Taryfy prądu dla firm

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 22.09.2023 r.
taryfy prądu dla firm

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, z całą pewnością zastanawiasz się, jakiej taryfy prądu dla firm warto byłoby użyć, aby obniżyć miesięczny rachunek za prąd. W tym artykule przeczytasz o tym, z jakich ofert możesz skorzystać, aby było to dla Ciebie opłacalne

Jak skorzystać z obniżonej ceny na energię elektryczną?

Przedsiębiorco, Ty też borykasz się z wysokimi cenami energii elektrycznej? Od stycznia do czerwca 2023 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło ponad 3000 odbiorców z sektora biznesowego, a nie odbiorców indywidualnych. 

Na szczęście, aby pomóc przedsiębiorcom, rząd wprowadził ustawę o mrożeniu cen energii, dzięki której stawki (również za prąd dla firm) do końca roku 2023 utrzymają się na stałym poziomie. Jednak z początkiem roku trzeba będzie się skonfrontować z bieżącymi stawkami. 

Dlatego warto już dziś pomyśleć o tańszej taryfie prądu, aby początek roku 2024 nie okazał się zbyt brutalny pod względem cen za energię. Za pomocą takiego działania w firmie można zaoszczędzić nawet 40% całkowitej kwoty rachunku. 

Zatem w jaki sposób skorzystać z tańszej taryfy dla firm i zmienić umowę, którą proponuje Ci sprzedawca energii? Najprostszym rozwiązaniem jest: skorzystanie z porównywarki cen energii elektrycznej, wybór najkorzystniejszej taryfy i zgłoszenie się do sprzedawcy po więcej szczegółów.

Jak obniżyć cenę energii w firmie? Na przykład korzystając z porównywarki cen energii elektrycznej Switch Energy. Dzięki niej znajdziesz najkorzystniejszą ofertę, dzięki której obniżysz miesięczne rachunki nawet o 40%.

Warto wiedzieć

Jeżeli potrzebujesz wsparcia i większej ilości informacji na temat zmiany sprzedawcy prądu, skontaktuj się z nami pod nr.: 623 101 666. Wyjaśnimy Ci każdy etap przebiegu formalności.

Taryfy prądu dla firm z sektora MŚP

Taryfy prądu przeznaczone dla firm z sektora MŚP, to oferty z grup taryfowych A,B,C. Taryfa C to oferta, z której korzystają gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa zasilane za pomocą niskiego napięcia. Wyżej wymieniona taryfa bardzo często nazywana jest również “taryfą budowlaną”. 

Grupa taryfowa C najczęściej występuje w wariantach:


  • Taryfa C13 – W tej taryfie spotkasz się z 3 różnymi stawkami za energię, które występują w ciągu doby. Najczęściej korzystają z niej firmy, które mogą kontrolować większe i mniejsze zużycie energii elektrycznej.


  • Taryfa C12 – Posiada podział na 2 strefy czasowe: szczytowe i pozaszczytowe.


  • Taryfa C11 – To jednostrefowa taryfa. W tej ofercie prąd rozliczany jest przez całą dobę w konkretnej stawce cenowej. Taka oferta najlepiej sprawdza się w przypadku działań firm, w których pobór prądu odbywa się w ciągu dnia.

Oferty dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, konfrontują się z wysokimi kosztami utrzymania. Statystycznie ¼ takich firm po roku zawiesza działalność. Jeśli również jesteś w takiej sytuacji, na pewno zastanawiasz się, czy możesz korzystać z tych samych ofert na energię, co firmy o dużym zużyciu, płacąc mniej niż zwykle.

Odpowiadamy: prowadząc małą firmę, możesz skorzystać z ofert, które dotyczą grupy taryfowej C. Najkorzystniejszą ofertę wybierzesz za sprawą porównywarki cen energii elektrycznej. Jednak pamiętaj! Zanim założysz własną działalność, zadbaj o tzw. poduszkę finansową, aby mieć zabezpieczenie na trudniejszy czas.

Taryfy jednostrefowe

Taryfa jednostrefowa, inaczej nazywana C11 często jest również określana jako uniwersalna. Z tej oferty korzystają przedsiębiorstwa, które największe zużycie prądu generują w godzinach porannych i popołudniowych. W tej taryfie cena energii jest stała przez cały dzień i całą noc. 

Taryfy dwustrefowe

W taryfie G12 opłata za prąd jest niższa w nocy. Strefa niższych cen za energię rozpoczyna się w godzinach 22.00-6.00 i 13.00-15.00. Natomiast w taryfie G12w tańsza kwota obowiązuje również w weekendy. 

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pracują w domu i część prac są w stanie wykonać przed południem. Tańsza energia elektryczna wówczas jest dostępna w wolne dni. Wtedy warto z niej skorzystać.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również taryfa przedpłatowa pre-paid. Sposób działania tej taryfy jest podobny do mechanizmu działania telefonu na kartę. Doładowujesz konto za określoną kwotę i korzystasz z prądu, aż do wyczerpania środków. W takim momencie, jeśli chcesz korzystać jeszcze, musisz znowu doładować konto.

Ważne

Dwustrefowa taryfa dla firm jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy konkretnie lubią planować wydatki. Jeśli wynajmujesz biuro, takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdzi. Wybierając takie rozwiązanie, masz pewność, że Twój lokal nigdy nie zostanie zadłużony.

Sprzedawcy energii elektrycznej, jak wybrać korzystnie?

Doskonale znamy punkt widzenia, w którym to jako przedsiębiorca konfrontujesz się z wysokimi stawkami energii elektrycznej. Dlatego postanowiliśmy pokazać Ci okoliczności, w których Twoje rachunki za prąd staną się mniejsze nawet o 40%. Taką możliwość daje zmiana sprzedawcy energii. 

Oczywiste jest, że stawki za energię najpierw ustalane są przez sprzedawcę, ale później powinny zostać zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Zatem ceny za kWh i MWh poszczególnych taryf u konkretnego sprzedawcy nie podlegają dyskusji. Natomiast to, co można zrobić w przypadku zbyt wysokich cen energii, to poszukać ofert u innych firm i porównywać je z aktualnymi. 

Cały proces na pierwszy rzut oka może okazać się bardzo czasochłonny. I słusznie, ponieważ przewertowanie wszystkich firm sprzedażowych, które są dostępne w sieci i porównywanie ich ofert przypomina branie udziału w maratonie. 

Dlatego, aby ułatwić Ci to działanie, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Za pomocą tego narzędzia uzyskasz porównanie kilku firm sprzedażowych jednocześnie i to pod względem taryfy, która Cię interesuje. 

Porównywarka ofert sprzedawców prądu Switch Energy pomoże Ci zaoszczędzić Twój cenny czas i wyłoni dla Ciebie ofertę, której naprawdę potrzebujesz. Pewnie myślisz, że za takie urządzenie trzeba płacić. Rozwiewamy Twoje wątpliwości. Nasza porównywarka jest całkowicie bezpłatna a korzystanie z niej zajmie Ci maksymalnie 3 minuty. 

Warto wiedzieć

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce jest możliwa od 2007 roku. Od tej pory już wielu odbiorców energii elektrycznej (zarówno właścicieli gospodarstw domowych, jak i małych, dużych i średnich przedsiębiorstw) skorzystało z takiej możliwości.

Dzięki zmianie sprzedawcy możesz zyskać wiele korzyści, takich jak: większa ilość czasu, decyzyjność co do miesięcznych opłat za energię, a przede wszystkim oszczędność na miesięcznym rachunku za prąd. 

Dynamiczna taryfa prądu – czy firmy mogą z niej korzystać?

Standardowe taryfy prądu są dostępne w stałych cenach za 1 kWh. Jedyna różnica stawek, którą można zauważyć na rynku, wynika z taryf kilkustrefowych. Aktualnie na rynku dostępne są również taryfy dynamiczne. Od 2024 roku będą mogli z nich korzystać wszyscy odbiorcy energii. 

Do tego czasu rząd ma dokonać wymiany liczników energetycznych na inteligentne, czyli na takie, które są niezbędne przy tym rodzaju taryfy dla firm. Wyżej wymienione zmiany są podyktowane nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która została zakończona w 28.07.2023 roku. Jest to odpowiedź państwa na wymogi unijne.

Warto wiedzieć

28 lipca 2023 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Odbiorcy energii elektrycznej od 2024 roku będą mogli korzystać z dynamicznych taryf prądu.

Jeżeli chodzi o dynamiczną taryfę prądu, kształtuje ona swoje ceny zależnie od bieżącej sytuacji na rynku. Zatem odbiorca energii, który zdecyduje się na korzystanie z tej opcji, będzie mógł zakupić energię zgodnie ze stawkami obowiązującymi w danej godzinie. Przedsiębiorcy, którzy śledzą rynek i aktualności ze świata energetyki, będą mogli skorzystać z oferty, która okaże się dla nich opłacalna.  

Do określonych stawek będzie można również dostosowywać swoje zużycie energii elektrycznej, dzięki czemu w sytuacji, kiedy cena za 1 kWh okaże się droższa, zaoszczędzisz. 

Podsumowanie


  1. Aby skorzystać z obniżonej ceny energii poza jej zamrożeniem, możesz skorzystać ze zmiany umowy ze swoim sprzedawcą prądu.

  2. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie skorzystanie z grupy taryfowej C na energię elektryczną.

  3. Jak korzystnie wybrać nowego sprzedawcę prądu? Wystarczy, że użyjesz porównywarki cen prądu i poświęcisz 3 minuty na wygenerowanie listy sprzedawców.

  4. Dynamiczna taryfa prądu jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy śledzą rynek i aktualności z branży energetycznej.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy