Jak działa licznik energii elektrycznej? Czy jest różnica pomiędzy licznikiem dla klienta indywidualnego a firmowego? Jak poprawnie odczytać rachunek za energię i czym się kierować podczas planowania zakupu wyżej wymienionego sprzętu do firmy? W artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Czego dowiesz się z artykułu?
Licznik energetyczny, licznik prądu, licznik energii elektrycznej. Te określenia oznaczają jedno urządzenie, które jest bardzo ważne w domach, firmach, a także w polskim sektorze energetycznym. Licznik oddziela granicę pomiędzy siecią elektroenergetyczną dystrybutora a domową siecią.
Jest to przyrząd pomiarowy, który sumuje ilość przepływającej energii. Wynik daje podstawę, na bazie której jest sumowane ostateczne rozliczenie. Najczęściej używaną jednostką tej miary są: kWh i MWh.
Licznik energii elektrycznej mierzy ilość prądu, jaką zużyły urządzenia, które są podłączone do sieci energetycznej. Zużytą moc wyrażają w watach, a zużytą energię elektryczną w kilowatogodzinach.
W ogólnej klasyfikacji można wyróżnić:
Większość obecnych na rynku liczników energii to liczniki elektroniczne.
Rodzaj podłączonego licznika jest zależny od mocy przyłączeniowej. W ogólnej klasyfikacji rozróżnia się liczniki jednofazowe lub trójfazowe, a także liczniki inteligentne.
W 2004 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (MID) o urządzeniach pomiarowych. Za sprawą dokumentu państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej zostały zobowiązane do wdrożenia odgórnie ustalonych zasad. Zgodnie z nimi, każde urządzenie wykorzystywane w celu rozliczenia kosztów zużycia energii, musi być zgodne z MID.
To nic innego, jak elektroniczne typy urządzeń, które obliczają zużycie prądu. Umożliwiaj one korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak dwustronna komunikacja z użytkownikiem, lub dostawcą prądu.
Jest to najczęściej używany typ licznika, zaraz po urządzeniach indukcyjnych. Sposób działania takiego licznika jest bardzo podobny, jak w przypadku urządzenia indukcyjnego.
Wewnątrz licznika wraz z przepływem energii elektrycznej generowane są impulsy. Ich liczba zależy od ilości zużywanej energii.
Inteligentne liczniki prądu mają dużo więcej zalet:
Jest to urządzenie, które działa bardzo podobnie, jak 1 fazowe. Licznik pobiera pomiary dla wszystkich przewodów osobno. Podobnie jak w przypadku inteligentnych liczników energii.
Pod wpływem przepływającego prądu generowane są impulsy, których ilość jest proporcjonalna do ilości pobieranej energii elektrycznej. Liczba impulsów określa zużyte kWh.
Ten typ licznika najczęściej jest wykorzystywany w miejscach, gdzie przesył energii odbywa się na duże odległości, a także w każdym miejscu, w którym przepływ i zużycie energii elektrycznej są wysokie.
Większy przydział mocy zawsze wymaga sieci 3-fazowej. Podobnie jest w przypadku większości dużych maszyn i narzędzi, których pobór mocy jest większy.
Licznik 1-fazowy wykorzystywany jest w miejscach, w których przepływ energii jest mniejszy, niż w przypadku układu trójfazowego. Taki typ urządzenia najczęściej stosuje się w mieszkaniach, lub w gospodarstwach domowych, gdzie napięcie wynosi 230 V i daje możliwość poboru mocy o natężeniu do 6 kW.
Obecnie pierwszorazowy montaż licznika prądu to koszt oscylujący w granicach 50–100 zł. Cena uzależniona jest od modelu. Natomiast podłączenie licznika, który jest bardziej skomplikowany, wynosi od 100 do 200 zł.
Montażu licznika energii dokonuje dystrybutor. Ten etap jest wykonywany po zakończeniu i oddaniu instalacji elektrycznej. Licznik powinien mieć 2 plomby (pierwszą zakłada Główny Urząd Miar, a drugą, zakład energetyczny), a także wydaną cechę legalizacji.
Aby wymienić licznik za darmo, musi minąć okres legalizacyjny. W zależności od jego rodzaju i mocy trwa on 8 lub 15 lat. Takie zasady zostały ustalone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 roku, w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych.
Prawnie liczniki mogą być wprowadzane do użytkowania lub obrotu na podstawie decyzji z dnia 7 stycznia 2007 roku, albo w wyniku oceny zgodności.
Legalizację liczników przeprowadza się na stacjach legalizacyjnych w firmie Energetyczne Systemy Pomiarowe w Białymstoku. Tam, sprawdzane są takie kwestie, jak stan techniczny skrzynki zaciskowej, osłony, a także mechanizmy licznika. Weryfikowana jest również zgodność stanu licznika z certyfikatem WE.
U niektórych operatorów wymiana licznika energii elektrycznej jest bezpłatna. Aby wymienić stary licznik na nowy, musisz to zgłosić u swojego operatora. Najlepiej telefonicznie.
Po takim zgłoszeniu w ciągu 14 dni pracownik zakładu energetycznego powinien się do Ciebie zgłosić, aby umówić się na wizytę kontrolną. Jedynym warunkiem, który umożliwia taką wymianę, jest awaria licznika. Pracownik przeprowadza kontrolę działania, po czym podejmuje kolejne kroki.
Na początku musi zapisać stan liczydła zdejmowanego licznika. Następnie w tym samym miejscu montuje nowe urządzenie i zapisuje jego stan początkowy. Kolejny krok to założenie plomb m.in. na liczniku. Na sam koniec elektromonter umieszcza naklejkę na urządzeniu z danymi nowego i starego licznika, a także stany liczydeł.
Jak już wspomnieliśmy, rodzajów urządzeń do pomiaru zużycia prądu jest wiele. Często zdarza się jednak, że to właśnie licznik elektryczny mierzy zużycie energii elektrycznej w naszych domach i firmach.
Wiele osób w sieci zadaje pytanie, w jaki sposób odczytać na nim ilość zużytej energii. Sposób odczytu może się różnić w zależności od taryfy, w której się znajdujesz, a także w zależności od typu urządzenia, z którego korzystasz.
Na przykład dla licznika indukcyjnego, należy podać zużycie w KWh, pomijając zera zawarte z przodu licznika. Natomiast elektroniczny licznik energii elektrycznej lub licznik inteligentny, w lewym górnym rogu mają zawarty kod, który wystarczy odczytać.
Cyfrowy licznik ma wyświetlacz elektroniczny bądź cyfrowy, który pokazuje 5 cyfr, kropkę dziesiętną, a także kilka innych cyfr. Jeżeli chcesz dobrze odczytać stan takiego licznika, zapisz 5 pierwszych cyfr. Zignoruj liczby po przecinku (czasami wyświetlają się one na czerwono).
W tym przypadku odczyt licznika to: 79 kWh.
Ten typ licznika jest uznawany za przestarzały. Jak działa? Posiada metalową tarczę, która się obraca. Jej ruch uzależniony jest od zużycia prądu. Pod wpływem przemieszczających się elektronów wytwarzane jest pole magnetyczne, które powoduje ruch tarczy. Pomiar prądu może się odbywać jednotaryfowo lub dwutaryfowo.
Rozliczenie takiego licznika może odbywać się w dwojaki sposób:
Jeżeli Twoje rozliczenie jest zbyt wysokie, zastanów się nad zmianami, za pomocą których zyskasz oszczędność. Jest wiele możliwości, możesz na przykład rozważyć taką czynnością, jak magazynowanie energii elektrycznej.
Magazyn energii do fotowoltaiki może Ci znacznie pomóc Jednak za najszybsze, najwygodniejsze i (co najważniejsze) najskuteczniejsze rozwiązanie uznaje się zmianę sprzedawcy energii elektrycznej.
Podejmując takie działanie, możesz zyskać niższe stawki w danych taryfach oraz świadomie dobrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz nawet 40% na rachunkach za prąd.
Cały proces jest szybki i można go wykonać całkowicie zdalnie. Jako Switch Energy pełnimy usługi, w ramach których przeprowadzamy za klientów większość formalności. Dzięki temu nie muszą poświęcać czasu na wypełnianie dokumentacji.
Możesz też skorzystać z naszej porównywarki cen prądu, dzięki której znajdziesz odpowiednią ofertę dla swojego biznesu.
Zmiana dostawcy prądu dla firm a licznik
Wielu sprzedawców prądu zastanawia się, co dzieje się z licznikiem, w przypadku zmiany sprzedawcy prądu. Odpowiadamy –.urządzenie jest własnością dostawcy prądu, a zatem (podobnie jak umowa z przydzielonym dostawcą) nie podlega zmianie.
Czy zadałeś/zadałaś sobie kiedyś pytanie, co to jest pompa ciepła i jakie korzyści za sobą niesie?
Jeżeli szukasz oszczędności w firmie, to dobrym rozwiązaniem, jest pompa ciepła dla firm. Zorientuj się, jak na rynku kształtują się ceny tego urządzenia i sprawdź, czy jest to opcja dla Ciebie.
Typ licznika, który jest przeznaczony do rejestracji zużycia energii przy fotowoltaice lub kolektorach słonecznych, to licznik dwukierunkowy. Taki rodzaj urządzenia umożliwia pomiar ilości prądu pobranego z sieci, a także przekazanego.
W sytuacji, kiedy fotowoltaika wytworzyła prąd i zaspokoiła zapotrzebowanie energetyczne Twojej firmy, licznik odnotuje wyłącznie energię, która została pobrana bezpośrednio z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Fotowoltaika dla firm jest świetnym rozwiązaniem.
W sytuacji nadprodukcji energii zostaje ona przekazana do sieci i jest rozliczana na zasadzie net-billingu lub net-meteringu.
Dwoma najczęściej stosowanymi rodzajami liczników prądu, są: licznik indukcyjny i licznik elektroniczny. Ten pierwszy jest najstarszym typem urządzenia, wykorzystywanego do pomiarów wielkości zużycia energii elektrycznej.
Nowy licznik prądu, w który niewątpliwe warto zainwestować, to licznik elektroniczny. Jego ekran zbudowany jest z materiału ciekłokrystalicznego, który bardzo precyzyjnie (w porównaniu do licznika indukcyjnego) wyświetla wielkość zużycia energii. Dostawca energii może odczytywać wynik zdalnie, co bardzo ułatwia komfort użytkowania.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, taki typ urządzenia nazywany jest licznikiem inteligentnym. Dzięki niemu możliwe jest sprawniejsze zarządzanie siecią energetyczną i rozliczanie się z operatorem.
Jeżeli chcesz wybrać dla siebie licznik energii, zastanów się nad jego typem. Rozróżnia się liczniki energii elektrycznej:
Jeżeli zdecydujesz się na wybór licznika elektronicznego, musisz wiedzieć, że jego zaletą są liczne funkcje dodatkowe. Zaliczane są do nich:
Po czym poznać, że urządzenie nie działa odpowiednio?
Jeżeli zauważysz, że Twój licznik nie działa, zgłoś usterkę. Możesz to zrobić za pomocą internetowego panelu klienta, lub po prostu zadzwonić na infolinię dystrybutora i poprosić o przyjazd montera. Jego wizyta powinna się odbyć po upływie 14 dni od zgłoszenia.
Może być tak, że po wizycie specjalisty, będziesz mieć wątpliwości co do poprawności przeprowadzonej weryfikacji. W takim przypadku masz prawo zgłosić wniosek o przeprowadzenie badań laboratoryjnych licznika.
Najlepiej zrobić to w ciągu 30 dni od otrzymania ekspertyzy urządzenia. Jeżeli po badaniu okaże się, że urządzenie faktycznie jest zepsute, jego koszt ponosi Zakład Energetyczny. Przedsiębiorstwo wówczas ma obowiązek wymiany urządzenia pomiarowego.
Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.