Skąd Polska bierze gaz? Dlaczego Norwegia stała się naszym głównym partnerem energetycznym? Co daje nam gazociąg Baltic Pipe? W tym artykule pokazujemy, jak zmienił się rynek gazu po odcięciu rosyjskich dostaw i dlaczego to właśnie Norwegia pomaga Polsce przejść przez energetyczną rewolucję.
Czego dowiesz się z artykułu?
Po inwazji Rosji na Ukrainę i wstrzymaniu dostaw gazu do Polski w kwietniu 2022 r., Polska musiała znaleźć inne źródło pozyskiwania gazu ziemnego.
Norwegia, będąca jednym z największych producentów gazu ziemnego w Europie i członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, okazała się naturalnym sojusznikiem.
Norwegia nie tylko dysponują ogromnymi zasobami gazu, ale też działa w stabilnym i przewidywalnym systemie prawnym.
Co więcej, Norwegia wzmocniła produkcję gazu po 2022 r., aby zrekompensować Europie braki po rosyjskich ograniczeniach – osiągając nawet 122 mld m sześc. gazu przeznaczonego do eksportu w 2023 r. Polska skorzystała na tym strategicznie, dywersyfikując swoje źródła dostaw.
Porównaj ceny gazuBaltic Pipe to gazociąg uruchomiony we wrześniu 2022 r. Łączy on norweski system przesyłowy z Polską i prowadzi przez Danię. Projekt Baltic Pipe kosztował ok. 1,6 miliarda euro i ma przepustowość 10 mld m³ gazu rocznie.
Duński operator systemu przesyłowego Energinet odegrał kluczową rolę w realizacji projektu Baltic Pipe, zapewniając bezpieczny i stabilny przesył gazu z Norwegii do Polski przez terytorium Danii.
Gaz-System odpowiadał za zaprojektowanie, budowę i obecnie eksploatację wszystkich odcinków Baltic Pipe znajdujących się na terytorium Polski.
Orlen zarezerwował 8,3 mld m³ gazu, co pozwala zaspokoić większość krajowego zapotrzebowania na gaz (które w 2023 r. wynosiło ok. 17–18 mld m³).
Gazociąg Baltic Pipe omija Rosję, co ma olbrzymie znaczenie geopolityczne – wzmacniając suwerenność energetyczną Polski i zmniejszając ryzyko szantażu energetycznego.
PGNiG Upstream Norway (PUN), będący spółką zależną Grupy Orlen, prowadzi działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie posiada udziały w ponad 60 koncesjach. Złoża, w których PUN ma największy udział wydobywczy i inwestycyjny, to:
Krokiem w realizacji strategicznego celu koncernu jest wydobycie 6 mld m³ gazu rocznie do 2030 r.
Dowiedz się jak obliczyć rachunek za gaz!
Zmień sprzedawcę gazuWłasne wydobycie gazu w Norwegii oznacza dla Polski zmniejszenie ryzyka cenowego na rynku hurtowym, a także stabilne przychody z eksportu i reekspedycji gazu.
Własne wydobycie jest dla Polski zabezpieczeniem przed niestabilnością geopolityczną, np. w Rosji czy na Bliskim Wschodzie.
Korzyścią dla kraju jest także wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Polski w Unii Europejskiej.
Istnieje także dla nas możliwość sprzedaży nadwyżek na rynku europejskim.
To wszystko pozwala również lepiej planować transformację energetyczną – bo dostępność gazu sprzyja odchodzeniu od węgla w sektorze ciepłownictwa i energetyki zawodowej.
W 2023 r. zużycie gazu w Polsce wyniosło ok. 18 mld m³, z czego ponad połowa pochodziła z importu. Po zamknięciu dostaw z Rosji, struktura importu zmieniła się diametralnie:
Dzięki norweskiemu gazowi Polska może bezpiecznie przechodzić transformację energetyczną, ograniczając emisje bez ryzyka niedoborów.
Jaka jest cena gazu dla firm? W 2025 roku małe i średnie firmy oraz instytucje publiczne płacą cenę zamrożoną na poziomie 0,2952 zł/kWh netto (czyli 0,3631 zł brutto).
Więksi odbiorcy przemysłowi rozliczają się po cenach rynkowych, które w 2025 roku kształtują się na poziomie od 240 do 290 zł za MWh, w zależności od dostawcy i warunków umowy.
Opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły o około 25% względem poprzedniego roku, co dodatkowo zwiększyło całkowity koszt zużycia gazu.
Największym zagrożeniem jest nacjonalizacja infrastruktury. W 2024 r. norweski rząd przejął ok. 9000 km gazociągów na szelfie kontynentalnym, wypłacając operatorom, w tym Orlenowi, rekompensaty. Choć operacja była korzystna finansowo, może ograniczyć kontrolę nad przesyłem.
Innym czynnikiem jest rosnąca konkurencja ze strony Niemiec i Wielkiej Brytanii – państwa te także chcą zwiększyć zakup gazu norweskiego.
Dodatkowo, z powodu polityki klimatycznej Unii Europejskiej i Norwegii, sektor wydobywczy będzie pod coraz większą presją regulacyjną.
Zmień sprzedawcę gazuRedakcja Switch Energy to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Naszym celem jest wspieranie czytelników w podejmowaniu racjonalnych decyzji dot. obniżenia cen energii elektrycznej. Regularnie dostarczamy rzetelnych, aktualnych treści dotyczących branży energetycznej i OZE.