Tańszy prąd dla odbiorców indywidualnych i biznesowych

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 20.10.2023 r.
tańszy prąd dla odbiorców indywidualnych i biznesowych

Tańszy prąd – z dniem 19 września 2023 roku będą mogli z niego korzystać odbiorcy z sektora małych i dużych firm, a także klienci indywidualni. Zgodnie z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii, zamiast stawki 785 zł/MWh przedsiębiorcy zapłacą 693 zł/MWh, a klienci indywidualni będą korzystać ze stawek zamożnych na poziomie 2-3 MWh.

Dla kogo tańszy prąd?

W Dzienniku Ustaw 4 września opublikowano nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Dokument zawiera informacje o:


 • Obniżeniu ceny maksymalnej dla odbiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i jednostek użyteczności publicznej. Cena maksymalna zamiast 785 zł/MWh ma wynosić 693 zł/MWh.


 • Zwiększeniu limitu, który został określony w ramach ustawy o zamrożeniu cen prądu. Aktualnie ceny mają być mrożone na podobnej zasadzie, jak w roku 2022, czyli na poziomie 2-3 MWh dla odbiorców, którzy prowadzą gospodarstwa domowe.


 • Zwiększeniu limitów zużycia energii, dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, a także dla rodzin, które mają Kartę Dużej Rodziny. Z poziomu 2,6 MWh do 4 MWh.k

Warto wiedzieć

Osoby, które prowadzą własne firmy, takie jak: sklepy osiedlowe, warsztaty samochodowe, salony fryzjerskie, a także podmioty wrażliwe, czyli: domy pomocy społecznej, żłobki, noclegownie, zapłacą dużo mniejsze rachunki za prąd. Natomiast klienci indywidualni będą mieć zwiększone limity, co oznacza oszczędność i większą swobodę korzystania z energii elektrycznej.

Jeżeli chcesz uzyskać tańsze rachunki za prąd, skorzystaj z porównywarki energii elektrycznej Switch Energy i wybierz najlepszą dla siebie ofertę. Pamiętaj, dostawcy prądu nie możesz zmienić, sprzedawcę już tak. Obniż swoje miesięczne rachunki i zyskaj tani prąd dla firm. Przeczytaj również artykuł o tym, jak przebiega zmiana dostawcy prądu.

Niezależność energetyczna to stan, do którego dąży większość odbiorców energii elektrycznej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Magazyn energii – cena w 2023 roku i najważniejsze kwestie.

Mrożenie cen energii do końca 2023

Od kiedy obowiązuje zamrożenie cen energii? W poprzednim roku, w ramach rządowej tarczy solidarnościowej, wdrożono ustawę o mrożeniu cen prądu, która będzie obowiązywać do końca 2023 roku. Gospodarstwa domowe miały ustalony podstawowy limit zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie, gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnościami 2,6 kWh, a rodziny z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy mają limit 3 tys. kWh. 

Natomiast w przypadku samorządów i podmiotów, które świadczą usługi użyteczności publicznej, a także małych i średnich firm, maksymalna cena energii elektrycznej, miała wynosić: 785 zł/1000 kWh. 

Zgodnie z informacjami zawartymi w ustawie, w przypadku przekroczenia ustalonych limitów rachunek jest naliczany zgodnie z aktualną stawką operatora. 

Warto wiedzieć

Minister klimatu i środowiska Polski Anna Moskwa w Radiu Zet wspomniała, że decyzja o zamrożeniu cen energii na 2024 rok zapadnie pod koniec października. Powiedziała również, że w resorcie jest przygotowana duża ustawa, która będzie dotyczyć ciepła, gazu i energii w różnych wariantach.

Jaki jest cel wprowadzonych zmian?

Jak określił Rząd, celem wprowadzonych zmian jest kontynuacja wsparcia minimalizowania podwyżek cen prądu dla najbardziej wrażliwych odbiorców. Celem jest również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w państwie i zmniejszenie parametru, jakim jest zużycie energii elektrycznej.

Za pomocą ustawy wprowadzono również podstawę prawną dla Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do weryfikowania obowiązku wyposażenia lokali, a także rozliczanie kosztów ciepła zgodnie z kosztami ogrzewania i zużycia ciepłej wody w lokalach budynku wielolokalowego. Stosowane jest również rozliczanie kosztów za zużycie energii elektrycznej.

Jeżeli chcesz obniżyć miesięczną cenę energii elektrycznej, zapoznaj się ze spisem firm energetycznych w Polsce i wybierz ofertę najlepszą dla siebie.

Sprzedawcy energii elektrycznej obniżają ceny prądu o 12%

Zgodnie z ogłoszeniem Anny Moskwy publikacja dokumentu o obniżeniu rachunków za prąd weszła w życie. Dokument ma wywołać zmianę zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią. 

Ze strony sprzedawców energii elektrycznej, rozliczenia za 2023 rok mają obniżyć rachunki gospodarstw domowych w taryfie G11 o 12%. Oznacza to tańszy prąd dla gospodarstw domowych, który może wynieść 125 zł.

tańszy prąd dla odbiorców indywidualnych i biznesowych

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Na początku września 2023 roku opublikowano rozporządzenie Minister Klimatu, Anny Moskwy, o 12% obniżkach cen energii elektrycznej dla każdego gospodarstwa domowego. Niższe ceny mają być regulowane wstecznie od początku 2023 r. 

Decyzja o obniżkach znajduje się w posiadaniu sprzedawcy prądu. Dokumentem, który ją reguluje, jest wyżej wymienione rozporządzenie. Każdy sprzedawca energii elektrycznej w rozliczeniach za 2023 r. będzie mógł obniżyć kwotę rachunku o 12% iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 i wolumenu 2523 kWh. 

Oznacza to, że maksymalna obniżka należności może wynieść nawet 125 zł. Kwota zostanie odliczona od najbliższych rachunków za prąd jeszcze w 2023 r. Rozliczenie obniżki ma nastąpić bez zbędnej zwłoki. Nie później niż na ostatnim dokumencie, jakim jest faktura VAT za 2023 r.

Warto wiedzieć

Wyżej wymienione działania to kontynuacja ustawy o finansowaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która początkowo była zablokowana przez Senat. Jednak wówczas wspominano o 5% obniżce. Teraz będzie to 12%.

W przypadku gospodarstw domowych do końca roku będzie można uzyskać tańszy prąd. Aby dostać rozliczenie obniżki i zwrot środków, odbiorca musi uzyskać potwierdzenie poprawności swoich danych i co najmniej trzech następujących zasad:

 • potwierdzenie poprawności danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu;
 • zmniejszenie o 5% zużycia w okresie co najmniej trzech miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
 • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji (np. faktur VAT drogą elektroniczną);
 • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o oferowanych produktach i usługach świadczonych przez niego.

W przypadku spełnienia minimum 1 lub 3 wyżej wymienionych zasad można dostać obniżkę cen na energię elektryczną. Dostarczenie sprzedawcy informacji będzie niezbędne.

Jeśli szukasz dobrych ofert na sprzedaż energii elektrycznej, zmień sprzedawcę prądu i ciesz się niezależnością.

Kto zapłaci za obniżki gospodarstw domowych?

Na spotkaniu z wyborcami w Zabrzu Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin powiedział, że cięcia stawek zostaną uregulowane przez budżet państwa i spółek energetycznych. Obniżka została zaplanowana w ustawie, którą miała powołać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Natomiast początkowo w ustaleniach mówiono o 5% obniżce, a nie 12%. Najprawdopodobniej ustawa nie zostanie przyjęta przed wyborami, ze względu na weto Senatu.

Podsumowanie


 1. 4 września opublikowano nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Oznacza to niższe ceny energii dla klientów biznesowych i indywidualnych.

 2. Mrożenie cen energii elektrycznej na nowo wdrożonych limitach będzie obowiązywać do końca 2023 roku.

 3. Podstawowym celem wdrożonych zmian jest wsparcie odbiorców wrażliwych w trudnej sytuacji gospodarczej związanej z napaścią Rosji na Ukrainę i wysokimi cenami energii.

 4. Rząd wprowadził obniżki cen prądu o 120% dla klientów indywidualnych.

 5. Na początku września weszło rozporządzenie o 12% obniżkach cen za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy