Energia elektryczna – informacje, które dotyczą Twojej firmy

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 12.06.2023 r.
Energia elektryczna-informacje, które dotyczą Twojej firmy

Energia elektryczna to obszerny temat do rozmów. Jak się kształtują ceny w 2023 roku? Czym różnią się oferty na energię dla firm od ofert dla klientów indywidualnych? Czy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Jak przebiega transformacja energetyczna w Polsce? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie.

Energia elektryczna – cena za MWh w 2023 r. 

Sytuacja związana z energią elektryczną w 2023 roku przypomina sinusoidę. Stawki prądu od tego roku jeszcze bardziej wzrosły. Jednak pod koniec 2022 roku pojawiła się szansa na ochronę odbiorców energii przed wysokimi kwotami na rok 2023. Mowa tu o dokumencie w sprawie zamrożenia cen prądu. Za pośrednictwem tej ustawy zostały wprowadzone stawki maksymalne

Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni zatrzymali się na konkretnych kwotach za energię i jeśli nie przekroczą nałożonego limitu zużycia prądu – cena ich miesięcznego rachunku będzie się utrzymywać na stałym pułapie. Maksymalna cena, którą właściciele firm będą musieli zapłacić za prąd, to: 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh.

Na Towarowej Giełdzie Energii obecnie można znaleźć aktualne ceny prądu oraz zobaczyć, jak kształtował się jej koszt przez ostatnich 6 miesięcy. Jest to dobry punkt odniesienia do tego, aby zweryfikować kwoty oraz zaplanować swoje wydatki. 

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi ofertami energii elektrycznej, porównaj ceny prądu. Tutaj znajdziesz ofertę dla siebie.

Jeśli chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii i szukasz dofinansowania, przzeczytaj artykuł: Mój Prąd 6.0 – będą nowe dopłaty.

Czym różni się energia elektryczna dla firm od oferty dla klientów indywidualnych?

Jeżeli jesteś klientem biznesowym, to na pewno zakup prądu na Towarowej Giełdzie Energii był przez Ciebie rozważany. Jednak czym różni się oferta energii dla firm od ofert prądu dla klientów indywidualnych? Każdy odbiorca ma swoją moc przyłączeniową, na bazie której jest przyłączany do sieci elektroenergetycznej

Cena za energię jest zależna od ilości zużywanej mocy. Musisz mieć podpisaną umowę ze sprzedawcą na daną ofertę taryfową, aby rozliczać się za miesięczne zużycie energii. I tutaj ponownie – dobór konkretnej taryfy i jej stawki godzinowe zależne są od tego, ile energii zużywasz.

Główna różnica pomiędzy energią dla firm a energią dla klientów indywidualnych polega na dopasowaniu taryfowym, w którym uwzględnia się klientów indywidualnych, a także małych i dużych klientów biznesowych. Dla przedsiębiorców przeznaczone są grupy taryfowe: A, B, C, z czego grupa A to oferta dla dużych przedsiębiorców

Grupa G11 to z kolei taryfa najczęściej wybierana przez klientów indywidualnych. Na taką taryfę możesz się zdecydować w sytuacji, jeśli masz np.: dom jednorodzinny. Opłaty za prąd w każdej z grup odbiorców będą wyglądać inaczej.

Warto wiedzieć

Istnieje również grupa taryfowa R, która jest przeznaczona dla odbiorców pobierających energię bez układu pomiarowego i rozliczających się na zasadzie ryczałtu.

Szukasz informacji na temat odnawialnych źródeł energii? Przeczytaj artykuł: Mix energetyczny w Polsce – wzrost OZE.

Energia elektryczna w Polsce i jej taryfowanie – co to jest i skąd się wzięło?

Dystrybucja i przesył energii elektrycznej i stawki taryf są regulowane przez Prezesa URE. Warunki dostaw energii zależą od przydzielenia odbiorcy do danej grupy taryfowej.

Zasady, na podstawie których przedsiębiorstwa energetyczne kształtują taryfy dla energii elektrycznej, są określone w ustawie Prawo energetyczne oraz w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 503).

Od 1 lipca 2007 r. każdy odbiorca ma prawo kupować energię od dowolnej spółki obrotu. Uwolnieniono rynek energii elektrycznej. Zgodnie z powyższą zmianą, sprzedawcy energii działają na zasadzie rywalizacji o klientów. Przestrzegają oni warunków, które panują w handlu na wolnym rynku.

Takie działania są również uwarunkowane wprowadzeniem zasady Third Party Access, która polega na udostępnianiu infrastruktury elektroenergetycznej wszystkim przedsiębiorcom, którzy zajmują się obrotem energią elektryczną. 

Zgodnie z zasadą TPA wprowadzony został podział umów na sprzedażowe i dystrybucyjne. W przypadku kiedy odbiorca energii nie skorzystał ze zmiany sprzedawcy, obowiązuje go jedna umowa, na której widnieje rozliczenie sprzedażowe i dystrybucyjne od danej firmy. W momencie zmiany dostaje 2 oddzielne umowy – jedną od sprzedawcy, a drugą od dystrybutora. Pamiętaj, prawo energetyczne to bardzo wazny dokument formalnoprawny, którego muszą przestrzegać wszyscy sprzedawcy i dostawcy energii.

Ważne

Jako odbiorca energii masz prawo negocjować jej ceny oraz warunki umowy i towarzyszących jej rozliczeń.

Czym są profile zużycia energii?

Profil zużycia energii elektrycznej to zbiór danych o przeciętnym zużyciu prądu w konkretnych godzinach doby przez odbiorców końcowych. Profil zużycia jest obliczany przez operatora systemu dystrybucyjnego i wykorzystywany w ustalaniu miejsc dostarczania energii elektrycznej dla odbiorców, których moc umowna nie przekracza 40 kW.

Ważne

Szczegółowe zasady korzystania z sieci dystrybucyjnej są zawarte w Instrukcji Ruchu Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Dokument został zatwierdzony przez prezesa URE i funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku.

Różnica między mocą umowną a mocą pobraną 

Moc umowna to maksymalna ilość energii, która jest wprowadzana do sieci lub z niej pobierana przez odbiorcę. Jej wielkość jest określana w umowie o świadczenie usług przesyłowych i dystrybucyjnych lub w umowie o sprzedaż energii dla firm. Wyrażana jest w kW. 

Wyżej wymieniona moc jest zamawiana dla każdego miejsca dostarczania energii (tzw. przyłącza) na rok. Przy braku zamówienia do rozliczeń, OSD przyjmuje moc umowną taką samą jak w roku poprzedzającym rok objęty zamówieniem.

Moc umowna nie może być mniejsza od wielkości poboru energii odbiorcy. Nieprawidłowe przydzielanie mocy umownej sprawi, że przydzielona moc energii zostanie niewykorzystana, ale i tak trzeba będzie uregulować za nią opłatę.

Moc pobrana to największa średnia moc pobrana przez odbiorcę. Jeżeli największa moc pobrana jest większa od mocy umownej, naliczane są kary za przekroczenie. W takiej sytuacji na fakturze pojawia się dodatkowa pozycja „Przekroczenia mocy umownej”

Warto wiedzieć

Jak jest naliczana kara? To suma 10 największych przekroczeń (różnica pomiędzy mocą pobraną a mocą umowną) przemnożona przez stawkę za jeden kilowat mocy umownej.

Jeżeli szukasz oferty dla swojej firmy, przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz informacje na temat sprzedaży energii dla firm.

Jaka jest różnica pomiędzy mocą przyłączeniową a mocą umowną? 

Moc przyłączeniowa to największe zużycie energii, które może wystąpić podczas używania instalacji elektrycznej. Natomiast moc umowna to maksymalna moc, którą można pobrać z sieci.

Moc bierna – co to?

Energia bierna jest niezbędna do działania takich urządzeń elektrycznych jak transformator lub silnik. Ten rodzaj energii dzieli się na energię bierną indukcyjną i energię bierną pojemnościową. Energię bierną indukcyjną pobierają silniki i transformatory, a energię bierną pojemnościową np. świetlówki LED oraz długie linie kablowe. 

Energia ta nie jest zużywana, lecz „krąży” pomiędzy siecią a odbiornikami. Powoduje obciążenie sieci przesyłowych, dlatego zakłady energetyczne stosują opłaty za energię bierną, aby zachęcić odbiorcę do ograniczania jej poboru.

Odbiorca energii elektrycznej, który przekroczy limity poboru energii biernej, jest narażony na naliczanie opłat. Oznacza to, że wówczas jego koszty mogą stanowić nawet 30% wartości miesięcznej faktury za energię elektryczną. 


Energia indukcyjna i energia pojemnościowa mają tę samą jednostkę miary: kVArh.

Oferty różnych dostawców – dlaczego warto porównać?

Na rynku energetycznym istnieje wielu sprzedawców, którzy posiadają różnorodne oferty. Różnica między nimi polega na rozmaitych opcjach taryfowych, co za tym idzie – również na wysokości cen. Wybrana przez Ciebie oferta może być wysoka w porównaniu do bieżących stawek na rynku. 

Aby zaktualizować informacje, warto porównać ceny różnych sprzedawców. Takie działanie pozwoli zweryfikować średnią kwotę ofert, oraz wybrać najbardziej opłacalną opcję. Cena energii elektrycznej będzie inna w każdej taryfie.

Ważne

Podpisanie umowy nie obowiązuje Cię do korzystania z jej zasad dożywotnio. Możesz ją podpisać na rok, dwa lub pięć lat. Jeżeli chcesz dobrać ofertę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, porównaj ceny energii elektrycznej i zmniejsz swoje miesięczne opłaty.

Jak płacić mniej za energię elektryczną?

Jeżeli korzystasz już długo z jednej oferty na energię elektryczną, zweryfikuj, jak wyglądają aktualne ceny. Opłata za prąd nie musi być czymś, co przeraża i frustruje. Aby zminimalizować swoje wydatki za prąd, zweryfikuj zużycie sprzętów elektrycznych w swojej firmie.

Ekspres do kawyW każdym przedsiębiorstwie znajduje się ekspres do kawy. Roczne zużycie energii przez takie urządzenie, którego moc wynosi 1250 W, to 228,13 kWh. 
KomputerTo urządzenie, z którego korzysta prawie każdy pracownik biurowy. Jego pobór mocy jest uzależniony od bardzo wielu czynników, między innymi od mocy zasilacza. Przeciętne zużycie komputera stacjonarnego to 65 do 250 watów.
Monitor stacjonarnyPrzeciętny monitor w skali miesiąca zużywa 40 kWh.

Dobrą metodą na kontrolowanie zużywanej energii jest sporządzenie inwentaryzacji urządzeń, które pobierają prąd i weryfikacja, kiedy to robią i w jakich ilościach. Mając świadomość dotyczącą ilości zużycia energii przez sprzęt, możesz podjąć decyzję o skróceniu czasu podłączenia go do gniazdka. 

Wykonując monitoring energii, weryfikujesz dowolne parametry zużycia w czasie rzeczywistym. Dzięki takiej analizie, łatwo możesz ocenić efektywność energetyczną maszyn w swojej firmie. 

Odłączanie wtyczek w godzinach, w których sprzęty nie są już używane jest dobrą i prostą metodą na to, aby zaoszczędzić. Kolejna kwestia to zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Z tej metody korzysta coraz większa liczba klientów biznesowych. 

Energia elektryczna – jaki VAT? 

W 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej, rząd wprowadził obniżkę VAT-u z wielkości 23% na 8%. Obniżka miała obowiązywać do końca roku. Z 1. stycznia 2023 stawki wróciły do poprzedniej wysokości 23%.

Własne źródło energii w firmie

Aby działać ekologicznie, dobrze jest zgłębić temat wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. To rozwiązanie, które może zredukować nadmierną emisję CO2 i tym samym pozytywnie wpłynąć na środowisko. Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na fotowoltaikę. 

Zanim wybierzesz instalację zweryfikuj, jak duże zapotrzebowanie na energię ma Twoja firma. Jeżeli wymagasz źródła energii, które nie jest większe niż 50 kWp, dobrym rozwiązaniem będzie mikroinstalacja. Natomiast mała instalacja to źródło energii, której łączna moc zainstalowana jest większa niż 50 kWp i mniejsza niż 1000 kWp.

Ważne

Pamiętaj! Jeżeli do zainstalowanej fotowoltaiki nie jest podłączony magazyn energii z systemem baterii, nie będzie działać w przypadku odłączonego napięcia.

Jeżeli chodzi o pozyskiwanie energii z wiatru, dobrym rozwiązaniem są turbiny wiatrowe. Turbina jest urządzeniem, które zamienia energię kinetyczną na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego. To, jak funkcjonuje konstrukcja i ile prądu uzyskasz za pomocą tej metody, jest zależne od rodzaju wiatraka i zainstalowanej mocy oraz warunków wiatrowych w miejscu lokalizacji. 

Taka instalacja pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej i redukcję kosztów dostaw energii elektrycznej. Może to być atrakcyjne dla firm, które mają duże zużycie energii, szczególnie w odniesieniu do nieprzewidywalnych cen energii na rynku.

Warto wiedzieć

Net-billing
Jest to system rozliczenia prądu z OZE o mocy do 50 kW. W tej metodzie energia oddawana do sieci i pobierana z sieci są mierzone i rozliczane osobno, według aktualnie obowiązujących stawek.

Wybierając powyższe rozwiązania i wdrażając zmiany, możesz odpowiedzialnie prowadzić swoje przedsiębiorstwo. To, jak funkcjonuje Twoja firma, jest ważnym przekazem dla klientów, którzy korzystają z Twoich usług. 

Warto wiedzieć

Przedsiębiorca może zostać prosumentem, jeżeli:generuje energię do celów własnych za pośrednictwem OZE, jest przy tym odbiorcą końcowym – nie wykorzystuje wytworzonej przez mikroinstalację energii do produkcji, przesyłania lub dystrybucji prądu,wytwarzanie w mikroinstalacji energii nie jest dla niego podstawowym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej.

Faktura za prąd – ważny dokument księgowy

Faktura za prąd jest dokumentem, który służy do rozliczenia zużytej energii. Zawiera informacje o cenie za kilowatogodzinę, o opłatach stałych i dodatkowych oraz łącznej kwocie do zapłaty. Faktura jest wystawiana przez sprzedawcę energii elektrycznej.


To ważny dokument księgowy dla każdego odbiorcy. Firmy oraz klienci indywidualni mają obowiązek regularnego otrzymywania i opłacania faktur za zużycie energii elektrycznej. Na fakturze widnieje wiele danych, również takie, które informują o tym, kto jest sprzedawcą i nabywcą energii.

Czym różni się faktura dystrybucyjna od sprzedażowej? 

Dystrybutor to osoba, która przesyła energię do odbiorców końcowych. Jest to podmiot odpowiedzialny za sieci oraz całą infrastrukturę energetyczną. Na terenie Polski występuje podział, w którym każdy dystrybutor odpowiada za dany teren. Przynależność ta nie podlega żadnym zmianom.

W fakturze dystrybucyjnej, poza wolumenem zużytej energii oraz jej ceny, widnieją konkretne pozycje, które mówią o kosztach, jakie dystrybutor ponosi podczas procesu przekazu energii.

Fragment faktury dystrybucyjnej – rozliczenie

Fragment faktury dystrybucyjnej – rozliczenie
 1. Składniki opłat:
 • Energia czynna szczytowa 

Pojęcie to oznacza maksymalne zużycie energii elektrycznej w określonym momencie. To parametr, który jest mierzony i rozliczany przez dostawców energii elektrycznej w celu ustalenia kosztów dostarczenia energii. 

W określonych godzinach, gdy zapotrzebowanie na energię jest szczególnie wysokie, wzrasta cena energii czynnej szczytowej, co może wpłynąć na wysokość rachunków za prąd.

 • Energia czynna pozaszczytowa 

To energia elektryczna pobierana w okresach, w których zapotrzebowanie na nią jest mniejsze niż w szczytowych porach dnia. W takich okresach ceny za energię elektryczną są niższe, ponieważ jej produkcja jest tańsza. 

 • Energia czynna pozaszczytowa 

Jest przeznaczona głównie dla przedsiębiorstw, które wykorzystują większe ilości energii elektrycznej, a także dla domów jednorodzinnych, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 • Opłata handlowa 

Koszt związany z obrotem energii elektrycznej na rynku. Jest naliczany przez sprzedawcę energii w celu pokrycia kosztów związanych z jej nabywaniem, magazynowaniem, dystrybucją i sprzedażą. 

Opłata handlowa składa się z kilku składników, takich jak: opłaty za udział w rynku energii elektrycznej, koszty zarządzania rynkiem i opłaty za usługi doradcze. Jest to jeden z elementów rachunku za prąd, który stanowi dodatkowe koszty dla odbiorców energii elektrycznej.

 1. Cena netto (zł):

Kolumna „cena netto” zawiera informacje o wysokości kwoty energii bez opodatkowania oraz wartości akcyzy.

 1. Rozliczenie za konkretny okres:

To przedział czasowy, z którego sumowany jest wolumen zużytej energii i przemnażany przez kwotę obowiązującej stawki.

 1. Numer punktu poboru: 

Jednoznaczny identyfikator skojarzony z miejscem, w którym jest zużywana energia elektryczna, np. w budynku, w firmie, czy też w instalacji. Znajduje się on na rachunku za prąd i pozwala na jego jednoznaczne określenie oraz śledzenie i rozliczanie zużytej energii elektrycznej.

 1. Ostateczna kwota do zapłaty 

Jest to kwota brutto, w której skład wchodzą takie opłaty, jak: energia czynna szczytowa, energia czynna pozaszczytowa i opłata handlowa.

Sprzedawca prądu zaopatruje się w energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii lub bezpośrednio u wytwórcy. Jeżeli dana oferta na energię elektryczną posiada zbyt wysokie ceny, bez problemu możesz zmienić sprzedawcę na takiego, który będzie mieć lepsze stawki. 

Najważniejsze elementy, które znajdują się w fakturze sprzedażowej, to ilość zużytej energii i opłata handlowa.

Ważne

Opłata handlowaJest to koszt, który wynika z narzutu firmy sprzedażowej. W zależności od promocji może on ulec zmianie lub całkowitemu zniesieniu.

Fragment faktury sprzedażowej – rozliczenie 

Fragment faktury sprzedażowej – rozliczenie 

Składniki opłat:

 1. Opłata przejściowa 

Opłata przejściowa na fakturze za energię elektryczną to dodatkowa kwota, która jest pobierana przez sprzedawcę energii. Jej przeznaczenie, to pokrycie kosztów związanych ze zmianami w cenach prądu. Warto wiedzieć, że jest to opłata czasowa i może być zmieniana. Jej wysokość zależy od koniunktury na rynku energii elektrycznej. 

Opłata przejściowa jest dodawana do głównej ceny energii i możesz ją opłacać w zależności od ustaleń między sprzedawcą a odbiorcą.

 1. Ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej 

Opłata za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej na fakturze za energię oznacza dodatkową opłatę za konsumpcję prądu, która przekroczyła zakres zawarty w umowie z dostawcą energii. 

Energia bierna indukcyjna jest energią wykorzystywaną do wspierania funkcjonowania urządzeń elektrycznych, takich jak transformatory, i nie jest bezpośrednio związana z procesem produkcyjnym czy też użytkowaniem.

 1. Rozliczenie energii biernej pojemnościowej 

Rozliczenie energii biernej pojemnościowej na fakturze to opłata za jej zużycie. Energia bierna pojemnościowa jest częścią energii biernej, która jest potrzebna do utrzymania ładunków w obwodach elektrycznych, takich jak kondensatory. 

Energia ta jest zużywana przez urządzenia elektryczne, takie jak silniki i transformatory, i wpływa na wydajność oraz koszty energii elektrycznej. W niektórych krajach i regionach opłata za energię bierną pojemnościową jest uwzględniana na fakturze za energię elektryczną i dodatkowo doliczana do rachunku za prąd.

Interesuje Cię zmiana sprzedawcy energii elektrycznej? Aby podpisać umowę z nowym sprzedawcą, powinieneś (-aś) okazać faktury sprzedażowe i dystrybucyjne z całego roku. Jest to niezbędne do tego, aby sprzedawca miał pewność co do wolumenu rocznego zużycia energii Twojej firmy. Dzięki takim informacjom będzie mógł zakupić dla Ciebie odpowiednią ilość energii. 

Data rozliczenia i przesyłania faktur jest narzucona przez dystrybutora. Może to być co miesiąc lub co 2 miesiące. Jeżeli Twoim sprzedawcą jest również dystrybutor, wszystkie potrzebne informacje będą zawarte na 1 fakturze. Jeżeli jednak Twój sprzedawca to inna, odrębna firma, pod koniec okresu rozliczeniowego będziesz dostawać 2 faktury – 1 sprzedażową i 1 dystrybucyjną.

Jaki sprzęt zużywa najwięcej energii elektrycznej w firmie?

Jeżeli opłaty za prąd w Twojej firmie są wysokie, zastanów się nad tym, jakie sprzęty zużywają go najwięcej. Rachunek za prąd może być wysoki z powodu wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość firmy oraz rodzaj wykonywanej działalności. Może to być również wykorzystywany sprzęt. 

Do sprzętów, które zużywają największą ilość energii, należą: elektronika biurowa, oświetlenie, sprzęt produkcyjny, ogrzewanie czy też klimatyzacja. Ważne jest, aby regularnie monitorować i oceniać zużycie energii, aby móc świadomie wprowadzać działania prowadzące do oszczędzania i efektywniejszego wykorzystywania prądu.

Transformacja energetyczna w Polsce

W dokumencie opublikowanym przez PKEE, dotyczącym Polskiej ścieżki transformacji energetycznej, można przeczytać, że w roku 1992 na konferencji w Rio de Janeiro została podpisana Konwencja UNFCCC (United Nations Climate Change). 

To dokument, który określa założenia międzynarodowej współpracy dotyczącej ochrony klimatu. UE stała się stroną umowy w 1992 roku, a Polska podpisała ją w 1994 roku. Tę datę można uznać za początek transformacji energetycznej w Polsce.

Głównym podmiotem, który aktywnie się angażuje w działania i projekty transformacji, jest Polski Komitet Energii Elektrycznej. Stowarzyszenie działa od 1997 roku.

Głównym celem podmiotu jest rozpowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu sektora elektroenergetycznego. Przedsiębiorstwo prowadzi również projekty, dzięki którym polski sektor elektroenergetyczny może lepiej funkcjonować. Wszystkie działania instytucji są realizowane zgodnie z zasadami i procedurami, które obowiązują w Unii, PKEE.

Główne filary transformacji energetycznej:

 • sprawiedliwa transformacja energetyczna,
 • zeroemisyjny system energetyczny,
 • dobra jakość powietrza.

Takie działania prowadzą do europejskiej integracji kraju, ale też zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii. Według słów wypowiedzianych przez Wojciecha Dąbrowskiego – Prezesa Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Polska do 2050 r. zobowiązała się osiągnąć neutralność klimatyczną i do tego czasu wykona to zadanie.

Obecnie rząd skupia się na poprawie krajowej efektywności energetycznej, ale też oszczędzaniu energii. W tej kwestii zostały wprowadzone dofinansowania na izolację cieplną w budynkach. Natomiast przykładem poprawy efektywności energetycznej w tym sektorze jest kogeneracja energii i ciepła.

Warto wiedzieć

Kogeneracja to proces, w wyniku którego zostają wyprodukowane energia elektryczna i cieplna. Powstają one podczas spalania biogazu lub gazu.

Transformacja energetyczna wymaga zmian w sektorze wytwarzania energii poprzez rynek, przesył, a także dystrybucję i zużycie końcowe odbiorcy. Istotny będzie również rozwój magazynów gazu ziemnego, które zabezpieczą dostawy surowca dla nowych elektrowni opalanych tym paliwem. 

Realizowana będzie także inwestycja w niskoemisyjne źródła prądu i magazyny energii wspierające bilansowanie popytu i podaży. 

Polska będzie musiała pokryć zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wzmożona potrzeba energii elektrycznej wynika przede wszystkim z elektryfikacji ciepłownictwa, rosnącej liczby samochodów elektrycznych, ale też z procesów wytwarzania gazów zdekarbonizowanych, takich jak wodór.

Poniżej zamieszczamy wykres, który stworzyliśmy na bazie danych opublikowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Obrazuje on rozwój gospodarczy Polski w zestawieniu ze wzrostem gospodarczym Unii Europejskiej. 

Rozwój gospodarczy Polski na tle UE w latach 1992-2021

Z wykresu wynika, że rozwój gospodarczy Polski jest niemal równoległy do rozwoju gospodarczego UE. 

Jakie działania będą podejmowane aby kontynuować transformację?

 • Modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej, która wpłynie na poprawę sprawności wytwarzania i obniżenia strat sieciowych mających wpływ na spadek emisji CO2. 
 • Ograniczenie emisji GHG odpowiedzialnych za globalne ocieplenie.
 • Stabilizacja stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie gwarantującym brak negatywnego wpływu człowieka na system klimatyczny.
 • Inwestycja w rozwój Odnawialnych Źródeł energii.
 • Wdrożenie edukacji energetycznej w celu pogłębienia wiedzy i świadomości społecznej na temat wyzwań stojących przed polskim sektorem energetycznym. 
 • Wzmożone prace nad innowacjami w energetyce, które mają na celu tworzenie nowoczesnych rozwiązań takich jak: magazyny energii, smart grids, wykorzystywanie paliw alternatywnych (w tym wodoru).

Podsumowanie


 1. Cena maksymalna dla przedsiębiorców w 2023 roku wynosi: 785 zł/MWh.

 2. Każda oferta energii różni się od siebie stawką i konkretną taryfą.

 3. Warto porównać oferty różnych dostawców, ponieważ każda może mieć inną cenę. Zmieniając ofertę, możesz zaoszczędzić na miesięcznym rachunku.

 4. Aby płacić mniej za energię elektryczną, możesz zadbać o własne źródło produkcji energii.

 5. Najważniejsze elementy, które znajdują się w fakturze sprzedażowej, to ilość zużytej energii i opłata handlowa.

 6. W firmie największą ilość energii zużywa oświetlenie, ogrzewanie oraz sprzęty biurowe.

 7. Głównymi filarami transformacji energetycznej w Polsce są: sprawiedliwa transformacja energetyczna, zeroemisyjny system energetyczny, dobra jakość powietrza.

 1. Energia elektryczna – jaki VAT? 

W 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej, rząd wprowadził obniżkę VAT-u z wielkości 23% na 8%. Obniżka miała obowiązywać do końca roku. Z 1. stycznia 2023 stawki wróciły do poprzedniej wysokości 23%.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy