Zmiana taryfy energii elektrycznej szansą na oszczędność dla firm

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 11.09.2023 r.
Zmiana taryfy energii elektrycznej szansą na oszczędność dla firm

Zmiana taryfy energii elektrycznej to dobre rozwiązanie dla wszystkich klientów biznesowych, którzy borykają się z wysokimi rachunkami za prąd. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dzięki takim działaniom można zaoszczędzić i jak sprawnie przejść przez cały proces.

Czym jest grupa taryfowa?

W kontekście dystrybucji energii elektrycznej grupa taryfowa oznacza określoną kategorię cenową opłat za energię elektryczną. 

Grupy taryfowe mogą być stosowane przez dostawców energii lub regulacje agencji energetycznych do klasyfikowania odbiorców, lub przedsiębiorstw na podstawie ich zużycia energii i określania odpowiednich stawek opłat. 

Wyżej wymienione grupy są obsługiwane zgodnie z kryteriami obowiązującymi dla danej taryfy. Na rynku energetycznym rozróżnia się 5 taryf: A, B, C, G, R.


 • Taryfa A

Z tej taryfy korzystają najwięksi odbiorcy energii elektrycznej, tacy jak: stocznia, huta, kopalnia, a także wielkie fabryki.


 • Taryfa B

Ta kategoria jest przeznaczona dla szpitali, centrów handlowych i stacji paliw.


 • Taryfa C

Taryfa ma oferty dla: sklepów, przychodni zdrowia, banków, obsługuje również jednostki zarządzające oświetleniem: miast, ulic i wsi.


 • Taryfa G

Jest to kategoria przeznaczona dla klientów indywidualnych, w tym gospodarstw domowych. Korzystają z niej także plebanie, domy opieki społecznej, internaty.


 • Taryfa R

Taka taryfa ma swoje zastosowanie dla miejsca poboru energii, w którym nie ma liczników. Korzystają z niej plany filmowe, a także iluminacje obiektów.

Chcesz obniżyć miesięczną cenę prądu w firmie? Jeśli tak, skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej Switch Energy.

Gdzie sprawdzić aktualną grupę taryfową energii elektrycznej?

Jeśli chcesz zmienić grupę taryfową, sprawdź najpierw, z jakiej oferty obecnie korzystasz. Możesz to zrobić na stronie internetowej swojego dystrybutora. Na stronie internetowej Taurona takie informacje znajdziesz w zakładce „Umowa i dane”.

Informacja o grupie taryfowej znajduje się również na Twoim comiesięcznym rachunku za prąd. Stawki energii co roku są zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Szukasz taryfy dla siebie? Więcej informacji na temat ofert znajdziesz w artykułach: Enea – Taryfy energii elektrycznej i Taryfy prądu PGE, którą wybrać?

Plusy zmiany taryfy

Dokonując zmiany taryfy, decydujesz się na zmniejszenie wysokości miesięcznych opłat. Różnią się one od siebie stawką za 1 MWh. Dlatego jednym z ich ważniejszych plusów jest niższa cena prądu i oszczędność na rachunkach za energię elektryczną nawet o 40%. 

Natomiast jeżeli taryfa prądu, której potrzebujesz, nie będzie dostępna u Twojego obecnego sprzedawcy, możesz zmienić ofertę na inną. Jak to zrobić? Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie zweryfikowanie rynku. Często to długotrwały i wymagający proces. Ważne, aby znaleźć ofertę, w której jest dostępna niższa cena prądu.

Mamy dla Ciebie narzędzie, za pośrednictwem którego dokonasz zmiany taryfy w 3 minuty. Skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej i szybko wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Zdecyduj się na tańszy prąd.

Zmiana taryfy prądu krok po kroku

Jak możesz zmienić taryfę? Aby przeprowadzić zmianę grupy taryfowej, musisz dostosować się do warunków, które określa umowa z przedsiębiorstwem energetycznym.

Informacje na temat zasad formalnoprawnych są zawarte w § 7 ust. 2-3 rozporządzenia  Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 503).

Jako odbiorca energii możesz zmienić taryfę, jednak nie częściej, niż raz na 12 miesięcy. Natomiast w przypadku zmiany stawek opłat, w okresie 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy.

Zatem jeśli myślisz o tym, aby zmienić taryfę u swojego sprzedawcy, musisz wiedzieć, że jest to całkowicie bezpłatne. Aby tego dokonać, należy złożyć odpowiednie pismo u swojego dystrybutora energii i aneks do umowy. Przy zmianie może też być potrzebna wymiana licznika prądu.

Jeśli planujesz zmianę sprzedawcy prądu, najlepiej będzie, jeśli w pierwszej kolejności porównasz aktualne oferty rynkowe innych sprzedawców. Kolejno:

 • złóż wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy energii i podpisz umowę z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego o świadczenie usług;
 • poinformuj OSD o podpisaniu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcom;
 • ureguluj końcowe rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą i dopilnuj wykonanie odczytu licznika na dzień zmiany sprzedawcy.

 Cały proces zmiany i wejście w życie nowej taryfy będą trwać nie dłużej niż 14 dni. 

Jak zmienić taryfę prądu?

Podczas zmiany przeprowadzonej online lub drogą telefoniczną, musisz przygotować numer licznika lub numer PPE. Natomiast podczas zmiany w salonie sprzedaży wystarczy Ci tylko dokument osobisty albo paszport. 

Zmiana w przypadku statusu prosumenta 

Jeżeli jesteś prosumentem i rozliczasz się w systemie opustów, to zgodnie z regulacjami, które weszły po 1 kwietnia 2022 roku, przysługuje Ci zmiana grupy taryfowej. Takie działanie nie wpłynie w żaden sposób na Twój aktualny system rozliczeń. 

Ale jeśli jesteś prosumentem wcześniej niż 31 marca 2022 roku, zgodnie z prawem będziesz mieć możliwość korzystania z systemu opustów przez 15 lat. 

Zmiana taryfy z C11 na G11

Wielu odbiorców energii zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między taryfami C11 a G11. Poniżej rozwiewamy wszystkie wątpliwości i opisujemy każdą z osobna. 

Taryfa C11 dla kogo?

Taryfa C11 dla kogo? Jest ona przeznaczona dla odbiorców, którzy korzystają z sieci niskiego napięcia. Ich moc umowna nie przekracza 40 kW. Z tej taryfy najczęściej korzystają przedsiębiorstwa, takie jak: placówki handlowe, usługowe i biura. Natomiast prywatni odbiorcy najczęściej korzystają z tej taryfy w czasie prowadzenia budowy. Dlatego też często nazywana jest również „taryfą budowlaną”. 

Taryfa G11 dla kogo?

To jedna z najczęściej wybieranych taryf energetycznych dla klientów indywidualnych. Przeznaczona dla odbiorców indywidualnych, a także małych przedsiębiorstw, których miesięczne zużycie jest małe. Niewątpliwy plus tej taryfy, to stała cena za kWh, która jest niezależna od pory dnia i nocy.

Taryfa C11 a G11 – różnice

Internauci bardzo często pytają o to, jaka jest różnica pomiędzy taryfą C11 a G11. Pierwsza, najbardziej podstawowa różnica, to fakt, że taryfa C11 jest przeznaczona dla małych i średnich firm, a taryfa G11 dla klientów indywidualnych. Obydwie taryfy są jednostrefowe i całodobowe. Taryfa C11 jest przeznaczona dla klientów firmowych, a taryfa G11 dla indywidualnych. 

Wybór grupy taryfowej, jak to zrobić?

Jaką grupę taryfową wybrać? To, jaką decyzję podejmiesz na temat wyboru grupy taryfowej, powinno zależeć od Twojego zapotrzebowania energetycznego, a także od wymaganej mocy przyłączeniowej. Również od wysokości stawki za 1 MWh. 

Jeżeli największe zużycie energii w Twojej firmie odbywa się w przedziale czasowym od wieczora do rana, to taryfa G12 przyniesie Ci duże oszczędności. Jednak jeśli Twoje zużycie oscyluje w godzinach 15.00-22.00, korzystniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie taryfa jednostrefowa G11. 

Cenę obowiązującą w danej grupie taryfowej określa operator. Sprawdź, jakie jest Twoje miesięczne zużycie prądu i zgodnie z tą liczbą dobierz odpowiednią taryfę. 

Ceny grup taryfowych różnią się od siebie między innymi w zależności od rodzaju klienta, dla którego są przeznaczone. Każdy rodzaj klienta może mieć przypisane inne stawki opłat, aby odzwierciedlić różnice w zużyciu i potrzebach energetycznych. Takie stawki ustalane są przez dystrybutorów, a następnie zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jeżeli chcesz, żeby Twoje ceny grup taryfowych za energię utrzymały się na tym samym poziomie, zacznij od przedłużenia umowy. Dokument podpisany na 2, a nawet 5 lat pozwoli Ci zatrzymać stawki.

Moc umowna, jak ją zwiększyć?

Warto wiedzieć

Co to jest moc umowna?To inaczej moc czynna, pobierana lub wprowadzana do sieci. To wartość, która nie jest mniejsza niż wyznaczona jako wartość maksymalna ze średniej wartości mocy w okresie piętnastu minut, z uwzględnieniem współczynników odzwierciedlających specyfikę układu zasilania odbiorcy. Krótko mówiąc, to maksymalna moc, którą może wykorzystać odbiorca.

Warto wiedzieć

Co to jest moc przyłączeniowa? Mocą przyłączeniową jest parametr, który określa, jak duże zużycie energii może wystąpić podczas eksploatacji całej instalacji elektrycznej. To maksymalna dopuszczalna moc, którą można wykorzystać na danym przyłączu.

Zwiększenie mocy umownej jest potrzebne wtedy, kiedy dotychczasowa moc już nie wystarcza, aby zaspokoić bieżące zapotrzebowanie energii. W takiej sytuacji wystarczy tylko zwiększyć moc umowną w granicach mocy przyłączeniowej. 

W takiej sytuacji jedyną czynnością, którą trzeba będzie wykonać, jest wymiana bezpieczników w instalacji. Jej koszt pokryje operator. 

Jeżeli okaże się, że Twoja moc przyłączeniowa będzie musiała zostać zwiększona, musisz się liczyć z tym, że najprawdopodobniej wymianie będzie podlegać też Twój licznik.

Zatem jeśli chcesz zmienić swoją moc umowną, złóż wniosek do swojego dostawcy energii. Takie działanie w zupełności wystarczy.

Warto wiedzieć

Porównaj aktualne oferty energii elektrycznej

Podsumowanie


 1. Grupa taryfowa to określona kategoria cenowa opłat za energię elektryczną. Są stosowane przez dostawców energii lub regulacje agencji energetycznych .

 2. Jeśli chcesz sprawdzić, w jakiej aktualnie taryfie się znajdujesz, możesz to zrobić na stronie internetowej, lub na swoim miesięcznych rachunku za prąd.

 3. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest prosta, możesz ją wykonać w 3 prostych krokach.

 4. Podstawowa różnica pomiędzy taryfą C11 a G11 jest taka, że taryfa C11 jest przeznaczona dla klientów biznesowych, a taryfa G11 dotyczy gospodarstw domowych. 

 5. Zanim wybierzesz dla siebie grupę taryfową, zweryfikuj, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne, a także, w jakich porach dniach masz największe zużycie.

 6. Jeśli chcesz zwiększyć swoją moc umowną, złóż wniosek do swojego dostawcy energii. Takie działanie w zupełności wystarczy.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy