Rynek mocy – co to jest i jak działa?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 17.03.2025 r.

Czy wiesz czym jest rynek mocy i jak funkcjonuje w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa rynek mocy, kto bierze w nim udział i w jaki sposób pomaga uniknąć blackoutów!

Czym jest rynek mocy?

Rynek mocy jest mechanizmem wprowadzonym w Polsce w 2018 roku. Ma on zapewnić stabilność dostaw energii elektrycznej, szczególnie w godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc w okresie przywołania na rynku mocy. 

Jest to system dodatkowy, który ma wesprzeć producentów energii, którzy dostają wynagrodzenie za sprzedaż energii elektrycznej oraz za gotowość do jej dostarczenia w określonym czasie. 

Dlaczego rynek mocy jest potrzebny?

Rynek mocy jest potrzebny, ponieważ wiele polskich elektrowni jest przestarzałych i wymaga modernizacji lub wyłączenia.

Można zaobserwować także wzrost zapotrzebowania na energię. Rozwój przemysłu oraz nowych technologii powoduje coraz większe zużycie prądu.

Odnawialne źródła energii takie jak wiatraki i panele słoneczne są dobrym źródłem niezależnej energii, jednak są zależne od zmiennych warunków pogodowych, więc niezbędna jest rezerwa mocy z konwencjonalnych elektrowni.

Rynek mocy zapobiega tzw. blackoutom, czyli awariom systemu elektroenergetycznego, a więc zwiększa bezpieczeństwo energetyczne.

Uzyskaj tani prąd dla firm!

Jak działa rynek mocy w Polsce?

Głównymi uczestnikami rynku mocy w Polsce są:

  • wytwórcy energii tacy jak elektrownie węglowe, gazowe oraz OZE z magazynami energii
  • Operator Systemu Przesyłowego (PSE), który organizuje aukcje i dba o stabilność systemu
  • odbiorcy przemysłowi, którzy mogą uczestniczyć w rynku energii jako podmioty redukujące zapotrzebowanie, czyli tzw. Demand Side Response
  • Urząd Regulacji Energetyki (URE), który nadzoruje rynek mocy w Polsce

Jak wygląda aukcja rynku mocy?

W aukcjach rynku mocy mogą brać udział tradycyjne elektrownie węglowe oraz gazowe, magazyny energii oraz odbiorcy przemysłowi, którzy mogą zmniejszać swoje zużycie na żądanie (DSR). Aukcja rynku mocy wygląda następująco:

W pierwszej kolejności odbywa się ogłoszenie aukcji przez Operatora Systemu Przesyłowego (PSE) na kilka lat przed okresem dostaw. 

Drugim krokiem jest licytacja dostępnej mocy – elektrownie oraz inne podmioty składają swoje oferty.

Przedostatnim krokiem jest podpisanie umów, w których wybrani zobowiązują się do zapewniania określonej mocy w określonych godzinach.

Na końcu dochodzi do dostawy i kontroli, a PSE monitoruje, czy podmioty wywiązują się z umowy.

Certyfikacja na rynku mocy – co to jest?

Certyfikacja jest procesem kwalifikacji jednostek do udziału w rynku mocy. Umożliwia sprawdzenie, które podmioty mogą zobowiązać się do dostarczania energii na rynku mocy w przyszłości.

W certyfikacji ogólnej mogą wziąć udział jednostki fizyczne wytwórcze istniejące i planowane, a także jednostki fizyczne redukcji zapotrzebowania oraz jednostki redukcji zapotrzebowania planowane, niezależnie od osiągalnej mocy.

Obowiązek udziału w certyfikacji ma każdy właściciel jednostki fizycznej wytwórczej o mocy co najmniej 2MW brutto. Wyjątkiem są jednostki na rynku mocy, które składają się z jednostek fizycznych wytwarzających rocznie więcej niż 30% energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.

Jakie są koszty związane z rynkiem mocy?

Jednym z ważniejszych kosztów jest opłata mocowa wprowadzona w 2021 roku, która jest doliczana do rachunków za prąd. Jej wysokość zależy od grupy odbiorców.

Dla gospodarstwa domowego stawka ryczałtowa w 2024 roku wynosiła 2,66 zł do 14,90 zł miesięcznie w zależności od zużycia. Dla firm opłata ta jest zależna od zużycia energii w godzinach szczytu.

Wprowadzenie rynku mocy zwiększyło koszty energii dla odbiorców, jednak miało na celu uniknięcie większych kosztów, które mogą być związane z blackoutami.

Sprawdź ile kosztuje megawatogodzina.

Jaka jest przyszłość rynku mocy w Polsce?

Obecnym wyzwaniem związanym z przyszłością rynku mocy są długoterminowe zobowiązania (nawet na 17 lat), które mogą blokować rozwój OZE i faworyzacja dużych elektrowni, choć Unia Europejska coraz mocniej naciska na eliminację wsparcia dla paliw kopalnych.

Możliwe jest stopniowe wygaszania rynku mocy po 2030 roku oraz większy udział OZE i magazynów energii. Możliwa jest również zmiana zasad aukcji, aby promować elastyczność zamiast paliw kopalnych.

Podsumowanie


  1. Rynek mocy w Polsce został wprowadzony w 2018 roku.
  2. Celem rynku mocy jest zapewnienie stabilności dostaw energii i zapobieganie blackoutom.
  3. W rynku mocy uczestniczą elektrownie, PSE, URE i odbiorcy przemysłowi. Moc licytowana jest w aukcjach, a wybrane podmioty do dostarczania określonej mocy elektrycznej.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy