Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 31.07.2023 r.
Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

W roku 2022 cena za MWh wynosiła 1556 zł. To o 256 zł więcej niż w roku 2021. Ile kosztuje 1 kWh? Jak wyglądają aktualne ceny prądu? Od czego zależy ich wysokość i w jaki sposób zmniejszyć miesięczne rachunki w firmie? Odpowiadamy.

Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2023?

Energia elektryczna w 2023 zdrożała o 11% w porównaniu do roku 2022. 1 kWh kosztuje już ponad 1 zł. To, ile kosztuje prąd, staje się coraz bardziej frustrujące. Oczywiście wzrost cen prądu nie jest wystandaryzowany i w każdym regionie Polski jest inny. Do każdego regionu jest przydzielony konkretny dystrybutor, który ustala swoje stawki. W odniesieniu do poprzednich lat ceny prądu w Polsce mocno uległy zmianie.

W grudniu 2022 roku, zostały zatwierdzone stawki prądu na 2023 rok dla 5 sprzedawców, którzy są również jednymi z największych spółek energetycznych. Decyzję o wysokości tych kwot podjął Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Rafał Gawin.

Stawki za kWh na 2023 ustalone przez Prezesa URE

Stawki za kWh na 2023 ustalone przez Prezesa URE

Na takich cenach jednak wzrost się nie skończy. W roku 2023 można się spodziewać kolejnych zmian, tym razem wnoszących dużo dalej idące konsekwencje. W październiku 2022 rząd zatwierdził ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej. Jest to działanie podjęte w ramach Tarczy Solidarnościowej. 

Z ulg będą mogli skorzystać podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmioty wrażliwe. Ustawa ma chronić odbiorców przed takim zjawiskiem, jakim są podwyżki ceny prądu

Stawki w poszczególnych taryfach nadal będą ustanawiane przez URE, co wskazuje na bardzo wysokie kwoty za energię elektryczną obowiązujące poza limitem zamrożonych cen. Przedsiębiorstwa energetyczne cały czas będą korzystać ze standardowych cenników.

Zużycie, które przekroczy wyznaczony w ustawie limit, będzie rozliczane według nowych stawek, do których dołączone zostaną opłaty dodatkowe. Na koszty energii elektrycznej składają się: opłata handlowa, dystrybucyjna, a także powrót stawek VAT z 5% do 23%

Chcesz obniżyć miesięczne rachunki za prąd? Skorzystaj z porównywarki cen energii i zmniejsz miesięczne rachunki nawet o 40%.

Jak już wspomnieliśmy, dzięki wprowadzonej przez rząd ustawie ceny prądu na cały 2023 zostały zamrożone. Oznacza to, że jeżeli odbiorca dostosuje swoje zużycie energetyczne do danego limitu – koszt energii elektrycznej pozostanie na tym samym poziomie. 

Cena energii elektrycznej dla firm maksymalnie wyniesie: 785 zł/MWh netto, a dla gospodarstw domowych: 0,693 zł netto za 1 kWh. Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić oświadczenie o zamrożenie cen energii oraz dostarczyć je swojemu sprzedawcy. 

Kto będzie mógł skorzystać z tarczy i jakich limitów na zużycie energii trzeba będzie przestrzegać? Według informacji podanych na stronie gov.pl o zamrożenie cen będą mogły się ubiegać:

 • jednoosobowe działalności, małe i średnie przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale i gminy (maksymalna cena wyniesie 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kW);
 • działki ROD (roczny limit zużycia energii, który obejmuje ulga, wyniesie do 250 kWh);
 • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników (roczny limit wyniesie do 3 MWh); 
 • gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami (limit wyniesie do 2,6 MWh rocznie); 
 • gospodarstwa domowe (limit zużycia energii wyniesie do 2 MWh rocznie).

W ramach Tarczy Solidarnościowej wsparcie mają dostać również firmy, które zajmują się obrotem energią. Ze środków dotyczących emisji CO2 zostanie im przyznana rekompensata za poniesione straty. 

Aby wiedzieć jak wygląda sytuacja energetyczna w państwie, sprawdź jak kształtowała się cena prądu  w ciągu ostatnich lat.

Możesz też zobaczyć, jak kształtowała się cena energii elektrycznej w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku. Interesują Cię giełdowe stawki? Przeczytaj artykuł: Cena prądu – giełda 2024.

Kim jest podmiot wrażliwy? 

Aby zamrozić cenę energii, trzeba być klientem indywidualnym lub biznesowym albo spełniać status odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. 

Poniżej wymieniamy 3 warunki, które decydują o tym, czy odbiorca uzyska takie miano:

zdobycie dodatku mieszkaniowego,

podpisanie umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej,

zamieszkanie w miejscu dostarczania energii objętej powyższą umową. 

Zgodnie z tą definicją do podmiotów wrażliwych należą między innymi: żłobki, szkoły, przychodnie, szpitale, domy pomocy społecznej, ochotnicze straże pożarne, noclegownie, placówki opieki nad niepełnosprawnymi, jednostki wspierania rodziny, podmioty prowadzące działalność kulturalną kościoły.

Warto wiedzieć

Określenie “cena maksymalna” zaczęło funkcjonować wraz z wejściem ustawy o mrożeniu cen energii. To nic innego, jak cena, do której dostawcy prądu lub gazu mogą najwyżej podnosić ceny swoich usług.

Dostawcy prądu są odpowiedzialni za dostarczanie energii dla sprzedawców. Zatem sprawdź jacy aktualnie są dostępni na rynku.

Podział taryf prądu dla firm

Taryfy prądu są zatwierdzane przez Prezesa URE. Jest to pewnego rodzaju plan cenowy ustalany przez dystrybutorów, według którego jest rozliczane zużycie prądu z odbiorcą końcowym. W zależności od doboru taryfy, ceny energii elektrycznej mogą być takie same w ciągu całej doby lub tańsze w określonych dniach lub godzinach.

Koszt kWh w różnych taryfach dla firm

Koszt za kWh w taryfach może się różnić. Każda taryfa posiada indywidualne zasady naliczania opłat za energię. Jest to uzależnione od sprzedawcy prądu albo od rodzaju zawartej umowy.

Istnieją trzy typy taryf dla przedsiębiorców: A, B, C. 

 • Grupa taryfowa A – jest to taryfa dla dużych zakładów przemysłowych.
 • Grupa taryfowa B – przeznaczona dla małych, dużych i średnich firm.
 • Grupa taryfowa C – taryfa szczególnie poświęcona odbiorcom biznesowym korzystającym z sieci niskiego napięcia. 
Wysokość napięcia sieci elektroenergetycznych ze względu na grupę taryfową

Najczęściej używane taryfy dla klientów biznesowych:

Aby dobrać odpowiednią taryfę dla swojego biznesu, zweryfikuj, jakie posiadasz miesięczne zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz z jakiej sieci przyłączeniowej korzystasz. Na bazie takich informacji dopasowywana jest odpowiednia grupa taryfowa oraz taryfa. 

Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo, korzysta z sieci średniego napięcia, idealnie sprawdzi się dla Ciebie grupa taryfowa B. Używają jej najczęściej zakłady pracy, stacje paliw, fabryki średniej wielkości, restauracje, szpitale lub hotele.

Odbiorcy, którzy korzystają z taryf, są podzieleni ze względu na zapotrzebowanie na moc umowną:

 • Odbiorcy, którzy mają zapotrzebowanie na zasilanie z sieci średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh.
 • Odbiorcy, którzy mają zapotrzebowanie na zasilanie z sieci średniego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kWh. 
 • Dla pierwszej grupy odbiorców, przeznaczone są następujące taryfy:

B11 – Jest to taryfa jednostrefowa, która posiada stałą cenę prądu za energię elektryczną w ciągu doby.

B12 – Taryfa dwustrefowa, która posiada zmienną stawkę energii elektrycznej w danych godzinach w ciągu doby. Występuje w niej podział na godziny szczytowe i pozaszczytowe. 

 • Dla drugiej grupy odbiorców przeznaczone są taryfy:

B21 – Taryfa jednostrefowa, której cena w ciągu doby się nie zmienia. 

B22 – Taryfa dwustrefowa, jej cena jest zależna od godzin w ciągu doby, która jest podzielona na strefy: szczytowe i pozaszczytowe. 

B23 – Jest to taryfa prądu, która jest trójstrefowa jej stawka za kWh uzależniona jest od godzin w ciągu doby. Doba jest podzielona na: szczyt popołudniowy i przedpołudniowy oraz pozostałe godziny. 

B24 – Taryfa czterostrefowa o mocy większej niż 40 kW. Nie jest dostępna u każdego sprzedawcy. 

 • Dla małych i średnich przedsiębiorstw dobrym rozwiązaniem jest również taryfa C.

C11 – Taryfa jednostrefowa, posiada stałą stawkę za cenę prądu przez całą dobę. Jest najczęściej wybieraną taryfą wśród odbiorców. 

C12 – Taryfa dwustrefowa. Cena prądu zależy od dnia i godziny.

C13 – Taryfa trójstrefowa, jej stawki uzależnione są od godziny w ciągu doby, które dzielą się na szczyt przedpołudniowy, szczyt południowy i pozostałe godziny doby. 

C21 – Taryfa jednostrefowa. Jej stawka w ciągu doby nie zmienia się.

C22 – Taryfa dwustrefowa, wysokość ceny za prąd jest uzależniona od godzin w ciągu doby.

C23 – Taryfa trójstrefowa, w tej taryfie występuje podział na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy a także pozostałe godziny doby. 

Przeczytaj, z jakimi stawkami w 2024 roku będzie musiałą się zmierzyć Twoja firma: Tani prąd dla firm – stawki na rok 2024.

Najczęściej używane taryfy dla klientów indywidualnych:

Z grupy taryfowej „G” korzystają gospodarstwa domowe, klasztory, domy dziecka, akademiki, plebanie, ale też hospicja czy garaże indywidualne (w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza). To jedna z najczęściej używanych i najbardziej uniwersalnych propozycji grup taryfowych.

G11 – Sprzedawcy prądu, ale również klienci, cenią sobie taryfę G11 ze względu na jej atrakcyjność. Jest ona jednostrefowa, co oznacza, że przez 24 h, przez 7 dni w tygodniu ma jedną stawkę za kWh i jedną strefę czasową.

Stała cena prądu najlepiej sprawdza się w domach, gdzie trudno jest określić porę zwiększonego zużycia energii. Podobnie w przypadku zużycia energii przez urządzenia RTV i AGD, których częstotliwości użytkowania nie można określić żadnym schematem. 

G12 – Jest to dwustrefowa taryfa, która oferuje niższe i wyższe stawki cenowe. Ustalony w niej podział godzinowy często jest różny, zależnie od sprzedawcy. Zarówno jak taryfa G11 – G12 jest uniwersalna. Mogą z niej korzystać pojedynczy odbiorcy, ale też większe placówki.

Taka alternatywa skierowana jest przede wszystkim do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie prądu. Najczęściej wykorzystują ją odbiorcy, którzy posiadają w swoich domach ogrzewanie elektryczne i używają go w godzinach nocnych. 

G12w – To taryfa weekendowa, przeznaczona dla odbiorców, którzy sami chcą regulować swoje zużycie energii elektrycznej. Posiada dwie strefy czasowe, w których stawki na energię elektryczną są różne. 

Pierwszą opcją jest strefa nocna i weekendowa. 

Podczas jej trwania obowiązuje najniższa stawka za energię. Obowiązuje od poniedziałku do piątku z reguły w godzinach nocnych 22.00–6.00, a w niektórych ofertach również 13.00-15.00 i od soboty do niedzieli przez całą dobę. 

Druga opcja to strefa dzienna w której cena za 1 kWh jest wyższa. Jest rozliczana w dni robocze, najczęściej w godzinach 6.00-22.00 w ciągu doby. 

Podział taryf ze względu na ilość stref:

Taryfa jednostrefowa: Taryfa jednostrefowa to taryfa, w której cena za kWh jest taka sama przez całą dobę.

Taryfa dwustrefowa: taryfa, w której cena za kWh jest niższa w godzinach nocnych i wcześnie rano, a wyższa w pozostałych godzinach.

Taryfa trójstrefowa: taryfa, w której cena za kWh jest niższa w godzinach nocnych i wcześnie rano, średnia w południe i wieczorem, a wyższa w pozostałych godzinach.

Taryfa pięciostrefowa: taryfa, w której średnia cena prądu w godzinach południowych i wieczornych jest wyższa, niż w godzinach nocnych i wcześnie rano.

Zmiany średnich cen i stawek opłat za energię w zatwierdzonych na 2023 r. taryfach tzw. sprzedawców z urzędu operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD)

Operator systemu dystrybucyjnego/ sprzedawca energii elektrycznej z urzęduZmiana średniej stawki w dystrybucji ogółem (dla wszystkich grup taryfowych)
%
PGE Dystrybucja/ PGE Obrót48,0
ENERGA Operator/ ENERGA Obrót40,5
Stoen Operator43,0
Tauron Dystrybucja/Tauron Sprzedaż GZE45,5
Tauron Dystrybucja/ Tauron Sprzedaż45,5
ENEA Operator/ ENEA48,1
źródło: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10718,Ile-zaplacimy-za-energie-elektryczna-od-stycznia-2023-roku.html

Skład ceny energii elektrycznej

Cena za prąd, która widnieje na rachunku za energię, posiada kilka składowych. Warto zacząć od tego, że faktury dzielimy na sprzedażowe i dystrybucyjne. Dziś skupimy się na części dystrybucyjnej. 

Aby zrozumieć wysokość swojego rachunku, zorientuj się, jakie opłaty dystrybucyjne wchodzą w jego skład. Poniżej opisujemy każdą składową:

Opłata dystrybucyjna zmienna/sieciowa

Jej wysokość jest stała. Zależy od ilości pobranych kilowatów energii w danym okresie rozliczeniowym. Taka opłata głównie dotyczy przesyłu prądu od dystrybutora do odbiorcy końcowego. Pobiera ją Operator Systemu Dystrybucyjnego

Jest ona całodobowa i zaliczana do kosztów zmiennych rachunku. Wysokość stawek energii w dużej mierze zależy od konkretnej taryfy prądu, w której odbiorca/odbiorczyni energii są rozliczani. Jest ona uzależniona również od wolumenu zużytej energii. Ostateczny koszt danej taryfy zatwierdzany jest przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego, któremu dystrybutor zgłasza wielkość danej stawki.

Opłata dystrybucyjna zmienna jest również dla odbiorców energii, którzy posiadają podłączoną do sieci instalację fotowoltaiczną. W ich przypadku wysokość energii obliczana jest na podobnej zasadzie jak u standardowych odbiorców prądu.

Ważne

Aby obliczyć wysokość opłaty dystrybucyjnej, należy przemnożyć jej ceny przez ilość pobranej energii z sieci w okresach, kiedy fotowoltaika nie produkowała prądu lub produkowała go za mało.

Opłata dystrybucyjna/przesyłowa stała

Wysokość tej opłaty jest uzależniona od rodzaju układu pomiarowego, z którego korzystasz. Dotyczy ona kosztów utrzymania sprzętów energetycznych i infrastruktury energetycznej, ponoszonych prze Operatora Systemu Dystrybucyjnego. 

Może on być jedno lub trójfazowy. Ilość zużytej energii nie wpływa na zwiększenie kwoty. 

Warto podkreślić, że cena opłaty przy wykorzystanym układzie jednofazowym jest mniejsza niż przy wykorzystanym układzie trójfazowym. 

Opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa dotyczy obsługi klienta. Uwzględnia czynność przygotowywania rachunków przez Zakład Energetyczny i dostarczanie ich do klientów. Pokrywa koszty związane z odczytami liczników. 

Jej wysokość zależy od: grupy taryfowej odbiorcy, sposobu odczytu licznika (może on przebiegać zdalnie lub fizycznie) i od okresu rozliczeniowego (jedno lub dwumiesięcznego). 

Energia czynna

Jest to opłata za wolumen zużytej energii pomnożona przez stawkę za 1 kWh narzuconą przez dystrybutora i sprzedawcę prądu. Jej rozliczenie odbywa się z podziałem na strefy lub bez podziału (całodobowo). 

Opłata OZE

Wynika z przebiegu wsparcia dla wytwarzania energii z OZE. Jest to opłata uzależniona od wolumenu pobranej przez klienta energii, nie jest stała. Ustawowo obowiązuje od 01.07.2016 roku i dotyczy wszystkich klientów. 

Opłata przejściowa

Wyznaczana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. To stała opłata. Jest rodzajem wynagrodzenia za udostępnianie krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla taryf G1x zależy od rocznego zużycia energii. W innych taryfach zależy od mocy umownej. 

Opłata mocowa 

Funkcjonuje od początku 2021 roku. O jej wartości decyduje URE. Wysokość opłaty zależna jest od wolumenu zużycia energii elektrycznej. Została narzucona, aby pokryć koszty kontraktów mocowych dla wytwórców energii. Są oni zobowiązani utrzymywać dyspozycyjność podmiotów, które na polecenie Operatora Systemu Dystrybucyjnego zobowiązały się obniżyć pobór mocy.

Opłata jakościowa 

Opłata jakościowa jest zależna od wolumenu zużytej energii. Ustala ją Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jest zmienna. Wchodzi w skład każdego rachunku. Bierze pod uwagę koszty utrzymania porządku w systemie elektroenergetycznym. Podmiotem sprawczym, który ustala stawki powyższej opłaty są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Opłata kogeneracyjna 

Kogeneracja jest procesem, w którym równocześnie wytwarzane są ciepło i prąd. Opłata ta obowiązuje od 2019 roku. Jest zmienna i do jej opłaty zobowiązani są wszyscy odbiorcy prądu. Jej wielkość uzależniona jest od wolumenu zużytej energii. W roku 2023 opłata ta wzrosła z 4,06 do 4,96 zł za MWh.

Dlaczego oferty energii elektrycznej drożeją? 

Każdy sprzedawca energii elektrycznej ma swoje ceny ofert prądu. Każda firma, która zajmuje się obrotem energii, ma swoją stawkę na daną taryfę. Jedne z nich są bardziej korzystne, a drugie mniej. 

Oferty na energię elektryczną drożeją z wielu powodów. Wpływ na to mają między innymi niekorzystne warunki hydrologiczne, które wynikają z suszy. Przez ten czynnik ograniczona jest produkcja prądu z elektrowni wodnych.

Zgodnie z europejskim rynkiem giełdy, w którym Polska uczestniczy, kupno i sprzedaż energii może się odbywać zarówno w Polsce jak i za granicą. Jednak według obliga giełdowego, wytwórcy prądu muszą sprzedawać go na Towarowej Giełdzie Energii. 

Najtaniej wytworzona energia (z elektrowni wiatrowych i słonecznych) jest sprzedawana jako pierwsza. Następnie sprzedawana jest energia pozyskana ze źródeł węglowych i ostatecznie z najdroższych, czyli gazowych. Na rynku cenę prądu kształtuje najdroższa jednostka, która sprzedaje wytwarzaną energię. 

W sezonie letnim odnawialne źródła są w stanie wyprodukować dużą ilość energii, która zaspokaja część zapotrzebowania energetycznego. Ewentualne braki są wypełniane wówczas źródłem węglowym. Posiadacze OZE mogą sprzedać prąd za wyższą stawkę.

Niestety sezon zimowy nie jest aż tak łatwy. W wyniku mniejszej ilości słońca i wiatru, elektrownie odnawialnych źródeł energii nie produkują jej w wystarczającej ilości. Dlatego też wykorzystują energię wytworzoną z gazu. To ona w takiej sytuacji kształtuje cenę rynkową.

Podsumowując: Na cenę energii elektrycznej ma wpływ zapotrzebowanie na nią i wielkość jej produkcji z OZE. Im większy popyt na prąd i im mniejsza jest jej produkcja z odnawialnych źródeł, tym droższa produkcja energii a co za tym idzie, stawka po której jest sprzedawana.

Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach OZE 2022
źródło: https://www.cire.pl/strony/struktura-i-produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce

Jeżeli planujesz zmniejszyć swoje miesięczne rachunki za prąd, skorzystaj z porównywarki cen prądu i zmień sprzedawcę energii elektrycznej.

Sprawdź, jak kształtuje się cena za prąd w Polsce.

Jak zmniejszyć zużycie energii?

Metod na zmniejszenie zużycia energii jest wiele:

Pierwszą z nich jest montaż instalacji fotowoltaicznej

Zgłębiając temat fotowoltaiki, często można spotkać pojęcia takie jak: odnawialne źródła energii, falownik fotowoltaiczny, inwerter, magazyn energii, pompa ciepła. Mimo różnych od siebie nazw – wymienione urządzenia są ze sobą powiązane i w zestawieniu tworzą sprawny system, który pozwala odbiorcom uzyskać niezależność energetyczną.

Instalacja fotowoltaiczna daje swobodę korzystania z energii, równocześnie zapewniając możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności i ekologicznego jej pozyskiwania.

Warto wiedzieć

Korzystając z odnawialnych źródeł energii, jesteś w stanie zaoszczędzić. Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość generowania prądu z promieni słonecznych. Połączona z pompą ciepła lub magazynem energii, tworzy alternatywę, dzięki której nie będziesz musiał przejmować się ilością zużywanego prądu.

Jeżeli do instalacji fotowoltaicznej dołączysz magazyn energii, w którym możesz zatrzymać nadwyżkę energetyczną, stajesz się niezależny energetycznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracisz zbędnie danej ilości energii podczas przesyłu do sieci. Magazyny energii-ceny są różne, przeważnie zależą od jego pojemności i producenta.

Przy takim systemie istnieje również możliwość podłączenia pompy ciepła, która za pomocą wyprodukowanej energii ze słońca będzie ogrzewać Twój dom. Obecnie koszt pompy ciepła dla budynku o średniej wielkości wynosi od 35 do 80 tys. zł. 

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Nie wpływa na ilość energii elektrycznej, jaką otrzymuje odbiorca, ale pozwala znaleźć korzystniejszą ofertę cenową. 

Warto pamiętać, że taka zmiana nie wiąże się z żadnymi przerwami w dostawie energii, ani też nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji. Jest całkowicie darmowa.

Można jej dokonać online, cały proces jest bardzo prosty. Istnieje możliwość zdalnego dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. 

Aby zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, warto zacząć od porównania cen. Zanim podejmiesz decyzję – zweryfikuj oferty dostępne na rynku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie zużycia prądu jest zmiana żarówek tradycyjnych na LED

Żarówki LED są znacznie bardziej efektywne energetycznie niż żarówki tradycyjne i mogą zużywać nawet o 80% mniej energii.

Odłączanie ładowarek po godzinach pracy lub gaszenie po sobie świateł. Takie działanie może przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej w Twojej firmie. Ładowarki, nawet jeśli są wyłączone, nadal pobierają niewielką ilość energii elektrycznej, tzw. „moc bierną”. 

Pobór mocy biernej przez ładowarki i inne urządzenia elektryczne, takie jak telewizory czy komputery, nazywany jest „uciekającą mocą”.

Programatory: montaż programatorów do oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych pozwoli na automatyczne wyłączenie tych urządzeń po określonym czasie, co pozwoli zmniejszyć zużycie energii.

Podsumowanie


 1. W 2023 ceny energii elektrycznej wzrosną o ok. 30%.

 2. Na cenę energii elektrycznej składa się kilka istotnych czynników.

 3. Wzrost cen energii uzależniony jest od kilku czynników, m in.: wzrostu cen surowców energetycznych, inflacji.

 4. Najczęściej wybieraną grupą taryfową przez średnich przedsiębiorców jest grupa taryfowa B.

 5. Istnieje wiele skutecznych sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd w firmie. Jednym z nich jest wymiana zwykłego oświetlenie na ledowe.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy