Net-billing vs net-metering – który system do firmy?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 28.07.2023 r.
net-billing vs net-metering - który system do firmy

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy net-billing sprawi, że fotowoltaika stanie się bardziej opłacalna dla ich firm. Po 1 kwietnia odbiorcy energii oficjalnie stali się użytkownikami net-billingu. Co to jest net-billing i czym on się różni od net-meteringu?

Co to jest net-billing i jak to działa?

Jeżeli podejmiesz decyzję w swojej firmie o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii elektrycznej, musisz wiedzieć, że istnieją dwa systemy rozliczania zużytego i wyprodukowanego prądu. Są to: net-billing i net-metering.

Net-billing

To system rozliczeń, w którym energia wprowadzana do sieci elektroenergetycznej jest przeliczana na złotówki. Taka wartość trafia na konto prosumenta. Z tej puli odbiorca płaci za energię, którą pobrał z sieci elektroenergetycznej. Ta kwota to nic innego jak depozyt konsumencki. Można powiedzieć, że jest to tzw. wirtualny magazyn energii.

Zmagazynowany prąd może być wykorzystywana przez cały rok, czyli 12 miesięcy od wprowadzenia na konto. W tym czasie naliczają się dodatkowe środki, wraz ze wzrostem ilości energii wyprodukowanej w ciągu miesiąca. Jeżeli chcesz wykorzystać środki, czyli np. pobrać energię z sieci, w pierwszej chwili z konta są pobierane środki z najstarszą datą. Jeżeli w ciągu roku prosument nie wypłaci całości, odzyska tylko 20% wartości kwoty, która została.

Warto wiedzieć

Prosument to konsument korzystający z energii elektrycznej, którą sam wytworzył.

Dla kogo jest net-billing?

Od 1 kwietnia 2021 roku, kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 roku, nastały nowe zasady podziału prosumentów. Pierwszą grupą są prosumenci, którzy podpisali umowę przed wejściem nowelizacji. Tacy odbiorcy energii będą mogli korzystać ze starych zasad jeszcze przez 15 lat. 

Natomiast nowi użytkownicy, którzy podpisali umowę od 1 kwietnia 2022 r. włącznie, będą  wykorzystywać tylko nowy system rozliczeń na zasadach net-billingu. Oznacza to, że będą sprzedawać nadwyżki energii do sieci, a także będą realizować opłaty za pobraną energię z sieci, jak wszyscy odbiorcy prądu.

Jeśli myślisz o zmniejszeniu rachunku za energię elektryczną, dowiedz się, czym jest opłata mocowa i czy można obniżyć jej wysokość lub całkowicie wyeliminować.

Net-metering, co to i jak działa?

W tym systemie rozliczana jest energia elektryczna wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznej. Odbywa się to na zasadzie kWh energii wyprodukowanej za kWh energii zużytej.

Powszechnie net-metering jest również nazywany opomiarowaniem netto. Ta usługa dotyczy zarówno wytwórców, jak i konsumentów energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej. W tym rozliczeniu odejmuje się ilość energii zakupionej z sieci od ilości energii, która została wyprodukowana we własnej instalacji.

W net-meteringu, czyli w systemie opustów, możliwe jest wykorzystanie całej energii, która została wyprodukowana za pomocą paneli słonecznych i rozliczenia nadwyżki z zakładem energetycznym. Instalacja wytwarza energię przez cały rok, a jej ilość zależy od natężenia promieni słonecznych. Oznacza to, że latem produkcja energii elektrycznej jest dużo większa. To w tym okresie mogą powstawać nadwyżki prądu.

Co z nimi zrobić? Idealnym rozwiązaniem jest przesłanie ich do zakładu energetycznego. Jest to możliwe w sytuacji podłączenia instalacji on-grid, czyli takiej, która jest podłączona do sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać ze zgromadzonych zasobów nawet wtedy, gdy pogoda nie jest słoneczna.

Ważne

Warto rozróżnić dwa systemy instalacji:Instalacja on-gridSystem, który umożliwia podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Taka funkcjonalność umożliwia przesyłanie nadprodukowanej energii do sieci.Instalacja of-gridSystem, który (w przeciwieństwie do instalacji on-grid) nie jest podłączony do sieci elektroenergetycznej. W tym systemie magazynowanie energii nie jest możliwe.

Dla kogo jest net-metering?

Jeszcze niedawno z net-meteringu mogli korzystać tylko klienci indywidualni. Natomiast od 2019 roku ta sytuacja uległa zmianie. Wraz z nowelizacją ustawy o OZE z dnia 14 sierpnia z systemu mogą korzystać także firmy, których instalacja nie przekracza mocy 50 kWp.

Z net-meteringu mogą korzystać prosumenci, czyli osoby, które wytwarzają, a także zużywają prąd. Jednak aby uzyskać status prosumenta, należy spełniać konkretne parametry. Według nowelizacji o OZE prosumentem jest wyłącznie ten, kto ma instalację fotowoltaiczną, która nie przekracza mocy 50 kW.

Oznacza to, że w zasadzie net-meteringu mogą używać przede wszystkim mniejsze instalacje.

Jak działa net-metering?

Jest to idealne urządzenie, które służy do maksymalnego wykorzystywania wyprodukowanego prądu, oszczędzając przy tym środki. 

 1. Prąd jest wytwarzany przez panele solarne, które absorbują energię słoneczną i przetwarzają na energię elektryczną. Ilość wytworzonego prądu zależy od natężenia promieni słonecznych.
 2. Jeżeli zostanie wyprodukowana duża ilości energii, która przekracza zapotrzebowanie Twojej firmy, zostanie ona przesłana do sieci energetycznej, gdzie będzie magazynowana.
 3. W czasie, kiedy panele generują małą ilość energii, zasoby, które wcześniej zostały zmagazynowane, są pobierane i wykorzystywane.

Warto wiedzieć

Jeżeli chcesz ponownie pobrać energię z nadprodukowanych zasobów, musisz pozostawić w systemie 20% lub 30% wyprodukowanych kilowatów.

Zmieniasz energię elektryczną? Co z systemem rozliczeń?

W sytuacji, kiedy podpisałaś/podpisałeś umowę na instalację przed 1 kwietnia 2022 roku, a zmiany sprzedawcy chcesz dokonać teraz, zasady Twojego systemu rozliczeń nie ulegną zmianie. Cały czas będzie Ci przysługiwać możliwość korzystania z systemu net-billing jeszcze przez 15 lat

Procedura zmiany wygląda tak, jak w standardowym przypadku. 

Jeżeli chcesz zmiany, w pierwszej kolejności powinieneś/powinnaś złożyć wypowiedzenie u obecnego sprzedawcy. 

Kolejno, poinformować dystrybutora o zmianie sprzedawcy. Następnie podpisać umowę z nowym sprzedawcą.

Ważne

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie ciągłości dostaw energii elektrycznej. Oznacza to, że data zawarcia nowej umowy musi pokrywać się z datą zakończenia poprzedniej umowy. Brak zachowania ciągłości może doprowadzić do odłączenia prądu.
W konsekwencji będziesz narażona/narażony na dodatkowe koszty przyłączenia.

Jeżeli złożyłeś/złożyłaś umowę kompleksową (w przypadku pierwszej zmiany), powinieneś/powinnaś podpisać umowę również z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Z każdą następną zmianą nie trzeba dokonywać takich działań.

Ważną kwestią, której należy dopełnić, jest poinformowanie Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy. Takie zgłoszenie można wypełnić za pośrednictwem formularza, który jest dostępny na stronie internetowej OSD.

Istotnym krokiem, który podejmuje dotychczasową współpracę ze sprzedawcą, jest rozliczenie końcowe. OSD dokonuje odczytu stanu Twojego licznika, oraz przekazuje  sprawdzone dane do obecnego i nowego sprzedawcy. Ostatni rachunek, który dostaniesz, zostanie wystawiony przez aktualnego sprzedawcę.

Oczywiście zmiany możesz dokonać na własną rękę, lub za pośrednictwem sprzedawcy, który uwzględnia takie działania. My również możemy Ci pomóc w zmianie sprzedawcy energii elektrycznej

Pamiętaj, że zanim podejmiesz konkretne kroki, warto zweryfikować rynek, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Do stworzenia takiego researchu przyda Ci się porównywarka cen prądu, która zestawi dla Ciebie najbardziej opłacalne oferty. Odpowiednia firma sprzedażowa zagwarantuje Ci uczciwą ofertę, w której wysoki rachunek za prąd będzie tylko mitem.

Musisz wiedzieć, że przyczyn tego, że masz dziwnie wysoki rachunek za prąd może być wiele. Sprawdź, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Warto również dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest zwolnienie z opłaty handlowej.

Czy fotowoltaika i net billing to dobry duet?

Jeżeli chcesz stosować fotowoltaikę w swojej firmie, masz do wyboru dwa rodzaje płatności: net metering i net-billing.

Z systemem opustów, czyli tzw. net-meteringiem na pewno zaoszczędzisz. Natomiast jak już wspomnieliśmy, jeżeli podpisałaś/podpisałeś umowę na instalację po 1 kwietnia 2022 r., za sprawą nowelizacji ustawy wprowadzonej przez rząd, będziesz mieć możliwość rozliczania się  wyłącznie na zasadzie net-billingu.

Takie okoliczności sprawiły, że wśród odbiorców energii zawrzało. Do tej pory wiele osób twierdzi, że przez wyżej wymienione zmiany inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna.

My uważamy, że mimo wszystkich głosów sprzeciwu, net-billing się opłaca. Aby to zobrazować, dokonaliśmy przykładowych obliczeń. 

Jeżeli rozliczasz energię elektryczną wyłącznie za sprawą net-billingu, w niektórych przypadkach możesz na tym wyjść korzystniej, niż w przypadku net-meteringu.

Nie rezygnuj z fotowoltaiki. Pokażemy Ci, że jako prosument energii odnawialnej jesteś w stanie korzystnie wyjść na net-billingu, a nawet na nim zaoszczędzić.

Jeżeli myślisz o OZE, przeczytaj również więcej na temat tego, co ma ze sobą wspólnego prąd za darmo a ustawa o zmarożeniu cen energii.

Też się konfrontujesz z dziwnie wysokim rachunkiem za prąd? Odwiedź naszą sekcję blogową, gdzie znajdziesz dużo treści poradnikowych w tym temacie.

Jak dokładnie wygląda rozliczenie prosumentów?

Aby prosumenci mogli zobaczyć różnicę w rozliczeniu, w pierwszej kolejności przyjrzeliśmy się net-billingowi.

W tym przypadku założyliśmy, że miesięczna ilość wyprodukowanej energii, to 11836 kWh. Natomiast ilość energii pobranej z sieci, to 9250 kWh. 

Po odjęciu ilości energii pobranej z sieci, od ilości energii wyprodukowanej, wyszła wartość, która określa ilość nadprodukowanej energii, czyli 2586 kWh. 

Po przemnożeniu tej liczby przez stawkę za kWh wyszło, że za 2586 kWh energii sprzedanej do sieci można zyskać 3550,8 zł. Po doliczeniu do tego oszczędności z samej autokonsumpcji wyniknęło, że na takim rozliczeniu można zaoszczędzić 5361 zł.

W przypadku obliczeń, na tych samych wartościach referencyjnych dla systemu net-metering, wartość zysku to niecałe 2200 zł.

net-biling vs net-metering obliczenia

Na bazie wyliczeń można jasno określić, że w przypadku nadprodukcji energii, oszczędność, przy rozliczeniu w systemie net-billing jest większa, niż w systemie net-metering. 

Podobieństwa i różnice, net billing vs net metering

Jeżeli teraz zakładasz instalację fotowoltaiczną, to system opustów nie będzie Cię obowiązywać. Natomiast jeśli podpisałeś umowę na panele fotowoltaiczne przed 1 kwietnia 2022 r., dzisiaj masz szanse wyboru sposobu płatności.

W systemie net-meteringu za 1 kW energii wprowadzonej do sieci możesz odebrać 0,8 kW lub 0,7 kW. A zatem można uznać, że przechowywanie energii w sieci odbywa się na zasadzie barteru.

W przypadku systemu net-billing nadprodukowana energia nie jest oddawana, tylko sprzedawana. Stawka ustalana jest przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Aby pobrać energię z sieci w przypadku niewystarczającej produkcji, musisz ją kupić zgodnie ze stawkami, które są wyznaczane przez URE. 

Net-billing pod tym względem może wydawać się gorszą alternatywą od net-meteringu. Ale ma też dobre strony. W przypadku dużej produkcji z energii słonecznej jesteś w stanie sprzedać energię do sieci i przy obowiązującym kursie, sporo na tym zaoszczędzić.

Czy magazynowanie energii się opłaca?

Jeżeli jednak bardzo nie chcesz sprzedawać energii do sieci, świetnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie magazynowanie energii. Urządzenie należy dobrać do mocy instalacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie gromadzić i przechowywać nadprodukowany prąd bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeśli magazyn się napełni, dopiero wtedy energia jest przekazywana do sieci. Będzie ona rozliczana zgodnie ze wspomnianą już zasadą net-billingu

Warto wiedzieć

Bardzo ważną kwestią, o której musisz pamiętać, jest odpowiednie dopasowanie pojemności magazynu do pojemności fotowoltaiki.
Za mały magazyn może narazić Cię na dodatkowe koszty, które są związane z koniecznością zakupu dodatkowej energii z sieci. Natomiast jeśli magazyn jest za duży, energia, która długo zalega w urządzeniu, powoduje skracanie żywotności baterii.

A zatem takie rozwiązanie jest bardzo dobrą alternatywą dla wszystkich przedsiębiorców, którzy cenią sobie niezależność energetyczną i oszczędność budżetu firmy.

Dotacje rządowe, czyli o odnawialnych źródłach energii

Jeżeli chcesz zaspokoić własne potrzeby pod względem inwestycji w fotowoltaiki, na pewno zainteresuje Cię kwestia dofinansowań.

W 2023 zaplanowano nowe dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm i osób prywatnych. Dopłaty będą pochodzić z:

 • Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, klimat i środowisko
 • Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki
 • KPO

KPO – Krajowy Program Odbudowy

Celem projektu jest odbudowa i tworzenie odporności społeczno-gospodarczej Polski po pandemii COVID-19.

Dokumentem, który reguluje program, jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. 

Projekt realizuje swoje działania na bazie:

 • zielonej i cyfrowej trasformacji,
 • spójności terytorialnej i społecznej,
 • opieki zdrowotnej i odporności gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej,
 • polityki na rzecz następnego pokolenia (edukacja, umiejętności). 
Energia Plus 
Jest to bardzo popularny program jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji do fotowoltaiki dla firm. Biznesowi odbiorcy energii dzięki programowi mogą zdobyć dofinansowanie w formie pożyczki, która pokrywa do 85% kosztów kwalifikowanych.

Wysokość dotacji dla jednego odbiorcy wynosi  od 0,5 do 500 mln zł. Uwaga! w ramach programu możesz umorzyć część udzielonej pożyczki, której wysokość nie jest większa, niż 1 mln zł. 
Wnioski o pozyskanie dofinansowania można składać od 01.02.2023 roku, aż do 13.12.2023 roku, albo do wyczerpania środków.
Premia termomodernizacyjna
Jest to kolejny niestandardowy sposób na dofinansowanie fotowoltaiki dla firm. O przydzielenie premii może się starać właściciel lub zarządca budynku, w tym również przedsiębirostwo.
 
Jest to rekompensata wypłacana w gotówce. Jej wysokość sięga nawet 31% kosztów poniesionych w związku z pobraniem kredytu na montaż instalacji. Warunkiem uzyskania instalacji, jest moc instalacji 6 kW.
Biały certyfikat
Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które inwestują w termomodernizację, ograniczając przy tym zużycie paliw emisyjnych.
 
Takie firmy dostają biały certyfikat, który później mogą spieniężyć. Aby uzyskać taki certyfikat, należy zaoszczędzić minimum 10 toe (ton oleju ekwiwalentnego). Taka forma dofinansowania obowiązuje już od wielu lat.
Gwarancja Biznesmax
W ramach tego programu możliwe jest uzyskanie darmowej gwarancji spłaty nawet do 80% kredytu o wielkości do 2,5 mln euro. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym.
Mój prąd 5.0
Z tego programu mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy jak i odbiorcy indywidualni. Jego głównym celem jest dofinansowanie do fotowoltaiki, ale również do magazynów energii. W 2022 roku wysokość dotacji podwyższono do 16000 zł.

Jeżeli kupisz magazyn energii o mocy co najmniej 2 kWh, Twój rachunek może zostać pokryty nawet w 50%.

Obecnie Program Mój Prąd trwa od 22 kwietnia i będzie trwać do 22 grudnia lub do chwili wyczerpania puli środków.
FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko
To nic innego, jak dofinansowanie, które jest kontynuacją Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego celem jest obniżenie emisyjności gospodarki, a także poprawa efektywności energetycznej.

Budżet programu wynosi 24 mld euro. Z programu mogą korzystać wszyscy odbiorcy energii, zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa i wiele innych podmiotów.

Podsumowanie


 1. To system rozliczeń, w którym energia wprowadzana do sieci elektroenergetycznej jest przeliczana na złotówki. Można powiedzieć, że jest to tzw. wirtualny portfel.

 2. W tym systemie rozliczana jest energia elektryczna wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznej. Odbywa się to na zasadzie kWh energii wyprodukowanej za kWh energii zużytej.

 3. Z net-meteringu mogą korzystać prosumenci, czyli osoby, które wytwarzają, a także zużywają prąd. Ale żeby uzyskać status prosumenta, należy spełniać konkretne parametry.

 4. Osoby, które podpisały umowę na instalację 1 kwietnia 2022 r., mają prawo korzystać z net-billingu.

 5. Wbrew pozorom fotowoltaika i ne-billing to dobry duet. Jeśli produkcja energii elektrycznej jest duża, możesz sporo zaoszczędzić dzięki tej metodzie rozliczeń,

 6. Magazynowanie energii jest świetnym sposobem na oszczędność. Daje ono możliwość zwiększenia autokonsumpcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 7. W net-meteringu przechowywanie energii w sieci odbywa się na zasadzie barteru.

 8. Jeżeli chcesz zainwestować w fotowoltaikę, możesz skorzystać z dotacji rządowych, które mogą pokryć nawet 50% kosztów kwalifikowanych.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy