Taryfy prądu PGE, którą wybrać?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 25.09.2023 r.
Taryfy prądu PGE, którą wybrać?

Taryfy prądu PGE – ten sprzedawca ma wiele ofert energii elektrycznej zarówno dla klientów indywidualnych jak i małych dużych i średnich przedsiębiorców. W artykule przedstawiamy aktualne oferty. 

Taryfa PGE dla klientów biznesowych

PGE to przedsiębiorstwo, które zajmuje się dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. W swojej ofercie ma wiele propozycji dla klientów. Taryfy prądu, które oferuje, są przeznaczone dla wszystkich odbiorców energii.

Grupy taryfowe: A, B i C są dla biznesowych odbiorców energii. PGE ma wiele ofert sprzedażowych. Za ten sektor odpowiada spółka akcyjna sprzedawcy, PGE Dystrybucja. Aktualnie stawki wszystkich taryf na cały 2023 rok, są już zatwierdzone. O takich działaniach decyduje Prezes URE. Dokumentem, który reguluje tę kwestię, jest decyzja opublikowana 13 lutego 2023 roku w Biuletynie Branżowym URE.

To, jaką grupę taryfową wybierzesz, powinno zależeć od Twojego zapotrzebowania energetycznego. Najczęściej firmy, których zapotrzebowanie jest bardzo duże i które potrzebują przyłączenia do sieci o najwyższym napięciu, korzystają z grupy taryfowej A.  Firmy korzystające ze średniego napięcia, decydują się na grupę taryfową B, a przedsiębiorstwa o najmniejszym zapotrzebowaniu, korzystają z grupy taryfowej C. 

Obniż ceny prądu z porównywarką cen energii elektrycznej Switch Energy.

PGE Taryfy dla klientów indywidualnych

W PGE klienci indywidualni mogą korzystać ze specjalnie przeznaczonej dla nich grupy taryfowej: G. Najbardziej popularną i praktyczną taryfą dla odbiorców energii z tej kategorii są taryfy G11 i G12. 


  • Taryfa G11 PGE

Jest to taryfa jednostrefowa. Zgodnie z nią, stawka za energię elektryczną przez 7 dni w tygodniu jest taka sama. To najprostsza i najpraktyczniejsza alternatywa dla klientów, którzy mają własne gospodarstwo domowe. 


  • Taryfa G12w PGE

W tej taryfie obowiązuje dwustrefowe rozliczenie. Tańszą stawkę za energię można uzyskać w przedziale czasowym: 13.00-15.00 i 22.00-6.00 przez cały tydzień. Natomiast weekendy oznaczają niższą cenę energii przez całą dobę. 

Oczywiście taryf w PGE przeznaczonych dla klientów indywidualnych jest dużo więcej. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Taryfy z grupy taryfowej G dostępne w ofercie PGE
G12nTo taryfa, w której prąd jest tańszy w niedzielę. W tym jednym dniu energia rozliczana jest zgodnie ze stawką pozaszczytową.
G12wW tej taryfie tańsza energia obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-15.00 i między 22.00 a 6.00.
G13Jest to taryfa zmiennoczasowa, która oznacza, że ceny prądu zmieniają się w zależności od czasu i dnia tygodnia. 

Warto wiedzieć

PGE w swojej ofercie łącznie ma około 23 taryfy energii elektrycznej.

Ceny za 1 kWh dla poszczególnych taryf prądu w PGE
PGE taryfa G12 – cennik 2023
SkładnikStrefaDo limituPowyżej limit
Energia czynnaszczytowa0,4814 zł/kWh0,693 zł/kWh 
poza szczytem0,2985 zł/kWh0,693 zł/kWh
PGE taryfa G12w – cennik 2023
SkładnikStrefaDo limituPowyżej limit
Energia czynnaszczytowa0,4877 zł/kWh0,693 zł/kWh
poza szczytem0,3429 zł/kWh0,693 zł/kWh

PGE taryfa – opłata niezależna od taryfy 

Rachunek za energię elektryczną dzieli się na opłaty, które są zależne od ceny energii w danej taryfie i opłaty za usługę dystrybucji energii. 

Zatem na fakturze z opłatami za energię elektryczną cena energii elektrycznej i inne stawki, takie jak: opłata handlowa, manipulacyjna, abonamentowa związana ze sprzedażą energii. 

W skład Tej drugiej grupy wchodzą: opłata zmienna stawki sieciowej, stawka jakościowa, opłata stała stawki sieciowej, stawka opłaty abonamentowej, stawka opłaty przejściowej, opłata kogeneracyjna, opłata OZE i opłata mocowa. 

Takie działalności są prowadzone przez operatora systemu dystrybucyjnego i sprzedawcę energii. Jeśli jako odbiorca, zawarłeś/zawarłaś umowę kompleksową, będziesz rozliczać się na podstawie jednej faktury. Jeżeli zmieniłaś/zmieniłeś sprzedawcę energii elektrycznej, będą do Ciebie przychodzić 2 faktury, dot. sprzedaży i dystrybucji.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat konkretnych taryf, przeczytaj artykuł: Enea – Taryfy energii elektrycznej.

Cena maksymalna energii w 2023 r.

Oczywiście poza standardowymi stawkami prądu, odbiorcy energii będą mogli korzystać ze stawek zgodnie z wyznaczoną maksymalną ceną. Taki rodzaj rozliczeń obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku i będzie trwać do 31 grudnia 2023 roku. 

Z opcji mrożenia cen energii mogą korzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego i podmioty użyteczności publicznej. W ramach wyżej wymienionej ustawy wprowadzono limity zużycia, których należy przestrzegać. Jednak dzięki nowelizacji zapisów Tarczy Solidarnościowej, uległy one zwiększeniu. 

Aktualnie cena maksymalna dla odbiorców prądu, którzy korzystają z grupy taryfowej: A, B lub C wynosi 971,70 zł/MWh brutto z VAT i akcyzą. Jeżeli w czasie 1.01.2023-31.12.2023 poziom Twojego zużycia energii elektrycznej będzie wynosił mniej niż 90% średniego rocznego zużycia prądu, PGE zaoferuje Ci upust. Będzie to równowartość 10% kwoty Twojego rozliczenia sprzedaży energii.

Jak obniżyć opłaty za energię elektryczną?

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób obniżyć wysokość rachunku za energię, jest wiele dobrych rozwiązań. Jedno z nich to zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. To skuteczny sposób, aby zbić miesięczne rachunki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. 

To prosta formalność. Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, zweryfikuj rynek. Porównaj kilka ofert, aby wiedzieć, że wybrałeś/wybrałaś najlepszą. W takim rozeznaniu pomoże Ci porównywarka cen energii elektrycznej. Dzięki niej zaoszczędzisz swój czas i znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla siebie.


Cała reszta to czysta formalność. Zadzwonimy do Ciebie, aby wyjaśnić szczegóły zmiany. Jeżeli nie masz czasu zajmować się dokumentacją, zrobimy to za Ciebie. Dzięki temu zyskasz czas i środki bez wychodzenia z domu. 

Taryfy PGE jedno i dwustrefowe

Zastanawiasz się, czym różni się taryfa jednostrefowa od dwustrefowej? Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że odbiorca energii w taryfie jednostrefowej rozlicza się za jedną cenę. Natomiast w taryfie dwustrefowej klient rozlicza się za 2 stawki, czyli względem ceny dziennej i nocnej. 

W opcji dwustrefowej najdroższy prąd obowiązuje w godzinach: 6.00-13.00 i 15.00-22.00. W pozostałych godzinach, czyli od 22.00-6.00 i 13.00-15.00 energia jest tańsza aż o 40% w stosunku do taryfy jednostrefowej. 

Istnieje również możliwość wyboru taryfy przedpłatowej tzw. pre-paid. Działa ona bardzo podobnie, jak telefon na kartę. W ramach tej taryfy jako odbiorca energii możesz doładować konto za określoną kwotę i korzystać z prądu aż do całkowitego wyczerpania środków.

Jak zmienić taryfę?

Twój rachunek za energię jest za duży? Przed podjęciem decyzji o zmianie sprzedawcy, możesz również zdecydować się na takie działanie, jak zmiana taryfy u swojego operatora. Z reguły to bardzo prosta formalność, którą można wykonać, po prostu składając wniosek o zmianę u swojego sprzedawcy. 

Po złożeniu dokumentu musisz przejść proces kwalifikacji. Polega on na pomiarze poziomu napięcia zasilania instalacji elektroenergetycznej, pomiarze wielkości mocy umownej, doborze odpowiedniej ilości sfer czasowych, a także od ilości energii, która jest zużywana przez odbiorcę. 

Zmianę taryfy energetycznej można dokonać raz na 12 miesięcy. Czasami Podczas zmiany wymagana jest zmiana licznika. 

Podsumowanie


  1. PGE ma w swojej ofercie taryfy zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.

  2. Właściciele gospodarstw domowych w PGE najczęściej korzystają z taryf G12 i G11.

  3. Klienci biznesowi w PGE mogą skorzystać z grup taryfowych: A, B i C.

  4. Opłaty za energię elektryczną dzielą się na zależne i niezależne od taryfy.

  5. Jeśli chcesz szybko i skutecznie obniżyć ceny energii, zmień taryfę lub sprzedawcę prądu.

  6. Zmianę najlepiej zacząć od porównania cen energii elektrycznej.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy