Energia odnawialna – dotacje dla firm

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 25.08.2023 r.
energia odnawialna dotacje dla firm

Energia odnawialna i dotacje dla firm to w ostatnim czasie bardzo popularne tematy. W Polsce w ramach transformacji energetycznej powstaje coraz więcej źródeł OZE, a także programów dofinansowujących takie inwestycje. Z pomocy korzystają również właściciele firm. W artykule opisujemy możliwości, z których mogą korzystać przedsiębiorcy, a także ogólny stan zielonej energii w Polsce.

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwie?

Jak podała Agencja Rynku Energii, do 2022 roku produkcja energii z odnawialnych źródeł w Polsce wzrosła o 125%, w porównaniu do ubiegłego roku. Takie zmiany są podyktowane transformacją energetyczną, która ma na celu poprawić stan sieci elektroenergetycznych, a także zmodyfikować gospodarkę, aby stała się bardziej efektywna.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Politykę energetyczną Polski do 2040 r., w latach 2021-2040 transformacja może kosztować nawet 1,6 bln zł.

Warto wiedzieć

Polityka energetyczna Polski 2040 r. to dokument strategiczny, który został opublikowany przez Radę Ministrów 2 lutego 2021 r. Zawiera on jasną strategię Polski w zakresie Transformacji energetycznej. Dokument jest wyznacznikiem dla samorządów, przedsiębiorców, a także obywateli, którzy chcą podejmować działania w celu dążenia do niskoemisyjności.

W kontekście transformacji energetycznej najważniejszą kwestią jest zachowanie niezależności państwa od paliw kopalnych, a także zmniejszenia krajowego zużycia energii elektrycznej. Takie działania obniżą cenę energii, pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także zmniejszą ilość CO2 emitowanego do atmosfery.

A zatem, w jaki sposób uzyskać wszystkie wyżej wymienione założenia? Można to zrobić, inwestując w odnawialne źródła energii oraz wdrażając je w firmach. 

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 49,6% PKB w Państwie. Oznacza to, że ich kondycja ma bardzo duży wpływ na ogólny stan polskiej gospodarki. Wdrażanie odnawialnych źródeł energii w firmach jest dobrą metodą, która umożliwi im dużą oszczędność gotówki oraz da szansę na optymalizację budżetu. 

Skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej i znajdź ofertę dopasowaną do swoich potrzeb.

Energia odnawialna w Polsce – jakie są korzyści dla przedsiębiorców?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Schneider Electric, wiele małych i średnich przedsiębiorstw bardzo chętnie wdrażają odnawialne źródła energii w swoich firmach. 

Korzyści korzystania z OZE dla sektora MŚP

 • Zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.
 • Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
 • Zyskanie niezależności energetycznej. 
 • Zwiększenie autokonsumpcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów i generowania emisji CO2.
 • Odpowiedzialne społecznie budowanie wizerunku firmy.
 • Zoptymalizowanie wydatków w budżecie firmy. 
 • Możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w przedsiębiorstwie.
korzyści korzystania z OZE dla sektora MŚP

Należy stworzyć infografikę, bazując na powyższej. Kolorystyka zgodna z kolorami brandu. Tło (białe, lub nawiązujące do kolorów brandu, pozostawiam to Tobie:)). Chodzi o to, aby całość wyglądała estetycznie, lekko, była spójna z poprzednimi infografikami i zawierała elementy charakterystyczne marki. 

Świadomi przedsiębiorcy doskonale rozumieją, czym jest rozsądne zarządzanie budżetem firmy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że finanse bezpiecznie jest lokować w kilku źródłach. Taki zabieg nazywa się dywersyfikacją. Działanie ma na celu uodpornić budżet od hipotetycznych zawirowań gospodarczych na różnych rynkach. Każdy wie, że bezpieczeństwo finansowe jest ważne i wpływa na komfort i jakość prowadzenia firmy.

Co zrobisz z gotówką, jeżeli zaoszczędzisz na rachunku za enegrię? Warto mieć taki plan podczas zmiany sprzedawcy energii, czyli firmy sprzedażowej, lub montażu instalacji fotowoltaicznej. Przy takich działaniach to bardzo prawdopodobny scenariusz, który może sięgnąć nawet 40% oszczędności w Twojej firmie.

Rynek jest nasycony dużą ilością firm i oferowanych przez nie usług, w związku z czym konkurencyjność jest bardzo duża. Jeżeli prowadzisz swoją firmę, koniecznie musisz pamiętać o tym, że aby sprzedać swoje usługi, należy wyróżnić się spośród konkurencji. Aby to zrobić, należy budować wizerunek swojej firmy, a także odpowiednią ją obrandować. Takie działania sprawią, że to właśnie Twoja firma lub usługa zapadnie klientowi w pamięć. 

Jednym z narzędzi, które często są wykorzystywane w takich działaniach jest CSR, czyli budowanie wizerunku firmy jako odpowiedzialnej społecznie. Wdrożenie w firmie odnawialnych źródeł energii takich, jak fotowoltaika, czy pompy ciepła, jest dobrą okazją do tego, aby zakomunikować o redukcji emisji CO2 do atmosfery. 

Jakie są rodzaje źródeł odnawialnej energii?

Prąd z odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym stanowi blisko 40%. 

Istnieje wiele źródeł, które bazują na niewyczerpalnych zasobach. Wszystkie zapewniają redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To, co je różni, to zakres wyczerpywalności zasobów i cena ich pozyskiwania. 

Energia odnawialna – przykłady

Wiele osób zadaje pytanie: jakie są źródła energii? Aby usystematyzować tę wiedzę, przygotowaliśmy krótki, lecz merytoryczny opis wszystkich możliwych przykładów. A zatem, w naturze występują następujące źródła energii odnawialnej:


 • Energia wiatrowa

Ten rodzaj energii jest pozyskiwany z elektrowni wiatrowych na morzu lub na lądzie. Wiatraki przekształcają kinetyczną energię w elektryczną. Farma wiatrowa składa się z turbin. Ich budowa to 3 elementy: wirnik zbudowany z łopat, wieża i gondola z generatorem. Wiatr wprawia w ruch łopaty, zaczynają się obracać. Energia kinetyczna przekształcana jest wówczas w mechaniczną. Następnie transportowana jest ona do generatora, który zamienia energię mechaniczną w elektryczną. 

Energia w takiej postaci jest transportowana do sieci. Produkcja energii elektrycznej z wiatru jest jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania. W Polsce farmy wiatrowe stanowią 36% zainstalowanej mocy energii z odnawialnych źródeł.


 • Energia słoneczna

Energia słoneczna może być wykorzystywana do produkcji energii cieplnej (za pośrednictwem kolektorów słonecznych) lub energii elektrycznej (za pomocą paneli fotowoltaicznych).

Z fotowoltaiki w Polsce skorzystało już blisko 1,2 mln Polaków. Jest to najczęściej wybierane źródło pozyskiwania energii w kontekście źródeł odnawialnych. Pozyskiwany w taki sposób prąd stanowi 55% zainstalowanej mocy energii z OZE.


 • Energia biomasy

Biomasa to nic innego, jak substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Podlegają one biodegradacji. Istnieją trzy rodzaje biomasy. Jest to biomasa gazowa (tzw. biogaz), ciekła (tzw. biopaliwa), a także stała (rośliny, drewno).

W biomasie kumuluje się energia słoneczna. Istnieje możliwość przekształcenia jej w energię, która będzie się nadawać do ponownego, efektywnego wykorzystania. Taki stan można uzyskać, spalając biomasę. Najpopularniejszą energią, pozyskiwaną z biomasy, jest energia cieplna, a także coraz częściej produkowana – energia elektryczna.


 • Energia wodna

Jest to źródło, które ma duży potencjał energetyczny. Energia elektryczna pozyskiwana jest za pomocą siły przepływającej wody. Ruch wody generuje energię kinetyczną. Systemy spiętrzeń, zapór, strumieni i turbin zbierają go i energia kinetyczna jest zamieniana w energię elektryczną.

Regularna zmiana poziomu wody na skutek pływów morskich, również jest wykorzystywana. Energia pożytkowana jest za pomocą elektrowni pływowych.


 • Energia geotermalna

To jeden z najtrudniej pozyskiwanych odnawialnych źródeł, ponieważ jej złoża znajdują się pod ziemią. Taka energia pochodzi z wnętrza ziemi. Taka energia pozyskiwana jest z ciepła wody i skał, które znajdują się pod jej powierzchnią.

Aby uzyskać dostęp do zasobów, należy wykonać odwierty, z których pobiera się zasoby. Woda z wnętrza ziemi kierowana jest do urządzenia, które nazywane jest wymiennikiem ciepła. Z energii geotermalnej można pozyskiwać zarówno energię elektryczną, jak i energię cieplną. 

Dotacje na rozwój odnawialnych źródeł energii dla przedsiębiorców 

Ze względu na wyżej wymienioną transformację energetyczną rząd wprowadził dotacje do odnawialnych źródeł energii. Jest to forma wsparcia, która ma pomóc zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom indywidualnym w inwestycję i wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii odnawialnej.

Proces zmian w gospodarce energetycznej regulowany jest za pośrednictwem ustawy OZE z 2015 roku. Określa ona kwestię zasad i warunków wytwarzania biopłynów, biogazu rolniczego, a także energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. 

Ustawa cały czas jest uaktualniana. W 2021 roku została podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy, która włączyła dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej do polskiego prawa. Nowe regulacje dotyczą klastrów energii, modernizacji odnawialnych źródeł energii, a także ulepszeń zasad rozwoju OZE, tak, aby były podobne do działań ogólnoeuropejskich. 

Podmiot, który jest regulatorem w kwestii programów dofinansowujących, to: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może skorzystać z dotacji?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, dotacje OZE to temat, z którego mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni jak i biznesowi. Energia odnawialna w Polsce cały czas się rozwija. Ekologiczne źródła energii to klucz do niezależności energetycznej zarówno przedsiębiorców jak i całego państwa.

W tym artykule skupimy się na dotacjach dla klientów biznesowych. Poniżej zamieszczamy aktualne dofinansowania OZE, z których możesz skorzystać w 2023 roku.

Aktualne dofinansowania OZE 2023


 • Energia Plus

Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii. To już IV nabór wniosków o dofinansowanie. Należy je składać od 01.02.2023 r. do 13.12.2024 r. 

Dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki lub dotacji. Maksymalna kwota pożyczki ma objąć do 85% kosztów kwalifikowanych. W ramach dotacji maksymalnie można dostać do 50% kosztów kwalifikowanych. Z programu mogą skorzystać przedsiębiorcy, o których mowa w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

W ramach programu można dostać dofinansowanie na takie działania, jak:

 • poprawa efektywności energetycznej,
 • ograniczenie szkodliwej emisji do atmosfery,
 • budowa jednostek wytwórczych energię,
 • rozbudowa i modernizacja instalacji elektrycznych i urządzeń przemysłowych,
 • rozbudowa albo modernizacja rozbudowy sieci ciepłowniczych.

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

 • osoby prawne,
 • osoby fizyczne,
 • wspólnicy spółki cywilnej,
 • jednostki organizacyjne

 • Program FENIKS

Jest to program, który jest realizowany w latach 2021–2027. Budżet Programu to ponad 24 mld euro. Taka kwota ma być przeznaczona na projekty środowiskowe, transportowe i energetyczne, a także na wsparcie kultury i ochrony zdrowia.

Głównym założeniem programu jest poprawa warunków rozwoju kraju za pośrednictwem budowy infrastruktury technicznej i społecznej. Działania mają być podejmowane zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Za pomocą działań ma zostać obniżona emisyjność gospodarki, ma zostać poprawiony system transportowy na bardziej bezpieczny i przyjazny środowisku.

FENiKS oferuje pomoc m.in. dla przedsiębiorstw pomoc w formie instrumentów finansowych i łączących finansowanie zwrotne i dotacyjne, a także dotacje.


 • Gwarancja Biznesmax

To program dla mikro, małych i średnich firm, który daje gwarancję spłaty kredytu udzielanego z Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dzięki programowi można otrzymać dotacje dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Dotacja refunduje zapłacone odsetki. 

Korzystając z programu, możesz zabezpieczyć kredyt zaciągnięty na innowacyjne przedsięwzięcia z efektem ekologicznym. Maksymalne zabezpieczenie kwoty zaciągniętego kredytu może wynieść 80%. Dodatkowo można uzyskać dopłatę do oprocentowania. Nabór realizowany jest przez BGK.

Warto wiedzieć

Bank Gospodarstwa Krajowego Jest to bank państwowy, który całkowicie należy do Skarbu Państwa. Powołano go ustawą do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych, a także programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.


 • Premia termomodernizacyjna

Z programu mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. 

Dzięki tej dotacji można dostać dofinansowanie zaciągniętego kredytu. Można dostać dofinansowanie 31% kosztów przedsięwzięcia. Realizowany nabór jest stały. Działa za pomocą BGK, a także komercyjnych banków partnerskich.


 • Przemysł energochłonny – OZE

Główny cel programu, to zmniejszenie emisyjności energochłonnych branż polskiego przemysłu poprzez zwiększenie źródeł wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. 

W ramach programu jest udzielane dofinansowanie na takie inwestycje jak: budowa lub przebudowa jednostek wytwórczych energię z OZE, dofinansowanie zakupu magazynu energii. Wnioski należy składać od 25.11.2022 r. – 10.05.2023 r.

Warunkiem przyznania dofinansowania jest wykorzystanie więcej, niż 80% energii na cele własne.

Ważne

Aby dostać dofinansowanie na magazyn energii, bezwzględnym warunkiem jest połączenie go ze źródłem energii, realizowanym w ramach inwestycji.


 • Program FENG “Zazielenienie przedsiębiorstw”

Jest to fundusz unijny, który obejmuje działania na lata 2021–2027. Kwota dofinansowania w tym programie maksymalnie może stanowić 100% kosztów. Budżet na działania wynosi 741 mln zł. 

Jest to program, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy. Głównym celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw. Składa się z IV priorytetów: ze wsparcia środowiska przyjaznego innowacjom, zazielenianie przedsiębiorstw, pomoc techniczna i wsparcie dla firm. 

Przedsiębiorstwa w tym programie będą mogły dostać nawet 4,7 mld euro dofinansowania na nowoczesne technologie, a także badania. 


 • KPO „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”

Głównym celem programu jest ograniczenie negatywnego wpływu gospodarki na środowisko oraz dbałość o bezpieczeństwo energetyczne i ekologiczne kraju. 

Program zapewnia bezzwrotne dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw i placówek oświatowych. 

W ramach programu wsparcie dofinansowujące instalacje OZE ma wynieść 97 mln zł. 437 mln euro ma zostać przeznaczone na budowę terminali portowych dla energetyki wiatrowej. 300 mln euro ma wynosić kwota przeznaczona na rozwój sieci elektroenergetycznych. 300 mln euro to budżet, który mają uzyskać firmy na redukcję gazów cieplarnianych i inwestycję w OZE.


 • Białe certyfikaty (System obrotu wyznacza efektywność energetyczną)

Jest to system, który został wprowadzony za sprawą ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej. Ma on na celu poprawę sytuacji energetyczne państwa. Białe certyfikaty można kupić na Rynku Praw Majątkowych, zarządzanym w ramach TGE. 

Takiej transakcji mogą dokonać inwestorzy (firmy energetyczne), którzy ustawowo powinni planować i wdrażać modernizacje doprowadzające do oszczędności energii ostatecznej. 

Certyfikat jest przyznawany przez Prezesa URE, po przeprowadzeniu audytów efektywności energetycznej. Po dokonaniu modernizacji białe certyfikaty trafiają na TGE, gdzie podlegają obrotowi. Kwoty uzyskane ze sprzedaży mogą pokryć część poniesionych kosztów. 

Ważne

Za system białych certyfikatów odpowiedzialny jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Publikuje on informacje o wydanych certyfikatach w rejestrze świadectw efektywności energetycznej za pomocą publikacji w Biuletynie Informacji publicznej Urzędu Regulacji Energetyki.

Energia odnawialna a sytuacja klimatyczna

Wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze powoduje globalne ocieplenie. Ono natomiast niesie za sobą dużo gorsze konsekwencje, które zaburzają funkcjonowanie całego ekosystemu. Jednym z takich następstw są coraz częstsze opady.

Duża ilość nadmiernych emisji CO2 do atmosfery prowadzi do globalnego ocieplenia, co wpływa na topnienie lodowców na Antarktydzie, na zwiększenie poziomu wód gruntowych, a także na zmianę warunków klimatycznych. Wszystkie te kwestie niezbyt dobrze wpływają na poprawne funkcjonowanie gospodarki.

Dlatego, aby zapobiec nadmiernej emisji CO2 do atmosfery, należy przede wszystkim zmniejszyć liczbę elektrowni węglowych w państwie, liczbę pieców opałowych na węgiel lub biopaliwa, a także na gaz. W takim przypadku idealną sytuacją byłoby wdrożenie pozyskiwania energii w większości z odnawialnych źródeł. 

Całkowita zmiana oczywiście nie jest możliwa, chociażby ze względu na to, że w polskim miksie energetycznym energia z OZE zajmuje 37%. Aby całkowicie wyeliminować wyżej wymienione paliwa, należałoby blisko czterokrotnie zwiększyć liczbę dotychczas wykorzystywanych zasobów OZE, a to wiązałoby się z ogromnymi kosztami.

Natomiast stopniowy rozwój odnawialnych źródeł energii i wprowadzanie zmian energetycznych w państwie jest w stanie powoli modyfikować i zmieniać gospodarkę elektroenergetyczną. Główne kwestie, które są ważne w tym temacie, to niezależność i bezpieczeństwo energetyczne gospodarki.

Podsumowanie


 1. Warto inwestować w OZE w przedsiębiorstwach, ponieważ wpływa to na poprawę ich budżetu i ogólnej kondycji gospodarki.

 2. Główną korzyścią użytkowania energii z odnawialnych źródeł jest uzyskanie niezależności energetycznej i redukcja emisji CO2.

 3. Do najczęściej wykorzystywanych źródeł energii z odnawialnych źródeł w Polsce są farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

 4. W ramach transformacji energetycznych rząd wprowadził wiele programów, które dofinansowują przedsiębiorstwa.

 5. Wykorzystywanie OZE jest bardzo ważne dla poprawy sytuacji gospodarczej i energetycznej.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy