Zmiana dostawcy prądu dla firm – czy jest możliwa? 

Autor: Adrianna Kraszkiewicz · Opublikowano: 04.09.2023 r.
Zmiana dostawcy prądu dla firm – czy jest możliwa

Prawie 40% odbiorców zmieniło dostawcę energii. W 2022 roku w grupie odbiorców biznesowych wykonano ponad 5000 zmian umów dotyczących energii elektrycznej. Podjęcie takiej decyzji to dobry krok, dzięki któremu zwiększysz oszczędności w firmie. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę.

Czy zmiana dostawcy prądu jest możliwa? 

Wzrost poziomu świadomości klientów indywidualnych i biznesowych oraz brak skomplikowanych procedur sprawiają, że coraz częściej dochodzi do zmiany sprzedawcy prądu. Na rynku energii istnieje wiele firm, które mają konkurencyjne ceny. 

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych
Źródło:https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10667,Rynek-energii-elektrycznej-we-wrzesniu-padl-rekord-liczby-zmian-sprzedawcy-wsrod.html

Możliwość zmiany sprzedawcy energii istnieje już od 15 lat. W tym czasie z tego prawa skorzystało blisko 960 000 klientów biznesowych oraz indywidualnych. Takie działania od 2007 roku monitoruje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej ure.gov.pl liczba odbiorców energii, którzy postanowili zmienić sprzedawcę energii elektrycznej w ciągu 5 ostatnich lat, wygląda następująco: 

 • 2018 r. – 201 005 klientów biznesowych.
 • 2019 r. – 208 984 klientów biznesowych.
 • 2020 r. – 30 000 klientów biznesowych.
 • 2021 r. – 223 000 klientów biznesowych. 
 • 2022 r. – 4500 klientów biznesowych.

Możliwość zmiany sprzedawcy energii jest jednym z praw konsumenta. Third Party Acces, czyli zasada dostępu stron trzecich, zaczęła obowiązywać od 2007 roku. Jest to prawo wprowadzone przez Komisję Europejską, zgodnie z którym odbiorcy końcowi mogą zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i gazu na dowolnego. 

Zgodnie z tą zasadą operator energii elektrycznej udostępnia infrastrukturę sieciową osobom trzecim w celu dostarczenia usług konkretnym odbiorcom. W przypadku energii zasada daje możliwość korzystania z lokalnej sieci dystrybucyjnej po to, aby dostarczać prąd do lokalizacji energii, która została zakupiona u dowolnego sprzedawcy. 

Czy zmiana dostawcy prądu krok po kroku w Polsce jest możliwa? Aby rozwiać wątpliwości, wyjaśniamy podstawowe pojęcia. 

Warto wiedzieć

Istnieje różnica pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu. Są to dwie odrębne jednostki, które działają na innych zasadach.
Sprzedawca prądu zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej, a dostawca odpowiada za jej przesył i utrzymanie kabli, liczników i przyłączy. 
Dostawcy prądu są również nazywani Operatorem Systemu Dystrybucyjnego.

Czym się zajmują dostawcy prądu?

Dostawca prądu, a więc Operator Systemu Dystrybucyjnego, świadczy usługi dystrybucji energii. Podmiot zajmuje się przyłączeniami do sieci, wykonuje również konserwację sieci energetycznych. W kwestii świadczenia usługi dystrybucji, operatora nie można zmienić.

Wymiana i weryfikacja takiego parametru jak stan licznika prądu również wliczają się w jego kompetencje. Podmiot prowadzi dystrybucję energii, którą klienci kupują od sprzedawcy.

Jest odpowiedzialny za naprawy linii energetycznych. Dostawca odpowiada także za dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców końcowych, ale również za wyznaczanie cen taryfowych. 

Nad dystrybutorami władzę sprawuje Prezes URE. To on ostatecznie zatwierdza stawki taryf oraz reguluje zasady działania wyżej wymienionego podmiotu.

W Polsce można wyróżnić 5 największych dystrybutorów energii. Każdy z nich jest przydzielony na stałe do danego województwa Polski, dlatego zmiana operatora energii nie jest możliwa. Największymi przedsiębiorstwami energetycznymi w Polsce, które posiadają koncesję, są:

 • E.ON. – przydzielony jest do obszaru województwa mazowieckiego.
 • Enea – obejmuje obszar następujących województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego.
 • Tauron – obejmuje sieci znajdujące się na terenie południowej Polski w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim.
 • Energa – funkcjonuje na obszarze województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego.
 • PGE – działa na terenach woj. podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego.

Warto wiedzieć

Dostawcy prądu pełniącego świadczenia usługi dystrybucji NIE MOŻNA zmienić.

Sprzedawca prądu 

Do kompetencji sprzedawcy enegrii należy obrót energią elektryczną. To pośrednik korzystający z infrastruktury dystrybutora oraz odpowiadający za dostawę energii do finalnego odbiorcy prądu.

Jak można przeczytać w art. 3. ustawy Prawo energetyczne, aby móc pełnić swoje obowiązki, przedsiębiorstwo musi mieć koncesję na obrót energią lub paliwami gazowymi. Regulatorem dla tego podmiotu jest – podobnie jak w przypadku dystrybutorów – Prezes URE.

Sprzedawcę energii elektrycznej, w przeciwieństwie do dostawcy, możesz zmienić. Na dodatek bardzo szybko. Pamiętaj jednak, że pochopnie podejmowane decyzje często kończą się mało trafnym wyborem. 

Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz uniknąć błędu.

Co warto zrobić przed zmianą sprzedawcy energii elektrycznej w firmie? 

Sprzedawcę energii elektrycznej możesz zmienić w bardzo prosty sposób. Podczas wyboru oferty musisz pamiętać o tym, że istnieją sprzedawcy, którzy stosują nieuczciwe praktyki. Szczególnie przestrzega przed tym URE. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie, musisz wiedzieć, że:


 • URE nie prowadzi sprzedaży bezpośredniej, ponieważ jest niezależnym organem administracji państwowej.


 • Jeżeli bez większych wyjaśnień podano Ci do podpisania kilkanaście dokumentów na których nie widnieje nazwa firmy, to jako klient, masz prawo przeczytać całą umowę i dopytać o wszystkie zastanawiające Cię punkty.
  W razie wątpliwości możesz skontaktować się z powiatowym lub miejskim rzecznikiem konsumentów albo z organizacją, która świadczy bezpłatną pomoc. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


 • Dowiedz się, jakie są prawa odbiorcy prądu i gazu, zanim podejmiesz decyzję o zmianie sprzedawcy. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie www.ure.gov.pl w zakładce “Konsument”.


 • Jeżeli dostałeś od sprzedawcy poradnik przygotowany przez URE, wiedz, że nie musi on być gwarancją pełnoprawnego działania tego sprzedawcy.

Handel energią na polskim rynku energetycznym jest możliwy po wcześniejszym uzyskaniu koncesji przez dystrybutora. To, że przedsiębiorstwo energetyczne jest dystrybutorem, nie znaczy, że ma koncesję na sprzedaż. 

Niezależnie od tego, czy jesteś klientem biznesowym czy indywidualnym, w przypadku zawarcia umowy na odległość sprzedawca powinien poinformować Cię pisemnie o możliwości odstąpienia od niej. Masz prawo zrezygnować z umowy w terminie do 14 dni od jej podpisania.

Warto wiedzieć

Jeżeli podpisałeś/podpisałaś umowę ze sprzedawcą energii, ale Twoje plany uległy zmianie – możesz z niej zrezygnować. Odstąpienie od umowy można zrealizować w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Jak porównać ceny energii elektrycznej?

Jeżeli chcesz zmienić ofertę sprzedażową na bardziej korzystną, w pierwszej kolejności porównaj ceny energii elektrycznej. Na rynku istnieje wielu sprzedawców, którzy różnią się od siebie nie tylko zakresem proponowanych ofert, ale też wysokością ceny za kWh lub MWh. 

Jeśli chcesz znaleźć najbardziej odpowiednią ofertę, musisz się zorientować, jak wygląda obecna sytuacja na rynku oraz jakie są wysokości stawek w konkretnych taryfach u różnych sprzedawców. Takie porównanie może zabrać dużo czasu. Ważne jest aby znaleźć oferty, które mają aktualne stawki na dany rok. Zestawienia cenowe nie zawsze są ogólnodostępne w sieci.

Stworzyliśmy porównywarkę cenową dzięki której zaoszczędzisz swój czas. Zestawia ona najkorzystniejsze oferty. Takie rozwiązanie umożliwia szybką zmianę taryfy na taką, która będzie dopasowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki zmianie sprzedawcy energii możesz zmniejszyć wydawaną kwotę za rachunki nawet o 40%.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą, małą czy średnią firmę – dzięki porównywarce znajdziesz najbardziej optymalne rozwiązanie. Usługa jest całkowicie bezpłatna i trwa maksymalnie 3 minuty. 

Zmiana sprzedawcy prądu dla firm – dlaczego warto? 

Zmiana sprzedawcy prądu jest ważnym krokiem dla firm pod wieloma względami. Jeżeli jako przedsiębiorca cenisz sobie niezależność, to dużą swobodę dadzą Ci:

Optymalizacja budżetu: firmy mogą zwiększyć swoje oszczędności poprzez negocjacje cen energii elektrycznej z nowym dostawcą lub też wybierając oferty skierowane specjalnie dla firm.

Bezpieczeństwo: firmy mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich dostaw energii elektrycznej dzięki zmianie dostawcy na bardziej stabilnego.

Różnorodność ofert: porównywarka dostawców prądu daje możliwość zapoznania się z różnymi ofertami na rynku, co pozwala na lepsze dopasowanie taryfy do indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Dodatkowe usługi: firmy mogą skorzystać z dodatkowych usług, dzięki którym będą mogli monitorować energię elektryczną a tak dokładniej, jej zużycie, czy też audyt energetyczny.

Optymalizacja budżetu jest kluczowym aspektem w każdym przedsiębiorstwie. Podjęcie nowej oferty gwarantuje niższe ceny energii elektrycznej. Daje poczucie bezpieczeństwa oraz stabilność planowania wydatków.

liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od września 2021 r. do września 2022 r.
żródło:https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10667,Rynek-energii-elektrycznej-we-wrzesniu-padl-rekord-liczby-zmian-sprzedawcy-wsrod.html

Jak zmienić w firmie sprzedawcę energii elektrycznej w 5 krokach? 

W pierwszej chwili zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wydawać się skomplikowana. Jednak cały proces jest łatwy i szybki do zrealizowania. W firmie można go wykonać nawet bez wychodzenia z biura.

 • Pierwszym działaniem, które należy wykonać podczas procesu zmiany, jest wybór odpowiedniej oferty dla Twojej firmy. Podczas poszukiwań zwróć uwagę na stawkę za MWh, wysokość opłaty handlowej, grupę taryfową oraz okres trwania umowy. Stawki danych ofert zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki.
 • Kolejny krok to wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy oraz zawarcie nowej umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą. Jeżeli masz podpisaną umowę na czas nieokreślony, możesz z niej zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy, że złożysz pisemne oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego.
 • Gdy pierwszy raz dokonujesz zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, oprócz nowej umowy z wybranym sprzedawcą, powinieneś/powinnaś również zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych z takim podmiotem, jakim jest Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Powinieneś/powinnaś go również poinformować o zmianie sprzedawcy. Umowa o świadczenie usług dystrybucji jest niezbędnym elementem, dzięki któremu dopełnisz wszelkich formalności.
 • W dniu, w którym zmieniasz sprzedawcę prądu, zadaniem Operatora Systemu Dystrybucyjnego jest pojawienie się pod wcześniej wyznaczonym adresem. Celem takiego spotkania jest dostosowanie układów pomiarowo rozliczeniowych do wymagań, jakie stawiane są przed właścicielami firm. Taka czynność nie powinna być zrealizowana później niż w ciągu 5 dni roboczych od daty zmiany sprzedawcy.
 • Ostatni punkt całego procesu to odczyt takiego parametru jak stan licznika prądu i rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą. Rolą Operator Systemu Dystrybucyjnego jest przekazanie stanu licznika dotychczasowemu oraz obecnemu sprzedawcy. Jest to podstawa, aby wykonać rozliczenie końcowe.

Kiedy zaczyna obowiązywać nowa umowa? Zaczyna ona działać z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Ciągłość dostaw prądu jest zachowana podczas całego procesu. 

Warto wiedzieć

Czas trwania umowy jest zależny od oferty, którą sprzedawca ma w swojej usłudze. Najkrótszy okres, na którym można zawrzeć umowę, to 1 rok i kolejno 2, 3 lub 5 lat. Pamiętaj, aby zachować ciągłość dostaw prądu krok po kroku musisz dopełnić wszelkich formalności.

Jak wygląda kolejna zmiana sprzedawcy energii w firmie?

Jeżeli zorientujesz się, że wybrana przez Ciebie oferta sprzedażowa nie jest najtańsza – możesz ponownie zmienić sprzedawcę prądu. Wypowiedzenie umowy sprzedaży może zostać złożone w każdej chwili. 

Jeżeli nie podpisałeś/podpisałaś na określony czas trwania umowy (na przykład na rok), za jej zerwanie może zostać naliczona kara pieniężna. Jej wysokość jest uzależniona od zapisu w umowie. Jeżeli jednak Twoja umowa została podpisana na czas nieokreślony – zmiana sprzedawcy przebiegnie bez dodatkowych kosztów. 

Cały proces przebiega podobnie jak w przypadku pierwszej zmiany. Jedyną formalnością, która może być inna niż w poprzednim przypadku klient, nie musi podpisywać nowej umowy dystrybucyjnej

Rodzaje umów podczas zmiany sprzedawcy

Podczas zmiany sprzedawcy należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje umów, obowiązujących na energię elektryczną. Są to umowy: sprzedażowa oraz dystrybucyjna.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przydzielonego z urzędu dystrybutora nie można zmienić, dlatego umowa dystrybucyjna pozostaje bez zmian. Natomiast jeśli dokonujesz zmiany sprzedawcy, musisz podpisać nową umowę sprzedaży energii elektrycznej. 

Oznacza to, że rozliczenie końcowe za energię elektryczną będzie się odbywać na zasadzie 2 oddzielnych faktur. Takie rozwiązanie może okazać się niepraktyczne, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy na co dzień mierzą się z dużą ilością dokumentów, wynikającą z prowadzenia firmy.

W takiej sytuacji dobrą alternatywą jest podpisanie umowy kompleksowej. To oferta, która umożliwia zamieszczenie kosztów sprzedażowych i dystrybucyjnych na jednej fakturze. Nie każdy sprzedawca ma taką możliwość, dlatego zapytaj o szczegóły zanim podpiszesz umowę. 

Aby uregulować rachunek na koniec miesiąca, jesteś zobowiązany wykonać tylko jedną płatność na rachunek sprzedawcy. Następnie on w Twoim imieniu rozliczy się z dystrybutorem. Liczbę sprzedawców, którzy posiadają możliwość zawarcia umowy kompleksowej, znajdziesz na stronie internetowej Twojego Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

Sprzedaż energii elektrycznej – jaką ofertę wybrać?

Jaką taryfę prądu wybrać? Jeżeli interesuje Cię zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla klientów biznesowych, musisz wiedzieć, że:

 • zmiana oferty na odpowiednią może być gwarancją stałej ceny prądu nawet na 5 lat, 
 • zawarcie umowy sprzedaży obowiązuje Cię na minimum rok,
 • zanim podpiszesz umowę z nowym sprzedawcą, przeanalizuj dostępne oferty firm energetycznych,
 • warto zastanowić się, czy dana umowa jest korzystna,
 • należy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem.

Wybór odpowiedniej oferty sprzedaży energii elektrycznej może być trudny, ponieważ na rynku istnieje wiele dostępnych firm. 

Aby wybrać najlepszą ofertę, zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników:


 • Cena

jest to najważniejszy czynnik. Zaleca się porównanie cen ofert kilku różnych dostawców energii elektrycznej. Niektóre z nich niosą za sobą dużo korzyści. Jedną z nich jest stabilność ceny. Zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd?

Aby to zrobić, dobrym rozwiązaniem jest przejście z oferty bezpośredniej u sprzedawcy na ofertę giełdową. To prosty zabieg, który prowadzi do poczucia stabilizacji finansowej.

Dobrą ofertą dla prosumentów B2B, czyli klientów biznesowych, która pozwoli zmniejszyć firmowe wydatki, jest smart-billing. Jeżeli produkujesz własny prąd, możesz liczyć na sporą oszczędność. Smart billing to system rozliczeń, który pozwala otrzymać klientom bezpośredni dostęp do rynku energii, dzięki czemu uzyskują oni lepsze ceny sprzedaży nadmiaru prądu i jej zakupu.

Rozliczenie energii w tej ofercie jest realizowane według takiego samego indeksu bazowego, na podstawie którego energia zostaje kupiona i sprzedana. Dzięki temu nie pojawi się różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży.


 • Taryfy

Sprzedawcy oferują różne taryfy. Niektóre z nich mogą być korzystniejsze dla wolumenu zużycia energii ze względu na cenę. Dla klientów biznesowych przeznaczone są grupy taryfowe A,B,C. Zastanawiasz się, jaką taryfę prądu wybrać? Poniżej przedstawiamy grupy taryfowe dla przedsiębiorców:

Grupa taryfowa A jest przeznaczona dla największych zakładów produkcyjnych. Są one zasilane z sieci wysokiego napięcia. Aby móc korzystać z tej taryfy, przedsiębiorstwa biorą udział w przetargach zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. 

Grupa taryfowa B to oferta dla przedsiębiorstw korzystających z sieci elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia. Są to centra handlowe, szpitale, hotele i stacje benzynowe. 

Grupa taryfowa C najczęściej korzystają z niej mali i średni przedsiębiorcy, którzy są przyłączeni do sieci niskiego i średniego napięcia. Są to punkty handlowo-usługowe, sprawa dotyczy też gospodarstw domowych i rolnych. 

Aby wybrać odpowiednią taryfę dla swojego przedsiębiorstwa, musisz wiedzieć jakie jest jego zapotrzebowanie energetyczne. Z taką informacją powinieneś się wybrać do sprzedawcy energii, który zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie dla wolumenu zużycia.


 • Pakiety usług

Niektórzy dostawcy oferują dodatkowe usługi, takie jak doradztwo eksperckie, monitoring zużycia energii itp. Można się przyjrzeć ofertom, które zawierają tego rodzaju pakiety i porównać z innymi.


 • Zielona energia

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w kwestii wyboru energii, jest jej zakup z odnawialnych źródeł. Takie działania pozwalają przedsiębiorstwom przyczynić się do redukcji emisji CO2. 


 • Długość umowy

Niektórzy sprzedawcy oferują umowy na określony czas, np. na rok, dwa lub nawet pięć lat. Można porównać oferty z różnymi długościami umów i wybrać taką, która będzie dla Ciebie najlepsza. Im dłuższy okres trwania umowy, tym korzystniejsze stawki energii.


 • Reputacja i opinie

Ważne jest również, aby przyjrzeć się reputacji oraz opiniom o dostawcy energii. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Urząd Regulacji Energetyki, istnieje wiele firm, które stosują nieuczciwe praktyki sprzedażowe. 

Jaka jest różnica pomiędzy systemem smart-billing a net-billing?

Jak już wspomnieliśmy, smart-billing To system rozliczeń dla prosumentów, czyli klientów biznesowych. W porównaniu z net-billingiem rozwiązanie smart ma pomóc oszczędzać odbiorcą. Jest to usługa stworzona przez zespół firmy Energynat. 

Produkcja prądu na własne potrzeby jest dobrą alternatywą ułatwiającą oszczędność w firmie. Rozliczenia odbywają się na bazie dwóch mechanizmów cenowych, czyli giełdowych indeksów godzinowych albo godzinowych cen energii na rynku technicznym. Takie rozwiązanie daje elastyczność w zarządzaniu energią tak, aby zmniejszyć rachunek za energię elektryczną. 

Net-billing – ten system rozliczeń może mieć wysoki spread (różnicę) pomiędzy ceną sprzedaży zużywanej przez firmę energii a ceną odkupu wprowadzonej do sieci nadwyżki, wyprodukowanej z firmowej instalacji fotowoltaicznej. 

W net-billingu sprzedaż energii na potrzeby własne odbywa się na podstawie wysokich cen detalicznych z cennika dla tzw. sprzedawcy zobowiązanego.

Czy zmiana sprzedawcy prądu jest darmowa?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia Prawo energetyczne, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest możliwa dla wszystkich odbiorców. Odbywa się na podstawie umowy sprzedaży energii lub umowy kompleksowej. 

W przypadku, kiedy podpisałaś/ podpisałeś umowę na energię elektryczną na czas nieokreślony, zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna. W sytuacji, gdy Twoja umowa obowiązuje do wyznaczonej daty, za przedwczesną zmianę sprzedawcy zapłacisz karę, której wysokość wyznaczona jest w dokumencie.

Podsumowanie


 1. W 2022 roku w grupach odbiorców biznesowych dokonano ponad 5 tysięcy zmian umów dotyczących energii elektrycznej.

 2. Sprzedawca a dystrybutor energii to dwie odrębne jednostki wykonujące inny zakres obowiązków.

 3. Zmiana sprzedawcy prądu pomaga w optymalizacji budżetu przedsiębiorstwa.

 4. Jest to szybki zabieg, który można zrealizować w 100% zdalnie.

 5. Podczas wyboru danej oferty upewnij się, czy firma, z którą podpisujesz umowę, jest wiarygodna.

 6. Istnieją dwa rodzaje umów, które muszą zostać podpisane przez odbiorcę podczas zmiany sprzedawcy energii. Pierwsza to umowa dystrybucyjna, a druga to sprzedażowa.

Adrianna Kraszkiewicz

Adrianna Kraszkiewicz

Redaktor serwisu

Redaktorka serwisu internetowego zawodowo związana z branżą energetyczną. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Specjalność, w której się porusza dot. sektora energii elektrycznej. Dzięki analizie rynku w prosty sposób opisuje temat oszczędności energetycznej w firmach z sektora MŚP, a także rozwiewa wątpliwości, które dotyczą skomplikowanych umów z dostawcami i sprzedawcami energii.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy