Odbiorcy energii coraz częściej szukają informacji, na temat tego, czy zwolnienie z opłaty handlowej jest możliwe w przypadku ich umów. Dzieje się tak ze względu na podwyżki stawek opłat dodatkowych. Czym tak naprawdę jest opłata handlowa i co należy zrobić, aby uchronić się przed nieplanowanymi kosztami? Odpowiadamy.
Czego dowiesz się z artykułu?
Jest to opłata dodatkowa na rachunku za energię elektryczną, pobierana za obsługę klienta.
Pokrywa koszty wystawienia przez zakład energetyczny faktur za zużytą energię elektryczną, utrzymanie baz danych i zasobów informatycznych związanych z rozliczeniami.
Opłata handlowa jest pobierana przez sprzedawcę energii i naliczana na fakturze raz w miesiącu. Wolumen zużytej energii odbiorcy nie ma wpływu na jej wysokość.
Za cenę opłaty handlowej odpowiadają dwa istotne czynniki:
Opłata handlowa jest doliczana przy umowach, które dotyczą ofert podpisanych na czas określony. Często w zamian za zdecydowanie się na dłuższy czas trwania umowy z doliczoną opłatą możesz otrzymać tańszy prąd i czasami dodatkowe usługi typu: bezpłatna pomoc elektroenergetyczna w przypadku awarii.
Dowiedz się, czy prąd za darmo to mit. Jeśli chcesz obniżyć swój miesięczny rachunek, koniecznie dowiedz się, co różni net-billing vs net-metering.
Na każdej fakturze sprzedażowej znajduje się pozycja, która dotyczy opłaty handlowej. Jej koszt jest zależny od sprzedawcy, a także od taryfy, z której obecnie korzystasz.
W 2025 roku opłata handlowa wynosi od 50–160 zł.
Całkowite zniesienie opłaty handlowej w przypadku klientów biznesowych jest możliwe, ale praktykowane rzadko i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kwota zależy od sprzedawcy prądu i w większości przypadków jest nienegocjowalna. Jednak jej obniżenie zdarza się w 3 przypadkach:
Jeżeli w ofercie, z której korzystasz, cena opłaty handlowej jest wysoka, to możesz zmienić sprzedawcę energii. Skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu i ciesz się niższymi rachunkami.
Aby się ustrzec przed opłatą handlową, musisz pamiętać, że wszystkie firmy dystrybucyjne, niezależnie czy jest to Enea, Tauron, Energa czy PGE, posiadają możliwość podpisania umowy na dostarczanie energii bez opłaty handlowej. Jeżeli interesuje Cię ta opcja, zapytaj przedstawicieli firmy o podpisanie takiej umowy.
Sekcja opłaty handlowej jest nieodłącznym elementem faktury za prąd. Najczęściej można ją znaleźć w rozliczeniu opłat sprzedażowych, w sekcji “Składniki opłat”.
Opłata handlowa obejmuje:
Zastanawiasz się czy tani prąd dla firm jest możliwy? Obecnie coraz większa liczba odbiorców energii decyduje się na zmianę dostawcy prądu dla firm. Wiąże się to z aktualizacją formalności, np. takich jak umowa. Jak wygląda sytuacja w przypadku opłaty handlowej? Czy jej wysokość ulega wtedy zmianie?
W takim przypadku opłata handlowa również nie jest negocjowalna. Za jej wysokość odpowiada dany sprzedawca oraz taryfa, z której korzystasz. Jeśli zatem zmienisz sprzedawcę, możesz liczyć się z tym, że wysokość opłaty handlowej ulegnie zmianie, łącznie z całą ofertą.
Przed podjęciem zmiany dowiedz się, czym jest opłata mocowa. To ważny element na umowie za energię.
Czy zainstalowanie fotowoltaiki wpływa w jakikolwiek sposób na wysokość opłaty handlowej?
Jeżeli zakładasz fotowoltaikę, zwróć uwagę na istotną kwestię, a mianowicie na: zmianę licznika poboru energii. Jeśli wcześniej nie miałeś (-aś) statusu prosumenta, Twój licznik jest jednokierunkowy.
W przypadku zamontowania instalacji fotowoltaicznej należy wymienić poprzedni licznik na licznik dwukierunkowy. Taka zmiana jest wymagana, ponieważ urządzenie zlicza zarówno pobór energii, jak i ilość energii oddanej. W przypadku takiej zmiany dochodzi również do modyfikacji kosztów dystrybucyjnych w skali miesiąca.
Wówczas wolumen pobieranej energii zmniejsza się o ilość wyprodukowanego prądu. W takim przypadku opłata handlowa nie ulega zmianie. Niektórzy sprzedawcy po upływie czasu umowy automatycznie przełączają odbiorcę z taryfy sprzedawcy na cennik z opłatą handlową po uruchomieniu fotowoltaiki.
W celu ochrony przed wysokimi cenami sprawdź również, jaka jest różnica pomiędzy net billingiem vs net meteringiem.
Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę podczas trwania obecnej, możesz mieć problem z wykonaniem tej czynności bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Jednak istnieje sposób, który Ci w tym pomoże. Jest to przepisanie licznika na inną osobę. Może ona być współwłaścicielem nieruchomości bądź mieć podpisaną umowę najmu.
Źródła:
Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.