Tauron – taryfy prądu

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 15.09.2023 r.
Tauron - taryfy prądu

Wysokość stawek za energię elektryczną zależy od rodzaju taryf. Każdy sprzedawca prądu ma indywidualną ofertę i ceny za kWh i MWh. Tauron to mocny gracz na rynku energetycznym, który ma wiele ciekawych ofert. Poniżej przedstawiamy, jak w 2023 roku kształtują się poszczególne taryfy u sprzedawcy. 

Zastanawiasz się, jakie Tauron ma taryfy?

Rok 2023 jest specyficzny pod względem cen energii elektrycznej. Ustawa o mrożeniu cen dość mocno wpłynęła na stawki prądu. Jednak jeśli nie wywiążesz się z ustalonego limitu zużycia energii, zapłacisz rachunki, które będą naliczane zgodnie z obowiązującymi stawkami taryf.

Zatem jakich cen można się spodziewać w 2023 roku w Tauronie? Jakie oferty taryfowe proponuje sprzedawca?

Jaką grupę taryfową wybrać w Tauronie?

Jeśli jesteś klientem firmy Tauron i aktualnie obowiązująca taryfa prądu jest dla Ciebie zbyt wysoka, bardzo łatwo możesz ją zmienić na inną. Natomiast jeśli firma nie ma w ofercie taryfy, która Cię interesuje, możesz zmienić firmę na taką, która dopasuje warunki sprzedażowe do Twoich potrzeb. 

Oczywiście ceny dostępne w danej grupie taryfowej określa operator. To on jest odpowiedzialny za ostateczną akceptację stawek energii. Natomiast od sprzedawcy zależy wysokość narzuconej marży, a także opłaty handlowej.

Podczas wyboru w Twojej głowie może się pojawić dylemat. Jednostrefowa taryfa, czy może jednak taryfa dwustrefowa?  Którą ostatecznie wybrać? To zależy od tego, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne. 

Jeśli pobór energii w Twoim przedsiębiorstwie jest większy w konkretnych godzinach, np. nocnych, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie, jak dwustrefowa taryfa. Wtedy tańsza stawka godzinowa naliczana jest w nocy, a droższa w dzień. 

Natomiast taryfa jednostrefowa będzie dobrym wyborem, jeśli Twoje zużycie energii jest stałe.

Skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej i obniż wysokość rachunków nawet o 40%.

Szukasz większej ilości informacji na temat innych taryf? Jeśli tak, przeczytaj artykuły: Taryfy prądu PGE, którą wybrać? lub Enea – Taryfy energii elektrycznej.

Jak zmienić aktualną grupę taryfową w Tauronie?

Jak wykonać zmianę taryfy? Jeśli podpisałeś/podpisałaś umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej na daną taryfę energetyczną, która obecnie nie jest już dla Ciebie opłacalna, bez problemu możesz ją zmienić. Jak? Łatwo, szybko i skutecznie. 

zmiana taryfy w 5 krokach

Co daje takie rozwiązanie?  Dzięki niemu przede wszystkim dowiesz się, czym jest niższa cena prądu. Zmieniając sprzedawcę, zyskasz tańszy prąd nawet o 40%.  

Tauron – taryfy prądu dla domu

Grupą, która najczęściej jest wykorzystywana w przypadku gospodarstw domowych i z której korzysta najwięcej odbiorców energii, jest grupa taryfowa G. Często wykorzystuje się ją w pomieszczeniach przydomowych, takich jak: garaże, piwnice, w domkach letniskowych, altankach, a także w domach opieki, czy domach akademickich.

W tej grupie taryfowej znajdują się:

Taryfa
Cena energii w danej taryfie
Taryfa G11 (Wygodna)Cena prądu 24/7.
Taryfa G12 (Oszczędna noc)Niższa cena prądu w określonych godzinach dnia i nocy albo niższa cena prądu przez 10 godzin w ciągu doby.
Taryfa G12w (Oszczędny weekend)Niższa cena prądu w weekend, w nocy i wybranych godzinach dnia. Prąd jest tańszy w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
Taryfa G13 (Oszczędny plus)Niższa cena prądu, kiedy ogrzewasz dom lub podgrzewasz wodę. Prąd jest tańszy w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. 

Są to taryfy, które Tauron ma w swojej ofercie. Mogą one być jednostrefowe, dwustrefowe, a nawet trójstrefowe.

Taryfy w Tauronie – prąd dla firm

W przypadku biznesowych odbiorców energii najczęściej wybieranymi grupami taryfowymi w Tauronie są grupy taryfowe: A, B i C. 

Taryfa Charakterystyka
A21, A22, A23Ta grupa taryfowa jest przeznaczona dla największych odbiorców energii elektrycznej, np.: kopalń, hut, stoczni, wielkich fabryk.
B11, B21, B22, B23Jest przeznaczona dla firm i zakładów, które używają średniego napięcia.
C11, C12a, C12b, C13, C21, C22, C22a, C22b, C23Jest to najpopularniejsza grupa taryfowa w Polsce. Korzystają z niej firmy, które potrzebują indywidualnych warunków cenowych. Jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także osób, które prowadzą działalność rolniczą.

Tauron podwyższył ceny prądu

W lipcu 2022 roku Tauron zaproponował klientom, którzy mieli umowy terminowe, niskie ceny energii elektrycznej, czyli 50gr/kWh na 12 miesięcy. Taka perspektywa wyglądałaby bardzo kusząco dla odbiorców energii, gdyby nie fakt, że przedsiębiorstwo od 2023 roku doliczyło do rachunków klientów dodatkowe 155 zł opłaty handlowej w skali miesiąca. 

Po przeliczeniu oznacza to, że odbiorcy energii zapłacą średnio 1,39 zł/kWh brutto. Zaskoczeni klienci zgłosili się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o rozwiązanie sytuacji. Organ poinformował, że zajmie się tą sprawą. 

Taka sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie również u innych sprzedawców energii. Przykładem takiej spółki jest na przykład PGNiG. Dystrybutor zaoferował swoim klientom dodatkową opłatę handlową o wysokości 35 zł/miesiąc.

Jeśli ceny Twojego rachunku są wysokie, skorzystaj z naszej porównywarki energii elektrycznej i obniż miesięczne koszty za energię nawet o 40 %.

Podsumowanie


  1. Mimo zamrożenia cen energii elektrycznej Tauron ustalił nowe stawki taryfowe.

  2. Zanim zdecydujesz się na zmianę taryfy, zastanów się, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię, a także jakiej taryfy potrzebujesz: jednostrefowej, czy dwustrefowej.

  3. ZAby zmienić aktualną taryfę na inną u tego samego sprzedawcy, należy wypełnić wniosek na stronie internetowej firmy.

  4. Taryfy dla domu, które Tauron oferuje, to: taryfa G11, G12, G12w

  5. Grupy taryfowe dla firm dostępne w ofercie Taurona to: A,B,C.

  6. W 2022 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów został poinformowany przez odbiorców energii o ogromnie wysokich stawkach opłaty handlowej.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy