Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną?

Autor: Switch Energy · Opublikowano: 21.08.2023 r.
Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną

Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną? W ostatnich latach to popularny temat. Obecnie oszczędzają już wszyscy. Zarówno odbiorcy energii każdej kategorii, jak i instytucje rządowe. W artykule nakreślamy kwestię zużycia energii elektrycznej w Polsce i podpowiadamy, w jaki sposób działać, aby skutecznie zaoszczędzić.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną

Pierwszym i chyba najważniejszym argumentem, który wyjaśnia, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną, jest jej cena. Na rynku energii popyt generuje podaż. Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym większa jej produkcja m in. w elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym, a co za tym idzie, większe koszty. 

Energia produkowana jest z węgla, paliw kopalnych i z odnawialnych źródeł energii. W pierwszej kolejności sprzedawane są zasoby z OZE. Oznacza to, że im więcej energii jest zużywane, tym wyższa cena jej produkcji i sprzedaży. 

Kolejna kwestia to emisja dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku wytwarzania energii. Ma ona ogromny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Nadmiar prowadzi do wywołania kwaśnych deszczy, które również są szkodliwe. Poniżej przedstawiamy statystyki, które obrazują wielkość wyemitowanego CO2 do atmosfery w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat. 

Suma emisji CO2 do atmosfery – Polska
2011342 690 143
2012335 600 480
2013330 870 231
2014319 825 369
2015323 288 645
2016337 042 709
2017353 545 518
2018352 934 612
2019335 574 768
2020320 397 288
źródło: https://ec.europa.eu/

Z roku na rok suma emisji się zmniejsza. Jest to oznaka wdrażania działań, które prowadzą do transformacji energetycznej państwa. Są to dofinansowania wymiany pieców węglowych, czy montażu fotowoltaiki lub pomp ciepła.

Bezpieczeństwo energetyczne państwa. To kolejna, bardzo ważna kwestia. Im więcej energii elektrycznej Polska kupuje na rynku zagranicznym, tym bardziej jest narażona na wyższe ceny zakupu i uniezależnienie od państw zewnętrznych. 

Polska wewnętrznie nie jest w stanie samoistnie produkować tak dużych ilości energii. Natomiast w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na prąd będzie mniejsze, ceny nie będą wzrastać z powodu dodatkowych kosztów energii elektrycznej.

Niższe zużycie energii to również mniejsza eksploatacja źródeł naturalnych, takich jak: węgiel, ropa i gaz. 

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób obniżyć cenę prądu, skorzystaj z porównywarki cen energii. Dowiedz się, jakie ceny mają inni sprzedawcy i wybierz najlepszą.

Co warunkuje cenę energii?

Na cenę prądu wpływa bardzo wiele czynników. Między innymi te wyżej wymienione. Czyli ważną kwestią jest wolumen zużycia energii w państwie, albo cena surowców energetycznych (gaz, węgiel), z których produkowana jest energia.

Poza tym na wysokość ceny prądu wpływa również koszt uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS.

Cena energii w 2023 roku

W 2023 roku cena energii elektrycznej poszybowała w górę. Oczywiście rząd przygotował kilka alternatyw, które mają chronić odbiorców energii przed horrendalnymi kwotami. Było to na przykład zamrożenie cen prądu. 

Za sprawą ustawy o mrożeniu cen energii, stawki zostały zatrzymane na poziomie 693 zł/MWh. W lipcu 2023 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wprowadzono nowe przepisy, za sprawą których ma zostać rozszerzona ochrona przed podwyżkami szerszej grupy odbiorców, a także wprowadzenia składki solidarnościowej dla podmiotów, które działają w sektorze węglowym.

Regulacja będzie dotyczyć również odbiorców energii elektrycznej dla klientów indywidualnych, a także cen maksymalnych dla samorządu terytorialnego, podmiotów publicznych, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Zostanie również podwyższony limit zużytego prądu, dzięki któremu będzie można skorzystać z niższych stawek energii elektrycznej.

Warto wiedzieć

Limit zużycia energii dla gospodarstw domowych ma zostać podniesiony do 3 tys. kWh.

Poza ustawami, które dotyczą mrożenia cen energii, średnia cena pierwszego kwartału 2023 r. ukształtowała się na poziomie 889,69 zł. Drugi kwartał zaskoczył. Wysokość średniej ceny spadła do wysokości 784,02 zł/MWh. 

Średnie zużycie prądu w Polsce

Średnie zużycie energii elektrycznej w Polsce w 2022 roku wyniosło 175 TWh. W 2020 roku wolumen zużycia osiągnął liczbę 173 583 GWh. Natomiast w kwietniu 2023 krajowe zużycie energii elektrycznej wyniosło 13,26 TWh. 

Czy warto oszczędzać prąd?

Energia elektryczna odgrywa bardzo ważną rolę na świecie. W dużej mierze potrzebuje jej gospodarka, ale również człowiek do codziennego funkcjonowania. 

Jeżeli oszczędzasz energię, ograniczasz swoje miesięczne wydatki. Dzięki temu zaoszczędzoną gotówkę możesz przeznaczyć na rozwój swojej firmy.

Poza tym skutkiem rozwoju gospodarczego i technologicznego jest nieustannie rosnące zapotrzebowanie na prąd. Dlatego rozsądnie oszczędzaj energię elektryczną, aby nie hamować dalszego rozwoju gospodarki. 

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, gorąco zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej, a także do tego, aby korzystać z niej mądrze. 

Nawyki, które możesz wdrożyć w życie, aby zaoszczędzić

Zastanawiasz się, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną i w jaki sposób możesz zmniejszyć swój rachunek za prąd? Mamy dla Ciebie sporą liczbę podpowiedzi na sposoby oszczędzania energii:  

 • Gaś światło, jeżeli dodatkowe oświetlenie nie jest Ci potrzebne.
 • Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne.
 • Odłączaj urządzenia elektryczne z kontaktu, jeśli nie są Ci potrzebne.
 • Nie pozostawiaj urządzeń elektronicznych w trybie czuwania.
 • Śledź rynek energetyczny, zmień sprzedawcę energii elektrycznej.
 • Korzystaj z programów, dzięki którym możesz uzyskać dofinansowanie inwestycji.

Stosując, chociaż część wyżej wymienionych zasad jesteś w stanie uzyskać niższe zużycie prądu. Wiesz już, którą z metod jesteś w stanie wdrożyć jako pierwszą?

Czym są klasy energetyczne?

Jeżeli wybierasz sprzęt RTV i AGD do swojego domu, lub firmy, przydatną wiedzą jest informacja na temat klas energetycznych. Są to oznaczenia zamieszczone na etykietach energetycznych. 

Zawierają informacje na temat podstawowych parametrów urządzenia, np. o zużyciu energii, lub o poziomie hałasu. Jest to wymóg Unii Europejskiej, dzięki któremu użytkownik ma możliwość porównania różnych urządzeń.

System etykiet efektywności energetycznej został wprowadzony 2011 lipca przez unijną dyrektywę ELD 92/75/WE. 

Klasy efektywności energetycznej określane są literami od A do G. Klasa A jest umieszczana na zielonym pasku i oznacza najbardziej efektywne urządzenie, a klasa G najmniej efektywne. 

W grudniu 2010 roku na lodówkach, zmywarkach, pralkach i telewizorach wprowadzono  dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ i A+++. Liczba plusów określa najbardziej efektywne energetycznie urządzenie. 

klasy energetyczne

Taryfa a rachunek za prąd

Czy wiesz, że wysokość Twojego rachunku za prąd zależy od rodzaju taryfy, z której korzystasz? Każdy sprzedawca energii ma inne oferty cenowe w danej taryfie. 

Jeśli nie wiesz, czy Twoja taryfa jest w 100% korzystna, porównaj ceny energii elektrycznej u różnych sprzedawców. Jeśli nie chcesz przeznaczać tyle czasu na research i ręczne szukanie ofert, możesz skorzystać z urządzenia, które Ci w tym pomoże. 

Porównywarka cen energii elektrycznej Switch Energy dopasuje dla Ciebie oferty, na bazie których będziesz mieć szansę porównać kilka opcji i wybrać najkorzystniejszą, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Zainwestuj w OZE

Jeśli myślisz o wprowadzeniu oszczędności do swojej firmy, koniecznie zainwestuj w OZE. Żadna alternatywa nie da Ci takiej niezależności energetycznej, jak odnawialne źródła energii. Dzięki nim znacznie obniżysz swoje rachunki, a nawet zmagazynujesz je na sezon, w którym jest dużo mniej słońca.  

Fotowoltaika

To świetne rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz swoją autokonsumpcję, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niezależnie jaki jest kształt Twojego dachu, możesz zdecydować się na to urządzenie. Możesz je umieścić nawet na ziemi, wykorzystując do tego specjalne stelaże. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzanie prądu może Ci przynieść 50% albo nawet 70% zysk na kosztach za energię. 

Magazyn energii

To urządzenie przyniesie Twojemu przedsiębiorstwu bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki niemu w słoneczne dni możesz magazynować nadprodukowaną energię i wykorzystywać ją w sytuacji, kiedy produkcja jest dużo mniejsza, niż Twoje zapotrzebowanie energetyczne.

Pompa ciepła

Dzięki temu urządzeniu zbijesz swoje rachunki za opał, a także zredukujesz emisję CO2 do atmosfery. Jeżeli połączysz pompę ciepła z powyższą technologią, zyskasz niemal całkowitą niezależność energetyczną. To ogromny komfort dla Ciebie i Twojej firmy. 

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że pompa ciepła obniża emisję CO2 do atmosfery nawet o 20%?

Oszczędzanie energii elektrycznej w gminach

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadziła obowiązek, zgodnie z którym kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, w tym wójtów, prezydentów miast, burmistrzów i dyrektorów instytucji kultury muszą ograniczyć całkowite zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach.

Pierwszy etap oszczędności obowiązywał okres od 1 do 31 grudnia 2022 r. Podmioty miały zaoszczędzić 10 proc. średniorocznego zużycia energii. 

Drugi etap obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Limit ma obejmować 10 proc. zużycia energii elektrycznej w porównaniu do całego 2022 r. 

Automatyczne sterowanie oświetleniem

Bardzo dobrą alternatywą na oszczędność energetyczną jest mechanizm, który umożliwia automatyczne sterowanie oświetleniem. Takie urządzenie pozwala poprawić efektywność energetyczną, ale też przynosi korzyści ekonomiczne. 

Urządzenie można zaprogramować tak, aby włączało i wyłączało oświetlenie w firmie w odpowiednich godzinach. Wówczas nie jest marnowana energia na ciągłe włączanie i wyłączanie świateł, a także w przypadku, kiedy ktoś zapomni je wyłączyć. Dzięki takiej technologii mniejsze zużycie prądu jest gwarantowane. 

Podsumowanie


 1. Powinniśmy oszczędzać energię, aby nie generować wysokich cen, aby zaoszczędzić i zadbać o gospodarkę energetyczną.

 2. Na cenę prądu wpływa: wolumen zużycia energii w państwie, albo cena surowców energetycznych (gaz, węgiel), z których produkowana jest energia, koszt uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS.

 3. Warto oszczędzać prąd, aby ograniczyć emisję CO2 do atmosfery i nie stopować rozwoju gospodarczego kraju.

 4. Klasy energetyczne określają efektywność energetyczną urządzeń elektrycznych. Jakość klasy ma bezpośrednie przełożenie na wolumen zużycia energii.

 5. Wysokość Twojego rachunku za energię jest zależna od taryfy, z której obecnie korzystasz.

 6. Dobrym sposobem na ograniczenie wydatków za energię jest inwestycja w OZE. Fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii, to urządzenia, które pomogą Ci uzyskać bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

 7. Dobrym sposobem na oszczędność jest również zastosowanie automatycznego sterowania oświetleniem.

Switch Energy

Switch Energy

Redaktor serwisu

Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.

Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy