Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie w 2023 roku?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 18.08.2023 r.
Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie w 2023 roku

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? – takie pytanie zadaje każdy przedsiębiorca. W roku 2023 ceny prądu wzrosły o ponad 150%. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób zbić koszty rachunków za prąd, od czego zacząć i dlaczego warto to zrobić.

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?


 • Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób oszczędzać prąd w firmie, musisz wiedzieć, że jednym z najprostszych i najskuteczniejszych na to sposobów, jest przeprowadzanie audytu energetycznego. Dzięki takiemu działaniu dowiesz się, w których obszarach Twojej firmy występuje zapotrzebowanie na poprawę efektywności energetycznej. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest również kalkulator oszczędności energii, który możesz znaleźć na stronie Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Takie narzędzie pomoże Ci uzyskać informacje na temat wielkości zużycia energii przez dane sprzęty.
 • Pamiętaj również o wyłączaniu światła! Taka metoda z pozoru może się wydawać banalna, ale kiedy zobaczysz, ile dzięki niej możesz zaoszczędzić, stanie się dla Ciebie kluczowa. Za każdym razem, kiedy wychodzisz z pomieszczenia, a oświetlenie nie jest Ci już potrzebne – gaś je. Korzystaj ze światła dziennego najdłużej jak to możliwe.
 • Kolejne działanie to odłączanie urządzeń elektrycznych od gniazdka po zakończonej pracy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wyłączone urządzenie elektryczne, które jest podłączone do kontaktu, też zużywa prąd.

Skorzystaj z porównywarki cen energii i ciesz się niższymi rachunkami za prąd.

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że przeciętna ładowarka do telefonu zużywa 1,2 W dziennie, a komputer aż 96 W? W przeliczeniu na liczbę dni w roku i standardową liczbę godziny pracy takie urządzenia generują wysokie zużycie, które przekłada się na wysokość Twoich miesięcznych rachunków. Zwróć na to uwagę i zacznij oszczędzać już dziś.

Wielkość zużycia sprzętów elektrycznych w firmie 

Jeżeli prowadzisz firmę, z całą pewnością zastanawiasz się, od czego tak naprawdę zależy wielkość zużycia energii przez sprzęty, których używasz. Często zależy ono od:

 • rodzaju sprzętu i wielkości poboru energii,
 • częstotliwości użytkowania,
 • sposobu użytkowania.

Niektóre urządzenia mogą wykorzystywać więcej energii, jeśli są używane w nieodpowiedni sposób. Poniżej zamieściliśmy infografikę, która obrazuje roczne zużycie energii przez poszczególne urządzenia elektryczne.

roczne zużycie energii przez poszczególne urządzenia elektryczne


 • Wymień żarówki wolframowe na energooszczędne. Są one bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne.
 • Potrzebują mniej zużycia prądu do produkcji tej samej ilości światła. Jednak przed wymianą żarówek musisz wiedzieć, że istnieje kilka ich rodzajów:

  Żarówki LED – są one najbardziej efektywne energetycznie ze wszystkich rodzajów żarówek energooszczędnych. Zużywają nawet do 80% mniej energii niż tradycyjne i mogą być używane przez wiele lat.
  Żarówki kompaktowe z fluorem – mniej efektywne niż żarówki LED, ale nadal bardziej efektywne niż tradycyjne. Zużywają od 50% do 75% mniej energii.

  Żarówki halogenowe – bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, ale zużywają nieco więcej energii niż żarówki kompaktowe z fluorem. Wybierając żarówki energooszczędne, kieruj się ich efektywnością energetyczną. Weź również pod uwagę takie czynniki, jak: cena, trwałość czy też natężenie światła. Dzięki rozważeniu takich parametrów, gospodarowanie energią elektryczną stanie się dla Ciebie o wiele prostsze.

Rodzaje żarówek energooszczędnych

Warto wiedzieć

Jeżeli wybierasz żarówki energooszczędne, możesz uzyskać tę samą ilość światła, pobierając o 15-20% mniej energii.

Ważnym tematem, o którym dobrze jest wiedzieć podczas wyboru żarówek lub innych sprzętów elektrycznych, jest temat klas efektywności energetycznej. To oznaczenie, dzięki któremu kupujący zyskuje informacje o sprawności energetycznej danego urządzenia. W 2021 roku, za sprawą wprowadzonej dyrektywy Unii Europejskiej, takie oznaczenie uległo zmianie. 


Jeżeli chcesz kupić żarówki LED, oznaczenie dotyczące ich efektywności energetycznej znajdziesz na ich opakowaniu. Oznacza ono stosunek wydajności urządzenia do jego poboru energii oraz wskazuje, ile można zaoszczędzić przy wyborze konkretnej żarówki.

Ważne

Zgodnie z obowiązującą od 1 marca 2021 r. dyrektywą Unii Europejskiej, każdy produkt oświetleniowy, który ma więcej niż 30 lumenów, powinien zawierać etykietę z klasą efektywności energetycznej.

Nowe klasy energetyczne pozwalają na lepszą ocenę produktów pod względem energooszczędności. Jedną z najbardziej istotnych zmian na etykietach jest usunięcie “plusów” z oznaczeń klas i występowanie skali od A (zielony kolor, klasa najbardziej efektywna) do G (czerwony kolor, klasa najmniej efektywna).


Na każdej etykiecie znajduje się również kod QR, który przekierowuje użytkownika na stronę Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych Komisji Europejskiej (European Registry for Energy Labelling – EPREL). Zawarta jest na niej również informacja o zużyciu energii w kWh na 1000 godzin.

nowe oznaczenie klas energetycznej

 • Istnieje wiele urządzeń, które są w stanie wspomóc odbiorcę energii elektrycznej (w domu lub w firmie) w jej oszczędzaniu:

 • Miernik poboru mocy – pozwala zmierzyć ilość energii elektrycznej. Dzięki niemu łatwiej podejmiesz decyzję o stosowaniu lub ograniczaniu użytkowania danego urządzenia.
 • Listwa zasilająca z funkcją oszczędzania prądu – jest to przedmiot, który pozwala na automatyczne wyłączenie urządzeń podłączonych do listwy.
 • Sterownik oświetlenia – pozwala automatycznie włączać i wyłączać oświetlenie w zależności od natężenia światła na zewnątrz. Wybór takiego rozwiązania pomaga oszczędzić prąd, a także uzyskać więcej naturalnego światła w pomieszczeniach.
 • Timery – urządzenia, za pomocą których ustawisz harmonogram włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych. Dzięki niemu unikniesz niepotrzebnego zużycia energii.

 • Energia elektryczna wytwarzana z odnawialnych źródeł energii to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci i zaoszczędzenie gotówki. Odnawialne źródła energii dają możliwość pozyskiwania prądu między innymi ze słońca i wiatru.

Elektrownie wiatrowe są instalacjami wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa, aby produkować prąd i tym samym zmniejszać zużycie energetyczne z sieci. Elektrownia przetwarza energię wiatrową w elektryczną. Napływający na łopaty wirnika strumień powietrza wprawia go w ruch obrotowy. Ostatecznie w generatorze urządzenia dochodzi do przetworzenia energii mechanicznej na elektryczną. 

Fotowoltaika to również rozwiązanie, które przynosi duże oszczędności. Opłacalną opcją, z której aktualnie przy fotowoltaice można skorzystać, jest możliwość dołączenia do niej magazynu energii. Takie urządzenie pozwala magazynować prąd, aby móc z niego korzystać w sytuacji deficytu. 

Gdy produkcja energii jest mniejsza ze względu na złą pogodę i brak słońca, to wytwarzany prąd może nie wystarczyć, aby pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne. W takich sytuacjach prąd jest pobierany z odłożonych zapasów z zainstalowanego magazynu.

Dzięki takiemu mechanizmowi zyskujesz niezależność energetyczną, ponieważ nie musisz odsyłać nadwyżek energii bezpośrednio do sieci. Natomiast w sytuacji deficytu pobierasz prąd z własnego źródła, nie generując przy tym dodatkowych kosztów. 

Podobnie jest z pompą ciepła. Jeżeli korzystasz z instalacji, możesz ją połączyć z pompą. Co to oznacza? Prawie całkowitą niezależność energetyczną, oszczędność finansową, możliwość zwiększenia autokonsumpcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów i odpowiedzialne, ekologiczne podejście do kwestii użytkowania energii elektrycznej.

Każde z wyżej wymienionych rozwiązań jest w stanie wpłynąć na zwiększenie Twojej autokonsumpcji.


 • Niektórzy twierdzą, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest najbardziej wymagającą czasowo metodą spośród powyższych. Nic bardziej mylnego. Obecnie porównanie dostępnych ofert na rynku oraz sama procedura zmiany sprzedawcy jest łatwa i przynosi zadowalające rezultaty.

Zmieniając firmę sprzedażową, możesz wygenerować duże oszczędności, które sięgną nawet 40% ponoszonych kosztów za prąd.

Porównaj ceny energii elektrycznej, aby poznać aktualne oferty sprzedażowe.

Wzrost ceny prądu a bezpieczeństwo finansowe firmy 

Trudna sytuacja gospodarcza wpływa na utratę zdolności efektywnego działania firm. Coraz częściej pojawiają się wewnętrzne trudności finansowe, które prowadzą do ogłoszenia upadłości

Statystyki opublikowane przez GUS w 2019 roku pokazują, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stanowi 99,8% wszystkich firm w Polsce. Duże przedsiębiorstwa to 0,2%, średnie 0,7%, a mikroprzedsiębiorstwa 97%. 

Wzrost ceny prądu oznacza, że wszyscy będą musieli zapłacić więcej za zużytą energię, co może obniżyć ich zyski i powodować dodatkowe koszty. Podczas weryfikacji miesięcznych rachunków przedsiębiorcy sięgają po odłożone oszczędności. 

W roku 2023 cena energii wzrosła o 150% w stosunku do poprzedniego. Jest to ważna informacja, ponieważ ¼ wydatków w firmach to koszty związane z energią elektryczną

Jednak wzrost cen energii nie musi być wyrocznią dla przedsiębiorców. 
Statystyki pokazują, że aby optymalizować budżet, należy szukać różnorodnych rozwiązań. Istnieje wiele sposobów, aby zbić wysokie kwoty rachunków za energię.

Oszczędzanie energii elektrycznej – mrożenie cen prądu w 2023 roku

7 października 2022 r. rząd zatwierdził ustawę o mrożeniu cen energii elektrycznej na 2023 r. Dokument ma na celu wstrzymać wzrost cen prądu na rok dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Zamrożenie będzie obejmować 90% kwoty podstawowych opłat – pozostałe 10% trzeba będzie zrealizować w standardowym rozliczeniu

Z ustawy mogą korzystać: 

 • gospodarstwa domowe; 
 • gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami;
 • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników; 
 • działki w rodzinnym ogrodzie działkowym do 250 kWh rocznie; 
 • jednoosobowe działalności, przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale i gminy.

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców maksymalna cena prądu wyniesie 785 zł/MWh, czyli 79 gr/kWh.

Ważne

Ustawa jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko na rok. Po upływie „ochrony”, odbiorcy wrócą do aktualnie obowiązujących cen, które najprawdopodobniej będą wynosić nawet o 30% więcej niż w roku 2022.

Ceny maksymalne będą przydzielane wyżej wymienionym odbiorcom

 na zasadzie ustalonych limitów. Za przekroczony limit zużycia będą obowiązywać opłaty zgodne z aktualnymi stawkami. 

Ratowanie oszczędności w 2024

Aby uratować swoje oszczędności w roku 2024 i w kolejnych latach, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze podpisanie umowy ze sprzedawcą, który ma najkorzystniejszą cenę. 

Oferta na stałą cenę może obowiązywać rok, 2, a nawet 5 lat. Im dłuższy czas trwania umowy, tym lepsze zabezpieczenie finansowe pozwalające uchronić się przed horrendalnymi cenami energii elektrycznej.

Jak zaoszczędzić na prądzie, zmieniając sprzedawcę energii?

Jak już wspomnieliśmy, zmiana sprzedawcy energii jest bardzo dobrym rozwiązaniem w kwestii oszczędności gotówki. Jeśli Twój obecny sprzedawca ma wyższe ceny niż inni, którzy są dostępni na rynku, zastanów się nad podjęciem konkretnych kroków.

Od czego zacząć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej?

Aby zacząć całą procedurę zmiany, w pierwszej kolejności sprawdź, jakie oferty energii aktualnie są dostępne na rynku. Pomoże Ci w tym porównywarka cen energii elektrycznej

Jest to narzędzie, które wyszuka i zestawi dla Ciebie oferty, spełniając przy tym Twoje oczekiwania. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy, a my w ciągu 24 godzin oddzwonimy z ofertą dopasowaną do Twoich potrzeb. W ten sposób zaoszczędzamy Twój czas i pokażemy, że wybór oferty na energię elektryczną nie musi być dla Ciebie dużym obciążeniem.

Jeżeli skonsultujesz się z naszymi doradcami, to niezależnie od tego, z jakiej taryfy skorzystasz, zdobędziesz informacje dotyczące korzystnej oferty. Dobierzemy dla Twojej firmy optymalne rozwiązanie.

Warto wiedzieć

Sprawdź opłacalność oferty energii z TGE u swojego sprzedawcy.

Plusy zmiany sprzedawcy energii elektrycznej

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść wiele korzyści:

 • Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy: decydując się na zmianę sprzedawcy energii możesz zaoszczędzić nawet 40% na swoim rachunku. 
 • Możliwość wyboru oferty, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom: sprzedawcy posiadają różnorodne oferty. W ich skład wchodzą taryfy godzinowe z różniącymi się od siebie stawkami ale także oferty z gwarancją stałej ceny. Jeżeli zmieniasz sprzedawcę energii, przed podpisaniem umowy zastanów się jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalna dla Twojej firmy.
 • Możliwość wyboru bardziej ekologicznej oferty: wiele firm oferuje możliwość wyboru energii, która pochodzi tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł (zielona energia). Zmieniając sprzedawcę, możesz się zdecydować na taką ofertę, która pozwoli Ci wesprzeć rozwój odnawialnych źródeł energii i redukcję emisji CO2.
 • Możliwość skorzystania z lepszych usług i warunków: sprzedawcy oferują różnorodne warunki umów i poziomy obsługi klienta. Wybierając świadomie, masz możliwość skorzystania z lepszych warunków. Dadzą Ci one poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o odpowiednio podjętej decyzji.

Dlaczego warto oszczędzać prąd?

Racjonalne gospodarowanie energią może mieć wiele pozytywnych rezultatów. Zmniejszenie zużycia energii przyczynia się do ochrony środowiska ale też wpływa na oszczędności w firmie. 

Oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo ważnym aspektem, który prowadzi do poczucia bezpieczeństwa finansowego każdego przedsiębiorcy. Zaoszczędzone środki mogą zostać przekazane na rozwój kompetencji pracowników, inwestycje w zakład pracy albo zakup sprzętu.

Oszczędzanie energii elektrycznej:


 • Daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy

Korzystając z mniejszej ilości energii, możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd i tym samym zaoszczędzić pieniądze.


 • Daje możliwość ochrony środowiska

Produkcja energii elektrycznej jest szkodliwa dla środowiska. Zmniejszenie zużycia prądu pomaga ograniczyć emisje gazów cieplarnianych związanych z jej wytwarzaniem.


 • Powoduje zmniejszenie zużycia prądu i zależności kraju od paliw kopalnych

Istnieje wiele państw, które w znacznym stopniu są uzależnione od paliw kopalnych. Używają ich do produkcji energii elektrycznej. Oszczędzanie energii elektrycznej sprawi, że przyczynisz się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.


 • Wpływa na poprawę jakości powietrza

Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych emituje szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak pyły i tlenki azotu, które mają negatywny wpływ na zdrowie obywateli. 


 • Ma wpływ na zmniejszenie globalnego ocieplenia

Emisja gazów cieplarnianych przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Oszczędzając energię elektryczną, pomagasz ograniczyć emisję CO2 i przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Podsumowanie


 1. Sektor MŚP stanowi 99,8% wszystkich firm w Polsce.

 2. Wzrost cen pobieranej energii odbił się nie tylko na klientach indywidualnych, ale również na przedsiębiorcach.

 3. Aby ustrzec się przed podwyżkami kosztów, warto szukać różnorodnych rozwiązań.

 4. Zmianę sprzedawcy energii warto zacząć od porównania aktualnych cen na rynku.

 5. Oszczędność energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również dbałość o środowisko.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy