka energetyczna  zaczęła być odsprzedawana za sprawą net-billingu. Prosument może odkupić energię po aktualnie obowiązującej cenie.
 • Autokonsumpcja a instalacja Off-Grid

W tym systemie instalacji energia jest gromadzona w akumulatorach magazynu energii. Takie rozwiązanie daje Ci niezależność od zewnętrznych dystrybutorów prądu

Jeżeli wybierasz powyższy typ instalacji, musisz do niej dobrać odpowiedni inwerter oraz magazyn energii. Urządzenia powinny odpowiadać konkretnemu zastosowaniu. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się zwiększyć swoją autokonsumpcję, będziesz musiał/musiała dobrać urządzenia, które są kompatybilne z obecnymi. 

Jak działa cała instalacja? Fotowoltaika ładuje akumulator w dzień, aby oddał on energię w nocy, lub wtedy, kiedy zapotrzebowanie na prąd będzie tak duże, że nie będzie można go zaspokoić produkowaną na bieżąco energią z fotowoltaiki

 • Autokonsumpcja a rozwiązanie hybrydowe – połączenie instalacji On-Grid z Off-Grid.
INSTALACJA OFF GRID 
WadyZalety
Konieczność przystosowania specjalnego pomieszczenia do przechowywania urządzeń z energią. Dzięki energii można zaoszczędzić na prądzie oraz zarobić na jego sprzedaży. 
Taki typ instalacji jest droższy od poprzedniego o ok. 50%. Koszty trzeba również ponieść ze względu na przechowywanie energii.Efektywniejsze wykorzystanie energii, brak konieczności przekształcania energii z charakteru stałoprądowego DC na zmiennoprądowy AC.
Urządzenia magazynujące energię np. akumulatory, aby zachować możliwość efektywnego przechowywania energii, wymagają cyklicznej wymiany. Autonomię odciążają systemy energetyczne. 
INSTALACJA ON GRID
WadyZalety
Zasilanie uzależnione jest od sieci dystrybucyjnej.
(paliwa odnawialnego: wiatru, słońca).
Dzięki energii można zaoszczędzić na prądzie oraz zarobić na jego sprzedaży.
W niektórych sieciach generowana przez
instalacje prosumenckie energia może być ograniczona
poprzez operatora.
Prostota układu daje większe szanse na długą, niezaburzoną pracę. 
W razie braku napięcia sieci dystrybucyjnej
nastąpi rozłączenie generatora energii
odnawialnej. 
Autonomię odciążają systemy energetyczne. 

Takie rozwiązanie daje możliwość magazynowania prądu w sieci (Off-Grid) i jednocześnie podpięcia go do systemu akumulatorów (On-Grid).

Magazynowanie energii elektrycznej to metoda na uzyskanie niezależności energetycznej każdego przedsiębiorstwa. To rozwiązanie daje możliwość zachowania 100% wytworzonej energii. Jej nadwyżki są wykorzystywane na bieżąco, dzięki czemu znika problem odsyłania ich do sieci. 

Zależy Ci na niezależności energetycznej i zastanawiasz się, co to jest pompa ciepła?

Fotowoltaika dla firm, magazyn energii i pompa ciepła to kolejna alternatywa, która umożliwia komfortowe użytkowanie energii. Dzięki powyższej instalacji zaoszczędzisz wolną przestrzeń, którą w przypadku pieca opałowego musiałbyś/musiałabyś zagospodarować na składowanie węgla.

Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wyżej wymienione rozwiązania, dowiedz się, jak działa licznik energii elektrycznej i kup odpowiedni.

Oczywiście przed tym musisz wybrać odpowiednią ofertę sprzedażową energii. W tym pomoże Ci bezpłatna porównywarka cen prądu.

Magazyn energii – ulepszenie fotowoltaiki w Twojej firmie 

System fotowoltaiczny produkuje energię, która często nie jest do końca wykorzystywana przez użytkowników. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej wiosną i latem. Wyprodukowana nadwyżka bywa konsekwencją większej ilości energii słonecznej w danej porze roku, ale również nieprawidłowego dobrania instalacji fotowoltaicznej, której moc jest wyższa niż zapotrzebowanie jednostki. 

W takich sytuacjach „nadprogramowo” wyprodukowana energia jest przesyłana do zakładu energetycznego. Jak już wspomnieliśmy, stamtąd użytkownik odzyskuje od 70 do 80 procent zapasów prądu. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest inwestycja w magazyn energii, w którym można przetrzymywać nadwyżkę prądu. Zgromadzona energia jest wtedy wykorzystywana w 100% np. w czasie zmniejszonej produkcji energii lub w pochmurne dni.

Magazyn, w którym jest przechowywana energia, to gwarancja ciągłości pracy każdego przedsiębiorstwa. Przykładowo: firma, której główna działalność opiera się na produkcji, będzie mieć zabezpieczenie pod względem zasilania np. agregatów prądotwórczych.

Warto wiedzieć

Istotnymi elementami dla doboru odpowiednich instalacji fotowoltaicznych jest położenie budynku oraz konstrukcja dachu. Energia słoneczna powinna padać na panele pod konkretnym kątem aby działała prawidłowo i wydajnie. Instalacja PV musi pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku (gospodarstwa domowego, firmy).

Magazynowanie energii elektrycznej w firmie 

Magazynowanie energii fotowoltaicznej jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zoptymalizować budżet swojej firmy. Są to dylematy, które spędzają sen z powiek. Magazynowanie energii może pomóc w procesie oszczędzania i optymalizacji budżetu firmy

Do magazynowania energii (zwłaszcza w prywatnych przedsiębiorstwach) podchodzi się ostrożnie i z dystansem. Przedsiębiorcy w tej metodzie widzą wiele niebezpieczeństw i pułapek. Do kwestii magazynowania energii należy jednak podejść łamiąc wszelkie stereotypy

Magazyny litowo-jonowe są całkowicie bezpieczne wbrew temu, co można było na ich temat przeczytać jeszcze kilka lat temu. Od tego czasu technologia ruszyła do przodu, dzięki czemu akumulatory zostały ulepszone i nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa. 

Magazynowanie energii słonecznej to działanie wychodzące naprzeciw niezależności zarówno finansowej, jak i energetycznej. Firmy mające duże zapotrzebowanie energetyczne, mogą korzystać z wyprodukowanej energii, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. 

Stan sieci elektrycznej w kraju pozostawia wiele do życzenia. Wiąże się to zagrożeniami, które mogą wpłynąć na pracę każdego przedsiębiorstwa. W przypadku odcięcia zasilania urządzeń newralgicznych, firma zostaje pozbawiony środków do pracy. Magazynowanie energii słonecznej jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie energetyczne

Niezależnie, czy myślisz o alternatywie, jaką jest domowy magazyn energii, czy magazyn energii dla firmy – jest to rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić i cieszyć się niezależnością energetyczną.

Dobre i złe strony magazynowania energii 

Dobre i złe strony magazynowania energii

Pierwszy magazyn energii w Polsce został uruchomiony w 2016 roku w okolicach Pucka na Pomorzu. Jego pojemność wynosiła 1,5 MWH, a moc 0,75 MW.

Jak informuje gov.pl, obecnie w kraju najwięcej zgromadzonej mocy w magazynach energii przypada na elektrownie szczytowo-pompowe, to 1767,6 MW. Natomiast łączna moc zgromadzona w stacjonarnych magazynach bateryjnych wynosi 32 MW. Organizacja, która wspiera i promuje rozwój technologii magazynowania energii (PIME) poinformowała, że w kraju działa ok. 9 tys. magazynów energii o łącznej mocy 27,5 MW i pojemności ok. 55 MWh.  

Montaż magazynu energii

Jeżeli masz własną instalację fotowoltaiczną i posiadasz wątpliwości co do tego, w jaki sposób zagospodarować wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej, zastanów się nad wyborem magazynu energii. Urządzenie zazwyczaj jest montowane w pobliżu paneli fotowoltaicznych

Niektóre magazyny można powiesić na ścianie, ponieważ nie zabierają zbyt dużo miejsca. Sam montaż jest dość skomplikowany, dlatego taką czynność najlepiej powierzyć firmie, która posiada specjalistów przeszkolonych w tej dziedzinie. 

Wielkość magazynu energii jest zależna od jego pojemności. Nie należy montować magazynu energii w miejscu, którego temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza lub jest niższa niż 10 stopni. W takiej przestrzeni nie powinna również występować nadmierna wilgotność. 

Wahania temperaturowe mogą spowodować spadek wydajności baterii. Aby podłączyć magazyn energii do zainstalowanej fotowoltaiki, należy zadbać o dwa elementy:

inwerter – urządzenie, które zapobiega zgromadzeniu zbyt dużej ilości energii w magazynie, 

falownik – urządzenie elektryczne, które umożliwia odłączenie się od sieci. Zmienia ono prąd stały (który pobiera z zasilania) na prąd przemienny. Jego częstotliwość wyjściowa jest regulowana. To serce instalacji fotowoltaicznej. 

W sytuacji, kiedy wszystkie elementy są już zgromadzone, można zlecić montaż całej instalacji. 

Falowniki można montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W przypadku instalacji wolnostojącej, urządzenie powinno być zamontowane przy całej konstrukcji. Dobrą praktyką jest umieszczanie falownika w jak najmniejszym odstępie od fotowoltaiki

Jeżeli falownik umieszczany jest wewnątrz budynku, miejsce, w którym jest zawieszony, musi być dostosowane pod względem zachowania przestrzeni pomiędzy ścianami i przedmiotami znajdującymi się w pomieszczeniu a urządzeniem. 

Układ fotowoltaiczny z magazynem energii.
Układ fotowoltaiczny z magazynem energii 

Istnieją magazyny, które można połączyć modułowo. Taka opcja daje możliwość powiększenia w przyszłości instalacji. Żywotność magazynu to ponad 5000 cykli. Cykl z kolei to pełne naładowanie oraz rozładowanie akumulatora. 

Podczas łączenia ze sobą urządzeń należy pamiętać, że nie wszystkie mogą do siebie pasować. Dlatego podczas doboru, zwróć się o pomoc do kogoś, kto kompetentnie Ci doradzi. Każdy producent wykorzystuje swoją technologię, w związku z czym nie każde elementy będzie można ze sobą połączyć.

Nawet jeśli posiadasz w swojej firmie magazyn energii, masz prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Konsultant ze Switch Energy pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami.

Rodzaje magazynów energii 

Zanim wybierzesz dany rodzaj magazynu, musisz się dowiedzieć z jakiej mocy przyłączeniowej korzystasz. Co to znaczy? Moc przyłączeniowa to inaczej moc planowana do pobierania lub wprowadzania do sieci energetycznej

Aby obliczyć moc przyłączeniową, musisz dokładnie przemyśleć z jakich urządzeń będziesz korzystać w budynku oraz jakie będzie Twoje średnie roczne zużycie. Pamiętaj, że całkowita moc czynna (cała zużyta moc), nie powinna przekraczać mocy przyłączeniowej obiektu

Warto wiedzieć

Powyżej mocy przyłączeniowej obiektu 50 kWh, podmiot traci status prosumenta. Zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez rozporządzenie Unii Europejskiej, jest to maksymalna wartość dostępna dla prosumentów. 

Jeżeli już wiesz jaka jest Twoja moc przyłączeniowa, możesz złożyć wniosek o warunki przyłączenia do sieci do swojego dystrybutora. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy o przyłączenie, następnie zawarcie umowy o przyłączenie i ostatecznie zawarcie umowy na dostawę energii elektrycznej. 

Taki proces jest uwarunkowany Rozporządzeniem Komisji Unii Europejskiej 2016/631

z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci.

Ważne jest, aby dobrać magazyn energii, który jest odpowiedni w stosunku do Twojego zużycia. To, w jaki sposób zużywasz energię elektryczną, jest bardzo ważną informacją, która pomoże Ci uniknąć błędnie podjętych decyzji. 

W związku z nieodpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną, w przyszłości możesz mierzyć się z nieplanowaną produkcją nadwyżki energetycznej. Dlatego tak ważne jest  dobre określenie własnych potrzeb już na początku, aby nie musieć zmagać się z dodatkowymi wydatkami. 

Nowoczesne magazyny energii składają się z litowo-żelazowo-fosforanowych i litowo jonowych ogniw. Oznacza to, że charakteryzują się gęstością energii i niskimi wartościami samorozładowania. 

Ze względu na wielkość magazynów energii, dzielimy je na: 


 • przydomowe

 • przemysłowe

Natomiast biorąc pod uwagę podział ze względu na ich rodzaj, rozróżniamy magazyny:


 • chemiczne

 • mechaniczne

 • termiczne

 • elektryczne

 • akumulatorowe

Technologia litowo-jonowa 

Magazyny energii z litowo-jonowymi bateriami są jednymi z podstawowych sposobów magazynowania energii. Umożliwiają wyrównanie obciążenia sieci. Są bardzo przydatne przy instalacjach OZE np. w przypadku przydomowych paneli fotowoltaicznych. Pozwalają na gromadzenie energii i oddawania jej nadmiaru do sieci, gdy jest taka potrzeba. 

Takie akumulatory powinny być ładowane do samego końca. Niestosowanie się do zasad ładowania lub mechaniczne uszkodzenie akumulatora grozi samozapłonem ogniwa.  

Istnieje wiele przypadków, w których użytkownicy takich paneli musieli zmierzyć się z kosztami szkód wyrządzonych przez sprzęt. 

Aby zapobiec takim działaniom, obecnie w instalacjach stosuje się urządzenia, które kontrolują izolację. Wprowadzone systemy bezpieczeństwa, w przypadku wystąpienia zwarcia w instalacji, powodują automatyczne odłączanie magazynu od sieci. 

Niemieckie stowarzyszenie solarne przy współpracy ze sztabem wsparcia, opatentowały wytyczne mówiące o zachowaniu odpowiednich parametrów w montażu i przechowywaniu litowo-jonowych magazynów. Taka dbałość o bezpieczeństwo wpłynęła na wzrost kosztów urządzeń ale przede wszystkim na ich bezpieczeństwo.

Obecnie jest to najbardziej polecana technologia, która w przyszłości ma szanse wyprzedzić konkurencyjne marki. 

Użytkowanie litowo-jonowych magazynów energii

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w firmie vs nadwyżka energetyczna w magazynie

Aby się uchronić przed nadmiernymi kosztami za prąd, możesz zmienić sprzedawcę energii. Co się wtedy dzieje ze zgromadzoną w magazynie nadwyżką energetyczną? 

W takim przypadku zmianie sprzedawcy energii elektrycznej towarzyszą dwie kwestie formalne. Pierwsza to podpisanie umowy z nowym sprzedawcą, a druga to podpisanie aneksu o odkup energii. Zgromadzony wówczas prąd można wykorzystać do roku od podpisania umowy. Po tym czasie nadwyżka przepada

Są użytkownicy, którzy uważają, że decydując się na magazynowanie energii, utracą status prosumenta. Nie jest to prawda. Magazyn energii nie powoduje żadnych zmian w tej kwestii. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja na rynku energetycznym, Switch Energy Ci w tym pomoże. 

Sposób rozliczenia nadwyżki energii z fotowoltaiki

Do 1 kwietnia 2022 r. wyprodukowaną nadwyżkę energii można było zwrócić do zakładu energetycznego na zasadzie zapłaty w postaci energii. Właściciele instalacji, którzy mieścili się w zakresie mocy do 10 kW, mogli uzyskać z sieci 80% oddanej energii. Natomiast jednostki, które mieściły się w zakresie mocy 10 kW-50 kW, mogły odebrać 70% oddanej energii. 

Od 1 kwietnia 2022 roku zasady uległy zmianie. Rozliczenie nadprodukowanej energii odbywa się za pomocą net-billingu

Oznacza to, że nadwyżka energetyczna jest rozliczana zgodnie z średnią ceną rynkową energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca. W depozycie, który jest „tzw” wirtualnym magazynem energii, jest gromadzona kwota, która wynika z rozliczenia oddanej do sieci energetycznej energii oraz prądu z sieci odebranej

Kwota jest obliczana na odpowiednich stawkach ceny sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz ceny zakupu energii elektrycznej z sieci. 

Obecne magazyny energii posiadają inteligentne systemy zarządzania energią, które umożliwiają im wprowadzać prąd do sieci wtedy, kiedy jego ceny są wysokie a pobierać ją wówczas, gdy ceny są niskie. 

Plusy korzystania z magazynów energii

Jeżeli samowystarczalność energetyczna jest dla Ciebie ważna, a Twoja instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała nadwyżkę – w takiej sytuacji dobrze działa magazyn energii. To, co możesz zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu to większe oszczędności na cenach energii elektrycznej oraz uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej. 

Stawiając na takie rozwiązanie jak instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii, wybierasz swobodę w dostawie energii oraz niezależność energetyczną

Dzięki temu Twoja firma będzie w stanie zachować ciągłość pracy niezależnie od sytuacji. 

Niezależność jest ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na odpowiedzialne korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej przedsiębiorców świadomie wybiera takie rozwiązania. Odpowiedzialność społeczna jest ważnym aspektem, zwłaszcza dla klientów, których świadomość jest coraz większa.

Najważniejsze korzyści używania magazynów energii:

 • Kupno prądu w tańszej ofercie.

 • Możliwość droższej sprzedaży prądu.

 • Możliwość korzystania z zasilania awaryjnego.

 • Zarabianie na udostępnianiu magazynu spółkom dystrybucyjnym.

 • Możliwość swobodnego zwiększenia autokonsumpcji z paneli fotowoltaicznych.
 • Podsumowanie


  1. Dzięki magazynowi energii można uzyskać niezależność od sieci elektroenergetycznej.

  2. Obecnie nadwyżka energii wyprodukowanej z fotowoltaiki rozliczana jest na zasadzie net-billingu.

  3. Ze względu na wielkość rozróżniamy magazyny energii: przydomowe i przemysłowe.

  4. Najważniejszymi plusami korzystania z magazynów energii jest niezależność energetyczna oraz zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

  5. Urządzenie zazwyczaj montuje się w pobliżu paneli fotowoltaicznych.

  Switch Energy

  Switch Energy

  Redaktor serwisu

  Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

  Wiedza

  Skorzystaj z naszej
  bazy wiedzy