Mój Prąd 6.0 – będą nowe dopłaty

Autor: Adrianna Kraszkiewicz · Opublikowano: 07.03.2024 r.
Mój Prąd 6.0 – będą nowe dopłaty

Przed nami 6 edycja programu Mój Prąd. Będą zmiany w finansowaniu. Ile środków będzie można uzyskać? Kto z nich skorzysta i kiedy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Od kiedy nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0?

Mój Prąd to program, dzięki któremu można uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną. Korzystają z niego osoby, które wytwarzają energię na własne potrzeby, czyli takie, które mają swoją mikroinstalację i rozliczają się w systemie net-billing. 

Celem programu jest wpływ na zwiększenie się produkcji prądu z OZE, a także wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do dziś zgłoszono blisko 50 tysięcy wniosków o dofinansowanie. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało kolejną, szóstą już edycję programu Mój Prąd. Teraz są jeszcze rozliczane wnioski z poprzedniej edycji. Takie działania potrwają do kilku tygodni. Po ich zakończeniu będzie można składać wnioski do nowej edycji. 

Na antenie radia RMF FM ministra Klimatu i Środowiska – Paulina Hening-Kloska zapowiedziała, że środki przeznaczone na nową odsłonę programu zostaną uruchomione w pierwszej połowie 2024 roku.

Myślisz o zmianie oferty energii elektrycznej? Skorzystaj z porównywarki cen prądu i obniż miesięczne rachunki. Jeśli jednak interesuje Cię cena prądu na giełdzie energii, przeczytaj nasz artykuł o Towarowej Giełdzie Energii Elektrycznej.

Jakie zmiany w programie?

W planach 6 edycji programu jest zwiększenie wysokości dofinansowania magazynów energii. Urządzenie przy aktualnym stanie energetyki w Polsce jest bardzo ważnym rozwiązaniem. Zastosowanie takiej technologii w znacznym stopniu odciąży przeładowane sieci elektroenergetyczne

Wspomniano również o elektrowniach wiatrowych. Zgodnie ze słowami Pawła Mirowskiego, wiceprezesa NFOŚiGW, najprawdopodobniej w połowie 2024 roku mają zostać uruchomione dofinansowania dla małych wiatraków. 

Jednak nie ma jeszcze konkretnej informacji na temat tego, czy takie działania będą pokryte z puli programu Mój Prąd 6.0, czy z innej. W poprzednim naborze można było dostać dotację na taki sprzęt jak instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii, pompę ciepła, a także na systemy zarządzania energią elektryczną i kolektory słoneczne. 

Natomiast w 2024 roku dofinansowania obejmowały mikroinstalacje fotowoltaiczne do 5000 zł, magazyny energii do 7000 zł, a także magazyny ciepła do 5000 zł. 

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków?

Aktualnie nie ma jeszcze konkretnych informacji w kwestii tego, kiedy dokładnie ma się zacząć nabór do kolejnej edycji programu. Nadal są rozpatrywane wnioski, które zostały złożone w poprzedniej edycji, czyli Mój Prąd 5.0. Ocena wszystkich wniosków i wypłata środków powinny nastąpić w ciągu 140 dni roboczych.

Chcesz zgłębić wiedzę na temat najważniejszych kwestii związanych z prawem energetycznym? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł: Prawo energetyczne – najważniejsze informacje .

Kto będzie mógł skorzystać z programu?

Konkretne informacje na temat tego, kto i kiedy będzie mógł skorzystać z programu Mój Prąd 6.0, dopiero zostaną ustalone. Natomiast już dzisiaj wiemy, że będą zbliżone do tych z piątej edycji. 

Wówczas z dotacji mogły korzystać osoby, które rozliczały się w systemie net-billing i które nie korzystały jeszcze z grantu na mikroinstalację fotowoltaiczną. W 2023 roku z dotacji nie mogli też skorzystać rolnicy, którzy skorzystali z ulgi rolnej. Nie można było również pozyskać dotacji na montaż instalacji zamontowanej na dachu, który jest pokryty azbestem. 

Aby dostać dofinansowanie, należało złożyć wniosek poprzez wirtualny Generator Wniosków o Dofinansowanie, a następnie poczekać na jego rozpatrzenie i ostatecznie przyznanie środków. 

Ile pieniędzy będzie można uzyskać w 6 edycji programu Mój Prąd?

W piątej edycji programu Mój Prąd pula środków z początkowej wysokości 400 mln złotych zwiększyła się do 950 mln zł. Co do wysokości budżetu na rok 2024, nie ma jeszcze konkretnych ustaleń. Jednak można przypuszczać, że kwota będzie większa, niż w roku 2023. 

W ubiegłym roku na pompę ciepła można było uzyskać dofinansowanie 28 tys. zł. Na fotowoltaikę do 7 tysięcy złotych, do kolektorów słonecznych do 3,5 tysięcy złotych, a do systemu zarządzania energią do 3 tys. złotych. Z Programu będą mogły korzystać również firmy. Zatem dzięki programowi Mój Prąd energia dla firm również może stać się tańsza, po zainwestowaniu w OZE.

Interesują Cię aktualności z branży odnawialnych źródeł energii? W tym artykule znajdziesz więcej informacji: Mix energetyczny w Polsce – wzrost OZE .

Czy Mój Prąd 6.0 to ostatnia odsłona dofinansowań?

Program Mój Prąd 6.0 jest przygotowany na lata: 2019-2025. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło kroki w celu uzyskania unijnego dofinansowania na programy, które wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii. 

Ale to nie jedyny program, w którym można skorzystać z dotacji. Są jeszcze Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Są one przeznaczone na 2021-2027 rok. Całkowity budżet programu łącznie zawiera ponad 24 mld euro. 

Poza tym oczywiście Czyste Powietrze. Jest to rządowy program dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Mogą z niego korzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wystarczy wymienić stare źródło ciepła na paliwa stałe.

Podsumowanie


  1. Nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0 zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych kilku tygodni.

  2. W ramach szóstej edycji programu najprawdopodobniej będzie można skorzystać z dofinansowania na magazyny energii, a także na małe wiatraki.

  3. Całkowita pula programu Mój Prąd 6.0 najprawdopodobniej będzie wynosić więcej, niż w roku 2023.

  4. Z programu będzie można pozyskać środki na fotowoltaikę, pompę ciepła, kolektory słoneczne, a także na systemy zarządzania energią.

Adrianna Kraszkiewicz

Adrianna Kraszkiewicz

Redaktor serwisu

Redaktorka serwisu internetowego zawodowo związana z branżą energetyczną. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Specjalność, w której się porusza dot. sektora energii elektrycznej. Dzięki analizie rynku w prosty sposób opisuje temat oszczędności energetycznej w firmach z sektora MŚP, a także rozwiewa wątpliwości, które dotyczą skomplikowanych umów z dostawcami i sprzedawcami energii.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy