Licznik przedpłatowy to urządzenie, dzięki któremu można kontrolować wysokość rachunków za prąd, również w firmach. Dziś tłumaczymy, na czym polega taka forma rozliczenia. Opisujemy też, ile kosztuje montaż licznika pre-paid i w jaki sposób z niego korzystać.
Czego dowiesz się z artykułu?
Licznik przedpłatowy to układ pomiarowo-rozliczeniowy, który służy do rozliczeń za energię elektryczną, ciepło lub dostarczane paliwa gazowe. Z takiego rozwiązania korzystają klienci indywidualni, ale również coraz częściej klienci biznesowi.
Jeśli chcesz zainstalować licznik przedpłatowy w swojej firmie, jak najbardziej, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, przedsiębiorstwo energetyczne może u Ciebie zainstalować taki licznik tylko wtedy, kiedy jako odbiorca:
Oczywiście koszty, które są związane z montażem takiego licznika, ponosi przedsiębiorstwo energetyczne. Jeśli chcesz indywidualnie wystąpić o zainstalowanie licznika, możesz wystąpić z wnioskiem. W takim przypadku koszt inwestycji nadal jest ponoszony przez dystrybutora.
Dzięki licznikowi przedpłatowemu możesz kontrolować swoje zużycie energii.
Jeśli zastanawiasz się, jak działa licznik przedpłatowy, za chwilę dokładnie odpowiemy na Twoje wątpliwości. Mechanizm jest bardzo podobny, jak w przypadku telefonu na kartę. Oznacza to, że zanim będziesz mógł/mogła skorzystać z energii elektrycznej, będziesz musiał/musiała „doładować licznik” na konkretną ilość energii.
Zazwyczaj licznik przedpłatowy zakładają osoby, które były windykowane, osoby, które pobierają zasiłek mieszkaniowy, ale też takie osoby, które po prostu wynajmują lokal.
Korzystanie z takiego licznika to dobry sposób na to, aby zaoszczędzić. Energię można też doładować przez internet.
Po prostu doładuj licznik kiedy chcesz i korzystaj z dostępu do energii elektrycznej.
Jak zrealizować doładowanie, jeśli Twój licznik jest już zamontowany? W pierwszej kolejności należy kupić kod energetyczny. Ma on 20 cyfr. Na wyświetlaczu pojawi się liczba kilowatogodzin, które jako odbiorca możesz zużyć. Taki licznik umożliwi Ci kontrolę kosztów.
Jeżeli zastanawiasz się, czy licznik przedpłatowy to dobre rozwiązanie, poniżej wymienimy cechy, które naszym zdaniem są niemałym atutem.
Licznik prepaid, koszty instalacji wahają się w zależności od rodzaju układu pomiarowego. Mogą one wynieść wysokość nawet kilkuset złotych. Jeśli decydujesz się na prąd jednofazowy, koszt takiego licznika oscyluje zazwyczaj w granicach 400 lub 500 złotych. Natomiast jeśli korzystasz z prądu trójfazowego, koszt licznika wyniesie 700 lub nawet 800 złotych.
Jeżeli chcesz założyć licznik przedpłatowy, w pierwszej kolejności złóż wniosek. Gdzie? U Twojego dystrybutora, albo w Twoim rejonie energetycznym. Jak to zrobić? Na przykład za pomocą formularza online lub po prostu w salonie sprzedawcy. W ciągu określonych w umowie dni przyjdzie do Ciebie monter, aby zainstalować licznik. Po montażu część sprzedawców da Ci możliwość korzystania z prądu na kredyt przez np. 48 godzin.
Cena energii elektrycznej w przypadku korzystania z licznika przedpłatowego jest zależna od rodzaju taryfy, z której aktualnie korzystasz. Możesz korzystać z: taryfy dziennej – całodobowej, taryfy nocnej lub z obydwóch: z dziennej i nocnej.
Jeżeli zastanawiasz się, jak doładować licznik przedpłatowy, musisz wiedzieć, że nie jest to nic skomplikowanego. Istnieje kilka sposobów, za pomocą których możesz to zrobić. Najpopularniejszą metodą jest doładowanie przez Internet. Aby dokonać formalności, wejdź na stronę internetową Twojego dostawcy lub skorzystaj z usług partnerów. Możesz też wykonać doładowanie za pomocą aplikacji. Wystarczy, że zainstalujesz ją na telefonie.
Redakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.