Zmiana dostawcy prądu dla firm – czy jest możliwa? 

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 04.07.2024 r.
Zmiana dostawcy prądu dla firm – czy jest możliwa

Czy można zmienić dostawcę prądu? Jaki jest najtańszy dostawca prądu w Polsce? Oto pytania, które zadaje sobie każdy, kto chciałby zmienić ofertę energii elektrycznej. Zmiany sprzedawcy prądu dokonało prawie 40% odbiorców energii elektrycznej. Podjęcie takiej decyzji to dobry krok, dzięki któremu zwiększysz oszczędności w firmie. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę.

Czy zmiana dostawcy prądu jest możliwa? 

Wzrost poziomu świadomości klientów indywidualnych i biznesowych oraz brak skomplikowanych procedur sprawiają, że coraz częściej dochodzi do zmiany sprzedawcy prądu. Na rynku energii istnieje wiele firm, które mają konkurencyjne ceny. 

Czy zmiana dostawcy prądu krok po kroku w Polsce jest możliwa? Aby rozwiać wątpliwości, wyjaśniamy podstawowe pojęcia. 

Warto wiedzieć

Istnieje różnica pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu. Są to dwie odrębne jednostki, które działają na innych zasadach.
Sprzedawca prądu zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej, a dostawca odpowiada za jej przesył i utrzymanie kabli, liczników i przyłączy. 
Dostawcy prądu są również nazywani Operatorem Systemu Dystrybucyjnego.

Możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest jednym z praw konsumenta. Third Party Acces, czyli zasada dostępu stron trzecich, zaczęła obowiązywać od 2007 roku. Jest to prawo wprowadzone przez Komisję Europejską, zgodnie z którym odbiorcy końcowi mogą wybrać dowolnego sprzedawcę gazu i energii elektrycznej. 

Zasada ta polega na udostępnieniu infrastruktury sieciowej osobom trzecim przez operatora w celu dostarczenia usług konkretnym odbiorcom. W przypadku energii daje to możliwość korzystania z lokalnej sieci dystrybucyjnej po to, aby dostarczać prąd do lokalizacji energii, która została zakupiona u dowolnego sprzedawcy. 

Poniżej przedstawiamy wykresy, które pokazują liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od 2007 roku do 2022 oraz od 2007 roku do 2023. 

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych
Źródło:https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10667,Rynek-energii-elektrycznej-we-wrzesniu-padl-rekord-liczby-zmian-sprzedawcy-wsrod.html

Zastanawiasz się. gdzie się można zgłosić w razie awarii energetycznej? Przeczytaj artykuł: Awaria energetyczna – gdzie zgłosić brak prądu?

Dostawcy prądu w Polsce

Dostawca prądu, a więc Operator Systemu Dystrybucyjnego, to przedsiębiorstwo, które świadczy usługi dystrybucji energii. Podmiot zajmuje się przyłączeniami do sieci, a także wykonywaniem działań konserwacyjnych infrastruktury energetycznej.

Wymiana i odczyt licznika prądu również wliczają się w jego kompetencje. Podmiot prowadzi dystrybucję energii, którą klienci kupują od sprzedawcy.

Jest odpowiedzialny za naprawy linii energetycznych. Dostawca energii elektrycznej odpowiada także za dostarczanie jej do odbiorców końcowych, ale również za wyznaczanie cen taryfowych. 

Nad dystrybutorami władzę sprawuje Prezes URE. To on ostatecznie zatwierdza stawki taryf oraz reguluje zasady działania wyżej wymienionego podmiotu.

Dystrybutorzy prądu w Polsce – mapa według województw

W Polsce można wyróżnić 5 największych dystrybutorów energii. Każdy dystrybutor prądu jest przydzielony na stałe do danego województwa Polski, dlatego zmiana operatora energii nie jest możliwa. Największymi przedsiębiorstwami energetycznymi w Polsce, które posiadają koncesję, są:

 • E.ON. – przydzielony jest do obszaru województwa mazowieckiego.
 • Enea – obejmuje obszar następujących województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego.
 • Tauron – obejmuje sieci znajdujące się na terenie południowej Polski w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim.
 • Energa – funkcjonuje na obszarze województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego.
 • PGE – działa na terenach woj. podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego.

Warto wiedzieć

Dostawcy prądu pełniącego świadczenia usługi dystrybucji NIE MOŻNA zmienić.

Poniżej przedstawiona jest mapa dostawców prądu wraz z przykładowymi kwotami rachunków przy zużyciu 2000 kWh:

Jak porównać ceny energii elektrycznej?

Jeżeli chcesz zmienić ofertę sprzedażową na bardziej korzystną, w pierwszej kolejności porównaj ceny energii elektrycznej. Na rynku istnieje wielu sprzedawców, którzy różnią się od siebie nie tylko zakresem proponowanych ofert, ale też wysokością ceny za kWh lub MWh. 

Jeśli chcesz znaleźć najbardziej odpowiednią ofertę, musisz się zorientować, jak wygląda obecna sytuacja na rynku oraz jakie są wysokości stawek w konkretnych taryfach u różnych sprzedawców. Takie porównanie może zabrać dużo czasu. Ważne jest aby znaleźć oferty, które mają aktualne stawki na dany rok. Zestawienia cenowe nie zawsze są ogólnodostępne w sieci.

Stworzyliśmy porównywarkę cenową dzięki której zaoszczędzisz swój czas. Zestawia ona najkorzystniejsze oferty. Takie rozwiązanie umożliwia szybką zmianę taryfy na taką, która będzie dopasowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki zmianie sprzedawcy energii możesz zmniejszyć wydawaną kwotę za rachunki nawet o 40%.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą, małą czy średnią firmę – dzięki porównywarce znajdziesz najbardziej optymalne rozwiązanie. Usługa jest całkowicie bezpłatna i trwa maksymalnie 3 minuty. 

Szukasz oszczędności w swojej firmie? Zadbaj o efektywność energetyczną.

Zmiana sprzedawcy prądu dla firm – dlaczego warto? 

Zmiana sprzedawcy prądu jest ważnym krokiem dla firm pod wieloma względami. Jeżeli jako przedsiębiorca cenisz sobie niezależność, to dużą swobodę dadzą Ci:

Optymalizacja budżetu: firmy mogą zwiększyć swoje oszczędności poprzez negocjacje cen energii elektrycznej z nowym dostawcą lub też wybierając oferty skierowane specjalnie dla firm.

Bezpieczeństwo: firmy mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich dostaw energii elektrycznej dzięki zmianie dostawcy na bardziej stabilnego.

Różnorodność ofert: porównywarka dostawców prądu daje możliwość zapoznania się z różnymi ofertami na rynku, co pozwala na lepsze dopasowanie taryfy do indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Dodatkowe usługi: firmy mogą skorzystać z dodatkowych usług, dzięki którym będą mogli monitorować energię elektryczną a tak dokładniej, jej zużycie, czy też audyt energetyczny.

Jak zmienić w firmie sprzedawcę energii elektrycznej w 5 krokach? 

W pierwszej chwili zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wydawać się skomplikowana. Jednak cały proces jest łatwy i szybki do zrealizowania. W firmie można go wykonać nawet bez wychodzenia z biura.

 • Pierwszym działaniem, które należy wykonać podczas procesu zmiany, jest wybór odpowiedniej oferty dla Twojej firmy. Podczas poszukiwań zwróć uwagę na stawkę za MWh, wysokość opłaty handlowej, grupę taryfową oraz okres trwania umowy. Stawki danych ofert zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki.
 • Kolejny krok to wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy oraz zawarcie nowej umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą. Jeżeli masz podpisaną umowę na czas nieokreślony, możesz z niej zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy, że złożysz pisemne oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego.
 • Gdy pierwszy raz dokonujesz zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, oprócz nowej umowy z wybranym sprzedawcą, powinieneś/powinnaś również zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych z takim podmiotem, jakim jest Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Powinieneś/powinnaś go również poinformować o zmianie sprzedawcy. Umowa o świadczenie usług dystrybucji jest niezbędnym elementem, dzięki któremu dopełnisz wszelkich formalności.
 • W dniu, w którym zmieniasz sprzedawcę prądu, zadaniem Operatora Systemu Dystrybucyjnego jest pojawienie się pod wcześniej wyznaczonym adresem. Celem takiego spotkania jest dostosowanie układów pomiarowo rozliczeniowych do wymagań, jakie stawiane są przed właścicielami firm. Taka czynność nie powinna być zrealizowana później niż w ciągu 5 dni roboczych od daty zmiany sprzedawcy.
 • Ostatni punkt całego procesu to odczyt takiego parametru jak stan licznika prądu i rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą. Rolą Operator Systemu Dystrybucyjnego jest przekazanie stanu licznika dotychczasowemu oraz obecnemu sprzedawcy. Jest to podstawa, aby wykonać rozliczenie końcowe.

Kiedy zaczyna obowiązywać nowa umowa? Zaczyna ona działać z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Ciągłość dostaw prądu jest zachowana podczas całego procesu. 

Warto wiedzieć

Czas trwania umowy jest zależny od oferty, którą sprzedawca ma w swojej usłudze. Najkrótszy okres, na którym można zawrzeć umowę, to 1 rok i kolejno 2, 3 lub 5 lat. Pamiętaj, aby zachować ciągłość dostaw prądu krok po kroku musisz dopełnić wszelkich formalności.

Jak wygląda kolejna zmiana sprzedawcy energii w firmie?

Jeżeli zorientujesz się, że wybrana przez Ciebie oferta sprzedażowa nie jest najtańsza – możesz ponownie zmienić sprzedawcę prądu. Wypowiedzenie umowy sprzedaży może zostać złożone w każdej chwili. 

Jeżeli nie podpisałeś/podpisałaś na określony czas trwania umowy (na przykład na rok), za jej zerwanie może zostać naliczona kara pieniężna. Jej wysokość jest uzależniona od zapisu w umowie. Jeżeli jednak Twoja umowa została podpisana na czas nieokreślony – zmiana sprzedawcy przebiegnie bez dodatkowych kosztów. 

Cały proces przebiega podobnie jak w przypadku pierwszej zmiany. Jedyną formalnością, która może być inna niż w poprzednim przypadku klient, nie musi podpisywać nowej umowy dystrybucyjnej

Sprzedaż energii elektrycznej – jaką ofertę wybrać?

Jaką taryfę prądu wybrać? Jeżeli interesuje Cię zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla klientów biznesowych, musisz wiedzieć, że:

 • zmiana oferty na odpowiednią może być gwarancją stałej ceny prądu nawet na 5 lat, 
 • zawarcie umowy sprzedaży obowiązuje Cię na minimum rok,
 • zanim podpiszesz umowę z nowym sprzedawcą, przeanalizuj dostępne oferty firm energetycznych,
 • warto zastanowić się, czy dana umowa jest korzystna,
 • należy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem.

Wybór odpowiedniej oferty sprzedaży energii elektrycznej może być trudny, ponieważ na rynku istnieje wiele dostępnych firm. 

Aby wybrać najlepszą ofertę, zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników:


 • Cena

jest to najważniejszy czynnik. Zaleca się porównanie cen ofert kilku różnych dostawców energii elektrycznej. Niektóre z nich niosą za sobą dużo korzyści. Jedną z nich jest stabilność ceny. Zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd?

Aby to zrobić, dobrym rozwiązaniem jest przejście z oferty bezpośredniej u sprzedawcy na ofertę giełdową. To prosty zabieg, który prowadzi do poczucia stabilizacji finansowej.

Dobrą ofertą dla prosumentów B2B, czyli klientów biznesowych, która pozwoli zmniejszyć firmowe wydatki, jest smart-billing. Jeżeli produkujesz własny prąd, możesz liczyć na sporą oszczędność. Smart billing to system rozliczeń, który pozwala otrzymać klientom bezpośredni dostęp do rynku energii, dzięki czemu uzyskują oni lepsze ceny sprzedaży nadmiaru prądu i jej zakupu.

Rozliczenie energii w tej ofercie jest realizowane według takiego samego indeksu bazowego, na podstawie którego energia zostaje kupiona i sprzedana. Dzięki temu nie pojawi się różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży.


 • Taryfy

Sprzedawcy oferują różne taryfy. Niektóre z nich mogą być korzystniejsze dla wolumenu zużycia energii ze względu na cenę. Dla klientów biznesowych przeznaczone są grupy taryfowe A,B,C. Zastanawiasz się, jaką taryfę prądu wybrać? Poniżej przedstawiamy grupy taryfowe dla przedsiębiorców:

Grupa taryfowa A jest przeznaczona dla największych zakładów produkcyjnych. Są one zasilane z sieci wysokiego napięcia. Aby móc korzystać z tej taryfy, przedsiębiorstwa biorą udział w przetargach zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. 

Grupa taryfowa B to oferta dla przedsiębiorstw korzystających z sieci elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia. Są to centra handlowe, szpitale, hotele i stacje benzynowe. 

Grupa taryfowa C najczęściej korzystają z niej mali i średni przedsiębiorcy, którzy są przyłączeni do sieci niskiego i średniego napięcia. Są to punkty handlowo-usługowe, sprawa dotyczy też gospodarstw domowych i rolnych. 

Aby wybrać odpowiednią taryfę dla swojego przedsiębiorstwa, musisz wiedzieć jakie jest jego zapotrzebowanie energetyczne. Z taką informacją powinieneś się wybrać do sprzedawcy energii, który zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie dla wolumenu zużycia.

Czy zmiana sprzedawcy prądu jest darmowa?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia Prawo energetyczne, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest możliwa dla wszystkich odbiorców. Odbywa się na podstawie umowy sprzedaży energii lub umowy kompleksowej. 

W przypadku, kiedy podpisałaś/ podpisałeś umowę na energię elektryczną na czas nieokreślony, zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna. W sytuacji, gdy Twoja umowa obowiązuje do wyznaczonej daty, za przedwczesną zmianę sprzedawcy zapłacisz karę, której wysokość wyznaczona jest w dokumencie.

Podsumowanie


 1. Sprzedawca a dystrybutor energii to dwie odrębne jednostki wykonujące inny zakres obowiązków.

 2. Zmiana sprzedawcy prądu pomaga w optymalizacji budżetu przedsiębiorstwa.

 3. Jest to szybki zabieg, który można zrealizować w 100% zdalnie.

 4. Podczas wyboru danej oferty upewnij się, czy firma, z którą podpisujesz umowę, jest wiarygodna.

 5. Istnieją dwa rodzaje umów, które muszą zostać podpisane przez odbiorcę podczas zmiany sprzedawcy energii. Pierwsza to umowa dystrybucyjna, a druga to sprzedażowa.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy