Taryfy prądu to temat, który dotyczy każdej osoby korzystającej z energii elektrycznej. Czym one są, co oznaczają i jakie są ich rodzaje? Czy zmiana taryfy się opłaca? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Czego dowiesz się z artykułu?
Taryfa energii elektrycznej to nic innego jak plan cenowy, zgodnie z którym odbiorca energii rozlicza się za prąd. Każda taryfa ma przyporządkowaną indywidualną stawkę cenową za 1 kWh, która obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby.
Stawki taryf są ustalane przez przedsiębiorstwa energetyczne, natomiast organem, który je ostatecznie zatwierdza, jest Urząd Regulacji Energetyki. Przedsiębiorstwo działa na zasadzie art. 47 ust 1 w związku z art. 45 ustawy – Prawo energetyczne.
Zastanawiasz się, jaką grupę taryfową wybrać? Poszczególne grupy taryfowe są przeznaczone dla określonych odbiorców energii elektrycznej.
Istnieją różne rodzaje taryf energii elektrycznej. Sprzedawcy prądu dzielą je ze względu na wolumen zużywanej energii, strefy czasowe, a także ze względu na wielkość średniego zużycia.
Zatem która taryfa energii elektrycznej będzie dla Ciebie odpowiednia?
G – Grupa taryfowa, która jest przeznaczona dla klientów indywidualnych/gospodarstw domowych.
C – Jest przeznaczona dla małych firm i gospodarstw rolnych
B – Korzystają z niej najczęściej duże firmy.
A – Ta grupa jest przeznaczona dla odbiorców, którzy używają wiele urządzeń elektrycznych, które są “prądożerne”. Są to np.: duże fabryki, huta, kopalnie, galerie handlowe.
Jeśli chcesz obniżyć miesięczne rachunki za prąd, mamy dla Ciebie podpowiedź. Zanim wybierzesz konkretnego sprzedawcę prądu, skorzystaj z porównywarki energii elektrycznej i przekonaj się, jakie stawki obowiązują na rynku.
Jeżeli szukasz taryfy, która będzie odpowiednia dla Ciebie, przeczytaj artykuł: Enea – Taryfy energii elektrycznej lub Taryfy prądu PGE, którą wybrać?.
Z taryfą jednostrefową możesz skorzystać ze stałych cen za 1 MWh, które obowiązują przez całą dobę. Jest to taryfa, z której najczęściej korzystają podmioty, które pracują w godzinach porannych i popołudniowych.
Taryfa dwustrefowa różni się od jednostrefowej tym, że stawki dzienne są inne, niż stawki nocne. Z tej opcji korzystają najczęściej przedsiębiorstwa, które pracują w trybie zmianowym. Z taryfą dwustrefową są w stanie uzyskać niższe rachunki za energię.
W ramach takiej taryfy można korzystać z tańszego prądu przez 12 godzin, a także dostosować taryfę do działalności gospodarczej. Z tej taryfy zazwyczaj korzystają przedsiębiorstwa, które działają na kilka zmian.
Jeżeli szukasz taryfy na energię elektryczną dla swojej firmy, sprawdź najpierw jakie jest Twoje miesięczne zużycie energii elektrycznej. Na tej zasadzie będziesz mieć szansę dobrać taryfę, która idealnie zaspokoi Twoje zapotrzebowanie energetyczne.
B11 – Jest przeznaczona dla odbiorców przemysłowych, którzy są podłączeni do sieci średniego napięcia. Ich moc umowna jest mniejsza, niż 40 kW.
B21 – To taryfa dla dużych firm, które są zasilane z sieci średniego napięcia, której moc umowna jest większa, niż 40 kW.
A21 – W tej taryfie cena jest całkowicie niezależna od godziny.
B22 – Jest ona dwustrefowa, dzieli dobę na godziny szczytowe i poza szczytem. Korzystają z niej firmy, których moc umowna jest większa, niż 40 kW.
A22 – W tej taryfie rozliczenie jest realizowane w strefie szczytowej i pozaszczytowej.
B23 – W tej taryfie występuje podział doby na szczyt przedpołudniowy i popołudniowy, a także na pozostałe godziny w ciągu doby.
A23 – Z tej taryfy korzystają najwięksi odbiorcy energii elektrycznej tacy jak: stocznie, kopalnie, fabryki. Czyli klienci, korzystają z wysokiego napięcia. Awarie na liniach wysokiego napięcia zdarzają się najrzadziej.
C11 – Jest to taryfa dla przedsiębiorstw, którzy zużywają mniej niż 40 kWh rocznie.
C12a, C12b – Taryfa dla firm, które nie zużywają mniej niż 40 kWh.
C21 – Jest to taryfa ze stałą stawką przez 24h. Korzystają z niej przedsiębiorstwa, których roczne zużycie prądu przekracza 40 kWh.
C22a, C22b – Są to dwustrefowe taryfy, które w czasie doby mają dwie różne stawki. Są one skierowane do firm, które korzystają z niskiego napięcia, a ich zużycie przekracza 40 kWh rocznie.
Taryfy dla gospodarstw domowych:
G11 – w ramach tej taryfy klient może liczyć na stałą cenę energii przez całą dobę.
G12 – Jest nazywana również dwustrefową. W ciągu 24h obowiązują dwie stawki: wyższa w ciągu dnia i niższa w nocy.
G13 – To taryfa trójstrefowa, która ma 3 stawki cenowe. Jest dostępna jedynie u części OSD.
W gospodarstwach domowych takie taryfy to korzystne rozwiązanie.
Chcesz zmienić taryfę prądu i dzięki temu uzyskać tańszy prąd? Oczywiście możesz to zrobić. Wystarczy, że złożysz wniosek do swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
Możesz również skontaktować się ze swoim sprzedawcą prądu, podać mu informacje na temat wolumenu miesięcznego zużycia energii i zapytać o możliwość zmiany oferty, a także o doradztwo, którą ofertę taryfową lepiej wybrać.
Jeżeli Twój sprzedawca nie ma dla Ciebie korzystniejszej oferty, zawsze możesz poszukać jej u innego.
Zmiana taryfy i sprzedawcy energii elektrycznej to również dobre rozwiązanie, dzięki któremu uzyskasz tańszy prąd i zaoszczędzisz nawet 40% na swoich rachunkach.
Cena prądu w ostatnim czasie jest bardzo popularnym tematem. Pomyśl o tym, jak zaoszczędzić, aby cieszyć się optymalizacją firmowego budżetu.
Jak wybrać najlepszą ofertę? Porównaj rynkowe ceny prądu i znajdź najkorzystniejszą. Teraz nie musisz już robić tego ręcznie. Zajęłoby to bardzo dużo czasu. Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki cen energii elektrycznej Switch Energy i oszczędzaj.
Ogrzewanie domów i budynków za pośrednictwem pompy ciepła staje się coraz częściej dokonywanym wyborem spośród odbiorców energii. Dzieje się tak, ponieważ jest to ekologiczne rozwiązanie, które prowadzi do sporej oszczędności finansowej.
Wielu klientów pyta, jaką taryfę prądu wybrać w przypadku zamontowanej pompy ciepła. Jeśli korzystasz z pompy ciepła, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie korzystanie z taryfy prądu G12 (tzw. taryfa nocna), dwukierunkowej, która ma podział na dzień i noc.
Dzięki tej taryfie uzyskasz niższą cenę energii w nocy, czyli wtedy, kiedy pompa ciepła działa najintensywniej. Urządzenie najwięcej ciepła pozyskuje z powietrza w nocy lub z gruntu, kiedy jest chłodniej.
Nazwy grup taryfowych ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Dlatego każda litera i cyfra ma swoje znaczenie.
Pierwsza litera określa, czy taryfa dotyczy klienta indywidualnego, czy biznesowego.
Pierwsza cyfra określa “moc umowną”. Dla taryf domowych wynosi 1, dla firmowych 2.
Druga cyfra oznacza liczbę stref, 1-taryfa jednostrefowa, 2-taryfa dwustrefowa, 3-taryfa trzystrefowa.
Zanim wybierzesz taryfę do swojej firmy, dobrze przemyśl decyzję. To, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, to kwestia ile energii produkuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, jak jest rozliczany prąd w taryfie, jakie ma strefy czasowe, a także jakie są jej koszty.
Fotowoltaika to dobre rozwiązanie dla wszystkich odbiorców energii, którzy cenią sobie niezależność energetyczną i ekologię. Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się na fotowoltaikę w swoim przedsiębiorstwie, z całą pewnością szukasz odpowiedniej dla siebie taryfy.
Najczęściej wykorzystywaną taryfą przy fotowoltaice, jest G12w. Jest to rozwiązanie weekendowe, które w ciągu tygodnia (w dni robocze) obowiązuje od 13.00 do 15.00. Natomiast taryfę nocną można wykorzystać w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy od 22.00 do 6.00 rano.
Taryfy dynamiczne od 2024 roku mają być dostępne na rynku dla wszystkich odbiorców. Obecnie mogą z nich korzystać tylko najwięksi przedsiębiorcy. Standardowe stawki taryfowe wahają się pomiędzy sobą wyłącznie ze względu na podział strefowy.
Natomiast taryfy dynamiczne pozwalają rozliczać prąd według stawek zatwierdzanych na Towarowej Giełdzie energii dla firm dla każdej godziny. Co to znaczy? Jeśli ceny na giełdzie w którejś godzinie będą niższe, odbiorcy z taryfą dynamiczną, którzy się na nie zdecydują, będą płacić mniej za prąd.
Zatem odbiorcy energii elektrycznej, którzy zdecydują się na taryfę dynamiczną, będą mieć możliwość samodzielnej regulacji wysokości rachunków. Jedyne, z czym muszą być na bieżąco, to aktualne ceny prądu na rynku.
Co z klientami indywidualnymi? Będą mogli korzystać z wyżej wymienionych taryf tylko w sytuacji, kiedy będą korzystać z inteligentnego licznika, który wykonuje zdalny odczyt. Pomiar energii w przypadku taryfy, musi być dokonywany na bieżąco, bez opóźnień.
Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.