Prąd za darmo a ustawa o zamrożeniu cen energii dla firm

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 21.07.2023 r.
Prąd za darmo - ustawa o mrożeniu cen energii dla firm

Określenie „prąd za darmo” wywołuje wiele emocji. Niestety taka fraza trafniej określa kwestię produkcji energii z paneli fotowoltaicznych niż konsekwencje wynikające z ustawy wdrożonej 7 października 2022 roku. W artykule opisujemy zasady działania regulacji o zamrożeniu cen energii oraz przewidujemy jej następstwa w roku 2024.

Czym jest zamrożenie cen prądu?

Ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, wprowadza rozwiązania, które nie mają zbyt wiele wspólnego z darmowym prądem. Dokument zawiera informacje o możliwości zamrożenia cen do końca 2023 roku. 90% kwoty rachunku odbiorców podlega wstrzymaniu, co oznacza, że zostaje on na poziomie 785 zł/MWh. Pozostałe 10% ceny należy rozliczać zgodnie z aktualnymi stawkami.

Tym razem takie pojęcia jak: „zapotrzebowanie na darmowy prąd” czy „darmowa energia elektryczna” należy odłożyć na bok i zamiast tego wczytać się w zasady określone w ustawie. 

W rozdziale 2. ustawy można przeczytać informacje o wielkości limitów rocznego zużycia dla poszczególnych grup odbiorców

Warto wiedzieć

Dowiedz się, jak zmniejszyć zużycie energii w firmie.

Za przekroczenie wyznaczonego limitu zużycia energii trzeba będzie zapłacić w bieżącym rozliczeniu. Oszczędzając, nie tylko redukujesz kwotę swoich rachunków, ale również działasz proekologicznie, zmniejszając emisję dwutlenku węgla. 

Polska w zestawieniu 213 krajów, którymi dysponuje Global Carbon Atlas, zajmuje 36. miejsce pod względem ilości emitowanego do atmosfery CO2.

Ważne

Global Carbon Atlas – platforma zajmująca się wizualizacją aktualnych danych na temat strumieni węgla, które wynikają do atmosfery za sprawą procesów naturalnych oraz działalności człowieka.

Sytuacja gospodarcza a cena energii

Według Prezesa URE rok 2023 jest wyjątkowy dla polskiej energetyki, między innymi ze względu na kryzys panujący na rynku gazu, węgla i paliw. Jednym z głównych wydarzeń, które przyczyniły się do pogorszenia sytuacji gospodarki, była agresja Rosji na Ukrainę. Natomiast w 2020 roku takim czynnikiem był wybuch pandemii COVID-19. 

Ceny prądu w większości zależą od cen paliw i węgla. Stanowią one 80% całkowitej produkcji energii w Polsce. 

Zgodnie z zestawieniem CIRE udział węgla w polskiej produkcji energii w 2020 roku wynosił 109,9 TWh, co stanowiło 70% całej produkcji. Natomiast produkcja prądu z gazu ziemnego wyniosła 16 TWh, czyli 10% produkcji. 

Poniżej zamieszczamy informacje opublikowane przez GUS, które obrazują, jak rosła cena węgla i gazu w przeciągu ostatnich czterech lat. 

Cena węgla kamiennego w latach 2019-2022

RokCena detaliczna [zł]Gramatura surowca
2022 2329,03 1000 kg węgla kamiennego 
2021 996,60 1000 kg węgla kamiennego 
2020 887,95 1000 kg węgla kamiennego 
2019 885,40 1000 kg węgla kamiennego 

Cena zakupu gazu ziemnego z zagranicy w czwartych kwartałach lat 2019-2022

RokCena [zł/MWh]
2022473,6
2021371,49
202067,74
201965,08

Zastanawiasz się, w jaki sposób być na bieżąco z rynkowymi cenami energii? Jeśli tak, skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu i śledź aktualności z branży.

Można składać oświadczenia 

Zamrożenie cen prądu jest rozwiązaniem, które ma ułatwić odbiorcom opłaty za prąd. Jednak aby skorzystać z proponowanych ulg, trzeba spełnić pewne kryteria. 

15 listopada portal gov.pl poinformował o możliwości składania oświadczeń o zamrożenie cen prądu na rok 2023. Według wytycznych dokument powinien zostać dostarczony do sprzedawcy energii nie później niż do 30.06.2023 r. 

Kto może skorzystać z zamrożenia ceny prądu?

Z pomocy mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, biznesowi, jak i odbiorcy wrażliwi. Cena energii została zamrożona na podanych limitach dla następujących jednostek:


 • gospodarstwa domowe do 2 MWh rocznie,
 • list-svg]

 • gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami do 2,6 MWh rocznie,

  • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników do 3 MWh rocznie,


  • działki w rodzinnym ogrodzie działkowym do 250 kWh rocznie,


  • jednoosobowe działalności, małe i średnie przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale i gminy maksymalna cena prądu ustalona zostanie na 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh.

  W ustawie Prawo energetyczne można przeczytać, że odbiorca wrażliwy jest podmiotem, który mieszka w miejscu do którego jest dostarczana energia, ale też podmiotem, który podpisał umowę kompleksową ze sprzedawcą. Do odbiorców wrażliwych w kontekście ustawy o zamrożeniu cen energii zaliczane są: placówki służb zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły.

  Najliczniejszą grupą, która obecnie korzysta z wyznaczonych stawek maksymalnych, są odbiorcy indywidualni z taryfy G11. Średnie roczne zużycie energii w tej grupie wynosi 1,8 tys. kWh. Jednak to nie wszystkie działania podjęte przez rząd. Kolejnym wykonanym w ramach Tarczy antyinflacyjnej ruchem było wprowadzenie rekompensat. Dzięki nim straty firm zajmujących się obrotem energii elektrycznej są wyrównywane.

   Zadośćuczynienia mają być pokrywane ze środków dot. emisji CO2. 

  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Rafał Gawin w rozmowie z red. Ireneuszem Chojnackim potwierdził, że rząd chce pomóc najbardziej potrzebującym użytkownikom energii. Wdrożenie ustawy o zamrożeniu cen prądu to również odpowiedź na wymogi prawa europejskiego, ale także sposób na zatrzymanie wzrostu cen.

  Głównym czynnikiem, wobec którego Polska musiała się podporządkować, są nałożone na państwa Członkowskie Unii Europejskiej przepisy dyrektywy elektroenergetycznej (2003/54/WE) oraz gazowej (2003/55WE). 

  Jak mieć prąd za darmo? – fotowoltaika

  W kontekście zapotrzebowania na darmowy prąd, ważną kwestią są odnawialne źródła energii. Produkcja prądu ze środowiska naturalnego do celów własnych jest dobrym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić gotówkę w firmie. 

  Jednak dziwnie wysoki rachunek za prąd powinien być alarmem ostrzegawczym, zwłaszcza w przypadku mrożenia cen energii dla firm. Obniż wysoki rachunek za prąd i ciesz się przystępnymi cenami energii.

  Fotowoltaika, elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne potrafią bardzo tanio lub niemal za darmo wyprodukować dużą ilość energii. Poniżej przedstawiamy wykres, który obrazuje, jak w 2022 r. w Polsce wyglądała produkcja energii elektrycznej z OZE. 

  Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach OZE 2022
  https://top-oze.pl/instalacje-oze-w-polsce-raport-za-pierwsze-polrocze-2022-roku/

  Fotowoltaika jest dobrym sposobem na tanie wytwarzanie prądu i optymalizację budżetu firmy. W ciągu ostatnich 6 lat w kraju powstało ponad 700 000 instalacji fotowoltaicznych. Energia słoneczna daje duże możliwości pozyskiwania energii elektrycznej.

  Jeżeli chcesz założyć panele słoneczne, dowiedz się więcej o systemie płatności net billing vs net metering.

  Jak informuje Instytut Energetyki Odnawialnej, na koniec 2021 roku moc energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW. Polska znalazła się na drugim miejscu (na pierwszym Niemcy) pod względem przyrostu zainstalowanej mocy w Unii Europejskiej. Wyprodukowane zostało 21,4 GW. Poniżej przedstawiamy wykres, który obrazuje roczny przyrost nowych mocy fotowoltaiki oraz sumaryczną moc fotowoltaiki na przestrzeni lat 2003-2022.

  Moc PV w Polsce 2003-2021

  Jak wygląda procedura zakładania instalacji w firmie? 

  Instalacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorców dzielą się ze względu na wielkość zużycia energii. Dla małych firm przeznaczone są mikroinstalacje o mocy mniejszej niż 50 kWp, dla większych (sanatoriów, hoteli) powyżej 50 kWP, natomiast z fotowoltaiki o mocy powyżej 1 MWp korzystają zakłady produkcyjne.

  Ważne

  Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości oraz producenta.

  Fotowoltaika o mocy elektrycznej większej niż 50 kW wymaga pozwolenia na budowę. Jest ono wydawane na wniosek inwestora. Aby dopełnić formalności, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

  Instalacje, których moc elektryczna wynosi więcej niż 500 kW, wymagają uzyskania koncesji na sprzedaż energii. Organem decyzyjnym w tej kwestii jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. To do niego możesz się zgłosić. Czas oczekiwania na wydanie zezwolenia to zazwyczaj 2 lub 3 miesiące. 

  Za energię elektryczną wyprodukowaną z instalacji o mocy w przedziale od 50 kW do 500 kW odpowiada sprzedawca zobowiązany. Energia, która jest przez niego kupowana, powinna pochodzić z odnawialnych źródeł energii. 

  Natomiast podmiotem odpowiedzialnym za przyłączenie do sieci wytwórcy prądu jest dystrybutor energii. Dokumentem, który reguluje warunki przebiegu formalności, jest Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Prezes URE zatwierdził ją 1 stycznia 2013 r

  Dofinansowania fotowoltaiki

  Montaż paneli jest kosztowną inwestycją, ale w rezultacie przynosi duże oszczędności. Instalacje dla firm są objęte stawką VAT o wysokości 23%. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą odliczyć wartość podatku od poniesionych wydatków – wpisują się one w koszty uzyskania przychodu. 

  Jeżeli jako przedsiębiorca chcesz dokonać inwestycji w fotowoltaikę, musisz wiedzieć, że przysługują Ci dopłaty w formie dofinansowań


  • Jedną z nich jest program FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę,

  Klimat i Środowisko, który będzie obowiązywać na lata 2002–2027. Ten program jest kontynuacją Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem dofinansowania będzie poprawa efektywności energetycznej, emisyjności gospodarki a także wspieranie energii odnawialnej. Z programu będą mogli skorzystać mali, duzi i średni przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni. Budżet programu to 24 mld euro.


  • Program FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

  Realizowany na lata 2021-2027. Firmy w tym programie będą mogły skorzystać ze Ścieżki Smart, która przeznaczona jest dla działalności innowacyjnej, badawczo-rozwojowej i inwestycyjnej. Budżet do rozdysponowania w tym programie to 4,4 mld EUR. Aby skorzystać z dofinansowania, jako wnioskodawca musisz prowadzić działalność na terenie Rzeczypospolitej Polski i wziąć udział w konkursie o dotację.


  • Krajowy Plan Odbudowy – Dotacja wspierająca działania dotyczące rozwoju zielonej energii i zmniejszenia energochłonności.

  Obejmuje montaż kolektorów słonecznych ale również instalacji fotowoltaicznych bądź wiatrowych. Wysokość budżetu dotacji to 15 mld złotych. 

  Autokonsumpcja 

  Decydując się na zakup urządzenia, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, zwiększasz możliwość bezpłatnego korzystania z energii w swojej firmie. Zwiększenie zużycia własnego to nic innego, jak wykorzystywanie prądu w trakcie produkcji. 

  Taki proces jest bardzo wygodny. Instalacje fotowoltaiczne są zaprojektowane tak, aby przekazywać wytworzoną energię do bezpośredniego zużycia, niezależnie od systemu rozliczeń z którego korzystasz. Kolejną ważną kwestią jest zmniejszenie przesyłu energii do sieci. Wykorzystując energię na bieżąco, nie musisz jej przesyłać do sieci. Dzięki temu nie stracisz czasu ani środków, aby ją rozliczać. 

  Na co możesz liczyć jako przedsiębiorca, zakładając instalację fotowoltaiczną? Pierwszą kwestią jest możliwość wzięcia kredytu na inwestycję. Taką szansę udostępniają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwość wzięcia kredytu pojawia się okresowo i pozwala na częściowe umorzenie opłaty inwestycji. 

  Kolejna kwestia to finansowanie na zasadzie leasingu instalacji. Taki rodzaj rozliczeń jest najchętniej wybierany przez firmy. Pokrywanie kosztów w tej metodzie nie jest obciążające dla firmy oraz nie ogranicza jej płynności finansowej. Nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. 

  Raty leasingowe można wrzucić w koszty firmy i przy okazji skorzystać z tarczy podatkowej, która umożliwia realizację opłaty początkowej w wysokości 10–30% wartości całej kwoty. 

  Ważne

  W systemie leasingowego finansowania instalacji od wartości opłaty początkowej jest odliczany również VAT, który można rozłożyć na raty.

  Istnieje wiele firm, które produkują panele słoneczne. Zanim zdecydujesz się na własną instalację, sprawdź, jacy producenci są dostępni na rynku. Skorzystaj z rankingu pv

  Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat ofert, znajdź panele fotowoltaiczne dla swojej firmy. Nasz konsultant pomoże Ci w tym. Złóż wniosek o określenie warunków przyłączenia dla wytwórców. Dokument ten zawiera informacje o technicznych ustaleniach, które są niezbędne do przyłączenia.

  Zamrożenie cen na energię elektryczną w 2023 – konsekwencje

  Specjaliści prognozują, że o ile na rok 2023 zamrożenie cen jest udogodnieniem, o tyle w 2024 roku wychodząc spod „płaszczyka” tarczy ochronnej, odbiorcy energii zostaną narażeni na horrendalne kwoty za prąd. 

  Może to doprowadzić do jeszcze większych strat i w rezultacie zaoszczędzone przez rok pieniądze na „prądzie za darmo” szybko zostaną wydane na bieżące rachunki. Energia cały czas zmienia swoją cenę. Obecnie u niektórych sprzedawców notuje się podwyżki nawet o 359%, a to jeszcze nie koniec. 

  Wzrost inflacji również wpływa na koszt energii. Według GUS-u, w listopadzie 2022 w Polsce inflacja wyniosła 17,4 proc.

  Wysokość cen energii w 2023 roku są uzależnione od wielu czynników. Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od sytuacji na rynku paliw, gazu i węgla.

  Jednak nawet przy najbardziej pozytywnych założeniach, podwyżki cen energii w 2024 roku dotkną odbiorców. Dzięki ustawie o zamrożeniu cen będzie to po prostu odsunięte w czasie. Dlatego już dziś warto zadbać o swoje rachunki za energię elektryczną. 

  Realne oszczędności dla firm nie tylko w 2024 

  Rozwiązanie zaproponowane przez Tarczę Solidarnościową jest dobrą metodą ochrony rachunków, jednak tylko na rok. Dlatego już dziś warto podjąć działania, aby w przyszłości uniknąć ogromnych opłat za energię elektryczną. 

  Istnieje wiele metod na oszczędność energetyczną. Kilka z nich wymieniliśmy powyżej. Jednak kolejnym dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest podjęcie oferty stałej ceny u sprzedawcy lub na giełdzie na 2 lata lub nawet 5 lat. Takie działanie daje gwarancję stałych kosztów, na które nie będzie mieć wpływu bieżąca sytuacja rynkowa. 

  Zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej oraz wybierając dogodną ofertę dla siebie, jesteś w stanie zapobiec niepożądanym niespodziankom i cieszyć się optymalizacją kosztów energii przez kolejne lata. To pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość firmy, na którą warto się zdecydować. 

  Podejmując takie działania, możesz zdobyć dla swojej firmy nawet 40% oszczędności w skali roku. To mniej więcej tyle, ile statystycznie przedsiębiorcy wydają na działania marketingowe w swoich przedsiębiorstwach. Im mniejsze zużycie energii, tym większa oszczędność. 

  Należy pamiętać, że oszczędzając prąd, przyczyniasz się również do ochrony środowiska. Im mniej go używasz, tym bardziej zmniejszasz popyt na jego produkcję. W rezultacie powietrze staje się mniej zanieczyszczane. 

  Warto wiedzieć

  Urządzenia elektryczne podłączone do kontaktu nawet nie używane, pobierają energię. Zastanów się nad tym, ile takich sprzętów posiadasz w swojej firmie. Ładowarki, drukarki, lampki, przedłużacze z diodą, monitory – każde z nich zużywa określoną ilość energii.

  Zadbaj o finanse swojej firmy już dziś, aby w przyszłości nie martwić się zbyt wysoką ceną za prąd. Jeżeli masz dziwnie wysoki rachunek za prąd, nie bagatelizuj tego. Skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę na sprzedaż energii elektrycznej dla Twojej firmy. Aby wygenerować oszczędności, dowiedz się również, czym jest zwolnienie z opłaty handlowej i opłata mocowa.

  Podsumowanie


  1. Oświadczenie o zamrożenie cen prądu na 2023 można składać od 15 listopada 2022 do 30 czerwca 2023.

  2. Z zamrożenia ceny prądu mogą skorzystać: gospodarstwa domowe, jednoosobowe działalności, małe, średnie i duże firmy oraz odbiorcy wrażliwi.

  3. Do odbiorców wrażliwych w kontekście ustawy o zamrożeniu cen energii zalicza się: szkoły, placówki służb zdrowia, uczelnie wyższe.

  4. Metodą na znaczne obniżenie kosztów energii jest inwestycja w fotowoltaikę.

  5. Istnieją 2 metody finansowania fotowoltaiki dla przedsiębiorców, są to: kredyt oraz leasing.

  6. Ustawa dot. zamrożenia cen energii elektrycznej chroni przed podwyższeniem cen energii tylko do końca 2023 roku.

  7. Warto podpisać umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej na 2 lub 5 lat.

  Switch Energy

  Switch Energy

  Redaktor serwisu

  Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

  Wiedza

  Skorzystaj z naszej
  bazy wiedzy