Zastanawiasz się ile będziesz płacić za prąd prowadząc JDG? Chcesz obniżyć koszty prowadzenia jednoosobowej firmy? A może stresuje Cię myśl, czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą musisz zmienić taryfę prądu? Nie martw się! W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
Czego dowiesz się z artykułu?
Nie zawsze. Jeśli prowadzisz działalność w mieszkaniu lub w domu i Twoje zużycie prądu nie różni się znacząco od dotychczasowego, możesz pozostać przy taryfie gospodarstw domowych, np. G11, G12.
Problem pojawia się wtedy, gdy energia zużywana jest głównie w godzinach szczytu (np. jeśli prowadzisz pracownię w której zużywasz dużo prądu), albo gdy działalność generuje znacznie wyższe zużycie – wtedy Twój sprzedawca energii może wymagać zmiany taryfy na biznesową np. na C11, C12a lub C12b. Sprzedawcy energii elektrycznej mają prawo weryfikować, czy dana działalność prowadzona jest pod adresem objętym taryfą G i czy nie dochodzi do jej nadużywania w celach firmowych.
Zmiana na taryfę biznesową może jednak skutkować znacznie wyższymi kosztami.
Twoja umowa na dostarczenie energii elektrycznej powinna być dostosowana do charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Taryfy dla JDG można podzielić na dwie główne grupy:
Taryfy G dla gospodarstw domowych:
Taryfy C dla firm:
Koszty prądu przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od rodzaju taryfy, zużycia prądu, lokalizacji oraz sprzedawcy energii.
Pamiętaj jednak, że Urząd Regulacji Energetyki nie reguluje cen prądu dla firm, dlatego mogą się one znacznie różnić u każdego sprzedawcy.
Dla taryfy G przeznaczonej dla gospodarstw domowych w 2025 roku obowiązuje zamrożona cena maksymalna na poziomie 0,6212 zł/kWh.
Od października 2025 r. w taryfie G będzie obowiązywać cena na poziomie około 0,7774 zł/kWh, w zależności od sprzedawcy.
Axpo oferuje stałą cenę 0,4990 zł/kWh netto niezależnie od strefy. Obowiązuje ona przez cały dzień, bez podziału na strefy. Oferta ta skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw, także dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Ceny w taryfie C12a w firmie Energa różnią się w zależności od strefy:
W PGE ceny również są podzielone na strefy:
W Axpo – tak jak w przypadku C12a – istnieje jedna, uproszczona stawka: 0,4990 zł/kWh netto, bez podziału na strefy, co jest korzystne dla firm o stabilnym zużyciu energii.
Ceny w taryfie C12a w firmie Energa tak jak w przypadku taryfy C12a również różnią się w zależności od strefy:
W PGE cena w również jest zależna od podziału na strefy:
Do cen energii dochodzą także dodatkowe opłaty takie jak:
Dla jednoosobowej działalności gospodarczej zużywającej np. 1000 kWh miesięcznie, różnica między taryfą G a C może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie.
W 2025 roku jednoosobowa działalność gospodarcza może korzystać z zamrożonych cen prądu, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim Twoja firma musi być rozliczana według taryfy G, czyli tej przeznaczonej dla gospodarstw domowych.
Jeśli jednak Twoja działalność generuje znaczne zużycie energii i ewidentnie korzysta z niej w celach firmowych, np. do obsługi sprzętu lub maszyn, wówczas Twój sprzedawca energii może uznać, że warunki taryfy G nie są spełnione i odmówić zastosowania zamrożonej ceny.
Oprócz tego nie możesz mieć podpisanej umowy z tzw. ceną dynamiczną – to specjalny model rozliczeń, który wyklucza objęcie ceną maksymalną.
Przeczytaj! Rynek mocy – co to jest i jak działa.
Czy prowadzenie firmy w domu wpływa na rachunki za prąd?
Tak, i to znacząco. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w domu może zwiększyć zużycie energii nawet o 20–50%, w zależności od rodzaju Twojej działalności.
Jeśli wzrost zużycia jest widoczny, a Ty nadal będziesz korzystać z taryfy G, Twój sprzedawca energii może uznać to za złamanie warunków umowy.
Pamiętaj, że prowadząc firmę w domu możesz odliczyć część kosztów energii od podatku dochodowego.
Sprawdź jak wygląda produkcja prądu w Polsce.
Aby płacić mniej za prąd w swojej jednoosobowej działalności, przede wszystkim sprawdź czy istnieje dla Ciebie możliwość pozostania przy taryfie G.
Jeśli Twoja działalność ma charakter biurowy i nie powoduje dużego wzrostu zużycia, możesz zostać przy taryfie G.
Postaraj się zmniejszyć zużycie energii. Zamień urządzenia elektryczne na energooszczędne np. żarówki LED, urządzenia klasy A+++.
Unikaj włączania wielu urządzeń jednocześnie w godzinach szczytu. Stosuj listwy z wyłącznikiem i odłączaj całkowicie sprzęty, nie pozostawiając ich w trybie standby.
Pomyśl o założeniu fotowoltaiki. W JDG możesz korzystać z rozliczenia prosumenckiego w ograniczonym zakresie, a także odliczyć koszty inwestycji od podatku.
Rozważ zmianę sprzedawcy energii. Możesz porównać oferty na rynku. Niektóre firmy oferują lepsze warunki dla JDG, takie jak stałe ceny oraz niższe stawki nocne.
Skorzystaj z kalkulatora Switch Energy, porównaj nawet 50 ofert sprzedawców energii, wybierz najkorzystniejszą dla siebie i zyskaj tani prąd dla firm – dla JDG, a także dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw!
Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.