Zwiększenie mocy przyłączeniowej w firmie, czy warto?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 29.05.2024 r.
Zwiększenie mocy przyłączeniowej w firmie, czy warto

Zwiększenie mocy przyłączeniowej pomoże Ci uniknąć sytuacji wybijania korków z instalacji elektrycznej. Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku jest większe, niż przypuszczałeś/przypuszczałaś, wyżej wymienione działanie będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Moc przyłączeniowa vs moc umowna, co to?

Z doświadczenia wiemy, że podczas montażu urządzeń elektrycznych w budynku, często dochodzi do przeciążenia instalacji. Oznacza to, że zapotrzebowanie Twojego budynku na energię elektryczną jest większe, niż przypuszczałeś/przypuszczałaś. Co powinieneś/powinnaś zrobić w takiej sytuacji? Jest na to skuteczne rozwiązanie, a mianowicie: zwiększenie mocy przyłączeniowej budynku. 

Moc przyłączeniowa budynku to nic innego, jak planowana moc czynna. To maksymalna wartość ze średnich wartości tej mocy, mierzona w okresie 15 minut. Wyżej wymienioną moc określa się w umowie o przyłączenie. 

Czym ona tak naprawdę różni się od mocy umownej? Moc umowna to ilość energii, którą dystrybutor dostarcza do punktu poboru w konkretnym momencie. Z takiej ilości energii jako odbiorca rozliczasz się na miesięcznej fakturze. Natomiast moc przyłączeniowa to maksymalna dopuszczalna moc energii, którą można wykorzystać na konkretnym przyłączu.

Czy można zwiększyć moc umowną?

Zwiększenie mocy umownej jest możliwe, ale pamiętaj, jej wielkość nie może przekraczać wielkości mocy przyłączeniowej. Jak to zrobić? Wystarczy (tak, jak w przypadku zmiany mocy przyłączeniowej) złożyć konkretny wniosek do Twojego aktualnego dostawcy. Ważną informacją jest fakt, że moc umowna jest ustalana na dany rok rozliczeniowy.

Zmiana mocy umownej może być potrzebna jeśli planujemy instalację nowych urządzeń. Przyda Ci się, jeśli chcesz zainstalować w budynku nową klimatyzację, chcesz kupić energochłonne urządzenie elektryczne, lub kiedy tryb Twojej pracy wymaga większej ilości energii, niż standardowo.

Jak określić moc przyłączeniową?

Jeżeli nie pamiętasz, jaka jest moc przyłączeniowa w Twoim budynku, wystarczy, że spiszesz moce wszystkich urządzeń elektrycznych z tabliczek znamionowych. Za pomocą takiego działania uzyskasz wartość mocy zainstalowanej. 

Określenie warunków przyłączenia pomoże Ci podjąć decyzję na temat tego, ile urządzeń możesz jeszcze podłączyć do swojej sieci. Informacje o wielkości mocy przyłączeniowej Twojego budynku znajdziesz też w umowie z aktualnym zakładem energetycznym.

Po co zwiększyć moc przyłączeniową?

Budowanie domu lub firmy od podstaw to ogrom formalności do wykonania. Tutaj należy pamiętać o wielu kwestiach technicznych, budowlanych, a także mieć wizję na temat tego, z jakich urządzeń będziesz w takim budynku korzystać. Często podczas natłoku informacji można zapomnieć o najważniejszych urządzeniach, które w przyszłości będą dla Ciebie niezbędne podczas funkcjonowania. 

W takiej sytuacji zbyt duża moc lub ilość dodatkowych urządzeń podłączonych do sieci może powodować wypinanie korków, czyli przeciążenie sieci. Aby temu zapobiec, można zwiększyć moc umowną. 

Jeśli podczas projektowania budynku, nie wziąłeś/nie wzięłaś pod uwagę montażu instalacji fotowoltaicznej, może się zdarzyć, że jej moc przekroczy wielkość mocy przyłączeniowej. Dlatego jeśli mimo to podejmiesz decyzję o jej montażu, konieczne będzie złożenie wniosku do operatora o zwiększenie mocy przyłączeniowej. 

Wymiana lub przebudowa przyłącza może być wymagana w związku ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej.

Na czym polega zmiana mocy przyłączeniowej?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją moc przyłączeniową, za chwilę uzyskasz odpowiedź. W pierwszej kolejności musisz złożyć wniosek. To dokładnie taki sam dokument, który składałeś/składałaś w kwestii przyłącza nowego budynku. W takim dokumencie należy podać wartości obecnej i docelowej mocy przyłączeniowej. 

Od tego zależy, w jaki sposób będzie dostarczana większa ilość energii elektrycznej. W takiej sytuacji będziesz musiał/musiała wykonać serwis elektryczny wymiany bądź przebudowy przyłącza.

Podczas takich działań musisz przejść przez proces przyłączenia do sieci tak, jak dla zupełnie nowego budynku. Jeśli w takich okolicznościach trzeba będzie przebudować przyłącze, opłata zostanie powiększona o rzeczywisty nakład gotówki. Zmiany w instalacji wykonują osoby o stosownych do tego kwalifikacjach. 

Ile kosztuje zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Zmiana mocy przyłączeniowej i jej koszt zależy od wielu czynników. Opłata bardzo często jest kalkulowana na podstawie iloczynu stawki opłaty (w zł za kW) i parametru, jakim jest przyrost mocy przyłączeniowej. Jeśli wymagane jest przebudowanie mocy przyłączeniowej, opłata obejmie sumę rzeczywistych nakładów, które zostały przeznaczone na te działania. 

Zmiana mocy przyłączeniowej – co warto wiedzieć?

Zmiany często wymagają przygotowania. Tak samo jest w przypadku zmiany mocy przyłączeniowej. W tym przypadku ważną kwestią jest przygotowanie druków aktualnych dokumentów. Można je pobrać ze strony dystrybutora energii. 

Do składanego wniosku musisz dołączyć dokument, który potwierdza Twój tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Czyli w przypadku własnego budynku, należy dostarczyć zawarcie umowy, akt własności lub księgę wieczystą. Wymagane są też plany zabudowy lub szkice sytuacyjne, które określają położenie budynku. 

Jeżeli chcesz podjąć konkretne kroki w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej, w pierwszej kolejności musisz podać wartości aktualnej i docelowej mocy. Zależnie od tego, jakie parametry ma aktualne przyłącze, może się okazać, że będzie wymagana wymiana lub przebudowa przyłącza. 

Czy wiesz, że poza zwiększeniem mocy przyłączeniowej, możesz też ją zmniejszyć? Masz prawo zrezygnować z przydziału mocy dla danego obiektu. Aby to zrobić, musisz przejść przez proces przyłączenia do sieci. Za taki proces nie są pobierane opłaty. Zmniejszenie mocy przyłączeniowej pozwoli Ci zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach za energię.

Warto wiedzieć

Warunki przyłączenia do sieci stanowią zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego do zawarcia umowy o przyłączenie.

Podsumowanie


  1. Moc umowna to ilość energii, którą dystrybutor dostarcza do punktu poboru w konkretnym momencie, natomiast moc przyłączeniowa to maksymalna dopuszczalna moc energii, którą można wykorzystać na konkretnym przyłączu.

  2. Informację o mocy przyłączeniowej Twojego budynku znajdziesz w umowie z aktualnym zakładem energetycznym.

  3. Jeśli chcesz podłączyć do sieci elektrycznej urządzenie o dużej mocy, które przekracza moc umowną Twojej sieci, możesz złożyć wniosek o jej powiększenie.

  4. Zmiana mocy przyłączeniowej polega na powiększeniu lub pomniejszeniu maksymalnej mocy przyłącza w celu zredukowania, lub zwiększenia ilości przesyłanej energii.

  5. Twoja moc przyłączeniowa może być również zmniejszona. Wystarczy, że przejdziesz przez proces przyłączenia do sieci. Za taki proces nie są pobierane opłaty.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy