Ile kosztuje założenie pompy ciepła?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 14.05.2024 r.
Ile kosztuje założenie pompy ciepła

Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, dowiedz się, jakie są ceny dodatkowe, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Czy wiesz, ile kosztuje założenie pompy ciepła? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Ceny pomp ciepła

Ceny pomp ciepła różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. W tej przestrzeni należy wziąć pod uwagę: markę, model, rodzaj pompy ciepła (pompa ciepła powietrzna, gruntowa, wodna), wydajność, moc grzewczą, funkcje dodatkowe, a także koszty montażu. 

Widełki cenowe, w których można kupić urządzenie, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy przybliżone ceny pomp ciepła na rynku:

Pompy ciepła powietrzne:

Ich cena oscyluje w granicach od 8 000 zł do 30 000 zł.

Pompy ciepła gruntowe (ziemne):

Pionowe kolektory gruntowe: od 20 000 zł do 40 000 zł.

Płaskie kolektory gruntowe: od 25 000 zł do 45 000 zł.

Pionowe sondy geotermalne: od 30 000 zł do 50 000 zł.

Poziome pętle gruntowe: od 20 000 zł do 35 000 zł.

Pompy ciepła wodne (wodne/wodne):

Ich cena zależy od rodzaju systemu wodnego, który jest dostępny w okolicy, kosztów infrastruktury oraz kosztów pozwolenia na korzystanie z wody gruntowej.

Pompy ciepła hybrydowe (łączące pompę ciepła z innym systemem grzewczym, np. gazowym).

Cena: od 15 000 zł do 30 000 zł, w zależności od typu pompy ciepła i jej mocy. Pamiętaj, że powyższe ceny są jedynie przybliżone i mogą się różnić zależnie od producenta, a także od dodatkowych funkcji. Przed podjęciem decyzji o zakupie skonsultuj się z profesjonalistą i uzyskaj konkretne wyceny dla swojego urządzenia.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Jeśli planujesz zakup pompy ciepła, to prawdopodobnie najistotniejszą kwestią, na którą zwrócisz uwagę przed wykonaniem działań, będzie kalkulacja ostatecznej ceny urządzenia wraz z montażem. 

Ile kosztuje sama instalacja fotowoltaiki? Musisz wiedzieć, że koszt montażu urządzenia zależy od jego typu, lokalizacji, złożoności instalacji, a także wybranej firmy, która będzie przeprowadzać takie działanie.

Średni koszt montażu pompy ciepła wynosi od 5 000 do 10 000 tysięcy złotych. Za chwilę wymienimy dla Ciebie kilka czynników, które mogą wpłynąć na koszt działań. Typ urządzenia znacząco wpływa na wysokość ceny montażu. Może on zależeć od rodzaju dolnego źródła ciepła pompy. Dlaczego? Bo działania potrwają tak długo, jak będzie tego wymagać stopień skomplikowania montażu. Na przykład instalacja gruntowych pomp ciepła może być droższa ze względu na większą złożoność elementów. 

Lokalizacja instalacji to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę w przypadku ceny montażu pompy ciepła. Jeśli miejsce montażu jest trudno dostępne, działania się wydłużą. W niektórych przypadkach należy używać konstrukcji wsporczych, które również generują większy koszt instalacji.

Natomiast jeżeli instalacja wymaga dodatkowych prac, takich jak prace przyłączeniowe, prace ziemne czy modernizacja istniejących instalacji grzewczych, koszt montażu może wzrosnąć. Na cenę takich działań duży wpływ będą też mieć firmy montażowe. Firmy o dobrych opiniach mogą pobierać wyższe stawki za swoje usługi, ale często oferują również lepszą jakość wykonania i co bardzo ważne – gwarancję.

Warto wiedzieć

Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła zawsze warto zasięgnąć wyceny od kilku różnych firm montażowych i porównać oferty. Dobrze jest również zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie klientów, które dotyczą wybranej firmy, aby mieć pewność, że praca zostanie wykonana solidnie i profesjonalnie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Dokładna cena pompy ciepła nie jest jednoznaczna. Różnorodność wynika z konkretnych warunków i potrzeb klienta. Poniżej wymieniamy najważniejsze kwestie:

Moc grzewcza – bardzo ważny parametr, który określa zdolność urządzenia do oddawania ciepła pomieszczeniu. Im większa moc grzewcza, tym wyższy koszt urządzenia. Istnieje wiele różnych marek i modeli pomp ciepła na rynku, które różnią się ceną w zależności od jakości, technologii, wydajności i dodatkowych funkcji.

Niektóre urządzenia mogą mieć wbudowane systemy zarządzania energią, czytniki energii, a także dodatkowe funkcje, które generują wyższą cenę.

Kolejną ważną kwestią jest koszt serwisu i konserwacji urządzenia. Mogą się one różnić w zależności od producenta urządzenia i modelu. Są też dotacje i ulgi podatkowe. To programy wsparcia finansowego dla osób, które chcą zainwestować w pompę ciepła, co może obniżyć całkowity koszt inwestycji.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działań, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładną wycenę i najlepiej dopasowane rozwiązanie.

Pompa ciepła a fotowoltaika – dlaczego warto połączyć te dwa źródła?

Połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym to korzystne rozwiązanie z kilku ważnych powodów. Jednym z nich jest zrównoważony bilans energetyczny. O co tak dokładnie chodzi? Pompa ciepła zużywa energię elektryczną do pracy. Wykorzystuje ją do przenoszenia ciepła z jednego źródła do innego, co czyni ją bardziej efektywną niż tradycyjne systemy grzewcze.

Korzystanie z prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne zmniejsza zużycie energii, która pochodzi z kopalnych źródeł paliw. Takie działanie przyczynia się do zrównoważonego bilansu energetycznego. 

Oszczędności finansowe to kolejny, istotny atut, który przemawia za połączeniem dwóch urządzeń. Instalując system fotowoltaiczny, możesz produkować własną energię elektryczną z darmowego i odnawialnego źródła – słońca. Wykorzystując tę energię do zasilania pompy ciepła, zmniejszysz miesięczne rachunki za prąd lub nawet całkowicie uniezależnisz się od jej zewnętrznych dostawców.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, w połączeniu z efektywnym systemem grzewczym – pompą ciepła, przyczynia się też do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz innych zanieczyszczeń powietrza. To istotny krok w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi i ochrony środowiska.

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że dzięki takiej instalacji, możesz też osiągnąć większą niezależność energetyczną? Dzięki temu, że produkujesz własną energię elektryczną, jesteś mniej zależny/zależna od zewnętrznych dostawców, a także mniej narażony/narażona na wahania cen energii elektrycznej na rynku.

Instalacja pompy ciepła – jak zbić cenę?

Niezależnie od tego, czy jesteś klientem indywidualnym, czy biznesowym, możesz skorzystać z wielu przydatnych praktyk, za pomocą których obniżysz miesięczną cenę urządzenia. Porównanie ofert jest jedną z nich. 

Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, zbierz oferty od kilku różnych firm, które zajmują się montażem pomp ciepła. Porównaj ceny, zakres usług i opinie klientów, aby wybrać najlepszą opcję. Taką możliwość da Ci bezpłatna porównywarka cen energii elektrycznej, Switch Energy. Używając tego narzędzia, w 3 minuty porównasz kilka ofert jednocześnie. 

Oczywiście przed podpisaniem umowy, upewnij się, że decydujesz się na wszystkie elementy, które zostały zapisane w dokumencie. Niektóre firmy mogą oferować niższą cenę, pomijając przy tym pewne usługi lub używając tańszych materiałów. Taki stan rzeczy może się odbić na efektywności i żywotności instalacji.

Skorzystaj z dofinansowania. Istnieje wiele programów rządowych, w ramach których można uzyskać dotację. Czyste Powietrze, Mój Prąd 6.0, Moje Ciepło. Sprawdź, który program będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i wypełnij wniosek.

Pompy ciepła – firmy montażowe 

Na rynku istnieje duży wybór firm sprzedażowych. Każda z nich może mieć inny cennik, a także inne urządzenia o różnej funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze firmy sprzedażowe:

Viessmann: Niemiecka firma, która specjalizuje się w systemach grzewczych, w tym w pompach ciepła. Oferuje szeroki wybór urządzeń i usług, w tym montaż, serwis i wsparcie techniczne.

Daikin: Jeden z wiodących producentów systemów klimatyzacyjnych i grzewczych na świecie, w tym pomp ciepła. Firma oferuje wysokiej jakości produkty oraz usługi montażu i serwisu.

Stiebel Eltron: Niemiecka firma znana z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie grzewczą, w tym pomp ciepła. Oferuje różnorodne modele pomp ciepła oraz usługi montażu i serwisu.

Panasonic: Światowy lider w produkcji różnorodnych urządzeń elektronicznych, w tym pomp ciepła. Firma oferuje zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz usługi montażu i wsparcia technicznego.

Nibe: Nibe to szwedzki producent systemów grzewczych, w tym pomp ciepła. Firma oferuje szeroki wybór urządzeń oraz kompleksowe usługi montażu, serwisu i wsparcia technicznego.

Ecoforest: Hiszpańska firma, która specjalizuje się w produkcji pomp ciepła opartych na technologii geotermalnej oraz powietrznej. Oferuje innowacyjne rozwiązania oraz usługi montażu i serwisu.

Wilo: Niemiecka firma znana głównie z produkcji pomp wody, ale oferuje także pompy ciepła oraz usługi montażu i serwisu.

Podsumowanie

  1. Pompa ciepła to dobry sposób na obniżenie rachunków za energię zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.
  2. Powietrzne pompy ciepła to najłatwiejszy typ instalacji do montażu. 
  3. Montaż pompy ciepła – jej koszt zależy od typu, mocy i funkcjonalności urządzenia. 
  4. Jeżeli chcesz wykonać instalację pompy ciepła, pomyśl dodatkowo o fotowoltaice. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz oszczędność środków i całkowitą niezależność energetyczną.
  5. Jeśli chcesz obniżyć miesięczną cenę energii elektrycznej, skorzystaj z porównywarki sprzedawców energii Switch Energy.
Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy